Въпроси и отговори за захранването

  • 9 845
  • 40
Здравейте. След месец ми предстои да захраня  близнаците.
Ще се радвам, ако ми помогнете да навлеза по-лесно в дебрите на захранването  и изобщо в храненето на децата до 1 год. възраст. Такава тема пуснах в конкретния подфорум, но ми се ще и вие да се включите със съветите си, които мнооого ценя!   bouquet

Ето и моите въпроси:

1. На каква възраст захранихте децата?
2. С какво захранихте и по колко лъжички?
3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре?
4. Какъв вид пюре предложихте за първи път?
5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода?
6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета?
7. По кое време на деня се започва захранването?
8. Кога предложихте втория вид пюре?
9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета?
10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на децата?
11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ?
12. Кога дадохте за първи път каша и каква? Ако е безглутенова и безмлечна, добавихте ли АМ?
13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна?
14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ??
15. Кога дадохте сирене и в какъв вид?

и конкретно: Как храните близнаците, заедно или един след друг, те изчакват ли се  Laughing? Моля, споделете своя опит и интересни истории.  Praynig


Извинявам се за многото въпроси, но дано да сме от полза и на други начинаещи мами в захранването. Сърдечно благодаря за отговорите ви.
Виж целия пост
# 1
Каси, браво! Страхотна темичка! И мен ме интересуват тези неща и най-вече кога се започва захранването, когато децата са на АМ. Аз чета от книжката на Бон Апети за храненето на деца до една година и мисля , че доста полезни неща пише там. Ще следя с интерес темата  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Каси, не зная до колко ще съм ти от полза, но да споделя крехкия си опит (едвам изнамерих бумагите)  Rolling Eyes
Захраних на навършени 5 месеца по препоръка на педиатъра, който ползваме в Гърция и който е доста в течение на новостите в педиатрията. Оказа се, че има доста разлики с положението тук  Rolling Eyes Човека ми даде няколко листа със стъпките, подробно обяснени като за полуграмотни. Благодарение на него ние се захранихме абсолютно успешно, нямаме алегрии и непоносимост към храни Peace До този момент не съм използвала готови пюрета, тъй като изпитвам погнуса от тях  Crazy А и в Гърция не са на почит. А, много важно е да отбележа, че от 4-5 месечни си спят по цяла нощ - явно са сити и доволни мъжете ми  Peace Peace Не съм ги мерила скоро, но отдавна се движат в горните граници на нормите. Единия е дълъг и строен младеж, а другия е с 3-4 см по-нисък и по-бузест  Heart Eyes Heart Eyes
На 5 месечна възраст имахме дневни 5 хранения (кърма/АМ).
На 4-тото хранене (след следобедния сън) започнахме със каша "ванилия-оризово брашно" (мисля, че тук е само оризова каша, на Нестле). 1-ви ден: 20 гр. вода (кашите принципно с вода се правят, не с мляко), една мерителна лъжичка каша. 2-ри ден 40 гр. вода и 2 мерит.лъж. каша и т.н. постепенно увеличение 1 седмица. Поради това, че първите 6-7 дни кашичката е малко количество, дохранвах с АМ/кърма, докато след около седмица децата изцяло заменят това млечно хранене с каша (някъде 160-200гр. каша за хранене). След кашата задължително се дава на бебето малко водичка! След 5-тия месец вече въведох другите каши на Нестле напр., за съотв. възраст... Много обичаха бисквитената  Wink
Седмица след това захранване постепенно замених 2-рото дневно хранене с плодово пюре - добре измити и обелени пасирани пресни плодове. Така ги въведох:
1-ви ден: 1/4 круша + 1/4 ябълка. 2-ри ден: 1/4 круша + 1/4 ябълка + 1/4 банан. 3-ти ден: по 1/4 круша, ябълка, банан и портокал. 4-ти ден: по 1/2 от четирите плода. Първите три дни отново дохранвах с мляко, докато постепенно цялото хранене стана плодове. (Вече сме почти на две години, обожават плодове и не мисля да им ги спирам, поне докато имам възможност да си ги гледам в къщи. Смятам, че на това хранене до голяма степен се дължи и факта, че почти не са ми боледували до сега Peace)
Значи до тук имаме 5 хранения: мляко - плодово пюре - мляко - каша - мляко. И ако ти се будят вечер - мляко.
От навършени 6 месеца третото хранене замених със зеленчуково и в последствие местно пюре (домашно приготвено; ако трябва ще напиша и как точно го приготвям). От 8 месец въведох кисело мляко (но те са пак гръцки детски адаптирани млекца), от 9-ти - риба, от 10-ти - постепенно жълтък. Някъде 10ти месец започнахме и с детската кухня, но тя ми служи само за резервен вариант... След година и 2-3 месеца минахме на прясно мляко Млечко. Около година ми отказаха млякото преди сън и започнах да правя кашата с мляко, а не с вода...
8-10 месец започнах за закуска да давам попара (питаше Каси за сиренето)... Също така обожават разни там макаронени изделия, фидета... Ако имате въпроси, дано мога да ви отговоря Hug не зная доколко съм обяснила нещата, ама капнах с този огромен пост...  Tired Лека ноЩ!
Виж целия пост
# 3
Каси, страхотна темичка!
Да споделя и аз моят опит. Ние в момента сме в процес на захранване, но съм сигурна, че ще бъда от полза. До 5-я месец, бяхме само на кърма и АМ, когато станахме на 4 месеца педиатърката ми каза, че ако реша вече можем да започнем захранването. Много мислих и реших, че така или иначе давам добавка АМ и мога я заместя поне в едното хранене. Така по съвет отново на педиатърката започнахме с каша, защото тогава Лора имаше запек и за да не се запече още повече от пюретата. Тогава бяхме минали вече на 5 хранения на ден и заместихме следобедното хранене с каша (т.е. 3то за деня), но през ден. Давах им царевична или оризова каша (трябваше да е безмлечна и без глутен). Малко преди да станем на 6 месеца започнахме заленчуковите пюрета. Аз исках да им ги правя, но педиатърката ме убеди, че ако нямам градински зеленчуци, по-добре да не рискуваме с тези от пазара и аз се съгласих. Започнахме с морков и картоф на хип по следната схема: 1 ден - 1/3 бурканче от 125гр + 100-120мл мляко (кърма или АМ), 2 ден - 1/2 бурканче + 90гр мляко, 3 ден - цяло бурканче + 30-60 мл мляко ако искат. Аз не я следвах точно тази схема и чак на 4я ден дадох цялото бурканче, а мляко им давам само ако са още гладни, но в повечето случаи не давам. Сега постепенно им давам и други зеленчуци (вече са яли тиква и карфиол), като когато давам нов зеленчук им разделям по половин бурканче от стария и половин от новия зеленчук. За момента единствено са ни забранени следните зеленчуци - грах, зелен фасул и домат. Сега ядем в 8 мляко, 11:30-12:00 зеленчуково пюре, 15:00 каша през ден, 18:00 и 21:30 мляко. 3 седмици след като сме яли зеленчукови пюрета трябва да започнем с плодовите по същата схема, като тях ще давам през ден когато няма каша. От плодовете за моемнта мога да давам всякакви без мъхестите и банан. Съответно когато има каша, мога да я сменя с такава с плодове, но отново безмлечна и без глутен.
За месото и сирененто още не знам кога могат да се дават, но ще следя темата и ще ви информирам когато започнем нещо ново.
Също така искам да питам мамите на по-големи дечица, кога записахте децата си на детска кухня или тези които им готвят кога преминахте от пасирана на малко по-твърда храна?
Виж целия пост
# 4
1. На каква възраст захранихте децата? -на 6 навършени месеца, до тогава бяха на кърма и АМ.
2. С какво захранихте и по колко лъжички?  - с тиква 2 лъжички (исках с прясна тиква, но по това време нямаше и взех готово пюре - на Хип)
3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре? - според нашата педи, разликата е, че ако свикнат със сладкия вкус на плодовите пюрета, после няма да искат зеленчуковите. Аз започнах със зеленчукови, ядяха с удоволствие. След това въведох плодови пюрета (към 8-ми месец), но от истински плодове, а не от бурканче.
4. Какъв вид пюре предложихте за първи път? тиква, на Хип
5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода? - добре е да е едно нещо, което предлагаш за първи път. Аз започнах със зеленчуково пюре.
6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета? - аз купувах Хип, Семпер и Гербер - надявам се, че наистина имат контрол върху качеството и върху продуктите, с които правят пюретата. Освен това не слат сол, захар и нишесте в повечето пюрета за най-малките. Всички български марки слегат сол, а често и захар и нишесте.
7. По кое време на деня се започва захранването? - ние започнахме на обяд, като постепенно замених цялото хранене на обяд със зеленчуково или месно пюре това стана към 10-ти месец) През 7-ми месец въведох каша за следобедно хранене, пак постепенно (безглутенова и безмлечна, без захар и т.н.). Глутен въведох към 11-ти месец.
8. Кога предложихте втория вид пюре? - аз предложих месно пюре на 7 месеца. плодово пюре на 8 месеца (пак казвам, гледах винаги да са пресни плодовете, за да има натурални витамини и т.н.)
9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета? - през ден зеленчуково и месно.
10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на децата? - ами от самото начало приготвях пюрета вкъщи ако имах зеленчуци, месо или плодове от баби и дядовци, собствено производство. Кашите ги купувах - не мога да си представя да пека ориз и да го меля и т.н.
11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ?
12. Кога дадохте за първи път каша и каква? Ако е безглутенова и безмлечна, добавихте ли АМ? - дадох каша в края на 6-ти месец. Оризова (да, безглутенова и безмлечна) - ами слагах кърма ако имам изцедена или АМ (в повечето случаи). Тя кашата само с вода на нищо не прилича.
13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна? - оризова
14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ?? ами според нашата педи след година и половина. Аз още не съм давала прясно мляко.
15. Кога дадохте сирене и в какъв вид? - сирене дадох на 9-10 (не помня съвсем точно) месеца, като добавка към зеленчуковите пюрета.  Чак на 11 месеца дадох попара със сирене. Иначе - винаги обезсолено (изкиснато)

Надявам се нашите мнения да ти помогнат да вземеш решение. Аз си спомням, че се бях побъркала от различните школи и различната инфо в нета. Все пак, храната трябва да е и удоволствие според мен - предлагам винаги колкото искат, не настоявам, ако нещо не го харесват, не настоявам, но предлагам пак след време (често си променят вкусовете).

Успех и леко!
Виж целия пост
# 5
Мikki, esma, hellche, много ви благодаря, че отделихте време за моите въпроси.
Esma, права си, наистина е объркващо и като че ли колкото повече чета и знам, се обърквам още повече. Знам че като започнем нещата ще се наредят от само себе си. И с тези руски и американски школи Rolling Eyes!
На мен ми се иска да започна с ябълково пюре newsm78. Значи две седмици един вид пюре + АМ, докато достигнат необходимото количество от 150гр. и отпадне АМ? И после 3-4 дни почивка и само АМ?  Hug
Виж целия пост
# 6
kassi, ние сме в началото на захранването, на някои от въпросите ще ти отговоря и се надявам да съм ти полезна Simple Smile.

  12. - в 4месец с ябълка на HIPP, с две лъжички и всеки ден увеличавах с по още две.

  3. Зеленчуковото пюре се почва на основно хранене ( обяд ), като постепенно замества млечното хранене.
      Имай предвид,че само то не е пълноценна храна, затова и след като стигнахме цяло бурканче от 125мл.
      аз дохранвам с мляко до 180-200мл.(някои предпочитат да ги смесват).
      Плодовото пюре го давах между храненията в началото ( час и половина след или половин час преди),
      а сега го давам след млякото в 10 ч. и след кашата в 17ч. като десерт.
      Плодовото пюре може да замести сока.

  5. Ябълката е най-предпочитана за начало на захранване, защото е нискоалергенна.

  6. Повечето са на HIPP, защото са BIO-продукти ( затова и предпочитам готови пюрета),но допълвам и с
      NESTLE, SEMPER

  8. Зеленчукови - картоф и тиква, картоф и морков - почнахме ги в 6 месец.


  13. Оризова, без глутен, по-добре безмлечна, за да се добави кърма или това АМ,което си пие детето.
        Аз съм много доволна от MILUPA - ориз,безмлечна, BIO-продукт.Въведохме я в 5месец.
       
 
     Успех, като почнете нещата ще се наредят.   newsm10
 
Виж целия пост
# 7
Мерси и от мен на всички мами за съветите!   bouquet
Нали и аз съм на вълна захранване и постоянно чета тук-там  Simple Smile Ето какво открих в кърмаческия, не ми се струва зле като схема, въпреки че лично аз може би ще опитам с един вид педагогическо захранване.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=260899.0
Виж целия пост
# 8
1. На каква възраст захранихте децата?
2. С какво захранихте и по колко лъжички?
1. След втория месеца.
2. Ябълков сок. Една лъжичка, първата седмица. Постепенно увеличаваме количеството и пътите. Сега (2.5 месеца) почваме да комбинираме и с морковен сок.

П.П. Няма да тормозим децата и да ги храним с друго освен кърма до 5 месец. Само ги запознаваме с другите храни. Жена ми почна да излиза от диетата която спазваше. Така че и през кърмата ще попада по нещо различно.
Виж целия пост
# 9
Здрасти Каси, добър въпросник си ни разработила Simple Smile
При нас общо взето храненето е малко хаотично, защото не кърмя и всеки взема по някое дете като реве и го храни, после пишем в един списък, кой кога е хранен - цирк.
Ето моите отговори
1. На каква възраст - на около 3 месеца и нещо
2. С какво захранихте - с ябълков сок - собственоръчно изстискан. Увеличавах с по 1-2 лъжички всеки ден и на втората седмица им дадох плодово пюре. Схемата беше същата.
3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре - честно казано нямам отговор. Но аз захраних първо с плодово, защото плодовите са по-редички на консистенция и май на децата им беше по-лесно да го преглъщат.
4. Какъв вид пюре предложихте за първи път - плодово, ябълка, ако не се лъжа
5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода - Мисля, че няма значение - редувай ги. Аз бях накупила най-различни и после си ги изяждах с голямо удоволствие Simple Smile
6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета? - В началото купувах на Хип и на Гербер - защото са по-малки бурканчетата и да не хвърляме по много пюре, като не го изядат. Сега сме на Ганчев - в Метро има огромен избор. На децата им харесват, а и бурканчето е малко по-голямо от останалите. Основният ми мотив е цената.
7. По кое време на деня се започва захранването? - АЗ започнах да им давам между храненията - преди обедното или след него.
8. Кога предложихте втория вид пюре? - Към 6 месец - За около една седмица преминахме на зеленчуково и месно
9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета? - Ние даваме един ден месно, един ден зеленчуково, като към зеленчуковото прибавям но 1/4 жълтък (добре сварен). Поне веднъж седмично пюре с риба.
10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на децата? - Един ден майка ми направи картофено пюре за нас, беше супер вкусно - без сол, с малко масло, но те изобщо не го харесаха и много ме ядосаха, и още сме на купешки - поне със сигурност ги ядат Simple Smile Каши рядко правя. Доки каза, най-много 1-2 пъти в седмицата да им давам, защото не са слаби. Кат гледам на снимката и твоите са бузанчовци.
11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ? В 7-мия месец вече сме на пюре на обед
12. Кога дадохте за първи път каша и каква? - Единия имаше разстройство и му купих една лечебна на хумана. Беше на 5 месеца. Но количеството, което е за 1 ядене, според мен е много голямо. Моите не могат да го изядат.
13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна? - Аз много не съм по кашите, но има една бананова, която на вкус и мирис е много добра - тя специално се приготвя с вода. Ганчев са напускали разни готови каши в бурканчета. Пробвах една с какао - просто е супер! Понеже е малко рядка, им я смесвам с 1-2 лъжички АМ. Общо взето, имай предвид, че кашите много помпат и ако са ти пълнички децата, не прекалявай.
14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ?? Нямам идея
15. Кога дадохте сирене и в какъв вид? - Купих от малко по-скъпото - което е по-твърдо и по-узряло, съответно. Обезсолих го и го надробих в зеленчуковото пюре. Това беше най-бързо изяденото пюре Simple Smile Много им харесва. Дадох им някъде към 6-тия месец. Май е малко рано, ама като видят, че дробя сиренето и ей такива очи отварят  Shocked

Храня ги както дойде. Понякога едновременно, ако крещят много, понякога не им съвпадат часовете за хранене. Никва дисциплина, какво да ти кажа.
Имам една крижка, казва се "Хранене на бебето", на д-р Лиляна Трифонова. Хубаво е написана, накратко (не като моето безкрайно писание) и най-полезното е, че е от български автор и общо взето следва традициите, са наложени в БГ от години, но вкарва и новите световни тенденции, като напр. късно захранване.
Виж целия пост
# 10
П.П. Няма да тормозим децата и да ги храним с друго освен кърма до 5 месец. Само ги запознаваме с другите храни. Жена ми почна да излиза от диетата която спазваше. Така че и през кърмата ще попада по нещо различно.

Никога не съм гледала на късното захранване като на мъчение? Дали на бебоците наистина им е кофти, че им даваме нормална храна чак на 5-6 месеца?  newsm78
Виж целия пост
# 11
П.П. Няма да тормозим децата и да ги храним с друго освен кърма до 5 месец. Само ги запознаваме с другите храни. Жена ми почна да излиза от диетата която спазваше. Така че и през кърмата ще попада по нещо различно.

Никога не съм гледала на късното захранване като на мъчение? Дали на бебоците наистина им е кофти, че им даваме нормална храна чак на 5-6 месеца?  newsm78
Именно и аз съм на това мнение. Но нали съм мъж, пак не съм успял да се изкажа достатъчно ясно Laughing.
Виж целия пост
# 12
П.П. Няма да тормозим децата и да ги храним с друго освен кърма до 5 месец. Само ги запознаваме с другите храни. Жена ми почна да излиза от диетата която спазваше. Така че и през кърмата ще попада по нещо различно.

Никога не съм гледала на късното захранване като на мъчение? Дали на бебоците наистина им е кофти, че им даваме нормална храна чак на 5-6 месеца?  newsm78
Именно и аз съм на това мнение. Но нали съм мъж, пак не съм успял да се изкажа достатъчно ясно Laughing.

Някой май много обича да се заяжда на тема мъже-жени  Joy Както и да е!  Joy

Не става въпрос за начина на изказване, а затова, че незнам как да зная дали бебоците се мъчат само на мляко!  newsm12
Виж целия пост
# 13
Аз знам. Не се мъчат. От къде знам ли Simple Smile. Ева ми каза. Хапна си млечице и заспа. По позата в която спа непробудно познах, че изобщо не и е зле. Напротив много си е добре даже.

П.П. А и се цупи когато и даваме нещо друго.
Виж целия пост
# 14
Ей, що спамите темата Laughing...
Благодаря ви отново за отговорите. Аз в момента си правя схема, ден по ден, по дати, нали съм прилежна Дева  Laughing, та така.
Моите наистина са едрички, особено Хриси, както неведнъж съм писала, та явно с кашите ще започнем по-късничко. Но мисля да почвам с ябълково пюре, постепенно, докато започнат да ядат само ЯП на обяд вместо АМ. После зеленчуково и така. Супер сте ми полезни. Благодаря ви!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия