Идеи за решаване на проблем с едно съседско хрумване

  • 2 032
  • 19
Проблемът е следния.
Нанесохме се в новопостроено жилище преди 3 месеца. Живеем на последния етаж и на етажната площадка, която е обособена с алуминиева дограма, няма други съседи, тъй като има два мезонета с входове на долния етаж.
Харесахме апартамента си И по тази причина - защото е обособен като самостоятелен и това може да компенсира донякъде липсващата ни тераса.
Обаче... появи се нов елемент в играта - съседите от единия мезонет изявиха желание да си избиват врата и на нашата площадка. Искали да имат два входа и т.н.
Аз естествено изпаднах в тих ужас и сега търся съвет - имат ли право да го правят и как мога да го предотвартя законово, дайте идеи или да речем контакти на лице, което може да ни консултира.

Предварително благодаря на отговорилите!   bouquet
Виж целия пост
# 1
аз не разбирам защо ти пречи това те да имат врата.  Confused

така или иначе, можеш да им попречиш, след акт16 ня се правят промени. не можеш да остъкляваш, избиваш и т.н. разпитай в общината. аз обаче, не бих го направила. ще влезете във война със съседите, което не винаги е без последствия.
Виж целия пост
# 2
Преди АКТ16 не се правят никакви промени,а не след това.
Snejana ,не съм много компетентна в тази област,но мисля,че както ти,така и съседите ти сте платили за т.н. общи части в сградата.Не мисля,че можеш да им попречиш по някакъв начин.
А ти замисли ли се,дали е коректно от твоя страна,да компенсираш липсата на тераса с площта от общите части?
Виж целия пост
# 3
Snejana , скоро попаднах на закон за етажната собственост. Не мога да цитирам едно към едно, но мисля, че смисълът беше, че по общите части и външната фасада  на блока не могат да се правят промени без съгласието на съседите или без решение от общото събрание (не помня кое беше). Включително не можеш да си остъклиш терасата, ако съседите ти не са съгласни, но последното никой не го спазва...Според мен потърси в Google закона за етажната собственост, там пише...
Виж целия пост
# 4
Мисля, че конструктивно изменение от този тип следва да се прави след преварително одобрение от по- голям процент от съкооператорите, а на тези които са преки съседи т.е. Вие, съгласието е задължително. След което се прави проект за промяна на конструкцията- ако това изобщо е възможно, а промяната се съгласува също задължително. Така, че споко няма как да стане по законен начин без вас, а пък незаконното преустройство можете да спрете със сигнал до общината.
Виж целия пост
# 5
А ти замисли ли се,дали е коректно от твоя страна,да компенсираш липсата на тераса с площта от общите части?

Ами да. Харесахте апартамента без тераса, а после решихте, че искате да я компенсирате  Thinking
Виж целия пост
# 6
Харесахме апартамента си И по тази причина - защото е обособен като самостоятелен и това може да компенсира донякъде липсващата ни тераса.

И на мен това ми е много любопитно. Направили сте си нещо като закрита тераса на площатката на етажа?  newsm78 За какво точно я ползвате?
Виж целия пост
# 7
... как мога да го предотвартя законово ...

А етажната площадка вие законово ли я имате? Или е преградена от общите части просто така?
Защото, ако тръгнеш да се позоваваш на закони, трябва и ти да си ги спазила, иначе най-много да подадат сигнал, че вие сте в нарушение.
Виж целия пост
# 8
... как мога да го предотвартя законово ...

А етажната площадка вие законово ли я имате? Или е преградена от общите части просто така?
Защото, ако тръгнеш да се позоваваш на закони, трябва и ти да си ги спазила, иначе най-много да подадат сигнал, че вие сте в нарушение.

Естествено, че е законово - на всички етажи има такива алуминиеви прегради, които отделят входовете на апратаментите от стълбището, само че в нашия случай апартаментът е един.

Не сме правили нищо допълнително и единственото, което държа там е простор за пране и шкаф за обувки.

Сега малко отговори по отправените нападки:
1).Харесахме апартамента и без тераса, защото такава беше ситуацията, когато го купувахме - с две думи нямахме голям избор. Не виждам смисъл да се впускам в обяснения по този въпрос...
2).Харесахме освен това и факта, че е самостоятелен на етажа, въпреки, че в това има известно неудобство - асансьорът да речем стига само до долния етаж...
3). Кое е по-малко коректно в случая не знам - дали желанието на съседите или моето, но в случая не търсех морална оценка, а исках компетентно мнение за да защитя моя интерес...

Благодаря на конструктивно отговорилите!    bouquet
Виж целия пост
# 9
Разбирам ситуацията в която си попаднала, но спорад мен няма решение от което да бъдеш доволна само ти. Не вярвам, че ще успееш да попречиш на съседите да избият врата на площадката. Те също като собственици на имот в сградата притежават идеални части от общите части на входа. Също така и те могат да имат претенции към твоето пране и шкаф за обувки в общите части. Могат да извикат и компетентен орган, например пожарната, и да те накарат да си прибереш всичко от там.
Виж целия пост
# 10
Ами неприятно се е получило....Моя съвет е да говориш със съседите си.Обясни им каква ти е била идеята, обоснови се и ако са хора-ще те разберат.Ако не стигнете до съгласие- не се опитвай да си търсиш правата по друг начин.В интерес на истината нито ти, нито те могат да правят подобни промени без съгласието на другия и от такъв спор само ще си развалите отношенията. Не знам колко им е важна тази врата, но им обясни колко ти е нужна площадката и може да се съгласят. Друг начин няма или поне не си струва.
Успех !
P.S.Съвета ми е, ако усетиш че не иската да отстъпят-подай им ръка и с усмивка им предложи нещата да си останат така, както са.Щото и така и така никой няма да може да си реализира идеята и само дето ще се изпокарате.
Другия вариант-може да ти се стори смешно, но можете да теглите чоп Joy така няма да има сърдити, ще е справедливо,няма да се изпокарате и в крайна сметка някой от вас ще има шанса да направи каквото иска.
Виж целия пост
# 11
Тук първо трябва да се помисли - констуктивно как стоят нещата, а след това етажната собственост и така нататък. Всички промени, избивания на стени става след разрешение /не знам точно от кой обаче/ и в съответствие с проекта.
Така че, не стигайте до раздори, защото ако се тръгне от етажната собственост  - имат право, но въпросът е дали ням да се ,,срути,, блока, или поне да се наруши стабилността.
Едни приятели така си преместиха входната врата малко по-в страни и след съседското оплакване сега за преместването на контакт искат разрешение от комисия някаква.
Виж целия пост
# 12
Ами неприятно се е получило....Моя съвет е да говориш със съседите си.Обясни им каква ти е била идеята, обоснови се и ако са хора-ще те разберат.Ако не стигнете до съгласие- не се опитвай да си търсиш правата по друг начин.В интерес на истината нито ти, нито те могат да правят подобни промени без съгласието на другия и от такъв спор само ще си развалите отношенията. Не знам колко им е важна тази врата, но им обясни колко ти е нужна площадката и може да се съгласят. Друг начин няма или поне не си струва.
Успех !
P.S.Съвета ми е, ако усетиш че не иската да отстъпят-подай им ръка и с усмивка им предложи нещата да си останат така, както са.Щото и така и така никой няма да може да си реализира идеята и само дето ще се изпокарате.
Другия вариант-може да ти се стори смешно, но можете да теглите чоп Joy така няма да има сърдити, ще е справедливо,няма да се изпокарате и в крайна сметка някой от вас ще има шанса да направи каквото иска.

Не го приемай лично, но ми звучи адски наивно...Освен ако не са близки приятели със съседите никой няма да се съгласи. В крайна сметка всеки си гледа собствения интерес. И това, че на някой му е удобно да си ползва площадката - съседа изобщо не го интересува. Не казвам, че съседа е прав, защото разрешение така или иначе трябва да се иска...А ако стената не е носеща, не би трябвало от конструктивна гледна точка да има проблем. Едва ли е носеща, тези с вратите са тухлени или от газобетон, а носещата е бетонна. Пак казвам - трябва да се прочете в закона - който е заинтересован - да чете. Иначе акъли лесно се дават...
Simple Smile
Виж целия пост
# 13
А ако стената не е носеща, не би трябвало от конструктивна гледна точка да има проблем. Едва ли е носеща, тези с вратите са тухлени или от газобетон, а носещата е бетонна. Пак казвам - трябва да се прочете в закона - който е заинтересован - да чете. Иначе акъли лесно се дават...
Simple Smile

Вътрешните може, но за външните....Трябва за това да се съветват със специалист, а не тук да гадаем. Защото проблемът с избиването на вход е много по-сериозен от съседските разпри.
Виж целия пост
# 14
А ако стената не е носеща, не би трябвало от конструктивна гледна точка да има проблем. Едва ли е носеща, тези с вратите са тухлени или от газобетон, а носещата е бетонна. Пак казвам - трябва да се прочете в закона - който е заинтересован - да чете. Иначе акъли лесно се дават...
Simple Smile

Вътрешните може, но за външните....Трябва за това да се съветват със специалист, а не тук да гадаем. Защото проблемът с избиването на вход е много по-сериозен от съседските разпри.

Напълно съм съгласна с теб! Точно затова казах, че трябва да се четат законите. Ако е необходима консултация със специалист - да се направи. Иначе от строителите знам, че не всички външни стени (външни за апартамента, но вътрешни за блока) са носещи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия