Детето ми е 4 годишно и не иска да се храни

  • 7 066
  • 31
Здравеите ,
Имам 4 годишно дете, което не иска да чде готвена храна.Не знам как да постъпч, за да го накарам да започне да яде.
Обича да пие мляко и чде само суха храна.Ако някой може да ми даде някакъв съвет какво да направя щте съм много благодарна.
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Калина също не е привърженик на готвената храна, но гледам да готвя и малкото неща, които все пак яде и да я изкушавам. Насила никога не я карам.
Надявах се, че като тръгне на градина ще прояде покрай другите деца, но уви - там пък нищичко не хапва по цял ден  Rolling Eyes Дори неща, които в къщи яде  ooooh!
Виж целия пост
# 2
Ами няма как да го научиш Rolling Eyes.Давай каквото обича Peace
Виж целия пост
# 3
Синът ми също не яде готвена храна, от няколко месеца,само няколко пъти картофи на фурна!
В яслата, казват,че се храни ,незнам ,доколко е така обаче!
Виж целия пост
# 4
Големият е на пет и половина, имам същия проблем. Той ходи и на градина, не яде нищичко и там. Не яде и на ресторант. Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.
Готвя всеки ден, много разнообразна храна - и у дома едва яде.
Много обича прясно мляко, отскоро прояде и кисело (преди не го харесваше). Иска сандвичи.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Дъщеря ми също е на 4 години.Много е капризна, готвено яде но затова пък НИКОГА не е опитвала салам , луканка,кренвирши или някакъв друг колбас,лютеница не иска да вижда на масата .На мен пък понякога ми се ще да яде суха храна защото напрово се чудя какво да правя и за обяд и за вечеря.
Виж целия пост
# 6
И Марти имаше такъв период. Не ядеше готвено, предпочиташе сандвичи. Но отмина. беше на 3.5 - 4 годинки. Сега също много не и се ядсе готвено. Не знам защо. Аз готвя всеки ден, храната гледам да е разнообразна и витаминозна. Но какво да се прави има такива периоди... ядосвам се много, но не мога да променя нещата.
Виж целия пост
# 7
Може би е период. Поне с моя син беше така. На 2 години и осем месеца е.

Цяло лято изкара на попара, кисело мляко и вафли. Чат-пат бисквити.
Накрая отказа и попарата. Имало е дни, в които е карал само на пресно мляко.

Сега нещата се пооправиха. Прояде отново белите маджи - фрикасе, кюфте с бял сос, пиле с ориз, попарата отново е любима.
Прояде салам - предпочита телешки, и кебапчета! Яде сирене - чупи си буквално от буцата.
С плодовете все още водим битка - само банан яде пълноценно, другите ги дъвче и ги плюе.
Но аз се изхитрих - намачквам банана със сок от една мандарина и настъргана ябълка. Давам го като пюре.

Не насилвай детето в никакъв случай. Като му се прияде, то ще намери начин да ти покаже.
Виж целия пост
# 8
Давай му да хапва , каквото обича, като наблягаш на плодове, зеленчуци, млечни продукти и т.н.Най- вероятно е период и ще отмине .
Виж целия пост
# 9
Много интересен ефект върху моя син (също такъв специален в храненето) изигра филма Рататуй. Grinning  Още като се върнахме след филма, поиска да му направя супа - нещо, което не беше хапвал от бебе! Сложи си вътре най-различни подправки и макар че се получи доста странен резултат, си я изяде цялата - след което няколко дни подред си искаше супа!

Може би ако детето участва в готвенето, в пазаруването, в измислянето на менюто, ще му стане интересно да опитва по-различни неща? Аз не съм разрешила напълно проблема с моя специалист, но гледам да предлагам разнообразни неща и за мое учудване, си избира да яде храни, за които никога не бих си и помислила че ще му харесат. Например преди няколко дни си поръча "лястовичи гнезда", сам сложи яйцата и след това хапна с апетит.
Виж целия пост
# 10
И моят е така. Не знам дали е период, защото продължава две години. В градината стои гладен. Омръзна ми да го гледам как яде боклуци, но това е положението. Не го насилвам,защото ще постигна обратен ефект. Просто чакам да прояде някой ден и профилактично го помолвам да хапне от яденето. Отказва. Понякога съм му бутвала в устата някоя хапка, без да се усети, примерно докато гледа филмче. Веднага го изплюва.
Виж целия пост
# 11
Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.

Ха, мислех, че Калина е единственото дете, което не харесва храната в "Макдоналдс" и "КФС"  Mr. Green
Виж целия пост
# 12
Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.

Ха, мислех, че Калина е единственото дете, което не харесва храната в "Макдоналдс" и "КФС"  Mr. Green
и моят също- купуваме детско меню, заради играчката, пък аз ям сандвича Embarassed.Влади яде само картофките newsm78
Виж целия пост
# 13
Авторката не е дала достъчно информация, не можем да гадаем на едно изречение.

Преди година гледах предавания, където една детска психоложка наблюдаваше деца с леки поведенчески проблеми и родителите им, за да им помогне. Често имаше деца, които не искаха да ядат. Поведението им, във всички случаи, беше предопределено от родителите. Не мога да опиша всички (пък и не се спомням подробностите), но това бяха случаи на:

- създаване на напрегната обстановка по време на ядене, молене, настояване, увещаване;
- опит на детето да привлече вниманието на родителя, особено ако има малко бебе, което го хранят
- даване на закусчици между ядене.

Искам да кажа, че всеки трябва да се взре в себе си и да си помисли какво в неговото поведение може да накара детето да демонстрира как няма да яде. Например, ако майката не е вечеряла от 2001 година, и детето я вижда как общо взето, не яде, трудно ли е да се помисли, че и детето може да не иска яде? Ако бонбоните, например, са върховното зло, и се раздават все едно са редки диаманти, тази категорична забрана няма ли да се отрази на детето? Ако непрекъснато се хрускат бисквитки, солетки и подобни, що пък да яде детето манджи, то няма да е особено гладно като дойде време за манджата.

Също така, да не забравяме, че е нормално към 2-та година децата да стават придирчиви към храната. Като процент от теглото, след тази възраст те наддават много по-малко от растежа им като бебета.

Ако децата отрано свикнат да ядат с „големите”, например, това може да им създаде любопитставо към храната. Ако не са гладни понякога, не е голяма работа. На другото ядене повечето деца ще са гладни (ако не са яли междувременно).

Аз съм била злоядо дете, а мъжът ми- уникум на злоядството. Само за грешките на нашите (добри) родители в тази област, книга мога да напиша. Свеки с голяма драматичност чакаше и нашите деца да са злояди, все едно това е генетично и физиологично определено (изключвам много малкият процент от случаите на болест, или друг проблем- питайте родителите на деца-аутисти наистина какво значи, не иска да яде). Само като я гледам свеки как се държи по отношение „яденето на децата”, на мен самата ми се отяжда, за дълъг период от време.  Mr. Green

Виж целия пост
# 14
Моята дьЩеря не беШе толкова предирчива преди и ядеШе с удовоствие и готвено, но от около година поЧти напьлно ми откаzва готвена храна. И в детската градина са zабеляzали, че си е променила хранителните навици.

Според мен помага, когато детето участва в готвенето, опитай сьЩо така красиво подреждане под формата на животни, лица, или други zабавни фигурки, децата обичат красивото оформление.

И аz силно се надявам да е фаzа и да мине скоро.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия