Филе Елена

  • 50 008
  • 13
От няколко години приготвям домашна кайзер пастърма. Тази година мъжа ми ме помоли да направя филе Елена. Аз се учих на телешко месо, свинско не съм пробвала изобщо да консервирам. newsm78 В момента филетата ми са затрупани със сол и в следващите няколко дни ще трябва да намеря някаква рецепта. Моля, помогнете ми с рецепти или линкове  chef
Виж целия пост
# 1
Ето какво открих:
http://gotvarstvo.georgievi.net/a/ribica
Виж целия пост
# 2


Аз съм от този край и рецептата е вярна само дето бута първо престоява 24 часа в зелева чорба.

Филето се прави от рибица. Аз лично смесвам всички подправки сол, червен, черен пипер и чубрица и заривам. На другия ден го слагам да съхне на проветриво място, но е важно и условието времето да е студено особено за бута. Може да се сложи в така наречен чорап. Нашия бут стои така със солта до лятото и тогава го почистваме и нарязваме. Слагам дори във фризера и имаме до Нова година.
Виж целия пост
# 3
А би ли дала рецепта за кайзер пастърмата? Praynig
Виж целия пост
# 4
Питах татко как правим у нас кайзер пастърмата...Месото се изкисва 48 ч. във саламура 100гр.морска сол на литър вода.Изважда се изплаква се с чиста вода,пробива се дупка в единия край и се провесва за да изсъхне.Отделно се счуква 1 глава чесън+ 2 с.л. сол,прибавя се 1-2 с.л. чимен. 1-2 с.л. червен пипер(може и лют 1:1),1/2 ч.л. черен пипер,вода,колкото да станат  на каша .Маже се месото и се закача да съхне....Това е.
Виж целия пост
# 5
Питах татко как правим у нас кайзер пастърмата...Месото се изкисва 48 ч. във саламура 100гр.морска сол на литър вода.Изважда се изплаква се с чиста вода,пробива се дупка в единия край и се провесва за да изсъхне.Отделно се счуква 1 глава чесън+ 2 с.л. сол,прибавя се 1-2 с.л. чимен. 1-2 с.л. червен пипер(може и лют 1:1),1/2 ч.л. черен пипер,вода,колкото да станат  на каша .Маже се месото и се закача да съхне....Това е.
Благодаря ти  bouquet
Виж целия пост
# 6
Purvo mesoto stoi 24 chasa v sol,sled tova go poparvash za sekundi v vrqla voda,izsushavash go dobre i go porusvash cqloto s 4erven piper i chubrica.Ostavqsh go na studeno za okolo 10 dni i posle si go hapvash.Stava srahotno.
Виж целия пост
# 7
Наши познати правят тук еленско месо- става невероятно, също като филе Елена. Знам, че го изкисват в оцетена марината /предполагам, защото е дивеч/, после овалват с подправки и слагат да виси в хладилника.
Виж целия пост
# 8
Характерната подправка е чимен.Ако не се сложи от него пак става вкусно ,но вече не е кайзер.....
Виж целия пост
# 9
 Peace  а колко време трябва да съхне преди употреба  newsm78 
Виж целия пост
# 10
Peace  а колко време трябва да съхне преди употреба  newsm78 
Зависи от това къде съхне.Дали на вън(ветровито ли е мястото или на завет),от времето зависи(дали е по-студено или по-топло)....Може и в хладилника да седи(ама на мен лично не ми харесва(поема от миризмата на хладилник).Абе със сигурност става до 1 месец....   bouquet
Виж целия пост
# 11
Мммм така се надявах да хапна за коледа People Santa  Sad , ама нищо все пак благодаря за рецпептите и информацията  Hug

Велели празници  santa2
Виж целия пост
# 12
Моето филе вече се суши. В крайна сметка го направих по технологията на кайзера, като накрая го овалях в чубрица.
Виж целия пост
# 13
Моята пастърма я правя по следния начин:
месо - свинско от рибиците /тук в Канада взимам това, което се казва tenderloin, количество колкото искате
месото, първо го измивам много добре със студена вода, после го поставям в по-дълбока тава или какъвто удобен съд имате, така че да може отдолу да наръсите морска сол, да сложите месото и пак хубаво да наръсите така че да се покрие цялото. После поставям съда на студено (хладилник, мазе) за не-повече от 4 часа. Стой ли по-дълго става много солено, пробвала съм наи-различна продължителност в солта, но смятам че за 4 часа става идеално. После измивам много добре със студена вода. Месото докато стой в солта, тя му изсмуква водата и тавата се пълни с течност, това да не ви стряска, и самото месо става твърдо и леко си променя цвета към сиво. Като измия добре, подсушавам леко с кухненска хартия, пробождам всяко парце с конец, за да може да се закачи после и овалвам много добре в смес от: ситно смляна чубрица, червен пипер, балканска медудия и малко чер пипер. Подправките може да си ги докарате по вкус.
И сега за да станат с правилна форма парчетата ги подреждам вече оваляни в подправките в  правоъгълна тава , покривам с фолио и затискам отгоре с нещо тежко, аз ползвам тухлички увити пак във фолио. Така ги оставям на студено за около 24ч, , после изваждам и закачам да съхнат. Аз ги слагам в мазата (cold cellar), но понеже не е проветриво, пускам на 1ва степен вентилатора и са готови за 2 седмици. Стават СУПЕР, все не стигат и изпиват много винце!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия