Върнат болничен от НОИ- имали ли сте подобен случай?

  • 2 353
  • 5
От НОИ ми върнали вчера болничния за  ноември на работодателя, защото превишавал 40те календарни дни, които по закон джипито еднолично може да ти издаде за една година. Да, обаче аз една част от болничните съм ги вземала за мен, а друга- за детето. Та въпросът ми е: тези 40 дни само за мен ли са или общо за мен и детето? Защото ако е верен вторият вариант, какво излиза?- ако съм сама имам право на 40 дни болничен, а ако имам малко дете- пак 40 дни. Едва ли не като имаш дете ти се намалява правото да боледуваш, за да си пазиш болничните за него. Нещо не ми се връзва. Моля, ако има по-запознати да споделят. Благодаря.
Виж целия пост
# 1
побут
Виж целия пост
# 2
Едва ли току-така ще ти върнат болничния. НАй-вероятно такъв е законът. Като ми даваха болничния в болницата след операцията ми обясниха, че имат право да ми дадат 30 дена за лечение вкъщи. За повече май се минава през лекарска комисия. Имам смътни спомени, че болничен от специалист е до 60 дни годишно, но не повече от 10 дни на един път. За жалост приятелката ми, която ме държеше в крак с тия закони почина  Sad Има толкова тънкости, които и лекарите не знаят  #Cussing out
Виж целия пост
# 3
благодаря ти за отговора, анели
явно наистина такъв е закона
но това е безумно-  40 дни ако си сам и пак 40 дни ако имаш и дете ooooh!
поредната недомислица в нашата мила държава
Виж целия пост
# 4
А какво се прави като ви върне болничният от НОИ....каква е процедурата. Има ли възможност да се излезе от тази ситуация. Какви са загубите освен парични. А осигуровки, стаж...няма ли проблем?
Виж целия пост
# 5
Доколкото разбирам БЛ ти е върнат ето заради това: Болничен лист за временна неработоспособност на един осигурен се издава еднолично от лекуващите лекари и стоматолози до 7 дни непрекъснато, независимо дали той се разрешава от един или повече лекари, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година.
Това означава, че след като са надхвърлени тези 40 дни, БЛ следва да бъдат издадени от ЛКК, а не от личния лекар. Ако ет интересува нещо по-конкретно просто намери и прочети ето тук:http://www.nssi.bg/content/laws/normativni/NME.html#ch21al3
Надявам се  да съм помогнала!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия