замяна на активна полио с неактивна

  • 1 686
  • 8
Здравейте, много ви моля да ми отговорите само ако сте сигурни или има кого да попитате.
досега на дъщеря ни са сложени три дози неактивна (мъртва) полиоваксина. НО поглеждайки в имунизационния й календар, виждам, че има и реимунизация на 6-7 години, т.е. първи клас. Трябва ли да предупредим в училище , че е имунизирана с неактивната ваксина, защото реимунизациите там вероятно ги правят с поетата от здравната каса жива ваксина. да не вземе да стане някоя беля, ЧЕ ЩЕ ОТКАЧА. Нашият лекар казва, че според него двете ваксини са взаимозаменяеми, НО АЗ НЕ МУ ВЯРВАМ , защото когато му казах, че искам да й сложим неактивна ваксина, той каза, че не е работил с такава, но аз останах с впечатлението, че въобще не е и чувал.
Виж целия пост
# 1
Цитат на: mutsunka
Здравейте, много ви моля да ми отговорите само ако сте сигурни или има кого да попитате.
досега на дъщеря ни са сложени три дози неактивна (мъртва) полиоваксина. НО поглеждайки в имунизационния й календар, виждам, че има и реимунизация на 6-7 години, т.е. първи клас. Трябва ли да предупредим в училище , че е имунизирана с неактивната ваксина, защото реимунизациите там вероятно ги правят с поетата от здравната каса жива ваксина. да не вземе да стане някоя беля, ЧЕ ЩЕ ОТКАЧА. Нашият лекар казва, че според него двете ваксини са взаимозаменяеми, НО АЗ НЕ МУ ВЯРВАМ , защото когато му казах, че искам да й сложим неактивна ваксина, той каза, че не е работил с такава, но аз останах с впечатлението, че въобще не е и чувал.


Е, как ще са взаимозаменяеми. Механизма, по който действат е коренно различен Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation  А ти като казваш активна и неактивна, какво имаш предвид - живата и убитата ли? Ако е така изобщо не са едно и също. А защо сте й сложили мъртвата?
Ситуацията е следната:
Живата ваксина като цяло е по-нова. Живата ваксина, освен имунизирания предпазва и останалите, докато с убитата не е така, тя предпазва само ваксинирания. При живата ваксина се блокира пътя на вируса, лигавиците на носа и устата, така човека практически не се заразява. При убитата, вирусът навлиза праз лигавиците в организма,. но не може да порази нервната систена, обаче се изхвърля чрез изпражненията... Така, ако имаш две деца и едното е ваксинирано с убитата, а другото поради някаква здравословна или друга причина не е ваксинирано, първото би могло да зарази неваксинираното. При живата ваксина това е невъзможно...
По принцип убитата ваксина се прилага в държави с много висока хигиена и такива където практически не съществува вече болестта. Във Финландия примерно първо се е прилагала убитата ваксина, но е последвал епидемиологичен бум, след което те връщат употребата на живата васкина...
Ох, много се разпрострях Grinning
Виж целия пост
# 2
Цитат на: mutsunka
Здравейте, много ви моля да ми отговорите само ако сте сигурни или има кого да попитате.
досега на дъщеря ни са сложени три дози неактивна (мъртва) полиоваксина. НО поглеждайки в имунизационния й календар, виждам, че има и реимунизация на 6-7 години, т.е. първи клас. Трябва ли да предупредим в училище , че е имунизирана с неактивната ваксина, защото реимунизациите там вероятно ги правят с поетата от здравната каса жива ваксина. да не вземе да стане някоя беля, ЧЕ ЩЕ ОТКАЧА. Нашият лекар казва, че според него двете ваксини са взаимозаменяеми, НО АЗ НЕ МУ ВЯРВАМ , защото когато му казах, че искам да й сложим неактивна ваксина, той каза, че не е работил с такава, но аз останах с впечатлението, че въобще не е и чувал.



Моята практика и това което зная след консултации с няколко педиатри, е че са взаимнозаменяеми.
Имаше тук спор преди известно време за това дали е така.
Моето дете е ваксинирано първо с мъртва, после със жива, сега на 2 годинки отново си купих мъртвата ваксина и го боцнаха с нея.
По-принцип мъртвата полио-ваксина е много по щадяща за организма и риска от странични ефекти, както и от активиране на самият полиомиелитен вирус е нищожен в сравнение със живата ваксина, където все пак се вкарва жив вирус. Затова и  чернодробно трансплантираните например деца се ваксинират само с мъртвата ваксина, защото риска да се разболеят при отслабената им имунна система е по-голям ако ваксината е жива.
Виж целия пост
# 3
Здравейте, може ли някой да ми каже кога ще има ваксини. От раждането м. ноември  малкият ми син все още не е получавал тези капки . Все казват, че ще има, но до този момент нито един прием не му е даван. Има ли някаква опасност за него. Големият е на 3 г. и той е ваксиниран?
Виж целия пост
# 4
Ваче, наистина имам предвид жива(активна) и мъртва, убита
(неактивна) и както там още ги наричат. Знам , че при живата се изгражда имунитет и в лигавицата на стомаха и червата, откъдето всъщност тръгва болестта. и чрез нея организмът си изгражда собствена защита. Докато при неактивната в тялото се инжектират определен брой готови антитела, които се изчерпват след известно време.Затова има и реимунизации. Само че докато се изчерпят тези антитела, детето вече няма да е дете, така че заразата отпада. Единственото, което ме накара да сложим неактивната, бяха страничните ефекти, парези и т.н., при някои деца остават за цял живот. Вярно , че се случва на 1 на стотици хиляди, но откъде да знаем, че това няма да е нашето. А и мъртвата ваксина е достатъчна до навършване на определена възраст.
Виж целия пост
# 5
Цитат на: mutsunka
Ваче, наистина имам предвид жива(активна) и мъртва, убита
(неактивна) и както там още ги наричат. Знам , че при живата се изгражда имунитет и в лигавицата на стомаха и червата, откъдето всъщност тръгва болестта. и чрез нея организмът си изгражда собствена защита. Докато при неактивната в тялото се инжектират определен брой готови антитела, които се изчерпват след известно време.Затова има и реимунизации. Само че докато се изчерпят тези антитела, детето вече няма да е дете, така че заразата отпада. Единственото, което ме накара да сложим неактивната, бяха страничните ефекти, парези и т.н., при някои деца остават за цял живот. Вярно , че се случва на 1 на стотици хиляди, но откъде да знаем, че това няма да е нашето. А и мъртвата ваксина е достатъчна до навършване на определена възраст.



Аз си помислх, че има друга причина да я сложите убита  Grinning .
Ние нямахме проблеми, да чукам на дърво - 3 имунизации минаха вече и сега живот и здраве след тримовакса, от който повече ме е страх се прави 4-то полио (ако го има, де..) Grinning
Виж целия пост
# 6
няма друга причина, ама нали ни знаеш какви сме паники понякога. Кой беше писал из форума някъде : Да си живо и здраво ,мило, и Господ да те пази от това, което си мисли майка ти Grinning  Grinning  Grinning
Виж целия пост
# 7
Цитат на: mutsunka
няма друга причина, ама нали ни знаеш какви сме паники понякога. Кой беше писал из форума някъде : Да си живо и здраво ,мило, и Господ да те пази от това, което си мисли майка ти Grinning  Grinning  Grinning


Мдааа, така е  Grinning  Grinning  Grinning
Виж целия пост
# 8
Моята педиатърка ме посъветва да сложим мъртва ваксина/тепърва ни предстои имунизацията/ като ни обясни че вече в "белия" свят използват такава. Освен това няма страничните ефекти на живата ваксина, които слава богу, се проявяват 1 път на 10 000.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия