Дали не му разширих стомахчето??

  • 1 323
  • 12
Моето бебе е  на 2месеца и половина и имаме страшен проблем с кърменето-постоянно преяжда  Sad.Предният месец имаше моменти ,в които изсукваше по 180 грама (имам кантар ,защото в началото не искаше да суче) и съответно повръщаше постоянно и нададе за един месец 1,500 кг.Моята педиатърка ми каза , че трябва да го ограничавам до 150 гр на хранене и да не качва повече от 1 кг на месец за да не хване рахит.Аз го ограничавам горкият , но той след като го дръпна от гърдата направо реве все едно нищо не е ял.Направо се дере, ужас, незнам какво да правя, хем не искам да е дебел , хем ми се къса сърцето като гледам  как пищи.Страх ме е , че му е разширено стомахчето и аз самата съзнавам ,че за неговата възраст 180 гр са много.
Дали кърмта ми е рядка и не се засища??
Виж целия пост
# 1
няма такова нещо като рядка или нехранителна кърма. Недей да ограничаваш детето. Няма затлъстяло кърмено бебе, защото кърмата се усвоява напълно. Може в момента да е в криза на разтежа и затова да иска да яде постоянно, но това е временно. А това за наддаването и рахита е пълна глупост. Дъчеря ми качваше по кило и 300 първите месеци, а нищо и няма. Лека полека намали темповете и сега качва по 100-200 гр на месец и е напълно в нормите. Недей да тормозиш детето, храни го колкото и когато поиска, гарантирам ти, че нищо няма да му стане. Peace
Виж целия пост
# 2
Обикновено бебенцата като си хапнат се и изпишват,така че няма гаранция че не влиза и това в грамажа на изяденото.
Давай да си хапва колкото иска.Ние първите месеци наддавахме по 2 кг.Никой не ми е казал,че е ненормално.Йоан е  над 10 кг.Не смятам,че е дебел. Wink
Виж целия пост
# 3
Аз пък знам, че за малко бебе, което е на кърма е добре дори да е дебеличко.
Виж целия пост
# 4
От това, което описваш, вероятно проблемът е просто твърде много кърма Grinning
Повечето майки не го считат за проблем, независимо че причинява силно неразположение на бебето и по мои наблюдения отказват да вземат мерки за обуздаване на количествата мляко. Постоянното желание за сучене идва от това, че бебето поема бързо големи количества предно мляко, което му препълва коремчето, кара го да се чувства некомфортно и раздуто, но поради липса на достатъчно мазнини не го засища за дълго и може да му причинява проблеми с коремчето (зелени редки акита и силни колики). Това не е защото нещо с кърмата ти не е наред - тя си е ок, просто бебето не успява да суче достатъчно дълго, за да стигне до по-засищащото и богато на мазнини задно мляко, тъй като имаш прекалено много кърма и то се нагълтва бързо само с предното мляко.
Има простички неща, които могат да се направят, за да може бързо да влезете в ритъм и да престанат проблемите. Ако кърмиш и от двете гърди на всяко хранене, по-добре е да минете на предлагане само на едната - даваш и оставяш бебето да суче, докато самичко се пусне. Вероятно това количество ще му е достатъчно - ако отново поиска да суче след половин-един час, даваш пак същата гърда и я предлагаш в продължение на 3ч всеки път, когато бебето иска да суче. Следващите 3ч предлагаш само другата гърда. По този начин бебето изсуква повече богато на мазнини задно мляко и проблемите с повръщането и коремчето ще се регулират за около седмица - повръщането значително ще намалее, защото млякото няма да му тече толкова силно и няма да поема толкова големи количества.
Ако кърмата е твърде много и за седмица няма подобрение по този начин, има и други неща, които могат да се опитат - пробвай да видиш дали ще се чувствате по-добре. Ако неизползваната гърда много се препълва, може да изцеждаш мъничко до облекчение, но наистина малко, само колкото гърдата да поомекне.
Нали не се цедиш редовно след кърмене - това увеличава още повече млякото и проблемите се задълбочават.
Виж целия пост
# 5
Мога да добавя само нещо, което забелязах при моето бебе, когато спрях да се опитвам да го вкарам в режим. Когато бебето знае, че ще получи гърдата когато я поиска и ще си суче колкото иска, то е спокойно и не се нахвърля толкова, не суче "като за последно" и следователно постепенно регулира поетото количество. Не мога да твърдя, че съм права 100%, но имам такива наблюдения.
А иначе, аз кърмех Алекс по начина, който описва Хедра. И двамата се чувствахме добре.
Виж целия пост
# 6
Несериозно е, да не каже по-силна дума, причината за ограничаване на храненето да е опасност от рахит. И хич не е ненормално кърменото бебе да е "дебело".

Ако обаче едно доста наддаващо бебе изпитва дискомфорт при хранене и повръща, заслужава си човек да се позамисли за евентуален проблем. Ако се дави докато  се храни, ако се "бори" с гърдата,  ако е нервно и раздразнително на гърдата, ако плаче, ако пръска мляко след като я пусне, ако е често гладно, въпреки сериозното наддаване, може да има свръхпроизводство на мляко. Бебето освен, че не поема достатъчно "задно мляко" и  получава раздразнение заради повечето лактоза, която приема,  може и заради силно течащата струя, да се нагълтва с въздух, което да допринесе допълнително за дискомфорта.

Аз се сблъсках с този проблем. При мен ефект имаше следното:

1. Оригвах сина си по няколко  пъти по време на хранене.
2. Когато усещах, че млякото слиза, отделях гърдата от мъника и силната струя попивах в тензух, после му подавах да суче. Случвало се е по няколко пъти на хранене.
3. Кърмех полулегнала или направо легнала по гръб, а мъникът върху мен. (Гравитацията работи в полза на намаляване на силата на струята.)
4. Обикновено кърмя само от едната гърда на едно хранене, а ако иска скоро след това и усещам, че не е изпразнена гърдата, давам пак същата.

Виж целия пост
# 7
баткото първите 3 месеца наддаваше по около 1500 и докторката нито ми е казвала че ще рахитяса, нито пък да му ограничавам яденето. не съм мерила по калко изсуква.
Виж целия пост
# 8
Не ограничавай детето си само и двамата ще се тормозите. Радвай се, че имаш много кърма и бебето наддава, защото много майки полагат огромни усилия за да имат достатъчно кърма. Затлъстяло кърмаче все още няма. Ние първия месец качихме 1,700кг. втория 1,200кг. още нямаме рахит Peace педито ни каза че сме наддали  много добре. Не се притеснявай. И бебко много връщаше като по малък винаги ходехме с лигавник, сега връща по рядко не мисля че е проблем.
Давай на детето да си цока когато иска. Щастливо и успешно кърмене  от нас Hug
Виж целия пост
# 9
Честита Коледа на всички майчета!Здраве и щастие в семейството! Hug
Благодаря на всички за съветите, гледам да не го ограничавам вече пък да видим какво ще стане  Simple Smile !
Виж целия пост
# 10
И на мен така ми говориха,че ще му разширя стомахчето.И аз много се бях притеснила.Говорих с педиатърката,тя ми каза че такива деца постоянно плачат и искат да ядат.Много са нервни и т.н. Слава богу ние нямахме такива признаци.
Гого наддаваше доста.Роди се 3.650.От там-4 820,6 600,7 900,9500,9 900,11 300,12 400.На 1 година беше 16 килограма.Но проходи на 11 месеца.Учуди дори и педиатърката си.Тови и бил единствения такъв случай в практиката и.
Доста често чувах колко бил дебел и разни такива,но се развива много добре за разлика от други деца които са около нас.
Така че не се тревожи.Нацелувай го по дупето и му се радвайте само. Hug
Виж целия пост
# 11
Аз също се притеснявам от разширено стомахче.
Бебето наддава много, след хранене връща мляко, но има апетит. Кърмя на поискване и не знам какво да правя. Мисля си да му давам подсладена водичка между храненията, за да ограничим теглото, защото първия и втория месец наддава по 1500 грама и сега на навършени 2 месеца е 7 кг. Но в интерес на истината той си се роди едричък 4,100 гр. Какво бихте ме посъветвали?
Виж целия пост
# 12
mimi123,
а ти доизцеждаш ли се след като го накърмиш?
Мисля, че имаш свръхлактация(но трябва да опишеш по-подробно, например, препълват ли ти се гърдите, т.е.преди кърмене дали са напращели)

Аз мисля точно като Хедра - че бебето не стига до задното мляко,( което е за наяждане - висококалорично, гъсто, мазно), а понеже имаш прекалено много от предното мляко(което е воднисто, нискокалорично, за утоляване на жаждата) му се пълни стомахчето, организма го усвоява по-бързо и бебето по-често огладнява. Но ако му предлагаш следващия път другата гърда, то пак изсуква само предното мляко и пак не достига до задното...Или даваш едната, то изсуква предното мляко и на теб ти се струва, че то вече не суче и предлагаш другата. Така то изсуква пак предните млека на двете гърди.

Аз бих направила така, както е описала Червената Кралица (всичките 4 точки) или пак подобен начин - когато огладнее бебето, започваш да цедиш. Изцеждаш силната струя като слезе млякото докато поомекне гърдата (т.е.да изцедиш само предното мляко), и когато струята намалее, тогава даваш на мъника да суче. Възможно е да ти се струва отначало, че суче на празен ход, но ще усетиш скоро отново да ти слиза мляко(аз поне, след 2-рия месец започнах съвсем отчетливо да усещам когато ми слизаше и задното мляко, т.е. на едно сукане от едната гърда усещах как два пъти ми слиза мляко). Когато бебето го изпие и пусне, предлагаш другата гърда, като според това дали е препълнена или нормално пълна, или поизцеждаш и от нея малко , или не цедиш, а направо даваш.

Ето как да разбереш дали изсуква задното мляко:
Значи, бебето започва да суче, когато усетиш първото слизане на млякото(все едно ситни иглички те побоцват, като изтръпване) бебето суче с бързи и ритмични глътки. Когато изпие това предно мляко, има известно време сукане на празен ход, бебето прави ту няколко много бързи дръпвания, ту прави пауза, но не пуска гърдата, като така стимулира слизането на задното мляко(което е по-гъсто и мазно и слиза по-трудно от предното). Така след известно време усещаш отново слизане на мляко. Сега бебето суче с дълги, бавни глътки. Изчакваш да го изсуче и то само би трябвало да пусне гърдата. Тогава чак предлагаш другата гърда.
Моя син когато направи 4 месеца започна да се сърди, да приплаква и да удря с юмруче по гърдата, когато стигнеше до предизвикването на задното мляко - явно се ядосваше, че бавно и трудно слиза). За съжаление не помня първите два месеца дали съм усещала кога слиза задното мляко, но по принцим мисля, че би трябвало да усещаш.

И ако досега си се доизцеждала след кърмене, спри вече и скоро ще ти се регулира количеството кърма спрямо нуждите на бебето, т.е. ще спрат да ти напращяват гърдите.(прочети статиите за Бум на растежа(Лактационни кризи)).

Малко дълго стана и с повторения, но не ми се редактира, дано съм ти от полза.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия