С деца на алкохолен туризъм. Това практика ли?

  • 1 399
  • 12
Здравейте!!
Името ми е Диана Игнатова, на 32 години съм и имам син на 8 години.
Искам да Ви разкажа за едно наше преживяване по време една екскурзия (26-27 Януари 2008), организирана от г-жа Красимира Хорташка – директор на Основното Училище, кв. Бенковски. Аз и синът ми получихме предложение от една много близка жена, която е била учителка в това училище, да отидем на екскурзия с автобус за събота и неделя до бившата резиденция на 5км. от Сандански. Съгласих се, защото нямахме планове за този уикенд, не сме ходили до тази прословута резиденция, а и климата в Сандански щеше да се отрази добре на детето ми. Екскурзията струваше 50лв на човек като в тази цена са включени – пътуване, вечеря, нощувка и закуска, както и ползване на басейн. Децата бяха около 30, две учителки с тях, г-жа Хорташка – ръководител на групата, туроператорката - Нинка, едно семейство от Лесидрен, още едно семейство –приятели на директорката, моята позната, двама шофьори и ние. Потеглихме с автобус в 9 – 9:05 часа. С тръгването шофьорите налапаха цигарите и, повярвайте ми, пушиха през целия път до Сандански и обратно. Спирахме за почивка, обядвахме в Сандански. Когато някое дете имаше нужда, ръководителката спираше автобуса. Качихме се до резиденцията. Бяхме настанени в едно хотелче две звезди до самата резиденция (а не в резиденцията както беше обещано, ама то у нас си е нормално това, нали?). Ние с детето и познатата ми бяхме настанени в стая двойка плюс едно походно легло. Вечерята беше три кебапчета с зелена салата, паста, минерална вода. Закуската - компле и чай. Нормалната цена на стаята в този хотел е 45лева плюс 10 лева за походно легло, в тази цена се включва ползването на басейна, който е в резиденцията. Както и да е, нама да правя калкулация сега, защото целта на това обяснение е не да покажа, че сме излъгани от туроператорката (която изобщо не е читава, позволявайки шофьорите да пушат в автобуса). Целта ми е да информирам всички родители, чиито деца учат в това училище – да не пускат децата на екскурзии с г-жа Хорташка, която цяла вечер пи алкохол като невидяла. Беше толкова пияна, че според мен изпадна в някакво състояние на летаргия. Крещеше на децата, включително и на моето дете – при положение, че аз бях там. Постоянно го гонеше и наричаше с какви ли не имена. Детето се стресира ужасно и плака цяла вечер. “Уволнен си, махай се, нямаш работа тук до възрастните, отивай до децата, лягай, държиш се като бебе, спазвай правилата, МАРШ, уволнен си, махай се, какво си се лепнал за майка си, не реви на рамото на майка си, бебе такова, марш, вън, изгонен си и т.н.!!” Детето ми не е от това училище и не познаваше децата там. Ние отидохме по покана, за да запълним бройката, а не като подчинени на г-жа Хорташка. В този случай, аз определям кога и как моето дете ще си легне. Качихме се в стаята съсипани от отношението на тази пияна жена. През цялото време обяснявах на сина ми, че тази жена не знае какво говори, но той си е дете все пак. Аз не вдигнах скандал пред всички хора от групата, не защитих детето си пред тях от глупава солидарност към жената, която ни беше поканила. Г-жа Хорташка се качи в стаята ни след като аз демонстративно напуснах масата и си прибрах детето. Започна да ми говори несвързано, че тя създава хора и знае как да се държи с тях. Обясни ми, че има правила, които тя създава и такива деца като моето стават престъпници, неспазвайки тези правила. Разбира се, аз не издържаш на унижението и също й повиших тон. Разговорът беше дълъг и несъстоятелен за мен. След първите 10 минути се отказах да обяснявам каквото и да е. За мен тя беше неадекватна. Самият факт, че тази директорка- ръководител на групата беше завела децата на екскурзия, за да се напие с алкохол е недопустим. Аз се чувствам виновна пред детето ми, че позволих да се случи всичко това. Той плачеше и ме умоляваше никога повече да не го пускам на екскурзия. Беше стресиран от думите, злобните погледи и крясъците на една чужда жена, която в присъствието на всички си позволява да се държи така недостойно. Тя го унижи публично пред всички останали хора, а детето ми е много чувствително и наистина добро дете и не заслужаваше това. Днес записах час при специалист да обсъдим случая и да поговорим с него. Но от този ден нататък аз отказвам да се съобразявам с когото и да било, когато става въпрос за достойнството на детето ми. Г-жа Хорташка трябва да се лекува и да не ми се мярка пред погледа никога повече. Ако има родители, които искат да се свържат с мен относно тази екскурзия до Сандански нека да ми пишат на dianaignatova@mail.bg
И още веднъж: Родители не пускайте децата си на екскурзия, зелено училище, лагер без да сте информирани за условията, при които отиват и с какви хора ще бъдат там. Не се доверявайте на г-жа Хорташка! Тя се налива с алкохол и се държи лошо с децата. Все пак не изпращате децата си на концлагер. Едно е да повишиш тон справедливо, а съвсем друго да крещиш с цел да засегнеш детето и да го унижиш. Туроператорите, които транспортират деца трябва да забранят употребата на алкохол на шофьорите (дори и вечерта преди пътуването) и пушенето в автобуса.

С една дума – екскурзия-кошмар за мен и моето дете.

Ще се радвам ако коментирате. Дайте съвет къде и кого да информирам за този случай. Не искам да има унижени и пострадали деца. Кажете, според вас практика ли е учителите да се държат като "господари" с учениците. Аз подкрепих учителската стачка, но ако това държание е нормално за какво пледират те.

Виж целия пост
# 1
направо съм потресена,нямам думи!
Виж целия пост
# 2
Думи намам. Дано такива учители са единици, защото това е срам и позор за българското училище. Все пак изпращаме децата си на екскурзии, за да прекарат добре, а не за да ги подлагат на тормоз.
Виж целия пост
# 3
 Ужас! ooooh!Но все пак това е истината.Още в моите ученически години си спомням учителите как се напиваха на екскурзиите,но поне се държаха добре с нас. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 4
имам и аз едни такива гадни помисли, по отношение на Зелените школа и екскурзиите на щерката  Tired
Тоз разказ направо ми доописа картинката  ooooh!
Виж целия пост
# 5
Ако ми се случи такова нещо ще информирам целия свят, започвайки с директорката на училището.
Г-жа Хорташка , която сигурно е мърша в стадото на учителите ще я разфасовам от проучвания.
КАто начало ще изпратя оплакване в инспектората на МОН малко да им подпаля задните части от проверки.
Допълнително към комисията за потребителите ще изпратя оплакване от турагенцията, която ви е настанила в 'резиденцията'.

Ако това ще те успокои аз докато бях ученичка и ходехме по 'екскурзии' учителите също се наливаха след като 'сложат децата по леглата". Това е било винаги и винаги ще бъде. Те просто използват случая, да се 'отвържат'.

Но на госпожа Хорташка не бива да й се размине ей така с едното възмущение.
Виж целия пост
# 6
Ако ми се случи такова нещо ще информирам целия свят, започвайки с директорката на училището.


 Ами именно въпросната госпожа е директор на училището. Blush
Виж целия пост
# 7
Ако ми се случи такова нещо ще информирам целия свят, започвайки с директорката на училището.


 Ами именно въпросната госпожа е директор на училището. Blush

още по-добре. Инспекторат, МОН...
Виж целия пост
# 8
Не, това не е нормално!
Докато бях ученичка ходих на 11 лагера, няколко еднодневни екскурзии, на зелено училище не съм ходила - такова нещо не е имало!! ooooh!  Никога не съм виждала учителите да пият алкохол. Явно тази директорка си позволява повече.
Виж целия пост
# 9
Думи нямам Shocked
Виж целия пост
# 10
Пусни жалба до Инспектората и МОН. Това е непростимо поведение на педагог.
Виж целия пост
# 11
Не бих понесла някой да се държи така с детето ми. Пред мен.
Не бих оставила нещата така.
Не бих писала във форума, а до съответното управленско/контролно звено.
Не бих пуснала детето си (един ден) на екскурзия, определено. На лагер, като порасне - да, но открай време екскурзийките с малки деца са си екстремен спорт. Мой съученик беше ритнат в главата от кон в Калофер, например. Shocked А учителките бяха ''на пазар''..
Виж целия пост
# 12
Не, това не е нормално!
Докато бях ученичка ходих на 11 лагера, няколко еднодневни екскурзии, на зелено училище не съм ходила - такова нещо не е имало!! ooooh!  Никога не съм виждала учителите да пият алкохол. Явно тази директорка си позволява повече.

И при нас така, най-много някоя бира, скрити по стаите след вечерята и толкова.


По темата: как реагираха другите възрастни на това? Биха ли се присъединили към жалбата ти? Родителите на другите деца информирани ли са за случката?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия