Заспива на гърдата, не наддава и дохранвам!

  • 1 016
  • 20
Здравейте, велики кърмещи мамчета - аз не знам съвет ли искам или просто ще споделя, но при всички случаи дискомфортът ми е пълен - чувството за вина, че не правя нещата както трябва и не мога да се справя с нещо толкова елементарно, направо ме съсипва!

Кърмех си като примерна майка още от родилното - родих със секцио, което наложи по-дълъг престой, та 2 дни преди да ме изпишат ми дойде кърмата, с бебка се бяхме упражнявали в кърменето 1-2 дни, та ни разранени зърна, ни несучещо бебе имахме. Прибрах се вкъщи - продължих да кърмя - първата седмица даддаде 300 грама и следващите 7-8 дни нищо - само плачеше, почти денонощно не спеше, иначе правеше опити да заспива - но единствено след петата минута сукане. Мислехме че са колики, но се оказа (след тегленето) не само това - оказа се че за малко да не я уморя от глад. Оттогава суче, а после дохранвам с адаптирано мляко. Ще кажете - храни от двете гърди, то ще се регулира от самосебе си. Не забравяйте, че бебето ми суче максимум 10 минути и после се уморява - в гърдата си със сигурност имам още (може би не толкова гъсто и не чак толкова - но като цръкна си имам), но тя или престава да суче или заспива направо. Пощипвам я по крачетата, по бузката - за момент има ефект, след определен момент и това не действа. А когато суче, го прави супер лакомо, едни шумни глътки едно чудо. Шишето е единствения начин да я донахраня - тя просто няма избор, въпреки че сме на най малката дупчица, тя е изправена пред избора или да гълта и да й текат вадички от устата, или да се удави в млякото. Със шишето няма заспиване. И после спи - може би не толкова, колкото си мисля че едно толкова малко бебе трябва да спи, но си спи, а нощем и по 5-6 часа не ме буди.

Вие какво мислите за този казус?
Виж целия пост
# 1
А защо не я дохранваш с изцедена кърма?
Нали казваш че ти остава.
Виж целия пост
# 2
Ние също имахме подобен проблем на 2 седмици бяхме свалили 100 гр. от теглото с което ни бяха изписали. Мойта дъщеричка също се оказа, че не се храни пълноценно и след 5-10мин. заспиваше и нямаше будене. Но се дохранвахме за известно време с изцедена кърма това е най-добрия начин докато малката човечка доби сили да суче по-дълго и започна да наддава.
Виж целия пост
# 3
А през колко време я кърмиш?Защо не пробваш по-често кърмене?Така ще си поема нужното мляко,въпреки,че суче по 10 мин.Постепенно ще свикне да си изсуква толкова,колкото и трябва.Иначе дохранвай с изцедена кърма.А колко е свалила от теглото си?Или само не е наддала?И за какъв период от време,че не става много ясно.На един и същ кантар ли я теглят?
Виж целия пост
# 4
Цитат на: Slunce
А защо не я дохранваш с изцедена кърма?
Нали казваш че ти остава.


Пропуснах да отбележа, че точно откакто се изясни случаят с недохранването и сме на новата система, съм съвсем сама - през три часа започвам да я храня, приключваме поне след час, ако заспи, то е след още половин час, а ако не заспи - сме на ръце. Да права си - има начин, но някак не ми се струва много приложим при нас. Изпитвам досатъчно вина, че гледам и нещо друго да сърша вкъщи, когато малката ми позволи, но ...

Просто се надявам, ако тази система рано или късно води до спиране на кърмата, това да е късно. Или Биби да добие по-скоро сили да изсуква повече от мен (то тогава ще иска и повече, де?), или просто тогава дупката на биберона да не й е толкова голяма (и да не съм я удавила дотогава).

П.П. Всичките ми постинги по тази тема ги пиша с 1 пръст, че я крепя на гърдата си да си допреживя и придремва.
Виж целия пост
# 5
Цитат на: Zlati
А през колко време я кърмиш?Защо не пробваш по-често кърмене?Така ще си поема нужното мляко,въпреки,че суче по 10 мин.Постепенно ще свикне да си изсуква толкова,колкото и трябва.Иначе дохранвай с изцедена кърма.А колко е свалила от теглото си?Или само не е наддала?И за какъв период от време,че не става много ясно.На един и същ кантар ли я теглят?


Храня я през 3 часа - започваме през три, а ти познай кога свършваме, щом не намирам много за подходящо чак да се цедя.

На един и същи кантар я мерят и просто за 8 дни не е наддала.
Виж целия пост
# 6
Не се вманиячавай да я теглиш много често.Не забравяй,обаче,че всяка майка познава детенцето си най-добре и инстинктивно усеща как да постъпи.Всичко,което ти правиш за бебка е добро.Стискам ти палци да успееш по-скоро,т.е. тя да успее да се научи.а сколко я дохранваш?
Виж целия пост
# 7
Храни начесто, и за кратко. Така ако я храниш за по 10 минути, но на 2 часа, вместо на 3, ще изсуква доста повече мляко; освен това скоро ще порастне и ще заякне и ще започне да суче много по-ефективно.
А ако искаш да дохранваш, поне дохранвай от чашка, не от шише. Така ще си сигурна, че изпива само колкото трябва, и няма да се отбие.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: boo
Храни начесто, и за кратко. Така ако я храниш за по 10 минути, но на 2 часа, вместо на 3, ще изсуква доста повече мляко; освен това скоро ще порастне и ще заякне и ще започне да суче много по-ефективно.
А ако искаш да дохранваш, поне дохранвай от чашка, не от шише. Така ще си сигурна, че изпива само колкото трябва, и няма да се отбие.


Благодаря на всички за съветите - има един въпрос (май не само един) към boo като дълго-кърмеща майка:
1. ако все пак е спокойна (т.е. нахранила се е) и вземе че заспи, да я будя ли според теб, че да я храня?
2. това със заякването сигурно ли е, защото много ми се ще да вярвам, че такъв момент ще настъпи, макар че като я гледам такава една лакома, бодра, дори още от началото с един стабилен врат, ми се трува бая силна, че чак не знам накъде повече?
3. а от чашка как, тя езичето си го прави като за сукане, дали да не пробвам с капкомер?

Иначе дохранвам, т.е. тя изпива различно - някой път 60, друг път 40, друг - 30 милилитра. Някъде мога ли да видя въобще колко й е нужно като цяло на 1 хранене, защото то и 30 ми изглежда много, ама за 60 като дохранване направо тръпки ме побиват - че колко имам аз въобще в тези гърди. Вярно е че никога не са ми били напращели (иначе са ми бая големички)... то добре и че не са, де, че с тази липса на време да изцеждам, кой знае какво щях да си докарам...
Виж целия пост
# 9
1. Докато започне да наддава стабилно, аз бих будила. Но ако смяташ, че се е нахранила добре, недей; само нахрани веднага, щом видиш, че търси, дори да е 40-60 минути след предишното кърмене. Не пропускай да я храниш нощем, нощното хранене много помага за добро наддаване при бебетата.

2. Абсолютно сигурно Wink Даже ще дойде момент, в който ще суче по 4-5-10 минути всичко, и ще се чудиш дали се е наяла за толкова кратко време. Ще започне да изсуква по-голямо количество мляко за по-кратко време.

3. От чашка - така. Чашка с тясно гърло, или капачка от шише бебешко; долепяш до устичката, и изсипваш малка глътка. И така - докато иска. Ще има малко оливане първите пъти, но съвсем бързо и ти и тя ще се научите как става тоя номер Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Дааа...,много ми е познато.Павел се роди 2680 кг,изписаха ни 2450 кг.На 1ва консултация -22ри ден,тежеше 3000 кг,13 дни по-късно едва 3200.Педито предложи да започна да дохранвам и така до сега-кърма+Аптамил.Варианта цедене не съществуваше,защото кърма имах да го удавя,но била"тънка",т.е.проблема не беше в количеството,а в качеството Sign Exclamation Само 6 дни по-късно го водя на контролно теглене и кантара заковава на 4000 кг(800 грама за толкова кратко Confused:  Sign Exclamation  Confused: )Оказа се,че кантара не е наред,ама кой да се сети Sad Уж се имам за независима и информирана съвременна майка,ама като ти се наредят мъж,баба и лекар и всеки повтаря,че детето гладува...
Фактите:
1.Нито веднъж не е плакал от глад,сучеше 25-30 минути и заспиваше блаженно за 3 до 4 часа.
2.На 20тия ден сам отказа нощното хранене,сега вече спи по цяла нощ-от 10 до 6.20 сутрин-като часовник е!
3.Търси си добавката,въпреки,че понякога имам достатъчно за цяло хранене.
4.Кърмата ми значително намаля и колкото и да не ми се иска ми се струва,че скоро ще се отбие.
5.Съжалявам 100 пъти,че започнах дохранване.
Съвета ми е да не избързваш,направи няколко пробни кърмения и контролни тегления,всяко дете си е индивидуално,може да се учудиш от резултатите!
Ако се налага дохранване не се обвинявай,правиш всичко възможно!
Опитай да мислиш позитивно-това,че не кърмиш 100 % не те прави лоша майка!Да отгледаш дете не е лесно,но да възпиташ дете е изкуство Sign Exclamation
Виж целия пост
# 11
Цитат на: Hakiba
Дааа...,много ми е познато.Павел се роди 2680 кг,изписаха ни 2450 кг.На 1ва консултация -22ри ден,тежеше 3000 кг,13 дни по-късно едва 3200.

Като смятам, за 32 дена (от изписването, не смятам първите 3) Павел е наддал 750 грама, което е нормално за кърмено дете (нормата е 600-800 грама за тази възраст). Всъщност не е имало нишо обезпокоително...
Между другото, можеш да се опиташ да премахнеш добавката и да възстановиш изцяло кърменето, ако имаш желание за това.
Виж целия пост
# 12
Бу,той беше 2450 на 7ия ден,не на 3ия.Задържаха ни в болницата повече,защото малкия беше в кувьоз 3 дни-роди се заспал и не изплака веднага,от атропина,който ми биха;посиняваше всеки ден при тоалета и го вращаха обратно;освен това беше и кислородозависим.После 2 дни на фототерапия заради жълтеницата(тогава ми го вадеха и го кърмех на 3 часа,но беше доста отпаднал)Чак на 6тия ден ми го качиха
Виж целия пост
# 13
Още повече значи - за 28 дни е наддал 750 грама... Много добре се е представило детето!  Grinning
Виж целия пост
# 14
При нас беше същото. Синът ми заспиваше винаги на гърдата ми като го сложех да суче.Опитвах с е по всякакъв начин да го събудя но не ставаше. Спеше малко и след час, максимум 2 се будеше и плачеше, просто беше гладен. И така издържах един месец през който той наддаде само 300 гр. Тогава казах край на безсънните нощи, а и бебето недохранено. Почнах да ползвам помпичка за изцеждане на кърмата едновременно на двете гърди.Започна да изпива на всяко хранене по 100-120 мл. Нещата се успокоиха. Започна да спи будеше се на около 4 часа и най важното започна да наддава. За мен това беше оптималното решение защото исках на всяка цена да го храня с кърма.
И в крайна сметка повярвах на акушерката ми че няма майки без кърма. Колкото повече се кърми бебето ( помпи с помпичка) толкова повече кърма се образува. Аз все си мислех че аз нямам кърма. Но не е било така.
Успех ти желая. Stuck Out Tongue
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия