Трябва ли кръщенето да е на 1 вия рожден ден?

  • 2 901
  • 39
Задължително ли е ( не по закон , а по обичай ) кръщенето да е на 1 вия рожден ден. Ако някой знае защо нека да ми драсне. Или ако някой е правил кръщене в друго време преди или след рождения ден.
Виж целия пост
# 1
Не съм чувала за такова нещо!Задължително по християнския обичай е представянето на новороденото на 40 ден пред Господ-ходи се на църква и свещеника чете специални молитви на бебето и на майката.От там нататък всеки родител сам решава кога ще кръсти детето си.Аз моя малкия го кръстих на 5 месечна възраст,искахме и по-рано,но трябваше да се съобразим със ангажиментите на нашия владика.
Виж целия пост
# 2
Ние направихм е кръщенето когато Алекс беше на 1г. и 3 м., защото искахме да е по-топло времето (беше Май), не съм чувала да има някакъв обичай за конкретна възраст на детето, всеки както си реши.
Мен ако питаш изобщо няма нужда от кръщаване, мисля, че детето трябва да бъде кръстено, когато порастне и само може да реши дали иска или не... ама не е така според мъжа ми и затова се склоних на кръщене, щот' съм мно-о добра People Angel
Виж целия пост
# 3
Не знам да има такъв обичай. Ние ще правим кръщенето 2-3 седмици преди втория рожден ден.
Виж целия пост
# 4
Цитат на: Дидка
Задължително по християнския обичай е представянето на новороденото на 40 ден пред Господ-ходи се на църква и свещеника чете специални молитви на бебето и на майката.

За 40 ден и аз съм го чувала. Поради тази причина детето не трябва да се извежда или да се вижда от чужди хора до 40 ден. Тази традиция е от турско време, когато турците са взимали бебета момчета за еничари. До 40 ден семейството криело бебето, а после го кръщавали християнче, да отърве еничарството.
Това съм го чувала Sign Exclamation  Дали е истина не знам, но ми звучи правдоподобно  Thinking Доста от бабешките поверия свързани с новороденото имат смислено обяснение в далечното минало.
Виж целия пост
# 5
az sum 4uvala 4e kra6teneto triabva da e predi navur6vaneto na 1 godinka, no neznam za6to. Mogebi vseki krai si ima razli4en obi4ai.
Виж целия пост
# 6
За първи път чувам за такова изискване  Thinking
Ние това лято ще я свършм  bishop
Виж целия пост
# 7
Не съм чувала за такова изискване.Но според мен детето е по-добре да го кръстите преди годинката или след 2, в първия случай не осъзнава достатъчно какво се случва, а във втория вече напълно разбира всичко поддава се на убеждаване и може да му се обясни всичко.Защото едва ли някои иска детенцето му да плаче през цялото време и да се изплаши от цялата церемония.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: meri_ark
Цитат на: Дидка
Задължително по християнския обичай е представянето на новороденото на 40 ден пред Господ-ходи се на църква и свещеника чете специални молитви на бебето и на майката.

За 40 ден и аз съм го чувала. Поради тази причина детето не трябва да се извежда или да се вижда от чужди хора до 40 ден. Тази традиция е от турско време, когато турците са взимали бебета момчета за еничари. До 40 ден семейството криело бебето, а после го кръщавали християнче, да отърве еничарството.
Това съм го чувала Sign Exclamation  Дали е истина не знам, но ми звучи правдоподобно  Thinking Доста от бабешките поверия свързани с новороденото имат смислено обяснение в далечното минало.

Не е точно така.Турците не са вземали бебета,защото кой ще се  грижи за тях,а малки момчета.А кръщенето на 40 ден е защото е имало много голяма смъртност при децата.Доколкото знам 40 дена след раждането и 40 дена след смъртта духа "блуждае".А след това са бързали да ги кръстят,че ако умрат да са християни,да не си отидат некръстени.
Не мисля,че е задължително да е на годинката.При нас,например,годинката ще е на 8.12.Как да го съблека детето в този студ в църквата!?И хич не вярвам,че защото кръщенето било таинство,децата не се разболявали.
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Дидка
Не съм чувала за такова нещо!Задължително по християнския обичай е представянето на новороденото на 40 ден пред Господ-ходи се на църква и свещеника чете специални молитви на бебето и на майката.От там нататък всеки родител сам решава кога ще кръсти детето си...

  202uu И аз съм на това мнение. Ние ще кръщаваме синчето веднага след Великден. Тогава ще бъде на 11,5 месеца. Бяхме решили да е през лятото, но се съобразихме с графика на кръстницата и "изтеглихме" кръщенето в началото на май.
Виж целия пост
# 10
Щерката я кръстихме, когато беше на 1г. и 1 месец. Беше юни месец. Мисля и малчо да го кръстим тогава. Даже на същия ден.
Виж целия пост
# 11
И аз не съм чувала такова нещо. При нас ситуацията беше следната - щерката е родена на 07.09. и се казва Йоана, а на 31.08. има Св. Александър и Йоан и ние я кръстихме тогава - 7 дни преди 1-вия и рожден ден.
Виж целия пост
# 12
точно мислех да питам нещо подобно, понеже ние пропуснахме преди 1 годинка, а вече сме на 1 и 4 месеца и чакаме пролетта да е хубаво времето. Всеки явно си решава кога!! Не знам защо трябвало преди 1 годинка-  какво - като сме пропуснали да не се кръщаваме ли сега?
 Shocked
Виж целия пост
# 13
не е задължително. Ния я кръстихме на 6 месеца:) Свещеникът тогава ни каза, че може от 20-ия ден да се кръсти детето - колкото по-рано толкова по-добре...каза също, че до 6 год. възраст децата са ангели и Господ ги закриля...
между другото традицията да се кръщават малки деца датира от 5 век/ако не греша/...преди това, хората са били посвещавани в християнството на разумна възраст, когато са можели сами да преценят и да изявят желание.
така че когато решите - тогава!
Виж целия пост
# 14
Не е задължително. Препоръчително е преди да навърши една годинка дечкото да се кръсти. Simple Smile)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия