Никулден и суеверия

  • 3 554
  • 27
Вярно ли е следното - че на Никулден трябва да се яде само риба, която има люспи.Като се чисти рибата не трябвало да падат люспи на пода примерно, защото това било на бедност.Някой от вас чувал ли е за други суеверия или традиции, които се спазват на Никулден.
Виж целия пост
# 1
Вярно ли е следното - че на Никулден трябва да се яде само риба, която има люспи.Като се чисти рибата не трябвало да падат люспи на пода примерно, защото това било на бедност.Някой от вас чувал ли е за други суеверия или традиции, които се спазват на Никулден.

Разликата между суеверия и традиции е ... да кажем, доста голяма.
Теб кое точно те интересува? Суеверията или традициите?
Виж целия пост
# 2
И двете.Всеки да пише това, което знае за празника.
Виж целия пост
# 3
а какво се прави с изчистените люспи?

Защото ако се изхвърлят на боклука ще е на още по-голяма бедност сигурно .

Дали не трябва да ги сушим и да ги направим на герданче? newsm78
Виж целия пост
# 4
Истината е че се събират и се слагат под възглавницата.Там се държат 1 година и след това се затварят в буркани, които се заравят на 2,63 метра в земята. Това е истаната, останалото са суеверия и измишльотини.
Виж целия пост
# 5
Това за люспите не съм го чувала, но знам, че Никулден е много подходящ за освещаване на нов дом...
Виж целия пост
# 6
А на магазин?
Аз нашият магазин за СРЕБЪРНА БИЖУТЕРИЯ вече го осветих Simple Smile
Искам да поканя всички мамита да заповядат в новооткрития ни семеен магазин за СРЕБРО на бул.Мария Луиза 8( това точно под булчинския магазин Контеса) Simple Smile
За всички мами правим отстъпка Simple Smile
Весели празници Simple Smile))
Виж целия пост
# 7
Само за мамите ли, а за татковците?
Виж целия пост
# 8
Въпреки, че имам Николай и празнувам винаги на този ден, никога не правя шаран. Винаги правя риба и винаги различна. Според мен е най-важно какво ти влагаш в мисълта за празника, ако го посрещаш с ведри мисли и с хубави желания така и ще е! Ако робуваш прекалено на суеверия обикновено сам си слагаш спирачки и си поставяш пречки!
Виж целия пост
# 9
аз не робувам на суеверия мъжът ми е Никола и винаги гледаме да си правим купон(преди бебчо) а сега една семейна сбирка
Виж целия пост
# 10
О даааа.
Който не ми направи подарък по случай именния ден го преследват 3 години лош късмет  hahaha
Виж целия пост
# 11
Аз съм чувала, че въпросните люспи се слагат в портфейла, колкото са повече - повече парички у дома.
Не съм  го практикувала, как се отмирисва портфейл Thinking
А иначе и аз не правя шаран, така и не намирам хубав, не тлъст шаран, който да не мирише на тиня.
Ееееех, навремето баща ми си ловеше риба за Никулден и си хапвахме пресничък шаран, чуууууден Party
Виж целия пост
# 12
О даааа.
Който не ми направи подарък по случай именния ден го преследват 3 години лош късмет  hahaha

Хохохохохохохохохо   bouquet

Аз пък даже риба не ям и не готвя, пък нито сме бедни, нито богати. Мъжито ми е именник и съм го научила да ме води на кръчма на празника си. Я си живейте спокойно и не се втелясвайте!
Виж целия пост
# 13
На Никулден се приготвя риба с люспи, най-вече шаран, защото той е слуга на светеца. Голата риба навява асоциации с бедност. Люспите се почистват внимателно, така, че да не падат на земята. Ако някоя люспа все пак падне, тя не трябва да се настъпва, защото който я настъпи, ще се разболее и ще умре. Костите на рибата се събират и изгарят, както на гергьовско агне, закопават се в земята или се пускат в реката или морето.
 


Традиционните ястия, които трябва да присъстват на никулденската трапеза са рибник (пълнен шаран в тесто) и обреден хляб, като във всяка къща трябва да са по два. Част от тях се раздава на съседите и така може да се прецени, коя домакиня е най-добра в приготвянето им. Останалите ястия на никулденската трапеза са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял фасул.
Виж целия пост
# 14
Аз съм чувала, че като се почисти шарана от люспите се запазва и се носи в портфейла най голямата люспа една година
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия