До мамите счетоводителки

  • 547
  • 4
Тази година през март направих дарение на майката на моя добра приятелка, която е инвалид. Тя ми каза, че мога да ползвам облекчение от данъците, ако представя на работодателя ми:
- копие от нейното решение на ТЕЛК
- договор за дарение
- бордеро за внесената по нейна сметка сума;
Жената разпитала и ми каза, че такива облекчения ползвали най-вече фирмите /не съм много наясно/. Въпросът ми е, тъй като й дадох парите на ръка,  мога ли да ползвам данъчно облекчение като представя само подписан от нея договор за дарение или разписка? А мисля по Коледа пак да повторя....
Виж целия пост
# 1
Можеш. По-добре да са нотариално заверени документите. Не е задължително, но препоръчително, щом парите са дадени кеш.

Но общата дарена сума през тодината не трябва да надвишава определен % от облагаемия ти доход (5 или 10% не помня).
Виж целия пост
# 2
Тези документи ще представиш в НАП с годишната си данъчна декларация.Ако беше превела дарението чрез работодателя си,т.е. като удръжка от твоята заплата,тогава работодателя при годишното изравняване на данъка щеше да ти приспадне дарението от облагаемия ти доход.
Виж целия пост
# 3
За да ползваш облекчението след 01.януари попълваш данъчна декларация и към нея копие от ТЕЛК, договор за дарение и служебна бележка от работодателя за дохода ти и платените данъци през 2007 г. и я носиш в НАП. Не е необходимо да са нотариално заверени. Кажи на инвалида да си подаде и той декларация за дарението. На него няма да му удържат данък, но е длъжен да го обяви.
Виж целия пост
# 4
Много благодаря на всички!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия