нещо интересно

  • 2 501
  • 29
Днес се обади баба ми да пита как е бебко.
 Казах й, че сме леко болни, а тя ми заръча в никакъв случай да не давам антибиотик.
 На нея й били предписали антибиотик за пръв път, когато била на 78 и тя много се чудила дали да го пие...... Shocked
Как мислите....бихме ли могли да опазим децата си без да прибягваме до антибиотиците, които всеки знае, че колкото помагат, толкова и вредят?
И защо лекарите с толкова лека ръка ги предписват?
Аз също не искам детето ми да пие антибиотици, докато остарее, но дали ще мога да го опазя......
Виж целия пост
# 1
Dobriqt lekar ne izpisva antibiotici 4esto.Antibioticite povliqvat samo bakterialni infekcii,a ne virusi.
V Bulgaria lekarite gi izpisvat,za da se prezastrahovat,4e deteto 6te se opravi barzo.No 4estata upotreba na antibiotici pravi bakteriite rezistentni(ne4uvstvitelni) i ako v bade6te ima seriozna infekcia i naistina ima nugda ot antibiotik toi ve4e niama da deistva.Togava za da ima efect triabva da se povi6i dozata na antibiotika ili da se po4ne nov po-silen.
Виж целия пост
# 2
Здравей,
Аз имам доверие на педиатъра на децата и няколкото пъти (2 или 3) в които е предписвала антибиотици съм ги давала спокойно. Щом нямаш доверие на педиатъра и имаш чувството, че неоправдано често изписва ненужни лекарства смени го!
А иначе аз на своя глава не заменям антибиотик с мед  Wink  Rolling Eyes !
Успех в избора  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
ми аз на сина давам фервекс като ми дигне температура но това се случва много рядко най-много 2 пъти в годината зимата и началото на пролетта като почне да ходи по леко облечен от тарикатлък, иначе като ми се разсополиви леко и почвам чай с мед и лимон, също и много плодове целугодишно особено киви че има витамин C, и да ти кажа действа за 13 години при условие че е седмаче той не е лежал в болница, миналата година го водих на иследване и се уплаши от това че ще му вземат кръв от пръста, не знам колко е голямо твоето детенце но по добре с чайчета и плодове превантивно, тези антобиотици са нож с две остриета.
Виж целия пост
# 4
Дияна е на 4.2г, до сега е пила само два пъти антибиотик. Нейното джипи е страхотен специалист, никога не изписва антибиотици. Не е като мойта, която с лека ръка ми изписва лекарства за 60 лв.
Виж целия пост
# 5
Цитат на: Anonymous
Dobriqt lekar ne izpisva antibiotici 4esto.Antibioticite povliqvat samo bakterialni infekcii,a ne virusi.
V Bulgaria lekarite gi izpisvat,za da se prezastrahovat,4e deteto 6te se opravi barzo.No 4estata upotreba na antibiotici pravi bakteriite rezistentni(ne4uvstvitelni) i ako v bade6te ima seriozna infekcia i naistina ima nugda ot antibiotik toi ve4e niama da deistva.Togava za da ima efect triabva da se povi6i dozata na antibiotika ili da se po4ne nov po-silen.


  202uu

и защо не се логнеш, толкова често пишеш тук. Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Цитат на: secretgarden
Днес се обади баба ми да пита как е бебко.
 Казах й, че сме леко болни, а тя ми заръча в никакъв случай да не давам антибиотик.
 На нея й били предписали антибиотик за пръв път, когато била на 78 и тя много се чудила дали да го пие...... Shocked
Как мислите....бихме ли могли да опазим децата си без да прибягваме до антибиотиците, които всеки знае, че колкото помагат, толкова и вредят?
И защо лекарите с толкова лека ръка ги предписват?
Аз също не искам детето ми да пие антибиотици, докато остарее, но дали ще мога да го опазя......


Ще ти кажа при нас какво стана пък ти си прецени дали трябва или не да се пият.
Малкия го хвана вируса/висока Т, кихане, кашляне, сополи, конюктивит, разтройство и т.н/, заведохме го на лекар и той предписа антибиотик. Да, обаче дребното не искаше да го пие - веднага го повръщаше. И аз си казвам "Ами щом не го иска, няма да го давам. С един вирус ще се справим и без антибиотик" Embarassed  Embarassed  Embarassed  След няколко дни отидохме на профилактичен преглед  Arrow  малкия имаше толкова много секрети в дробовете, че лекарката не можеше да го чуе как диша  Arrow  прати ни да правим ренгенова снимка. Оказа се, че е развил двустранна пневмония. Резултатите от кръвните изследвания бяха с моооого висока утайка /55/ и левкоцити. Трябваше да влезнем в болница и прекарахме 10 дни там, като 1 седмица беше на системи /силно обезводнен/, надупчиха го целия - всички ръчички и крачета му бяха сини, със спукани вени. И всичкото това, защото аз реших, че може и без антибиотик.... Banghead  Banghead  Banghead
Виж целия пост
# 7
Цитат на: secretgarden
Днес се обади баба ми да пита как е бебко.
 Казах й, че сме леко болни, а тя ми заръча в никакъв случай да не давам антибиотик.
 На нея й били предписали антибиотик за пръв път, когато била на 78 и тя много се чудила дали да го пие...... Shocked
Как мислите....бихме ли могли да опазим децата си без да прибягваме до антибиотиците, които всеки знае, че колкото помагат, толкова и вредят?
И защо лекарите с толкова лека ръка ги предписват?
Аз също не искам детето ми да пие антибиотици, докато остарее, но дали ще мога да го опазя......


Донякъде - ДА! Защо донякъде - защото сигурно им ситуации в които няма да може да се мине без тях. Но тези ситуации със сигурност не са леките хремички и настинки, които карат децата ни.

Тук ти отговарят - антибиотик за вирусни инфекции не се предписва. И аз знам така. Предписва се за страничните ефекти и усложнения, ако се появят такива и за бактериални инфекции. Най-лошото е, че антибиотика не преценява бактерията, ами изтрепва всички. Има вредни бактерии, но има и полезни. Тези - полезните ни пазят от инфекции. Получава се кофти ситуация - избиваме пазачите си паралелно с враговете си. Затова напоследък доста се говори и рекламира бактерията бифидус например.

За да предпазиш детето си от антибиотици, просто му вдигни имунитета. Ако той е на ниво, малкото няма да боледува толкова често и няма да задълбочава болеста. Лесно ще излиза от нея. Ще боледува кратко и бързо. Не твърдя, че изобщо няма да боледува. Да не ме разбереш погрешно. Но едно е, да е болен два дни, съвсем друго 20 дни.

Аз правя това. Действувам по принцип с хранителни продукти, а не с лекарствени средства. Определено има ефект! И от три години насам не сме пили нито един път антибиотик, въпреки астмата.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: secretgarden
до антибиотиците, които всеки знае, че колкото помагат, толкова и вредят?


Моля, не обобщавай! Аз не съм убедена в това, че колкото помагат, толкова и вредят. Пожелавам ти да не изпадаш в ситуация да е крайно наложително да даваш на детето си антибиотик! Аз имам лекар, на когото имам доверие и щом той изпише антибиотик, значи е наложителен приема му! Никога до сега не съм изпадала пред дилема дали да давам или да не давам!!! Нямам необходимата компетентност, за да взимам такива решения!

Дано това не е поредната безмислена тема по въпроси, извън нашата компетентност!
Виж целия пост
# 9
Цитат на: secretgarden
И защо лекарите с толкова лека ръка ги предписват?


Ти откъде знаеш, че ги предписват с лека ръка? На вас предписвали са ви антибиотик? Ако да и според теб не е имало нужда, можеш ли да се обосновеш защо?
Лесно е да се говори така и да се обобщава. Много често съм чела горецитираната реплика, но никой от пишещите я не е написал "Лекарят ми изписа с лека ръка антибиотик! Аз преценявам, че е така, защото...." и да се обоснове!
Виж целия пост
# 10
Цитат на: Dino
За да предпазиш детето си от антибиотици, просто му вдигни имунитета. Ако той е на ниво, малкото няма да боледува толкова често и няма да задълбочава болеста. Лесно ще излиза от нея. Ще боледува кратко и бързо. Не твърдя, че изобщо няма да боледува. Да не ме разбереш погрешно. Но едно е, да е болен два дни, съвсем друго 20 дни.



Ей това е истината!
Виж целия пост
# 11
А има и нещо друго-ако баба ти преди 70 години е консумирала  екологично чисто сирене,млякото е било от крава(а не данон),приемала е плодове и зеленчуци необработвани химически,не е пушила и е живяла в район неопушван от Кремиковци-е какво чудно има?Познавам доста бабки на село дето не знаят какво е туй антибиотик.
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Biby
...Трябваше да влезнем в болница и прекарахме 10 дни там, като 1 седмица беше на системи /силно обезводнен/, надупчиха го целия - всички ръчички и крачета му бяха сини, със спукани вени. И всичкото това, защото аз реших, че може и без антибиотик.... Banghead  Banghead  Banghead

Ето за това, самолечението и неспазването на лекарските указания, са крайно нежелателни. Biby много съжалявам за това, което ви се е случило, но хубавото е, че си си взела поука и занапред знаеш какво трябва да правиш.

Когато един лекар е предписал даден антибиотик, това означава, че заболяването изисква такова лечение. Никой лекар няма да седне да предписва антибиотици за кихане или лека настинка или просто така, да направи оборот на близката аптека, в която е на процент. Нека имаме повече доверие в лекарите и да не се правим на "специалисти" по всичко, защото всичките ни грешки от типа на "...айде бе тая тъпа лекарка, ще ми предписва ...", си остават за наша сметка  Banghead
Виж целия пост
# 13
Много ми се иска и моето детенце за първи път да пие антибиотик на 78, но за съжаление е невъзможно  Sad
Виж целия пост
# 14
Цитат на: secretgarden
На нея й били предписали антибиотик за пръв път, когато била на 78 и тя много се чудила дали да го пие...... Shocked
...
И защо лекарите с толкова лека ръка ги предписват?


И все пак ми стана интересно - изпила ли го е? Simple Smile Да предадеш специални поздрави на твоята баба от мен, много ме зарадва съществуването й Simple Smile

Аз наистина съм с впечатлението, че антибиотици в България се изписват много прибързано от доста лекари. По въпроса на Ваче - конкретни примери на безсмислено и прибързано изписване на антибиотик, с които аз съм се сблъсквала:

1. Малката поддържаше висока Т 3 дни и я заведох на лекар, за да изключа евентуална ушна инфекция или нещо друго. Личният ни изпрати при педиатърката, която прегледа детето, не откри нищо обезпокоително и проведохме следния разговор:
-Детето до сега пило ли е антибиотик?
-не (тук явно тя ми хваща някаква физиономия и пита:)
-ти, майче, май не ги харесваш антбиотиците?
-така е
-добре, тогава нещо хомеопатично да ти изпиша?
-не, благодаря.
-добре, а витамини?
-давам й пресни плодове, цитруси...
-а, добре тогава. Ами с какво сваляш Т?
-Панадол
-е, то не може само с Панадол, ще ти изпиша и Нурофен и ще ги редуваш
-ок
Simple Smile

Какво ли щеше да стане, ако нямах мнение за антибиотиците? И как може педиатър мен да ме пита за това? А личният лекар при който се върнахме, остана изненадан, че не ни е изписан антибиотик, но не настоя. След 2 дни на малката й изби обрива на розеолата.

Втори случай:
Съпругът ми спи отвит и на сутринта се оплаква от някакво леко схващане в лицевата област. Обажда се на личния и по телефона получава диагноза (забравих вече как се казваше схващането на лицевия нерв) и указания какъв антибиотик да пие. Е, може ли по телефона да се изписва антибиотик? Ама той си го изпи... И колко още случаи има на изписване на антибиотик по телефона, даже и за деца - поне 2 такива четох наскоро из форумите.

Ей такива неща. Закаляването е най-доброто нещо, което всяка майка може да направи за детето си, ако иска максимално да го опази от болести и евентуално от антибиотици. А когато трябва - трябва. Аз за себе си предпочитам да съм максимално информирана по въпроса и аз да съм убедена, че трябва. Пълно доверие нямам на никой лекар за съжаление. Ако някога някой изпише антибиотик на детето ми, със сигурност при възможност ще потърся още 1-2 мнения от специалисти.

С две думи: Закаляване и информираност! Това е моето мнение Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия