Здравейте.

Чудя се дали някоя тук е била дете през 80-те години на ХХ век и ако има такива попораснали деца, дали си спомнят за една игра.

Казваше се “Отгатни – отгатнах” и беше по-скоро нещо като игра-фокус.

Състоеше се от 10-тина (може и повече да са били) картончета с размери горе-долу 6 х 15 см, които се съхраняваха не в кутия, а в найлоново джобче (подобно на облеклата за ученическите лични карти, но по-голямо). Имаше я в два варианта: с числа и с пътни знаци. Ще ви опиша тази с числата.

На едното картонче бяха написани всичките числа – да кажем от 1 до 30 (но все си мисля, че до 28 бяха), подредени в колони и редове – нещо такова:

1   2   3   4  5

6   7   8   9  10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

(но май не бяха поред; нищо, ще ви го обясня с поредни)

Вземаш това картонче, показваш го на другия играч и му казваш да си избере едно число (без да ти го казва). Оставяш картончето настрани. Останалите картончета бяха с изрязани правоъгълни дупки (по няколко на картонче – на местата, където иначе на цялото картонче има числа) – например така:

1   *   *   4   5

*   7   8   9   10

11 12 13  *  15

*   17 18 19  *

21 22  *  24 25

26  *  28 29 30

Представете си, че на мястото на звездичките са дупки. Всяко картонче имаше дупки на различни места и на всяко картонче се виждаха различни числа. И така, вземаш първото картонче с дупки (мисля, че се вземаха в определена последователност) и питаш другия играч дали там го има неговото число. Ако го има, го слагаш върху цялото картонче, а ако го няма – пак го слагаш върху него, но обърнато с главата надолу (или май с гърба нагоре ли беше...). И продължаваш със следващото картонче, докато всички свършат. Така, в крайна сметка, всички картончета са наредени едно върху друго и през едно от квадратчетата на най-горното (последното) се вижда едно число – това е числото, което си е намислил другият играч. И така го “отгатваш” Simple Smile .

Ако някой помни тази игра и най-вече ако си я пази, дали ще може да сканира картончетата или да ги опише подробно? Искам да я направя, а моята отдавна съм я загубила (скъсала най-вероятно...).

Не очаквам все още да се произвежда и да се продава, но ако ви е известна друга инфо – кажете.
Виж целия пост