Още една статия !

  • 6 244
  • 8
Различава се безплодие:
- първично - ако жената никога преди не е забременявала
- вторично - ако е имала макар и една бременност, независимо от изхода й /раждане, аборт или помятане/
- женско и мъжко

Мъжкият и женският фактор

Мъжко безплодие
Изследването на мъжете се провежда най-напред. За него е достатъчно да се направи анализ на спермата, който ще даде представа за качеството й. Изследването се провежда в продължение на два-три часа след нейното предаване. В спермограмата се определят количеството на подвижните и неподвижни сперматозоиди, концентрацията им в 1 мл, плътността на спермата, наличието на левкоцити и други.

Женско безплодие
Методите за изследване на жените са много сложни и трудоемки. Необходимо е:
- изследване за инфекции, предаващи се по полов път /хламидиоза, микоплазма, уреаплазма, цитомегаловирус и т.н./
- изясняване състоянието на маточната кухина и проходимостта на маточните тръби.
- оценка на хормоналния статус, позволяваща да се определи функцията на яйчниците и другите ендокринни жлези, влияещи на детеродната функция. За да се получи пълна информация за хормоналния статус на жената, трябва да се направят:
- хормонални проби на венозна кръв, взети в определен ден от цикъла.
- ултразвуково изследване /за наблюзение на измененията, протичащи в матката и яйчника/.

ПРИЧИНИТЕ ЗА ЖЕНСКОТО БЕЗПЛОДИЕ
1. Хормонален дисбаланс
Женските полови хормони отговарят за нормалния процес на овулация, т.е. излизането на зряла яйцеклетка от яйчника. При хормонални нарушения яйцеклетката не съзрява и бременност не настъпва.
Липсата на овулация може да бъде предизвикана от:
- тумори или кисти на яйчника
- нарушение в синтеза на половите хормони
- ендометриоза
- заболявания на щитовидната жлеза
- вродени аномалии в развитието на половите органи
- затлъстяване
- значителна загуба на тегло по различни причини, а също от нарушения в храненето от типа на анорексия или булимия.
- лоша екология
2. Възпалителни заболявания на пикочополовите органи
3. Непроходимост на маточните тръби, процес на срастване - често усложнение при жените, прекарали възпаление на фона на инфекции /в това число предавани по полов път/, операции на органите на малкия таз, аборти и др. Срастванията не позволяват на клетката да достигне до матката и да бъде нормално оплодена.
4. Имунологични фактори- най-тъмната страна на женското безплодие - т.нар. проблем на несъвместимостта. В дадения случай в женския организъм се изработват антитела към спермата на партньора, коите не им позволяват да оплодят яйцеклетката. Сперматозоидите стават слабо подвижни, част от тях загиват, така и не изпълнии функцията си.[/i]
Виж целия пост
# 1
Novalexa, страхотна си  Simple Smile

Ама като чета статията настръхвам . Колко много фактори има за безплодието  Sad

Имам една приятелка, която роди и онзи ден ми се оплака, че менструацията и е нередовна (през 2-3 месеца или по 2 пъти в месеца  Shocked ) и много къса (2-3 дена). Питах я дали е ходила на преглед, отговори ми че доктора и казал, че това не било страшно и няма от какво да се притеснява  Shocked да е спокойна и при реакцията на приятелката ми "Ама аз искам да имам и второ", великия доктор отговорил - "Спокойно ще имаш"  Shocked  Imp  Shocked
Каква безотговорност - горкото момиче, казах и да смени доктора и в най-скоро време да иде на преглед отново.

Я кажете възможно ли е да се стигне до вторичен стерилитет  Shocked
Не исках да я плаша и тези мои съмнения не и ги казах
Виж целия пост
# 2
Танче, не ни шашкай, бе, мила!  Shocked
Виж целия пост
# 3
Зъхи, мила не се шашкай де  Wink

Все пак всичко е възможно, но точно това на никой не го пожелавам.

ПО скоро исках да коментирам некъдърността на "доктора". А между дургото той се води и за велик специалист и е единствен в нашия град  Imp  Imp  Imp  Никога и за нищо на света няма да стъпя при него  Imp
Виж целия пост
# 4
Цитат на: Tania79
Зъхи, мила не се шашкай де  Wink

Все пак всичко е възможно, но точно това на никой не го пожелавам.

ПО скоро исках да коментирам некъдърността на "доктора". А между дургото той се води и за велик специалист и е единствен в нашия град  Imp  Imp  Imp  Никога и за нищо на света няма да стъпя при него  Imp


Къде е това?
Виж целия пост
# 5
Таничка... Не се притеснявай...

Но в интерес на истината, аз съм една от тези с вторичния стерилитет... Все пак, има надежда и за мене... ДАНО!
Виж целия пост
# 6
novalexa, къде е тази статия?
Виж целия пост
# 7
това е в предпоследния брой на вестник "Женско здраве", излиза всеки вторник, цяла страница има там, това е само част от материалите. докторът се казва Стефан Димитров, има телефони и координати. аз лично писах на и-мейл и ми отговориха. вярно, малко се забавиха, но пък после ми и публикуваха въпроса с отговора.
Виж целия пост
# 8
Ясно, това частично обяснява защо за мъжкото безплодие е написано толкова малко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия