Смяна на фамилията при брак и изплащане на болничните от НОИ

  • 14 964
  • 27
# 15
 
Цитат
Благодаря ти за информацията, ще отида пак да ги питам.
Аз тогава им обясних как стоят нещата, даже предложих да ми издадат нова дебитна карта, като аз си заплатя таксата. Но момчето ме погледна учудено и каза "Нали има ЕГН".
   Аз, за да съм спокойна отидох в банката с новата лична карта и казах, че искам да ми сменят фамилията. Снимаха ми личната карта, смениха ми фамилията и ми издадоха документ с новите данни. Моят съвет е да го направиш, за да нямаш проблеми за в бъдеще. От личен опит знам, че някои банки /не всички/ връщат суми на платеца, когато данните не съвпадат, без значение, че ЕГН-то е едно и също.
Виж целия пост
# 16
Днес ходих в ЕСГРАОН, попълних една бланка - декларация за тази цел. Когато служителката започна да вкарва данните в компютъра, ми каза, че при тях си се водя с фамилията на мъжа ми. Обясних й, че по лична карта съм със старата си фамилия и от НОИ ми искат такова удостоверение, при което тя ми се развика, че не може да ми издаде такова, защото нямало да бъде валидно, защо съм чакала 2 години и т.н. Казах й, че ще си понеса последствията, т.е. че ще си платя глобата, но тя да ми изкара такова удостоверение за идентичност Нищо не ми отвърна, след минута мълчание ми каза да си платя таксата на касата и да се върна да си взема удостоверението. Значи можело. Въпросът е на какъв служител ще попадна.
Виж целия пост
# 17
Цитат
Благодаря ти за информацията, ще отида пак да ги питам.
Аз тогава им обясних как стоят нещата, даже предложих да ми издадат нова дебитна карта, като аз си заплатя таксата. Но момчето ме погледна учудено и каза "Нали има ЕГН".
   Аз, за да съм спокойна отидох в банката с новата лична карта и казах, че искам да ми сменят фамилията. Снимаха ми личната карта, смениха ми фамилията и ми издадоха документ с новите данни. Моят съвет е да го направиш, за да нямаш проблеми за в бъдеще. От личен опит знам, че някои банки /не всички/ връщат суми на платеца, когато данните не съвпадат, без значение, че ЕГН-то е едно и също.

Днес отидох до банката и настоях да ми извадят документа с новата фамилия. Носех си личната карта и свидетелството за граждански брак. Накараха ме да напиша и една молба свободен текст и с копие от тези документи ми промениха фанилията в базата данни на банката. Съответно получих и нов документ с новото име. Ура!
Виж целия пост
# 18
Радвам се, че си успяла! Peace
Виж целия пост
# 19
Цитат
Днес отидох до банката и настоях да ми извадят документа с новата фамилия. Носех си личната карта и свидетелството за граждански брак. Накараха ме да напиша и една молба свободен текст и с копие от тези документи ми промениха фанилията в базата данни на банката. Съответно получих и нов документ с новото име. Ура!
  Тези банки и те станаха много важни. За всичко трябва да им се молиш. При мен нямаше подобен проблем. Даже ми казаха, че при всяка промяна в данните трябва да ги уведомявам, за да могат навреме да си актуализират информацията. Явно навсякъде е различно. Документа го пази, защото ще ти го искат от НОИ при изплащането на майчинството.  Hug
Виж целия пост
# 20
Добре, на мен нещо не ми стана ясно newsm78 - имам издаден болничен от 07.11. за 30 дни; сега на 30.11 ще сключа брак. Този болничен ще бъде ли валиден, след като е издаден преди 30.11 или ще трябва да го взема от нашето счетоводство, за да го поправи лекарката ми newsm78 Вече ми стана ясно, че ще си вадя експресно лична карта заради следващия болничен от 07.12., но с този как да процедирам Thinking
Виж целия пост
# 21
В ЕСГРАОН-а ще искаш бележка за идентичност на имената.
Струва 4-5 лв услугата, регламентирано си е от общината.

Аз имах подобен проблем.
Защото си смених документите съвсем на време, месец след като се омъжих.
И съм с четири имена. Всички мои предишни три съществуват и след тях едно тире.
И хоп, от НОИ, началото на тази година като имах за изплащане болнични ми казаха, че имало несъответствие в имената. При тях съм се водела с три само.
Явно от преди да се омъжа данните ми.
Носих свидетелството за брак, за доказателство. Защото викам им, аз съвсем редовно съм променила всичките си документи, официално. А си мисля и присъствайки другите ми имена, данните - всичко е ясно. Искаха такава бележка.

Ходих в общината. Друг въпрос е, че в община Средец като бях не знаеха за такава бележка, разхождах се сто пъти, занесох им бланка, образец от друга община, за да видят за какво питам, и те не знаеха.

Смях се тогава - и пари трябва да ти вземат, а те не знаят как.

Но за Средец това си е обичайно. Там няма какво да ме учуди. Мисля си, че това е най-лошо стопанисвания район, чисто административно. Confused

После си намерих връзка в НОИ и се оказа, че можело и със свидетелството за брак, то било ясно, че съм аз.  Crazy И оправиха нещата веднага.

В моя случай грешката си беше в базата на НОИ, явно не опреснявана с годините.

Но гледам вие сте с несменени документи. Но бележката не би трябвало да е проблем за изваждане. Peace
Виж целия пост
# 22
На мен ми се наложи преди няколко месеца да си извадя бележка за идентичност на имената по друг повод. Работата свърши обикновен нотариус, излезе ми 6 лв, ако не се лъжа. Не знам дали НОИ са по-специални от другите институции....
И за справка - човек има 1 месец срок да си смени документите за самоличност, ако има промяна в данните му, иначе има глоба. Аз си карах със старата лична карта около 6 месеца след сватбата, но някак минах между капките...
Виж целия пост
# 23
Zdraveite, az imam podoben problem s bolni4nija.Sled braka vednaga podadoh dokumenti za smjana na  li4nata karta i izvadih bolni4en sas starata li4na karta(pone taka mi kazaha ot medic.centar)Sega ot NOI iskat bolni4nija da se preizdade sas starata familija pri uslovie 4e imam udostoverenie za identi4nost na imenata!!!!! Absoljutna glupost,satvorena moje bi ot slujitelkata v NOI.
Drugoto ne6to koeto ne znam dali 6te mine e 4e sam kam 2 rabotodatelja i sam propusnala da kaja,za da napi6at dublikat na bolni4nija.Napravih kopie s pe4ata na med.centar  i nadpis"Vjarno s originala".
Njakoi imal li e takav problem?
Виж целия пост
# 24
Zdraveite, az imam podoben problem s bolni4nija.Sled braka vednaga podadoh dokumenti za smjana na  li4nata karta i izvadih bolni4en sas starata li4na karta(pone taka mi kazaha ot medic.centar)Sega ot NOI iskat bolni4nija da se preizdade s novata  familija pri uslovie 4e imam udostoverenie za identi4nost na imenata!!!!! Absoljutna glupost,satvorena moje bi ot slujitelkata v NOI.
Drugoto ne6to koeto ne znam dali 6te mine e 4e sam kam 2 rabotodatelja i sam propusnala da kaja,za da napi6at dublikat na bolni4nija.Napravih kopie s pe4ata na med.centar  i nadpis"Vjarno s originala".
Njakoi imal li e takav problem?
Виж целия пост
# 25
и на мен ми върнаха от НОИ болничните за да се добави фамилията на мъжа ми с тире. Обаче за 3 дни си извадих нова ЛК, а я бавих 2 години тази дейност. Та им дадох копие на НОИ и така... Без смяна на ЛК май не става, а и е най-лесния вариант.
Виж целия пост
# 26
съжалявам, че се включвам по такъв начин в чисто женски форум, но спешно имам нужда от няколко отговора относно смяната на лични документи след сватба. Ето какъв е проблема:
Преди 4 дни сключих брак със съпругата ми и тя взе моето фамилно име. Няколко седмици назад купих почивка за средата на август. Сега от агенцията ми казват да не бързаме със смяната на нейните документи, защото визите и резервациите са на старите имена и старите номера на паспортите, затова реших засега да подадем документи за смяна в края на юли - т.е. да сме спазили законния срок от 30 дни и в същото време когато тръгнем за почивката да не са готови още. Реших за всеки случай да извадя бележка на съпругата ми за идентичност на имената от общината, но там една служителка започна да ми се запъва и не знам дали ще стане. (цитирам - "ами да не сте си вземали почивка").
въпроса ми е следния - тъй като в базата данни ще фигурира с новото име, а ще пътува с паспорта със старата фамилия дали ще има проблем на ГКПП-то, има ли някой(я) който да се е сблъсквал с подобен проблем.
благодаря ви предварително за помощта.
Виж целия пост
# 27
съжалявам, че се включвам по такъв начин в чисто женски форум, но спешно имам нужда от няколко отговора относно смяната на лични документи след сватба. Ето какъв е проблема:
Преди 4 дни сключих брак със съпругата ми и тя взе моето фамилно име. Няколко седмици назад купих почивка за средата на август. Сега от агенцията ми казват да не бързаме със смяната на нейните документи, защото визите и резервациите са на старите имена и старите номера на паспортите, затова реших засега да подадем документи за смяна в края на юли - т.е. да сме спазили законния срок от 30 дни и в същото време когато тръгнем за почивката да не са готови още. Реших за всеки случай да извадя бележка на съпругата ми за идентичност на имената от общината, но там една служителка започна да ми се запъва и не знам дали ще стане. (цитирам - "ами да не сте си вземали почивка").
въпроса ми е следния - тъй като в базата данни ще фигурира с новото име, а ще пътува с паспорта със старата фамилия дали ще има проблем на ГКПП-то, има ли някой(я) който да се е сблъсквал с подобен проблем.
благодаря ви предварително за помощта.

Здравей,
силно ме съмнява да има какъвто и да било проблем. Ако сте много притеснени, направете си копие на брачното свидетелство...На мен ми се наложи по някакъв повод да си вадя документ при нотариус за идентичност на имената (вече не помня повода) - при нотариус, не в общината....  А законовия срок изобщо не го спазих - смених си името около 6 месеца след сватбата. Как не ме глобиха - не знам Simple Smile
Ние ходихме до Мексико през Испания на 4-5-я месец след сватбата и нямаше никакви грижи. Преди това пък ходихме до Украйна...Единствено ме е малко яд, че всичките ми визи останаха в стария паспорт, но какво да се прави....
Приятни незабравими емоции на почивката и не се притеснявайте изобщо!
 Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия