Да си поговорим за децата с/и очилата

  • 2 289
  • 10
Искам да си поговорим за нашите деца с очила.
Как ги избирате, преди да ги купите?
Как ги опазват вашите деца?
Скъпи или евтини да са?
По колко време на ден ги носят?
И още и още и още...

И сега да разкажа аз. На щерката й откриха късогледство в съчетание с астигматизъм и понеже не виждаше добре дъската, сложи очила. Тогава беше на 9г. Като за 1-ви очила, заложихме на титаниеви рамки (дали са били такива, де?) и антирефлексни стъкла със защита от надраскване.
Излезе ми към 80лв. (ако добре си спомням).
Носи ги почти 1г. и както са нечупливи, се сучпиха по средата. Т.е счупи се "осичката", която се пада над носа и държи 2-те стъкла.
Хайде, казвам ОК. Ще направим други, щото няма начин - тя не вижда дъската. Междувпрочем посетихме контролно очен специалист, който отсече, че е повишила с 0.25 диоптъра късогледството си, но за сега да не преминава към по-голям диоптър.
Тоз път купих по-обикновени рамки, като заложих на стъкла с гореизброените параметри. Излезе ми към 66лв.
Само след 10-ина дни забелязвам, че рамките са станали много криви. Питам аз, ама как така, а тя - така си ги купихме. Обаче една нейна съученичка издаде тайната. Бутали се на двора на школото и моята паднала зле на леда и ги изкривила. Както и да е... приех го и това.
И идва 24-ти, т.м. Събирам я с децата на брат ми и само след 1/2-ра час, очилата са счупени (рамката е прекършена).
Ама полудях... 2-рия чифт не изкара и 2м.

И понеже сега сме пак на вълна - нови очила, се питам: на скъпи или на евтини да заложа? И как да я накарам да бъде по-внимателна, към тях?
Тя си мисли, че другите трябва да я пазят, щом е с очила, а аз й казвам - пази се ти, щом имаш такъв чуплив аксесоар.

Е, чакам вашето мнение и препоръки.
Виж целия пост
# 1
Шани, моят син е от половин година с очила. Засега не е чупил рамки и стъкла - взехме ги уж нечупливи(органични май се водят), изтънени, олекотени(средна хубост), с извити дръжки да не падат - излязоха почти 100 лв. Първите дни в детската все му падаха стъклата. Носех ги всеки ден в  оптиката, накрая мъжът ми се зае със задачата и не са падали повече.
Носи ги постоянно, сваля ги само като спи. Така свикна, че заспива с тях.
Сестра му не го пази(забравя) и все викам да внимава като се борят. А и той самият не се пази особено - лежи, върти се с тях, вечно са намазани с нещо и т.н.
 Надраскали са се малко стъклата, ама май ще изчакаме следващият преглед преди да ги сменим, че по 100 лв на два месеца не ми се дават.


Брат ми носи очила(астигматизъм) - сложи ги във втори или трети клас. Нашите казват, че въобще не помнят колко е счупил. Постоянно са купували или рамки или стъкла. Моля се при нас да не е така Praynig

Ние сме още в началото, така че съвети не мога да дам. Тя много ли е палава?
Виж целия пост
# 2
Анитка разбрахме, че е с късогледство преди 8 м. - беше на 3г. и 3м.  Учудващо за възрастта й очилата ги носи много съвестно и изпада в истерия ако случайно й ги забравя като излизаме. До сега имаме едно падане в градината по очи и малко е одраскала стъклата и рамките, но се надявам януари като ходим на проверка диоптъра да й се е намалил и да ги сменим.
От очила нищо не разбирам и се доверихме на съветите в оптиката - рамките са уж олекотени бяха около 40 лв, а стъклата са органични и са за компютър и те бяха 40 лв. Удоволствието ни струва 80 лв. Умишлено не сложихме и хелиоматик, защото на тази възраст често променят диоптъра и съответно и стъклото и ми се стори излишен разход. Самите рамки доста й се разшириха и ако не подлежат на корекция най-вероятно ще купуваме нови. А и едното стъкло вече два пъти пада
Виж целия пост
# 3
На моята сладурка й се наложи да сложи очила още на 1год. и 5 мес. Първите й очила бяха с рамка с извити дръжки и с олекотени и нечупливи стъкла - костваха около 80-90лв. Само няколко часа, след като й ги сложих, тя се опитала да си ги махне (аз се бях загледала в някакво предаване по ТВ) и ми ги подава с две!!! ръце - т.е. в едната ръчичка - едната дръжка, а в другата ръчичка - останалата част от очилата. ooooh! Поправяхме ги няколко пъти, но тя продължаваше да си ги маха по този странен начин и резултатът беше един и същ (златарят, при който ги носихме, ни правеше отстъпка накрая Mr. Green)
После й купих едни, уж, по-стабилни рамки, но те пък и бяха много неудобни...
Третият брой бяха пак с извити дръжки, но различен модел  - те издържаха доста време. При тях само по-начесто сменях стъклата, защото малката не беше особено стабилна при ходене и току се залепеше по очи на земята - резултатът: издрани до неузнаваемост стъкла. Но и те я изкараха малко повече от година.
Наскоро купих пак от същия модел - най-вече , за да ползвам стъклата от предишните очила.
Сега Стилиянка е почти на 4 години... Добре вървим - за 2 години и половина - 4 бр.  Laughing
Виж целия пост
# 4
Първите очила купих преди година, беше още в детската. Избрахме рамките, да са и удобни, да са красиви, да и отиват, стъклата не взех с екстри - излязоха около 60 лв. Трябваше 1 месец да ги носи непрекъснато. Хубаво, ама се поизкривиха рамките и започнаха да се смъкват, като се смъкнат пък увеличават диоптъра. Отидохме за корекция в оптиката, жената ги нагласи и с досада ни обясни как да си ги гласим сами. След 30 дни офталмологът разреши да се носят само като чете или се занимава с нещо натоварващо очите. Тръгна на училище и още първия ден ги загуби! #Crazy
Нов преглед, нови очила. След сериозни изследвания - пак същия диоптър с препоръка да ги носи  в къщи като се подговя, че като тичали децата........ Е сега стоят в калъфа и никой не иска да ги слага. Детето е с далекогледство 0.5, без астигматизъм. Не знам при тази либерална препоръка -само в къщи, дали да настоявам за носене? newsm78
Виж целия пост
# 5
първите очила на сънът ми ги купих когато беше на 1.2м , започна посточнно да ги носи на 1г.4м и си ги харесва, с извити накрайници са
рамките бяха 40лв , излезнаха много здрави, то какво ли не преживаха тези рамки,почти всяка седмица си имам работа в оптиката но още сме си с тях , както и едни други на същата цена но много по -слабо качество
задължително имаме 2 чифта
отказах се от екстри по стъклата, само олекотяване, че често ги коригираме, но съм си решила догодина да му сложа или поне едни слънчеви да направя
Виж целия пост
# 6
И моят син е с късогледство-  - 3.Очила сложи преди година и половина с -2,съвсем обикновени-около 25 лв.За 1 година никакви проблеми-налагаше се да ги носи в клас и когато гледа телевизия-това предполага постоянно носене в чантата-никаква драскотина.Сменихме стъклата защото вече му бяха слаби.Пожела лещи,защото с повишения диоптър се наложи и целодневно носене.Нямаше лекарски противопоказания и от няколко месеца е със седмични лещи които носи през седмицата и сваля в събота или неделя.Доволен е и проблема с очилата отпада,но все още не може сам да си ги поставя.Сваля ги без проблем.На 10 и половина години е .
Виж целия пост
# 7
... На 10 и половина години е .

На 10г. се оправя с лещи?!  Rolling Eyes Браво на синчето ти, тогаз  Peace
У нас мъжът ми е с лещи и като гледам какво "ровене" е в очите, хич и не си помислям  Naughty да си тормозя дъщерята (за сега) с лещи.

Но както някой спомена, наистина е добре да имат децата по 2 чифта. Особено по-големите, които вече са ученици. Малко печелим, че си счупи очилата сега, през ваканцията. Иначе ми казва, че не вижда дъската, а седи на 2-рия чин.

Благодаря на всички, които се включиха да сега.  Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Голямата ми дъщеря е с очила от 3 годишна, сега е на 11. Не мога да преброя колко чифта очила сме сменили! ooooh! Но все пак тогава беше малка и го смятах за нормално. Горе- долу на около 7-8 месеца купувахме нови. Хубавото е, че някои можеха да се ремонтират. Само в Оптика "Христови" го правят май, на други места все са ми отказвали. Там дори заваряват, но до колкото помня само за закупени от тях рамки.
Аз залагам на не много скъпи очила с олекотени стъкла със защита от надраскване.
Моята госпожица, най-често си чупи наносниците. Изкриви ги от блъскане и гонене и понеже се прави на всичко разбираща решава да ги намести сама и хоп.... вече няма наносник.
Въоръжи се с повечко търпение и парички. Simple Smile
А относно лещите съм категорично против. Скоро попитах и лекуващия и лекар и тя е на същото мнение. Нищо няма да и стане, ако е с очила! Никой не е умрял все още от това.  Laughing
Виж целия пост
# 9
Сложихме очила на сина ни, когато беше 4 годишен. Забелязах го, че много му се зачервяват и уморяват очите, когато гледа и за съвсем кратко телевизия. Оказа се, че има мързеливо око и доста голям диоптър +3,5. Досега е свалил на +2,50 и на двете очи, а мързеливото око се оправи.
Първите очила бяха не много скъпи като рамки, но с олекотени стъкла, че големият диоптър тежи.
Сменяхме ги на по-малко от година, защото все ги чупеше, докато беше на детска градина. Все някой го бутнал, или седнал без да иска върху тях и т.н. Рамки сме избирали винаги заедно, но не повече от 30-40лв. Откакто тръгна на училище си ги пази повече и не се е налагало да сменяме скоро, освен, ако на преглед не се установи промяна на диоптър.
Свикнал е с тях, но все пак, когато излиза да играе, ги оставя вкъщи.
Виж целия пост
# 10
, но все пак, когато излиза да играе, ги оставя вкъщи.

аз ето това не мога да го втълпя на дъщеря ми. Хем не й е голям диоптъра (-0.5 до -0.75) и само да се събуди сутрин и веднага си ги слага. Казвам й, да започне да ги носи само по необходимост и особено в игрите да е без тях... но кой ли да ме чуе  Whistling
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия