Майки, отглеждащи дечицата си у дома!

  • 707
  • 6
Здравейте  всички мами  Hug

Аз съм една от майките, които май все по-рядко се срещат  - гледам дечицата си вкъщи, не ходят на ясла и дом (поне за сега). Нямаме кой знае какви финансови възможности, но с мъжа ми смятаме, че семейното възпитание си остава най-подходящо за дечицата до 5-6 годинки.
Искам да ви питам - майки домакини - как се справяте с положението? Какъв ви е дневния режим - ако имате такъв  Simple Smile , как се справяте с домакинските си задължения, с какво се занимавате с дечицата?
Аз не мога да се похваля с много добри постижения! Особено сега, зимата ни е малко трудно със стоенето вкъщи. Рисуваме, строим с кубчетата, изрязваме....., но и гледаме много филмчета и играем на ком. игри (което не е много хубаво).
Лятото е супер - почти през целия ден сме навън, като се прибираме за един сън и хайде отново на разходка, но сега  Sad . С домакинската работа съм на вълни - понякога успявам да въведа ред, понякога всичко се обръща с главата надолу....!
Моля ви, споделете вашия опит!
Виж целия пост
# 1
 Не съм точно в твоето положение-моето дете е на градина,но само за по 3-4 дни,а после все боледува и на практика се гледаме двечките у дома.Дом.работа и при мен е "на поискване".Гледам и аз,и детето да се забавляваме-гледаме филми,четем приказки,купила съм книжки/обучителни/по програмата за предучил.подготовка/"Моливко","Ръка за ръка" и др.поредици/-когато имам желание,занимавам детето със упражненията в тях.Често излизаме-на куклен театър ,на гости,на разходка в центъра на града и т.н.Забавленията са приоритет,домакинската работа-когато преценя. 
 Трудно ми е да живея по график или точен план,или установен неизменен режим.
 И да,зимата е малко труден период,но  те съветвам да стимулираш и подканяш голямото дете да се занимава творчески и да играе с малкото, а ти си давай почивка поне за 1 ч дневно.Не се превръщай в заложник на семейството ти,успех.
Виж целия пост
# 2
С една дума - трудно. Особено с 2 породени деца .
Приоритет са децата, после яденето, а останалата домакинска работа на прибежки докато децата спяха или като си играеха сами (без жертви). Много пеене, четене, играене, разхождане. Междувременно се опитвам и да правя своя кариера.
След цялата лудница и отговорности вкъщи, съобразяване с графици на ангажименти, съвсем спокойно мога и космическа совалка да подкарам, дори без да ми оставят ръководство за управление.  Joy
Виж целия пост
# 3
Била съм в твоето положение. След десет месечен опит на ясла /2г./ поради непрекъснатото боледуване си останахме у дома. На 5г. ходиха на градина до обяд и предучилищна цял ден.
Специален режим не са имали. Важно беше спането на обяд и вечер да е в един и същи час. С храненето бях претръпнала. Дете, което отказва да яде не е гладно.
Лошото беше, че са ранобудни - 7.30 сутрин стартирахме, че и по рано.
Зимата е наистина трудно. Освен рисуване, оцветяване, строители, кубчета, приказки, филмчета, домашен театър, апликации ...... правихме "гимнастика". Дюшеците на кошарите - дунапренови се слагаха на земята или ги закрепях така, че да станат като пързалка и падаше голяма игра. После ставаха на скривалища. Естествено винаги ти търсиш.
Компютъра беше открит на 2г. и половина от сина ми, дъщеря ми около 4 г. прояви интерес. Никога не съм ги ограничавала. Имаше период, в който не можех да го откъсна, но престанах да качвам нови игри, така полека лека те им омръзват. Наех един ритъм на качване и сваляне на игри и днес /на 8г./ рядко се случва да играе прекалено. Сега може и сам да се оправя с игрите, запознахме се и с Интернет, но пък комп. е с ограничени възможности.
Облагодетелствана съм, че са на една възраст и с една идея ангажирах и двамата.
За домакинство не ми се говори. Важно беше те да са нахранени и чисти. Имало е случаи, когато не съм си лягала през нощта за да насмогна. Имало е случаи, когато съм била на ръба на нервна криза, но не можех да намеря свободно време. Сега разбирам, че съм се шашкала излишно за много неща и съм определяла маловажни, като съществени, но нямаше никой около мен да ми каже.
Остави децата да те водят - следи какво предизвиква интерес у тях и използвай всяка възможност да ги учиш и ангажираш тогава. С времето се научават сами да вършат нещата и така година след година.

спокойно мога и космическа совалка да подкарам, дори без да ми оставят ръководство за управление.  Joy

Ако събираш екипаж свирни.  Joy
Виж целия пост
# 4
И ние се гледаме вкъщи.На 4 годинки е.Обаче честно казано започна да ми омръзва да си стоя вкъщи и вечно да викам майка ми когато трябва да отида някъде затова смятам от март месец /вече разговарях с директорката/ до ходи на детска градина.
Иначе режима общо взето както ти пишеш.Най-много искам да я дам на градина за да се научи на режим.Иначе спим до 10,закусваме късно и вече даже не я слагам да спи обеден сън.За филмчета не се беше сещала може би 2-3 месеца ,но едно детенце и беше разказвало за Пинокио и тя прояви интерес и го гледахме вчера.Иначе компютърните игри за задължителни-само 30 минути обаче разрешавам.Иначе я занимавам-имаме всички Моливковци за деца на 4-5 години и системата на Просвета-Ръка за ръка./даже и книга за учителя съм си купила/Правиме апликации с гланцови блокчета,имаме голяма дъска/от едната страна магнитна,от другатачерна/ и там пишеме и рисуваме.Всеки ден казваме песнички,стихотворения-днес започнахме да учим за баба Марта и за празника на мама.
Мога дасе похваля че знае доста стихчета,всички букви и числа познава/все още не мога да я науча да срича,но то е и много рано и мисля че в детската градина ще и е интересно.Много дълго стана май мойто писание
Виж целия пост
# 5
Еее браво на теб. Детето не скучае с такава мама.  bouquet
Виж целия пост
# 6
Mama Nana

Сега прилагаме твоето предложение на практика
 
Цитат
Дюшеците на кошарите - дунапренови се слагаха на земята или ги закрепях така, че да станат като пързалка и падаше голяма игра. После ставаха на скривалища. Естествено винаги ти търсиш.

Наистина пада голяма веселба  Joy

Благодаря на всички за идеите   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия