огромен апетит при момче 1г. и 4 м.

  • 626
  • 4
Моля мами, преди да подминете темата като малко вероятно да се отнася именно към здравния форум, прочете по-надолу. Не ми казвайте, че трябва да се радвам, че детето ми иска да яде и колко злояди деца има.

Просто вече синът ми мина всякаква граница, иска да яде постоянно и винаги, щом види храна полудява (буквално), започва да пищи ако не я получи. Всъщност не се интересува от нищо друго. Реших да предприема някакви действия след последния р.д., на който го водих преди дни и там вместо да погелдне другите деца, играчките и всички други интересни неща, той стоеше залепен за масата и пищеше, че иска още и още.

Така е било винаги. Но ще ви разкажа всичко от начало, за да придобиете по-ясна представа.
Роди 2950гр, 49см, в началото си беше на кърма и много добре вървеше всичко, хранех го на поискване, и когато навърши 2 месеца престана да се буди нощем. Проблемът беше, че повръщаше много, установи се, че има пилорна стеноза, опрерираха го в Пирогов, много зле понесе операцията, може би защото беше вече голям за нея, на 2м. и половина, трудно се възстанови, хранешше се с сонда известно време и стана ясно, че в допълнение към пилорната има и силен рефлукс, така че повръщанията си продължиха, но поне започна да качва тегло. и така, когато излязохме от Пирогов по съвет на всички доктори започнах да го храня с антирефлуксно АМ, което в началото размесвах с кърма (защото след всички премеждия все още си я имах в изобилие), ама то си е нечовешко усилие хем да приготвяш АМ по сто пъти на ден, хем да се цедиш и на 4м престанах да кърмя.
Всеки път когато свършваше шишето той плачеше. Но нали трябваше да го храня с точно количество, за да престане с повръщанията, му давах допъллнително само ако наистина много натояваше, иначе се успокояваше скоро след края на шишето.
После започнах захранване, всичко си вървеше идеално, всички храни харесва, винаги с апетит яде.
Започна да ми прави впечатление, че твърде много иска да яде през лятото (10м.) когато започна да мучи и пищи щом с татко му се хранехме, а той не получаваше същото. Започнахме да се храним когато той спи.

Винаги е готов за хранене, а аз съм сигурна, че разпознавам кога е гладен и кога не. Това няма значение, просто иска да яде. Сега когато е по-голям повръщанията спряха и вече дори може да пие течности без да ги връща. Дълго време си казвах, че заради операцията и загубеното тегло тогава има да наваксва, но той вече е 10кг, нормално за едногодишно дете.  За последните два месеца качи 1 кг, което е много за възрастта и педиатъра сериозно ме посъветва да не го дразня с храната - да не вижда възрастните, че ядат, за да не иска той и когато си изяде порцията просто да не му давам повече, да няма бисквитки между храненията.

Аз съм много внимателна, той винаги яде хубава храна, добро количество, за да съм сигурна, че не е гладен. Ние възрастние вече сме си съобразили режима спрямо него, но не е лесно. Това дете няма насищане, винаги може още да погълне. Може да погълне каквото и да било. По всяко време. До скоор ми беше забавно и си казвах да, прекрасно дете, има добър апетит, но вече започнах да се тревожа.

Ето примерно меню:
8-8.30ч. - закуска, филия със сирене, мед и сирене, кашкавал; или кус-кус подобни; понякога стават 2 филиите;
10.30 - плод (грозде);
13ч. - обяд - супа и второ (от детска кухня);
16.30 - половин кофичка кисело мляко + 1 банан и овесени ядки; или десерта от кухнята; или нещо подобно, но млечно;
20ч. - вечеря - в зависимост от предните хранения - супа; кисело мляко с бисквити; зеленчуци, изобщо нещо по-леко.

На фона на това той иска да яде винаги и всичко.

Четох доста за Prader-Willi Syndrome, някой запознат ли е с това състояние? Къде мога да се консултирам? Дали няма проблем на психологическа основа?

До този момент всичките ми въпроси и към педиатъра, и към майките във форума не са предизвиквали нужното внимание, и каквито и съвети да съм получавала изглежда никой от тях не работи.

Благодаря на всички, които ми обърнат внимание! 
Виж целия пост
# 1
Може да пишете тук:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=34.0

Ако можете да напишете подробности за теглото и ръстта би било от полза.
Виж целия пост
# 2
Нямам опит с пилорната стеноза, но за количеството, на мен не ми се струва много  Rolling Eyes
По спомени карам:
  • на обяд ядеше манджа около 200-250 гр.
  • по някое време плод
  • към 16.30-17 ч. нещо от тези неща:
    - около 200-250 гр. овесени или др. ядки, кус кус или подобно с прибавено масло и сирене или намачкани плодове
    - или 1 кофичка кисело мляко
  • към 19.30-20 ч. вечеря (като обяда)
  • плод около час след вечерята
  • И + всичко това около 1 литър мляко за след годинка, разпръснато през различни часове на деня

Едната от манджите - обяд или вечеря, винаги беше с месо.


За килата - в нормите си беше.
Виж целия пост
# 3
роди се 2950гр, 49 см
1м. - 3500, 53 см
2м. - 4100, 57см
3м - 4000, 61 см (операцията)
4м. - 4500, 63см и нататък не помня точно вече, всичко си беше в границите на нормалното, по около 500гр месечно. Ръстът винаги беше в горната граница, така че на вид е слабичък. Дълго време се притеснявахме, че няма да успее да навакса изгубеното тегло до годинката, но той успя горе долу и утрои теглото си от раждане
1г. 1м. - 8800, 80 см
1г.3м - 9800, 80см; оттогава не е мерен.
Виж целия пост
# 4
И аз мисля че не е много това което яде.
На обяд яде ли хляб или само супа и ястие?
За вечеря нещата които си изброила ги яде всичките или едното от тях на вечер?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия