Палачинки/катми като на морето

  • 18 073
  • 21
Извинявам се ако вече е пускана подобна тема, но на първо четене не срещнах. Embarassed

Много искам да направя от тези палачинки или катми, /не знам как е правилно да се наричат/ които съм яла, когато сме били на море , но не знам точните пропорции.

Някъде в нета срещнах, че се правят по най-лесния начин от брашно, сол и газирана вода, но без яйца ли .....? newsm78

За катмите знам, някои рецепти с кисело мляко, мая или друг набухвател.

Моля мамите, които знаят точните съставки и пропорции да ги споделят.  chef
Виж целия пост
# 1
разбивам 2 яйца с 1/2 чаена лъжичка сол, добавям 1/2 литър мляко. Прибавям постепенно брашно, докато стане гъста каша. Преди да почна да ги пека, към сместа прибавям около кафяна чашка олио и разбърквам леко, но да не се пеме напълно. Пека ги в тефлонов тиган/ ако не е тефлонов, не ми се получават/. Гребвам около  черпак, сипвам в тигана и разстилам. Това е, по същия начин съм ги правила и с вода, дори по - често ги правя с вода.  Предполагам, че тя може да се замени с газирана. Стават много меки и вкусни.
Виж целия пост
# 2
благодаря ти jessif, аз също традиционно приготвям палачинките с яйца, прясно мляко и брашно, но вкуса на другите е по-различен...
Виж целия пост
# 3
тогава и аз с интерес ще следя темата, да видим какви са тези палачинки
Виж целия пост
# 4
Много се извинявам, но мисля че палачинките/катмите  по морето нямат нито яйца, нито мляко. Поне не и тези, които правят в Бургас. Правят ги със сода бикарбонат, но за съжаление другите съставки и пропорциите не ги знам.
Момичета, ясно е, че няма начин да забъркат смес от яйца и мляко и цял ден да стои без да се развали в жегите.
Виж целия пост
# 5
Баба ми прави катми и аз от нея съм взела рецепта и също съм правила. Стават много хубави, като тези във Варна по улиците и в Бургас съм яла.... в София не правят ли из улиците бе?? Thinking

По принцип тия катми са тракийски, не знам що с морето ги свързвате.

2-3 яйца, 1л прясно мляко, щипка сол, мая за хляб (20гр прясна), брашно да стане с гъстота на боза. Рзбива се с миксер и се оставя да втаса за 40 мин (примерно, зависи колко е топло, да стане на шупли, да се надигне) и после се пекат на сач. Мажат се с масло и нататък знаете.

Не знам по улиците как точно правят тестото, но вкуса и вида е такъв. Виждала съм някои да държат тестото в хладилник. Не знам как не им се разваля тестото лятно време, ама пробвайте това което съм дала и няма да съжалявате! Peace


п.п. Разликата между катмите и палачинките е в маята за хляб. Палачинките стават тънки, а катмите дебели и шуплести! Peace

п.п.2 разбира се млякото може да се замени с вода и прочие... Различни варианти има за икономия или в момента липсващи продукти.

Искам да се поправя, че 40мин ще е добре за летните жеги, може би, но за зимата си е час и половина. Най-добре да се гледа тестото да стане на големи шупли и да се надигне. За втасването става въпрос!
Щото днес замесих и си видях грешката...
Виж целия пост
# 6
Дали катмите ще станат на тиган,нямам сач
Виж целия пост
# 7
Дали катмите ще станат на тиган,нямам сач

предполагам, че да! Peace Аз имам чугунен сач от баба ми и не съм пробвала на тиган, но не вярвам да е такъв проблем.
Виж целия пост
# 8
София не правят ли из улиците бе??

Правят много хубави до моста на влюбените  Blush
Винаги има най-малко 10 човека чакащи обаче  Crossing Arms
Виж целия пост
# 9
Е, то е толкова просто да си направи човек в къщи, че....
Аз не правя много, много, щото си ги ям сама, а от тях много се дебелее...
Виж целия пост
# 10
Направих катми по рецепта на pina  bouquetстанаха страхотни и на тиган.Благодаря
Виж целия пост
# 11
п.п. Разликата между катмите и палачинките е в маята за хляб. Палачинките стават тънки, а катмите дебели и шуплести! Peace

п.п.2 разбира се млякото може да се замени с вода и прочие... Различни варианти има за икономия или в момента липсващи продукти.

тц, оригиналните катми на сач не са толкова шуплести като тези, който продват и са НЕВЕРОЯТНО вкусни!Оригинала е с вода,но за съжаление не мога да ви дам точна рецепта....тайна Mr. Green Laughing Ах, yes като се сетя -катми, гюзлуми....

иначе благодаря за тази рецепта, ще я пробвам
Виж целия пост
# 12

По принцип тия катми са тракийски, не знам що с морето ги свързвате.


катмите са родопски.  Peace

не знам какво продават по улиците, никога не съм ги яла  Blush
аз също ги правя на тиган, става супер Hug
Виж целия пост
# 13
п.п. Разликата между катмите и палачинките е в маята за хляб. Палачинките стават тънки, а катмите дебели и шуплести! Peace

п.п.2 разбира се млякото може да се замени с вода и прочие... Различни варианти има за икономия или в момента липсващи продукти.

тц, оригиналните катми на сач не са толкова шуплести като тези, който продват и са НЕВЕРОЯТНО вкусни!Оригинала е с вода,но за съжаление не мога да ви дам точна рецепта....тайна Mr. Green Laughing Ах, yes като се сетя -катми, гюзлуми....

иначе благодаря за тази рецепта, ще я пробвам

хм..., аз само на сач съм правила и яла и са си шуплести! Peace Шуплите не идват от тигана или сача, а от маята в тестото! С вода става, но по-добре си е с мляко.
Рецептата я имам от баба ми, която я има от прабаба ми, та по-оригинално от това - здраве му кажи! Peace

В крайна сметка варианти много - може с яйца без мляко, може с мляко без яйца, пък може и без мляко и яйца, само брашно, вода мая и сол! Въпрос на ресурси и субективен фактор....
Виж целия пост
# 14
Правя и аз катмите по рецепта на Пина,и наистина са много добри.....да,имат шупли,но катма без шупла аз поне не знам ......
до сега само на сач съм пекла,и то на двора в майка ми,че в къщи става една пушилкаааа не ти е работа ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия