Как взех ЕГН във Варна за дете родено в чужбина

  • 25 524
  • 81
Това го пускам за тези, на които тепърва им предстои да се занимава.

Бях се подготвила с всичките докИменти дето ги пише в уебсайтовете на МВън.Р (http://www.mfa.government.bg/index.php?tid=3&item_id=16619) и Мин Правос. (http://www.mjeli.government.bg/structure.aspx?page=16) и те не ми ги поискаха и такса нямаше и снимки не искаха, нищо.  newsm78 Само апостилнато, преведено и легализирано удостоверение за раждане и копие от българското ми удостоверение за брак (както и да видят оригинала) и лична карта и това е. Много лесно стана - днес подадох, в петък ще е готово. После трябва да чакам да 14 дена (не съм сигурна работни или календарни) за обработка и тогава може да се кандидатства за бг паспорт. Бяха много любезни, нямаше опашка, но това не значи, че винаги е така.
Това е инфо за Варна, най-добрия за живеене град в Б-я, или както го знаем - дълбоката провинция  Mr. Green. В другите градове може и да е по-различно, няма да се учудя.

Ще допълвам, когато започна да се занимавам с паспорта, което ще е веднага щом има възможност за подаване.
Виж целия пост
# 1
И аз минавам с толкова документи в София (+ подпис на мъжа, може би защото не е българин), какво повече? Такса и снимка ще ти трябва за паспорта. Даже бебета са със снимка в паспорта.
Виж целия пост
# 2
Обаче, ако прочетеш на споменатите уебсайтове, не е така.  Peace Аз нали съм изпълнителна, си приготвих всичко.
Виж целия пост
# 3
Да и при нас се полу4и много бързо и лесно.То това всъщност беше 2004 година,но и тогава нямах никакви проблеми с ЕГН и акта за раждане на малката.Нито пък с паспорта й.
Виж целия пост
# 4
аз съм направила пълномощно на майка ми и тя ще се занимава с този въпрос, но и аз чух, че е лесно и безпроблемно ваденето на ЕГН Peace

Bistraz
а ще вземаш ли еднократната помощ от 200лв? Thinking
Виж целия пост
# 5
Звезди, по наше време (2004) трябваше да живее детето 6 мес. в БГ за да могат да се вземат тези 200лв. Но не вземайте това за меродавно, може да е променено.
А иначе и тогава ни искаха апостилнато, преведено и легализирано удостоверение за раждане и копие от българскотони удостоверение за брак и лична карта  Peace
Виж целия пост
# 6
аз съм направила пълномощно на майка ми и тя ще се занимава с този въпрос, но и аз чух, че е лесно и безпроблемно ваденето на ЕГН Peace

Bistraz
а ще вземаш ли еднократната помощ от 200лв? Thinking
Не бях се замисляла... ама едва ли, не си струва ходенето. Една приятелка, която живее тук, ми каза че било малко мъка. След 6 месеца ще ви кажа.
Виж целия пост
# 7
Bistraz
ок Hug
Виж целия пост
# 8
искам да ви попитам къде му слагат апостил на акта за раждане? и преведен от английски на български ли? а легализация - тя в БЪлгария може ли да се направи или посолства трябват? защото аз съм далеч от всякакви БГ институции и ако трябва да платя 1000 долара за самолет заради апостил, превод и легализация , доста ще се замисля  newsm78 и това за оригиналния акт за раждане ли се отнася или да искам да ми издават копие от болницата още? благодаря ви предварително за помощта   bouquet
Виж целия пост
# 9
искам да ви попитам къде му слагат апостил на акта за раждане? и преведен от английски на български ли? а легализация - тя в БЪлгария може ли да се направи или посолства трябват? защото аз съм далеч от всякакви БГ институции и ако трябва да платя 1000 долара за самолет заради апостил, превод и легализация , доста ще се замисля  newsm78 и това за оригиналния акт за раждане ли се отнася или да искам да ми издават копие от болницата още? благодаря ви предварително за помощта   bouquet

апостил(удостоверение, че това е истински документ издаден от този, който има право на това) се прави на оригиналния документ, т.е. непреведен. не се притеснявай, ще ти го върнат. издава го институцията, която е издала и въпросния документ. не знам кой издава в канада свидетелствата за раждане, тук това прави щата, съответно те удостоверяват и истиността му. става и по пощата, не е необходимо да ходиш на място. направи един сърч в гугъл "apostille, birth certificate, провинцията в която си", със сигурност ще намериш информация как стават нещата.
Виж целия пост
# 10
  Миз - моя акт за раждане не го върнаха, а го задържаха, не стига че платих за изкарването му, за превода, за апотила в посолството, ами го задържаха в Есграона в България - така трябвало - патки, детето е с австрийско гражданство, нали му трябва акт за раждане, и сега пак трябва да ходя да му вадя от тукашните служби - а тва пак се плаща и то не е евтино  /ама като отида в БГ тогава ще се разправам/ #Cussing out
     И ако знаех - хич нямаше да го регистрирам в БГ, за кво , за двойно гражданство - дето въобще не му трябва българското,.....ще взема да дойда на почивка в БГ и като реша да си тръгна на границата ще ме питат за пълномощно от бащата дето е австриец....Хич няма да му вадя български паспорт, ще си пътува в австрийския, хиляда формалности в българско.
   И как така ще пътува с два паспорта???   - Може ли някой да ме светне по въпроса????  newsm78
Виж целия пост
# 11
и аз преди 3 месеца с това се занимавах в София. За 10 дни извадих ЕГН и паспорт. Искаха ми само акта за раждане с апостил от Германия и преведен и легализиран  в България( това сигурно и в посолствата по държава става).  дори не се наложи да ходя до специална служба-от общината пратиха документите ми и пак там си получих акта за раждане. Същия ден отидох да вадя паспорт-искаха снимка, акта и документ за постоянен адрес, който се прави също в общината за 2 мин и 3 лева мислиа беше. за паспорт трябва да сте с детето и подпис на двамата родители или ако единия го няма пълномощно. аз минах без детето-щастлива случайност.
Виж целия пост
# 12
kaninova, има смисъл да задържат акта за раждане според мен, нали това е оригинален документ все пак, въз основа на който се издава бг акта за раждане +останалите, които искат. В САЩ поне не е проблем да ти извадят още един оригинал и не е скъпо.

Но и на мен не ми е много ясно защо се пътува с 2 паспорта, тъй като ние нямаме пълномощно от бащата, който не е бг гражданин, а скоро ще пътуваме на вън, смятам да пътува с американския си паспорт и да му нося само бг свидетелството за раждане, ако питат дали е гражданин.

symplyaven, предполагам че във вашата община ги издават актовете за раждане, обикновено и те са тези, които слагат апостили. Виж в библиотеката във форума http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163568.0 има няколко стари теми по въпроса, може и някой от Канада да е писал.
Виж целия пост
# 13
Bistraz на мен пък една позната ми каза, че като ходя в БГ да показвам само чуждия паспорт и ако питат дали е БГ гражданин - да казвам -неее. Имало е случай в който майката влиза с детето в страната и като иска да си тръгва обратно на границата я спират и искат пълномощно / декларация от бащата, който е чужденец и не подлежи на българските закони, а майката естественно показва и двата паспорта. Затова аз нямам намерение да вадя БГ паспорт и като пипат - не само австрийски гражданин е.
    Поне това знам от хора препатили, иначе въобще не ми е ясно - представи си влизам в БГ с детето, което има австрийски паспорт, изваждам му български и като си тръгвам - фрас - стооооппп оставате в БГ казва бай Митничара.
   А нашия български акт за раждане е в баща ми в БГ, но пък за да изкарам нов австрийски, щото лелката служителка от есграона го задържа, трябва да платя такса от около 20-30 евро  - що лелката не ги плати, дето задържа оригинала. Тук в Австрия навсякъде става с копия, а в БГ сме много важни ...

  Ако някой знае повече да дава съвети
Виж целия пост
# 14
Заради подобни главоболия и аз си мисля въобще да не изкарвам бг паспорт, най-много ЕГН да изкарам, ама се чудя дали има въобще смисъл, на мен дори брака ми не е регистриран в бг- в такъв случай детето ми извънбрачно ли ще ми го пишат, с баща италианец?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия