Сериозно, за чалгата! Възможно ли е?

  • 10 445
  • 255
Мнението ви за въпроса във втората част от подписа ми! Пускам темата сериозно, с огромната молба да се въздържате от първосигналните си реакции да се хванете за гушата! Защо чалгата и последствията от нея се приемат толкова несериозно, което пък е причината за съществуването й, освен парите, разбира се. Надсмешката, високомерието, не признаването на проблема са в основата на съществуването й. Съществува ли според вас този модел на възпитание и дали можем и как, да опазим децата си?
Виж целия пост
# 1
Днес се срещнах с една известна чалга-певица.....излъчване на к.....ужас.Не е възможно да сме паднали толкова ниско.
Виж целия пост
# 2
Нещо не разбрах въпроса, от какво точно да опазим децата си?
Какви стават децата, които слушат поп фолк, какви са хората, които слушат поп фолк? Thinking
Виж целия пост
# 3
Никога не съм виждала чалгаджийка на живо. Само по телефона съм си говорила. Разговорът с Дачо на Софи Маринова е в "златния ми фонд"  Crazy
Виж целия пост
# 4
Без телевизор в детската стая.
Вкъщи пускаш само музика, която на теб ти харесва, ако щеш Моцарт, ако щеш Диму Боргир. Разнообразна, че и натякването на една музика може да го подтикне да търси различна и току-виж му харесала чалгата.
Четене на много книги.
Аз съм от поколението, което тъкмо, когато започва да си оформя музикалния вкус на 11-12 години, се появи чалгата и то оная просташката...Нашите ме опазиха с горния метод - Бийтълс, Юрая Хийп, Дийп Пърпъл, Пинк Флойд, Лед Цепелин всяка вечер, събота и неделя по цял ден  Laughing ... Но много от приятелите ми я слушат чалгата...и техните деца ще я слушат Confused
А дали я промотират властимащите не знам - не чета вестници, не гледам тв...Не мога да преценя. Знам само, че ни заобикаля стряскащо...
Виж целия пост
# 5
Чалгата се маскира леко, напудри се и реши да излезе извън "Планета"... Пропуснала съм кога и как точно е станало това, но в един момент чалгаджиите намериха трибуна на много места, извън обичайните чалга кръчми и дискотеки, извън техните си телевизии. "Резнаха опашките си" (по Илия Павлов) като мутрите навремето, които от борци се превърнаха в костюмирани застрахователи и бизнесмени, и взеха да говорят за изкуство.
Предполагам, че е следван модела follow the money.
Първи фактор за горното е, че огромен процент от българското население е фен на чалгата.
Медиите, заради рейтинги и тиражи, са склонни да експлоатират това, което продава. А чалгата, уви, продава. Певците извън чалга бранша също усетиха, че ще се продадат по-добре, ако правят дуети с чалгаджии, и това също се превърна в мода. И сега има интервюта със всякакви чалга звезди по всякакви уж сериозни медии, Азис води шоу в национална телевизия, Глория журира на Мюзик Айдъл и т.н. Примерите са във всяка телевизия и всяка печатна медиа. Няма да се учудя, ако скоро ги накарат да се изказват и по обществено-политически въпроси в "Панорама".... След като по БНТ веднъж показаха снимки на голата "слива" на Камелия...

Как да опазим децата?
Не знам
За моите 8-годишни чалга е мръсна дума, защото така съм им внушила. Но най-добрата приятелка на дъщеря ми слуша чалга, "но само българска, не турска, гръцка или сръбска", обяснява наследничката.
Синът ми, в редките случаи когато попада на Азис по телевизора, показва осведоменост, че се бил правел само на жена, че се бил омъжил и т.н. Не съм аз тази, която му е разказвала...
 
Виж целия пост
# 6
Много неща мога да кажа за чалгата, но наистина мога да остана криво разбрана. Не харесвам чалга, но не защото трябва да не я харесвам, а защото не ме кефи самата музика. От друга страна, не понасям крайни изказвания от рода на "смърт за чалгаджиите" или "всички чалгаджии са прости". Хората слушат тази музика и далеч не смятам, че тя е най-сериозния проблем на страната. Айде сега, че чалгата е виновна за всичко, как ли пък не.  Rolling Eyes Имиждът който градят певиците не е кой знае колко по-различен от този на световните звезди. Смятам, че не се налага да давам примери. Не казвам, че ми харесва, но определено тенденцията за разголеност, пошлост и силикон не е преоритет единствено на родните певачки.
Виж целия пост
# 7
Всяка нация, е почти всяка, има чалга
В САЩ музиката на работническата класа е кънтрито
Нямам притеснения, че детето ми ще слуша чалга
Виж целия пост
# 8
Деца се възпитават с личен пример. Това не се отнася само за чалгата.
Виж целия пост
# 9
Не е възможно да сме паднали толкова ниско.

Възможно е.  Чалгата вече е лайфстайл.
Виж целия пост
# 10
Каквато музика слушам аз, такава ще слуша и детето ми. То ще оцени качественото и ще се отсее от масата!
Виж целия пост
# 11
Нещо не разбрах въпроса, от какво точно да опазим децата си?
Какви стават децата, които слушат поп фолк, какви са хората, които слушат поп фолк? Thinking

Не знам какви стават, рано е да се каже, може само да се предполага. Знам само, че не искам моето дете да е възпитано и да му се промива мозъка с чалга и всички производни от това. А пък аз да трябва да се тормозя и да се боря с този модел, при положение, че съм положила толкова усилия да създам основата в първите седем, както се казва. Всички знаем колко е силно въздействието на средата извън дома, улицата, приятелите, влиянието на медии, налагане на модели на подражание.........Какви са хората слушащи поп-фолк? Наши приятели. Защо я слушат, не знам, явно им харесва. На мен обаче не и много повече от това, затова питам сериозно.
Виж целия пост
# 12
А някой изобщо намира ли разлика между поп-фолка и чалгата, защото според мен масово (както и във въпроса на teo7777 от подписа и) двете думи се употребяват като синоними. Според мен разлика има и то съществена. Този вид музика се зароди като чалга. В последствие някой от певците и авторите се поокротнаха и се зароди и попфолка. Аз попфолк слушам: не всички песни, но има някой, които много ми харесват. Чалга ако съм на няколко ракии и то не с особен кеф.  А пък политиците се снимат с тези ПОПФОЛК-звезди, защото това е масово слушаната музика в момента и защото тези певци ползват в предизборните си кампании. Незнам някой политик да се е снимал с Амет или Кондьо, или други новоизгрели с подобни имена. И не е задължително като слушаш музиката да подражаваш на поведението. Но аз не виждам как на купон или събиране ще слушам само DEEP PURPLE (въпреки че ги харесвам). Настроението е друго с този вид музика.
Виж целия пост
# 13
Чалга модела - аз го разбирам така:
- Децата се учат да играят компютърни игри много преи да са прочели и една страница
- Нацията ни държи ужасно на показността - джипки тоалети псевдо светски елит
- Политиците ни - точно такива каквито си ги заслужаваме.

И още ред такива мисли, които просто ме мързи да пиша... Ами на такова общество точно чалга културата си му подхожда.
В тоя случай какъв модел да се промотира - ами точно тоя!

Бтв, познавам хора които слушат чалга но не са засегнати от чалга културата.

В момента слушам "Смоуки" и ми се повдига само от мисълта за чалга (или попфок).
Виж целия пост
# 14
Каквато музика слушам аз, такава ще слуша и детето ми. То ще оцени качественото и ще се отсее от масата!
Не е баш тъй, защото аз чалга не слушам, но детегледачката на дъщеря ми беше върла чалгаджийка. Даже ме беше скарала със съседите, защото всеки ден пускаше чалга до дупка, а съседите психясваха. Дъщеря ми, естествено знаеше имената и песните на всички фолкпевици, а е от музикантско семейство с традиции в класическата музика.  Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия