Запушени канали. Помощ!

  • 604
  • 2
Здравейте, моля за помощ. От около месец храня бебето с изцедена кърма през деня, а през нощта и рано сутрин в съненео състояние  суче 2 или три пъти. Отби се след серия съвети от педиатъра да дохранвам с изцедена кърма заради слабо наддаване.
През последните две седмици сутрин събирам около240-300 мл кърма. Вчера внезапно едната ми гърда почти не пускаше -от нея вместо обичайните минимум 100 -130 мл изцедих едва 30 мл.Не знам какво точно е запушване, но предполагам, че това се е случило.От другата цедя както преди и на практика с нея храних вчера.
Днес състоянието е същото, вече няколко часа слагам топли кърпи и дърпам с помпата, но не успявам да изтегля.
Чувствам я малко по-стегната, но не ме боли.Какво да правя?Как да помогна на кърмата да тръгне?
Виж целия пост
# 1
Най-напред, запушването се характеризира с болезнено, твърдо място, евентуално зачервено и на пипане се усеща под кожата най-често. Такъв спад в 'производството' надали ще има, без да усетиш запушването. Да не си под стрес някакъв и от това да не потича млякото?
Все пак, ако прецениш, че е запушване:


- пий течности нормално, т.е. ок. 1,5-2 литра, колкото нормално пие възрастен човек
- цеди. Mожеш леко да затоплиш гърдите преди цедене - с топла кърпа, шише топла вода или топъл душ (не горещ!), за да се отпуснат млечните канали; след цедене може хладен компрес, за да спадне отока на възпалените тъкани.
- зелевите компреси са добре в този случай - на всеки 30-60 минути сменяй нацепения лист с нов, може охладен.
- лецитин. Пий 3-4 капсули от 1,000-1,200 мг/ден, докато препълването отшуми напълно, после плавно понижи дозата с по 1 капсула на всеки 1-2 дена, като накрая остане 1 на ден за още около седмица. Лецитинът е хранителна добавка, която действа като емулгатор - не позволява на мастните частици в кърмата да се слепват и да запушат канал.
- не стягай гърдите! Носи удобен, добре прилягащ сутиен, който да поддържа, но да не ги стяга, защото както са препълнени, това може да доведе до запушване на млечен канал и всякакви неприятности.
- пий обезболяващо, ако те боли. Парацетамол и Ибупруфен са добри и различни по състав (могат да се редуват без опасност от предозиране), лекарят ще ти препоръча и друго, ако има нужда.

Виж тези:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13697
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83674.0
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/

Доколкото ти е възможно, давай й да суче по-често от тази гърда - можеш да започваш всяко хранене с нея.
Щом още суче в сънено състояние, може би можеш пак да я приучиш да суче от гърда, вместо да цедиш и даваш с шише?
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора.
Не знам дали може да е от стрес, все пак става въпрос само за едната гърда. Иначе следобядхфодя на работа за по 2,3 часа, възможно е...
Днес следобяд с топли компреси, успях да изпразня гърдата, млякото потече както преди. Мислех, че съм решила проблема, но на следващото изцеждане гърдата се оказа отново запушена! Сега и компресът не ми помага, но вече започнах да пия лецитин, дано да има ефект.
За зелевите листа исках да питам какво да правя, за да няма ефекта на спиране на кърма, който съм чела тук, че се постига със зеле.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия