Празнувахте ли Коледа преди '89г.

  • 5 650
  • 147

Анкета

Вашето семейство празнуваше ли Коледа преди '89 година?

Опции:

* Гласуването приключено: пт, 11 яну 2008, 15:55

Та това ви питам.
Виж целия пост
# 1
Не празнувахме.
В къщи идваше Дядо Мраз на Нова година и това е.
Гледам, че майка ми още не може да свикне с постните манджи на Бъдни вечер, а  и Коледата не я тачат толкова много....
В семейството на мъжът ми, обаче, винаги са празнували и си имат традиции, които се пазят от поколения. Днес аз ги спазвам, но не ги уважавам.
Виж целия пост
# 2
Откакто се помня празнуваме Коледа.
И ми е странно как доста хора никога преди
не са празнували  newsm78
Ние също имаме традиции за този ден, които
аз държа да се спазват и ги уважавам много !
Виж целия пост
# 3
Да, винаги го празнувахме, макар и по-скромно. Вкъщи имаше трима именици.
Виж целия пост
# 4
Ами може би пропуснах да уточня, че имам предвид да се празнува самото Рождество Христово, а не именните дни на Христовците и т.н.
Дали сте празнували Рождеството ми е въроса, не имен ден!
Виж целия пост
# 5
Честно казано не, празнувахме Нова година. Моята баба ми разказваше за Коледа, която са празнували на 7 януари.
Виж целия пост
# 6
Винаги от както се помня сме празнували коледа, дори беше по-хубаво и от сега. В навечерието на Коледа във всяка къща идваха коледари и пееха коледни песни за здраве и берекет, баща ми ги черпеше с вино, закачаха на гегите им по една наденица, на всеки коледар слагахме гердан от пуканки... Беше весело, вълшебно и много българско!!! А сега нещата малко са се комерсиализирали - все по-често коледарите са една юрта роми, тръгнали из къщите с едничката цел да събират пари. На къде ли е тръгнал света?!
Виж целия пост
# 7
да, празнувахме бъдни вечер, нямам спомен дали ходехме на черква на коледа, но имаше традиции- постни манджи, сурвачки, коледари, бъдник, питка с паричка и др подобни
какво точно питаш, празнувахме си всичко както и сега
Виж целия пост
# 8
Винаги  Simple Smile и Бъдни вечер и Коледа.
Обиновено празнувахме на село, при родителите на баща ми, дядо ми внасяше сено, разстилаше го по пода, в/у него редяхме храната, носеше и агънце за малко, да потича и пак си го връщаше  Simple Smile

Като се замисля от новогодишната нощ нямам спомени като дете  newsm78 явно не сме я отбелязвали така празнично.
Виж целия пост
# 9
Ние не.
Обаче вуйна ми, която си е родена в СФ, в техния дом винаги правеше къпана погача с паричка
за Коледа.
Може би при тях бяха по -запазени традициите и успяваха по някакъв начин да отбележат празника, докато ние си получавахме подаръците на НГ.
Но пък помня, че на Коледа минаваха коледари /това в Добрич/, дори баща ми като по -млад
 е ходил също да коледува.
Виж целия пост
# 10
за новогодишната нощ- висенето пред телевизора с уникално тъпа програма, баницата с късмети, подаръци под елхата, 12 часа шампанско и заря - това като дете ми е останало в главата
Виж целия пост
# 11
Малка бях, но помня. Не, не сме празнували.
Дядо Мраз, Снежанка и подаръци за НГ. Елха, йок. Украсявах кактусите на баща ми.
Виж целия пост
# 12
Не сме празнували. Нова година беше нашият празник и до ден днешен си я обичам повече. Семейството на мъжа ми празнуват Коледа, съобразявам се, но не ми идва отвътре празничното.
Виж целия пост
# 13
Празнувахме Бъдни вечер с цялото семейство, както и сега - с постните манджи, с питката, с прикаждането на трапезата и молитвата, изречена от най-стария или най-младия. На който се паднеше паричката, минаваше на 25-ти да запали свещ в църквата. Никой не ни  е правил проблеми с ходенето в църква.
По Великден като че ли имаше повече дежурни учители и квартални активисти пред църквите, но пак не са ни правили забележка.

Подаръците обаче бяха на Нова година.
Виж целия пост
# 14
Празнували сме и още как!!!
Бъдни вечер, после Коледа и най-накрая Нова Година!
Винаги е имало елха в къщи по тези празници като елхата се украсяваше ритуално на Бъдни вечер.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия