САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 042 663
  • 736
# 180
Преди 5-6 месеца си закупихме Мулинекс XXL .. Веднъж в началото една моя колежка ми беше казала , че пече почти винаги на 1 програма-бял хляб основна рецепта.Така и аз започнах.Но все нещо не ми харесваше хляба и - аха да срем да си печем.Винаги ставаше един такъв със шупли но сбити.Някък си ми се струваше превтасъл (усещам го защото меся на ръка  от доста години най вече питки)
Веднъж бях забравила , че нямаме хляб и реших да направя на бързата програма - 5 но спряна 13 минути по рано. От тогава винаги този хляб ядем.Невероятен вкус също като селския който съм яла през детските си години. Но без сухото мляко и със половин кубче мая разтворено затължително във топлата вода.Олиото го слагам след солта и захарта във водата защото винаги ме е дразнело , че ми изцапва мерилката и след това половината купче мая а най накрая брашното....Правя половината рецепта за по-малко хляб. И печа всеки ден за да му се кефим....
                           Мулинекс XXL
          Hug Невероятен вкус хляба на баба. Hug
     5 програма спряна преди да изтечат последните 13 минути
       
       топла вода - 200 мл.
            сол         - 1 малка
           захар      - по-малко от 1 голяма
           олио        - 1 голяма
            мая         - половин кубче
         брашно    - 320 гр.
Виж целия пост
# 181
Ето една рецепта на пълнозърнест хляб, който печем всеки два дни.

Пълнозърнест хляб

40 гр краве масло предварително разтопено
350 мл топла вода
2 таблетки витамин С или 1 ампула
Залива се във съда за хляб
След което се изсипва предварително смесени и разбъркани в подходящ съд съставки.

2 супени лъжици Захар или фруктоза
400 грама пълнозърнесто брашно (моето е Panino)
90 грама сухо картофено пюре (моето беше «маги»)
30 гр сухо мляко, може обезмаслено
1 1/4 ч.л. сол
В брашното се прави  малка дупчица за маята и се слага
2 1/2 ч.л. суха мая
програма «пълнозърнест хляб» в моята печка това е 3, 1 кг
Сега го сложих, така че когато е готов ще пусна и снимка.
Виж целия пост
# 182
Хей, момичета, бре аз си нямах работа и взех на съпругата една такава машина за хляб на Мулинекс XXL 5000. Но тя не я ползва та реших аз да се пробвам. Разбира се това беше доста отдавна. Но вечве месеци си я ползвам. А хляба никога не стига.
След редица проби  грешки стигнах до следните резултати:

Правейки различни рецепти  все нещо не се получаваше. Имам в предвид на стандартните програми хляба втасва два пъти. Бърка, бърка пък спре - втасва после пак бърка и т.н. Бе гледам тъкмо се надуе хляба до стъклото на капака и почне да бърка. После не може да се вдигне , колкото първия път.
После, кой ще чака тази машинария да ми бърка 3 часа и половина хляб.
Та реших да мина набързата програма No 5
Още от първия път се получи резултата. И понеже ние мъжете сме на принципа, колкото повече, толкова повече стигнах до следните резултати.
От всички прочетени рецепти установих, че на 100 гр брашно трябват 50-60 мл. вода.

По добре е да се постави по-малко вода първоначално, а докъто машинката бърка да се долее.

И така, как го правя:

800-900-1000 гр брашно ползвам само на София мел бяло тип 500.
В метро продаваха Брашно за Козунаци. Правя комбинация Бяло брашно 600 гр и 300 гр  б-но за козунаци. или 50% на 50%
(При 1000 гр брашно има вероятност, като се надуе да опре в стъклото на капака)
за това мже да се сложи 900 гр брашно за да не опре в стъклото.
400 - 450 мл. вода.
1 чаена лъжичка сол
1 чаена лъжичка захар може и малко повече
пакетче мая  Суха Активна Мая - френска или някаква друга. 11 грама. На Др Откер не слагам защото тя е за 500 гр брашно.
1. в съд сипвам топла вода 400-450 мл
2. Сол чаена лъжичка сипвам в съда с водата.
3. Захар чаена лъжичка сипвам в съда с водата.
Разбърквам добре (последния път добавих едно яйце и разбърках), но може и без яйцето.
4. Изсипвам течността в съда за печене на машинката, който предварително е изваден от нея.
5. Добавям  1 - 2 супени лъжици олио или маргарин или масло.
6. Разрязвам пакетчето със сухата мая. Почвам да сипвам брашното във формата, като изсипя 200-300 грама така, че да покрие водата наръсвам малко мая. После пак ред брашно и пак ред мая. Пак брашно и пак от маята. Целта е маята да е  смесена с брашното.
7 Слагам съда за печене в машинката, пускам програма 5  и отивам да се занимавам с друго.
След, като свърши програмата вадя хляба и го увивам в кърпи. След няколко часа махам кърпите и го слагамв найлонов плик, като затварям последния. Така коричката омеква. На сутринта хляба е перфектен.
Виж целия пост
# 183
Питка с кисело мляко 

1/2 кофичка кисело мляко
2 яйца-единият жълтък отделих за намазване
3-4 сл олио
1/2 кубче прясна мая
1/2 чл сол
1 чл захар
100 мл топла вода,в която размивам маята+мъничко захар
брашното не съм го мерила,слагах,докато се образува на хубава топка

Програма-само месене(при мен 14 минути)
Отгоре е намазана с жълтък+мъничко прясно мляко.
Хубавото на това тесто е това,че няма предварително втасване.Измесва се тестото за 14 минути по програмата,оформя се и после втасва.
Кой както желае така си я оформя,но аз правя така:разделям тестото на три топки,които разточвам на кори,нито тънки,нито дебели.Слагам ги една върху друга,като между тях мажа обилно с мазнина по желание(може и сирене да се наръси).Нарязва се на парчета,като торта.Всяко парче се навива на кифличка и се редят в тава.Втасва,намазва се и се пече.
Виж целия пост
# 184
...
Виж целия пост
# 185
vallensiabg,
Пробваи рецептата, която съм дал по , горе:

Ако машинката  е модел 5000 с 2 бъркалки:

450 : вода
1 ч л сол
1 ч л захар
1-2  с л олио или маргарин
изсипи всичко това във формата
отгоре 500 гр б-но + още 400 гр б-но за козунаци на София мел .
Става общо 990 гр. б-но.
В б-ното добави пакетче. СУХА мая 11 грама - (френска)
Пусни прогр 5 бърз хляб .

Ползваи само суха мая.
В тези машини хлябя става по-плътен и не е като ръчния, но  е прекрасен.
Виж целия пост
# 186
Чувствам се задължен да споделя това произведение на кулинарните ми експерименти, защото рецептата е направена благодарение на подкрепата на много съфорумки (включително и със съвети на лични съобщения за което пък ного благодаря). Затова тази рецепта няма авторство и не се знае на кого е. Може пък и да е направил някой преди мен, но аз не знам затова ако някой знае нека го напише.

Та:

ШАРЕН КОЗУНАЧЕН ХЛЯБ СЪС СВИНСКА МАС (ИЛИ КРАВЕ МАСЛО)

- брашно - около 1000 грама;
- мляко - 250 мл (една чаена чаша;
- свинска мас - 180 грама (измерена е на кантарче замръзнала), ако нямате свинска мас или пък не я предпочитате, заместете я със същото количество масло пак така измерено замръзнало;
- яйца - 3 броя;
- захар - 1 чаена лъжица;
- жива мая - 1 кубче (42 грама)
- шарена сол - 2.5 чаени лъжици;
- подправки по избор и вкус - аз сложих по 1 чаена лъжица чубрица и босилек и 1/2 чаена лъжица риган (у нас той не е много на почит затова е толкова малко);
- дометено пюре - от 1 до 2 супени лъжици (аз нямах и затова сложих лютеница);
- семена за поръсване (по желание).

Начин на приготвяне:

Аз приготвих тестото в домашна хлебопекарна машина. Затова ще опиша тази технология, не намирам причина обаче хляба да си го приготвите изцяло ръчно.

1. Маята се натрошва, добавят се две три щипки захар и една супена лъжица брашно и това се залива с топла вода (докато я покрие) и разбъркваме до получаване на каша подобна на гъста боза.
2. Моята машина няма подгряваща функция и понеже продуктите ги извадих от хладилника, затова включих програмата за печене и я оставих три четири минути да се загрее.
3. Разтопих свинската мас. Трябва да го направите така, че когато стане време да я добавите, та трябва да се е охладила, даже при мен тя беше полумека. Същото трябва да направите ако работите с краве масло.
4. Изключих програмата за печене и изсипах в контейнерчето млякото, яйцата, захарта, солта и подправките.
5. Добавяме част от брашното (около 700 - 800 гр.).
6. Най отгоре изсипах шупналата мая.

7. Включих програмата за месене и наблюдавах тестото. Наложи ми се да добавям със супена лъжица още докато то се отдели и спря за "лиже" под бъркалката. Целта ми беше полумеко тесто защото ми предстоеше добавяне на маста (маслото), а тя (то) също щеше да го направи по-меко.

8. Оставих програмата да меси до момента на втасване (в моята програма имам 5 минути месене, 5 минути почивка и после още 15 минути месене - общо 20 минути).

9. Когато приключи месенето (тоест първите 20 минути от моята програма) изключих програмата. Накъсах тестото (това не е задължително). Включих отново програмата за месене отначало и със супена лъжица започнах да добавям размекнатата мас (масло). Всяка следваща лъжица само след като предходната мас (масло) се поеме изцяло от тестото. На няколко лъжици мас (масло) ми се наложи да добавям около една равна лъжица брашно.

10. След като добавих всичката мас (масло) оставих програмата да продължи да меси, а след това и за първото втасване на тестото. Тестото е много меко на пипане.

11. Втасването продължи докато тестото удвои обема си. Моята програма за месене е настроена така, че е предвидено втасването да продължи един час, обаче аз прекъснах втасването някъде след 30 - 40 минути, защото толкова му беше необходимо, затова отново изключих предварително програмата.

12. Извадих цялото тесто в една купа. Тестото буквално беше като едно много гъсто желе, ама много гъсто желе с много шупли. Половината тесто върнах в машината, веднага и включих на програма за месене за да направя червеното тесто. Добавих лютеницата на части (пак така по малко и като поеме едната част добавям втората). Мисля че три или четири минути ми бяха достатъчни. Между временно добавих няколко супени лъжици брашно - този път наистина исках да получа меко но не твърдо желеобразно тесто, затова и другата "бялата" част също позамесих леко с малко брашно.

13. Двете теста разсточих с точилка и нарязах на широки ленти (не съм ги мерил от снимките по-долу може да се ориентирате).

14. Оформянето на хляба се състои в реденето на една червена, една бяла, пак червена и т.н. ленти. В средата сложих плънката (тя не е задължителна, аз направих два малки хляба с наденица и сварено яйце, нарязани на едни парчета и два само със сирене). Започнах да редя по начина на пълнения хляб, който е известен тук. Ето така:


15. Да не забравя хляба го оформях върху хартия за печене. Тя трябна така да е нарязана, че после като го редите в тавата да може отстрани да го разделя от другите хлебчета. Та нали оформям го върху хартия за да мога да го преместя в тавата. Ето един оформен вече хляб:


16. Така от това тесто при мен излязоха 4 малки хляба, които наредени в тавата и тя отиде във фурната на печката, която беше предварително  загрята на около 50-60оС и там остана да втасва. Пак няма време има критерий, а той е обема на тестото да се удвои. Ето ги наредените хлябове след втасване:


Този втория отляво на дясно е същият дето го гледахме досега как го оформяхме.

17. Та значи след второто втасване ги извадихме за да ги намажим с олио (може и с яйце) и да ги поръсим със сусам, мак и ким (на зърна). Това нали пожелание. Вие пък може да си намажете само с яйце или пък само с разтопено масло, а семената пък може да ги изключите или да ги замените пък да речем с чубрица или някаква друга ароматна подправка. След тази последна процедура по офомянето, тавата я слагаме във фурната на второто ниво от долу на нагоре и печем на 180оС. Пак няма време - геладате да се изпече и толкова.

Ами това е. Ето ви сега няколко снимки в готов вид отвън и отвътре:

     

Да не забравя да ви напомня, че трябва да кликате върху снимките за да ги видите в по-голям размер.
Виж целия пост
# 187
Ето рецептата за козуначеното руло,от тук съм я преписала http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2361.msg91100.html#msg91100 :
200 мл топло прясно мляко
3 сл олио
130 гр. захар
1/2 ч.л. сол
2 яйца
600 гр. брашно
1 пак. суха мая,аз слагам половин кубче жива
кората от един лимон(настъргана)
Тестото се приготвя в хлебопекарната.Може предварително да се разбият яйцата със захарта,както и да се разтвори маята с малко захар в млякото и да се остави да шупне.Аз слагам олиото накрая,т.е. като се е оформила хубава топка.Включвам на прогтрама "тесто с втасване",при мен е 1 час и 30 мин.(30 мин.месене и 1 час втасване).Когато е готово се разточва на правоъгълник .в оригиналната рецепта се намазва с 30 гр. разтопено масло и се поръсва с 2 начупени на ситно шоколада.Аз поръсих с 100-150 гр. халва,100 гр. орехи и малко канела.полях с 2-3 с.л. олио и завих на руло.Рулото се нарязва на шайби и се подреждат в кръг като шайбите се застъпват Оставя се на топло да втаса още веднъж.Намазва се с жълтък,разбит с 2 с.л. прясно мляко и се поръсва със захар.Пече се на 180 градуса до готовност.
За любителите на сиропирани сладкиши,може да сиропирате рулото ,но трябва да пропуснете мазането с жълтъка и поръсването със захарта .
http://ddimitrova.snimka.bg/hobby/hlebopekarna-mashina.213543.16193547
Виж целия пост
# 188
Ето моята рецепта за хляб 1.500 гр. на програма Сандвич.Хляб за тост

400 мл.вода
5 супени лъжици олио- мерителната от машината
3 чаени лъжици сол -мерителната от машината
2 супни лъжици захар- мерителната от машината
2 супени лъжици оцет- мерителната от машината
700 грама брашно
14 грама жива мая. Едно кубче го разделям на 3 и правя 3 хляба с него
В процеса на измесване може да се наложи добавяне на брашно,за да се получи хубава топка тесто.
Виж целия пост
# 189
Рецептата на Танита за хляб на балончета

http://tanitaang.blogspot.com/2008/10/blog-post_02.html
Виж целия пост
# 190
Козуначен хляб без мляко и масло

500 гр. брашно ; 1/2 к.л сол; 2 к.л суха мая ; 2 с.л пудра захар ; 2 с. л  олио; 1 яйце + хладка вода( общо 300 мл.)


поставете продуктите в машината , пусете програма "Месене" (15 мин). Разделете тестото на 3 части
Оформените  3 топки се поставят във форма за кекс Покриват се с навлажнена кърпа и се оставя да втаса около 35-40 мин.
леко се намазва с жълтък , поръсва се със сусам. Печем на 180 °С - 35 мин.
                                                                             
Виж целия пост
# 191
Хляб с картофено пюре
                   

600 гр. брашно
200 мл. вода
200 мл. прясно мляко
20 гр. меко масло
 2 суп. лъж. картофено пюре ( сухо разтворимо)
 2 каф. лъж. суха мая  ; 1/2 каф. лъж. сол
Продуктите се поставят в Машината на програма - месене + втасване. След като приключи програмата - извадете тестото от казанчето и офомете хляба , поставя се в тава покрита с готварска хартия , покрива се с влажна кърпа и се оставя 25 мин. да поЧине.
Пече се на 220°С - около 25-30 мин.
ВАЖНО: Във фурната винаги поставям (най-отдолу) тавичка с вода така кората на хляба става мека.
Получи се много вкусен и мек  хляб
http://prikachi.com/users/bel1070/41S.jpg
Виж целия пост
# 192

     dunia53  ,благодаря за посрещането в темата / аз да не съм объркала къде да пиша /? Ето това е рецептата на моето произведение -  686 пост на страница 46.

     http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=456612.675

     Момичета наистина ви се възхищавам и имам желание да науча колкото може повече от всички вас. Приемете този   bouquet
Виж целия пост
# 193
 
Момичета,ще съм благодарна,ако ми напишете някоя
изпробвана от вас и то сполучлива рецепта за КЕКС и за
КОЗУНАК,обаче последния да е без да го плета...  bouquet

Ето рецепта за кекс в машината.
Виж целия пост
# 194
Ето  моята авторска рецепта на кекс в машина за хляб.Правя си го постоянно и става перфектен и много голям.

6 ЯЙЦА
2 ЧАЕНИ ЧАШИ ЗАХАР
1 ЧАЕНА ЧАША ОЛИО
1 ЧАЕНА ЧАША КИСЕЛО МЛЯКО
3 ЧАЕНИ ЧАШИ БРАШНО
1 ЧАЕНА ЛЪЖИЧКА СОДА
1 БАКПУЛВЕР
2 ВАНИЛИИ
ПО ЖЕЛАНИЕ МОЖЕ И ОРЕХИ ИЛИ СУШЕНИ ПЛОДОВЕ
РАЗБИВАМ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЯЙЦАТА И ЗАХАРТА С МИКСЕР И ИЗСИПВАМ В КАЗАНЧЕТО НА МАШИНАТА.СЛЕД ТОВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНО СЛАГАМ КИСЕЛОТО МЛЯКО РАЗБЪРКАНО СЪС СОДАТА ДОКАТО ШУПНЕ,ОЛИОТО И НАЙ НАКРАЯ БРАШНОТО ЗАЕДНО С БАКПУЛВЕРА.ПРИ СИГНАЛА ЗА ДОБАВЯНЕ ПРИБАВЯМ ОРЕХИ ИЛИ НЯКАКВИ ПЛОДОВЕ.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия