Петна на зърното - дали е проблем за кърменето?

  • 1 450
  • 5
Здравейте! Аз засега се справям успешно с кърменето, момчето ми наддава много добре, но ме безпокоят едни светложълтеникави петънца на зърното на лявата гърда. Най-голямото е близо 1 мм, почти на върха на зърното, появи се малко след раждането, когато още се учехме с бебчо да поемаме зърната добре. Мислех, че е леко разраненичко, стоеше като нова кожа под олющена кориччка (ако се сещате какво имам предвид), но вече месец си стои, нещо повече - появиха се още 1-2 миниатюрнички петънца в съседство. Точно там са и каналчетата с млякото.

По принцип проблем с кърменето от тази гърда нямам, дори мисля, че нейните каналчета са по-широки от на другата, защото нощем само от нея капе мляко при кърмене с другата гърда. Но винаги е имало проблем със захапването й, бебо по-трудно я поема и винаги ми е било по-болезнено това зърно, дори сега.  Особено ако ми настръхне от хлад гърдата, зърното става много кораво и е доста чувствително, а петънцата стават много забележими, почти цялото зърно сякаш побелява. С другата гърда няма такова нещо.

Дали това може да е сигнал за някакъв проблем с това зърно и тази гърда изобщо?  Смятам да кърмя максимално дълго и се безпокоя. Тази гърда с проблемното зърно е по-малко произвеждащата, не знам дали това има значение. Също така не съм се изцеждала ( с  2 инцидентни изключения, помпата ми е добра).   newsm78
Виж целия пост
# 1
аз също имам едни бяло петно на лявата гърда и даже малко ме наболява като разранена ми е...не знам от какво е но ме боли и ми идва да спирам кърменето #Cussing out
Виж целия пост
# 2
bilkata - ако тези промени в пигментацията на зърното не са съпроводени с много характерна и много силна болка като от изгаряне, която отзвучава много бавно, тогава вероятно няма нищо притеснително (ти не описваш болка, а в проблемните случаи тя е ужасно силна и неприятна). При много жени има такива променящи цвета си участъци на зърното, без това да е сигнал за проблем, а само е нещо като индикатор за промени в кръвоснабдяването на тези участъци - при студ кръвта се насочва от периферните части на тялото (където са зърната, пръстите на ръцете и краката и т.н.) към вътрешните органи и това отливане на кръвта може да се вижда по такъв начин. Ти самата казваш, че тази гърда е по-чувствителна, така че вероятно затова нещата при нея са по-очевидни.
Севастократорка, я погледни ето тук снимката - за нещо такова ли става въпрос при теб:
http://www.medela.com/NewFiles/faq/nipblebs.html
Ако е това, значи е просто запушена поричка на зърното -  боли много, но обикновено е безобидно и се маха лесно, като накиснеш зърното преди кърмене за няколко минути в гореща (колкото може да ти изтърпи зърното) подсолена вода за няколко минути преди кърмене. Така въпросното местенце омеква и при сукането на бебето се спуква - може да се наложи да правиш процедурата няколко пъти, но ще стане. Нататък лекуваш както при разранените зърна - на въздух и кремче за зърна, минава за 2-3 дни Grinning
Виж целия пост
# 3
Да, по-малките петънца явно са точно от промени в кръвоснабдяването, както описваш. Но основното светло петно си стои белезникаво постоянно, дори когато си вадя гърдата затопленичка от сутиена.
Болка има, но не силна и по цялото зърно, бебо никога не го захапва добре от първия път. И 1-2 мин. след началото на кърменето болката отшумява. Появява се само ако  момчето ми изпусне зърното и пак го захапе.
Виж целия пост
# 4
Ако бебето не захапва добре, най-вероятно от това е болката в началото на кърменето. Разгледай в Библиотеката статиите за правилното поставяне на гърда, сигурно ще намериш нещо, което да ти помогне да коригираш нещата. С порастването на бебето обикновено то самичко си коригира позата, за да му е най-лесно да изсуква млякото и тези проблеми отшумяват.
Ако е имало рана на това зърно в началото, която впоследствие да е заздравяла, също може да е чувствително още известно време - когато е имало продължителна травма на това място, минава време (седмици), докато престане да боли при засукването.
Виж целия пост
# 5
Да, опитвам се да го поставям правилно на гърдата, но вече месец продължава да ме наболява - само лявата гърда, с другата нямам проблем. Дори зърното е видимо по-различно като форма леко по-дебело от другото  newsm78  Мисля, че не е от позата, а самата гърда е по-особена някак. Иначе зърната са добре оформени, никога не съм имала проблеми с това, и при първото ми дете.

Благодаря много  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия