За витамин С в шипковия чай

  • 2 916
  • 8
От много време се чудя как след като чаят се вари или запарва с вряла вода в него има вит.С.Нали уж този витамин се разрушава при Т над 50-60 градуса.Малко ми е тъп въпросът,ама ако някой знае... дали не е поредното недоразумение както за желязото в спанака./дали темата е за този подфорум  Rolling Eyes/
Виж целия пост
# 1
Да, за тук е според мен.
И аз смятах днес да правя чай от шипка и много ме интересува тази тема. Ще следя за отговори.
Виж целия пост
# 2
аз купувам една кутия с чай от шипка загрявам 200 гр.вода до кипване потапям пакетчето вътре и го държа 20 мин. преди слагах и половин ч.лъжичка захар
Виж целия пост
# 3
Ти ме накара да се замисля. На всички опаковки си пише вряла вода по принцип.

преди слагах и половин ч.лъжичка захар
Аз винаги слагам по малко захар. Гледах един доктор-билкар-хомеопат по "Часът на мама" и той обясни, че билките са много по-ефикасни подсладени.
Виж целия пост
# 4
Дали има или няма витамин С аз пак си го правя/чая/,но просто ми стана интересно,та викам си някой може да знае нещо повече.Рових,рових,но и аз нищо ново не намерих по темата.
Виж целия пост
# 5
......... Аз винаги слагам по малко захар. Гледах един доктор-билкар-хомеопат по "Часът на мама" и той обясни, че билките са много по-ефикасни подсладени.
Ако се сложи малко захар, шипковият чай разхлабва. Без захар се дава за запичане  Peace
Виж целия пост
# 6
Шипковият чай запича, когато се приготвя от целия плод със семенцата,
този в пакетчетата се приготвя само от люспите и не действа запичащо, но и не разхлабва.

За витамин С и на мен ще ми е любопитно да разбера нещо повече ......
Виж целия пост
# 7

Витамин С в чая от шипки
Големи загуби на витамин С има при процеса на сушене, обработка и съхранение на шипковите плодове. При сушенето се разрушава половината или повече от него.
Чрез отварата се извлича около 40% от останалото количество.
Въпреки това в шипковия чай остава сравнително добро количество витамин С, но доста по-малко, отколкото се счита.
Реално трябва да се изпият поне 10-12 чаши чай, за да се набави прилично количество витамин С.

Технология за чай
Витамин С се унищожава бързо при разрязването на плодовете. Причината е ензим, който под въздействието на кислорода окислява и разрушава витамин С. За да се избегне този процес и да се блокира ензима, плодовете се режат или стриват и се слагат веднага в кипяща вода.
Ако плодовете се сложат във вода с температура около 40-50 градуса, се получава точно обратният процес: ензимите, които окисляват витамин С, се активизират.
От шипковите плодове се приготвя отвара (варене 10 мин.), а от шипковите люспи - запарка (заливане с гореща вода). И в двата случая – под капак, за да се ограничи достъпа на въздух.
Отварата се консумира веднага след приготвянето й. Според други източници шипковият чай престоява 5-10 часа, за да се извлече максимално витамин С.

Захар в чая и витамин С
По принцип, добавянето на захар, сол или киселини при термичната обработка на плодовете и зеленчуците пречи на окислението и подпомага запазването на витамините (основно С и А).
Шипките обаче съдържат танинови вещества и лимонена киселина – те правят витамин С устойчив. Счита се, че не е задължително добавянето на захар в случая.

Реално съдържание на витамин С
Шипките съдържат от 400 до 2000 мг витамин С (за 100 г сушени плодове) или около 0.5% до 1.7%. Най-често се цитира горната граница, но реално съдържанието на витамин С зависи от много фактори: ботаническият вид; мястото, където са събирани плодовете; начинът, по който са изсушени; съхранението.
Например, при домашно изсушени плодове процесът на сушене е по-продължителен, а това означава загуба на витамин С с течение на времето. При фабрично сушене процесът е много по-кратък, а може да се използва и безкислородна среда, което пък запазва по-голяма част от витамин С.

Други полезни съставки
Шипките съдържат и други важни съставки като пектин (11%) и някои полезни киселини (3%).
Съдържат и ликопен – червеният пигмент, който придава характерния цвят на доматите, грейпфрутите, кайсиите, динята и т.н.

Виж целия пост
# 8
  202uu Много благодаря за инфото!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия