Дайте моля рецепта за вкусна Капама!!!

  • 20 402
  • 46
Моля всички които пригитвят Капама да споделят рецептите си...  Hug 
Виж целия пост
# 1
Здравей Simple Smile

Ще се опитам да опиша как я приготвям аз, но това са повече насоки отколкото точна рецепта....

Първо на дъното на съда (трябва да е голям Wink се слага малко нарязано кисело зеле. Върху него е мястото на пилешките пържолки, да са на по-влажно, за да не изсъхват. Тук се стига до най-широкото място на повечето съдове и тук се нареждат сърмичките - 1 или 2 реда. Върху тях наденица или кървавица, отгоре смес от нарязани на едри хапки или малки пържолки свинско и телешко, както и малко лук. Също може да се сложи и кисело зеле, но нарязано на ситно. Ако тук сложиш и ред зеленчуци от туршия, после всички ще питат това задушени зеленчуци ли са, каква е тая странна туршия... Simple Smile За капак - бекон, не е нужно да е нарязан на много тънко. Добре е цялото нещо да се получи плътно, т.е. където трябва запълвш с кисело зеле на ситно. Отгоре се сипва малко олио, сол и чубрица, допълва се със зелев сок разреден с малко вода и във фурната за няколко часа - на слаба температура (120 градуса примерно).

Ако искаш по-точни рецепти - ето рецепти за капама.

Дано да съм полезен Simple Smile

Ще ми е любопитно да видя и други идеи за капама - предполагам до няколко дни в тази тема ще могат да се открият много интересни идеи.

Весели празници на всички!
Виж целия пост
# 2
На дъното на гювеча се слага малко нарязано кисело зеле,отгоре пилешко месо(аз слагам горната част на бутчето) или заешко,завити зелеви сърми(задължително слагам в плънката и нещо пушено нарязано дребно за да се смеси пушеният вкус с каймата - домашно мляна,ориз,лук,чубрица,черен,червен пипер),свинско шарено месо(не много тлъсто),сурова наденица(аз слагам сурово пушен суджук).Всичко се нарежда в гювеча много плътно,като между пластовете слагам 1-2 големи дафинови листа.Отгоре пак зеле,2 с.л. свинска мас,2ч.ч. зелев сок и 1 вода.Слагам във фурната вечерта и включвам на 1 степен.На сутринта цялата къща ухае на капама и ти се ще да я изядеш барабар с гювеча... Joy

П.П. Така я приготвям в къщи.Толкова ми побира гювеча.Ако е по-голям и за повече хора може и още видове меса да се сложат,но така всичко което се слага вътре дава страхотен вкус.

                       ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ !
Виж целия пост
# 3
На дъното на гювеча аз слагам цели зелеви листа (ако случайно загори заминават само тези листа). После подреждам един ред сърми ( на мен са ми по- вкусни с кълцано месо, вместо с кайма и така ги правя). От там нататък подреждам наденица, пилешко, телешко и свинско месо, като смлагам кълцано зеле между редовете. За да не ми става сухо свинското, всяка пържолка завивам в зелев лист. Заливам капамата със зелев сок, слагам една малка заквасена сметана и отгоре отново покривам със зелеви листа. Това е моята капама. По принцип подправки не слагам, защото наденицата и сърмите са овкусени, но дафинов лист и червен пипер са напълно подходящи. Пека на не много силна фурна за около 5-6 часа.
Виж целия пост
# 4
Eто и моята рецепта:
На дъното на гювеча слагам пушен бекон нарязан на ивици и малко нарязано кисело зеле,отгоре пилешко ,пуешко или  заешко.След това  завити зелеви сърми/пълнени сухи чушки /,ред свинско шарено месо,пак нарязано зеле ,ред сурова наденица /суджук , кървавица /.Всичко се нарежда в гювеча много плътно,като между пластовете слагам 1-2 бахара и 1-2  големи дафинови листа,три -четири скилидки чесън и две -три колелца червено цвекло.Отгоре слагам пак зеле и ивички сланинка.Всичко заливам с чаша червено вино ,  две - три чаши зелев сок и две лъжици мас.Слагам вечерта във фурната на слабо и сутринта капамата е готова.  chef
Виж целия пост
# 5
Накарай търсачката да ти изрови рецептата на Спаска - ненадмината е.
Виж целия пост
# 6
Ето и моята рецепта:В голяма тенджера/колкото да се събере с капака в печката/ или гювеч слагам на дъното 1 пръст сланина,нарязано кисело зеле.Пълня петел със смес за сърми/лук,ориз кайма ,дреболии,гъби.Слагам го върху зелето край него нареждам сърми,кървавица/суджук/,свински ребра,зеле.Отгоре слагам зелеви листа.Замазвам капака отстрани с тесто и пека 3 часа.
Виж целия пост
# 7
  Бях яла капама само с агнешко... Сега се радвам като видях че може да се приготвя с различни видове меса.  Simple Smile

Много ви благодаря на всички ви за страхотните рецепти!     bouquet

П.П Ще се опитам  също да намеря рецептите на Спаска.

Виж целия пост
# 8
Ето рецептата на Спаска ,за да не ровите,че бая време загубих докато я открия...

КАПАМА

Това, което ще ви дам като вариант е на Гоцеделчевска капама (баща ми е от там). Има и Банска капама, но не знам точната рецепта. Разликата е най-вече в това, че в Банската капама се слага и чекане (червено цвекло). Капамата по принцип е страхотно ядене, но се готви бавно.В общи линии става от днес за утре.

И така:

Трябват ви три вида месо – около 1 кг. кайма (смес от телешко и по-тлъсто свинско), свински пържоли (най-добре от врат и толкова на брой, колкото порции ядене ти трябват), едно цяло пиле, кисело зеле, малко кървавица или суров суджук (не е задължително, но е важно за по-богатия вкус на яденето).

Приготвяте традиционна смес за плънка на сарми от каймата, ориз и подправки по ваш вкус. Македонците използват много различни подправки (морковче, целина, чубрица, джоджен, мащерка, риган, черен пипер, магданоз и т.н.) и от целите листа на киселото зеле навиваш 10-тина сарми (или толкова, колкото човека ще сте на масата).
За пилето приготвяте плънка от ориз и подправки, пилешки дробчета и гъби.
Пържолите осоляваш и натриваш със смес от подправки.

В дълбока и широка тенджера или глинено гърне редите пласт кисело зеле, върху него поръсвате малко червен пипер и редите сармите. След това редите още един слой кисело зеле и червен пипер и слагате напълненото пиле, пак кисело зеле и пипер и нареждате пържолките и кървавицата (суджука). Пак поръсвате с кълцано зеле и червен пипер, отгоре поливате с около 4 суп. лъжици олио и 1 ½ чаена чаша сок от зелето. Можете да сложите някъде вътре и 1-2 леко люти чушки, ако обичате по-пикантни манджи.

Слагате тендежерата/гърнето във фурната и включвате на най-виската температура, докато яденето заври. Заври ли, веднага намалявате на не повече от 120 градуса и оставяш така да къкри около 8 часа (една нощ му стига).
След като е готово, яденете се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.

Сервирате по една сърма, пържолка и порция от пилето и от кълцаното зеле. И с хубаво червено вино.

Виж целия пост
# 9
Тази капама, от горната рецепта на Спаска е много вкусна, аз също така я правя, само че на дъното на съда слагам или свински ребра, или свински кокали, или резенчета сланина или бекон и после редя продуктите. Голяма вкусотия е! Heart Eyes
Виж целия пост
# 10
Да вкусно изглежда да е,но аз нямам толкова голям гювеч да събере толкова много неща,затова вместо цяло пълнено пиле аз слагам само горните бутчета.А плънката за да се напълни пилето у нас му се вика "залъгалка" демек...отвлича ни от мръвките... Joy .Затова я правя както съм писала по-горе...
Виж целия пост
# 11
Да вкусно изглежда да е,но аз нямам толкова голям гювеч да събере толкова много неща,затова вместо цяло пълнено пиле аз слагам само горните бутчета.А плънката за да се напълни пилето у нас му се вика "залъгалка" демек...отвлича ни от мръвките... Joy .Затова я правя както съм писала по-горе...

Няколко пъти на Нова година съм я правила в тенджерата под налягане - точно защото се събирахме доста хора и гювечът се оказваше малък. Като заври, я оставях на тих огън и ставаше също страшно вкусна. После внимателно я изваждах в голяма чиния /почти като тава/, нареждах отстрани сърмичките, другия ред пържолите, сърмите, в средата пълнената кокошка  и така я слагах в средата на масата. Всеки си сервираше.
Виж целия пост
# 12
Абе има някаква специфична подправка, която се слага, но не се сещам каква е точно. Яла съм и други неща с нея в Банско... Ако някой знае каква е, моля да сподели!!!
Виж целия пост
# 13
Преди няколко дни правих. Ето я моята рецепта
кисело зеле- една голяма зелка
ориз 1/2 ч.ч.
пилешки бутчета
телешко месо
свинско месо
сурова наденица с кълцано месо/вземам една от Кауфланд, която най много се доближава до тази която продават в Банско/
подправки-червен пипер, чер пипер, чубрица по шопски, олио, вино 1/2 ч.ч.
Начин на приготвяне: зелето се нарязва и се смесва с ориза и подправките
На дъното на гювеча слагам мазнина  и зелеви листа после част от зелето телешко месо, ред зеле пак ред месо и така накрая завършвам с наденицата. Най отгоре се слага пак зеле и зелеви листа като се покрива цялата повърхност. Разбира се слагам вино и малко зелева чорба. Пека на 200 градуса 4 часа. Уверявам ви става страхотно месото супер крехко.
Виж целия пост
# 14
Страхотни рецепти, ще се пробват  chef
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия