Собственост върху земята при учредяване право на строеж

  • 6 848
  • 9
Искам да попитам, когато  се купува жилище -ново строителство- ставаш ли собственик на част от парцела или само купуваш  правото на строеж на избраното жилище плюс идеалните части към него? Инвеститорът ли всъщност е собственик на мястото. Нашето право на строеж с каква сила е-какви са нашите ползи? Благодаря.
Виж целия пост
# 1
Ако ти продадат земя, ставаш собственик, ако не ти продадат - не ставаш. Ако в нот.акт пише "с отстъпено право на строеж", това означава, че нямаш собственост на земята /тя е собственост на строителя, на обезщететните собственици или на трето лице, което е учредило право на строеж на строителя/. Повечето жилища в новото строителство, а и старите от 70та година насам се продават без собственост на земята. Правото на строеж ти осигурява завинаги възможността да построиш това, което си купил /ако сградата изгори например, ти имаш учредено право на строеж в рамките на квадратурата на твоя апартамент/.
Виж целия пост
# 2
Благодаря, baibibi! Много добре си обяснила, разбрах вече. Wink
Виж целия пост
# 3
baibibi - всичко е точно така с изключение на факта , че масово строителите след разрешение за ползване получават  земята , после я прехвърлят т.е. съответните идеални части спрямо ценообразуването за всеки апартамент . Така че - не си права , че масово продават без земя . Точно обратното е !
След като собственика си получи обезщетението , прехвърля земята на строителната фирма , а тя от своя страна на собствениците на имотите в сградата .
На никой не му трябва тази земя , само да и плаща данъците , така че се разпределя между новите собственици . Така е в 99 % от случаите .
Виж целия пост
# 4
Значи най-добре да говоря със строителя как ще е в нашия случай за да знам.
Виж целия пост
# 5
Значи най-добре да говоря със строителя как ще е в нашия случай за да знам.
Да , разбира се .
Когато е учредявано правото на строеж / суперфицията / , там е указано как ще се процедира със земята .
Виж целия пост
# 6

На никой не му трябва тази земя , само да и плаща данъците , така че се разпределя между новите собственици . Така е в 99 % от случаите .
Ето тук смея да не се съглася.Защото явно сме в този 1%,които не са собственици на земята.При нас собственика си плаща данъка...
Имам познати семейства,които също живеят в нови кооперации и не им е прехвърлена съответната собственост върху земята.
Според мен е въпрос на договор с предприемача и съответно какъв е неговия договор със собствениците на земята.
Виж целия пост
# 7
явно сме в този 1%,които не са собственици на земята.При нас собственика си плаща данъка...
Според мен е въпрос на договор с предприемача и съответно какъв е неговия договор със собствениците на земята.
Ами ... щом го влече , да плаща данък за земя , която реално не е негова вече - ОК !
За вас и за другите собственици това не е никакъв проблем .

С второто ти изречение съм съгласна - точно това съм написала и аз .

Виж целия пост
# 8
Pipinka парадокса е че собствениците на земята се чувстват пълноправни такива!И смятат,че щом плащат данък върху земята могат да се разпореждат с нея по начина,по който това е ставало преди да прехвърлят правото на строеж на предприемача.
Слава богу до сега не сме имали проблеми с нашия собственик /да не ме чуе дявола/,но съм сигурна,че така разсъждава!
Мои познати ми разказват за собственика на земята върху,която е построена тяхната кооперация как твърди,че щом плаща данък върху земята,тя е негова и може да прави каквото иска.
Сори за спама!
Виж целия пост
# 9
Да , вярно е парадокс ...
Ами да си мисли така , щом толкова му е акълът .
Веднъж отстъпено правото на строеж е завинаги . Т.е. всички собственици имат идеални части от учреденото право на строеж , а собственикът е получил обезщетението си . И респективно , макар и да не е прехвърлил земята , тя не му върши никаква работа , тъй като върху нея има един вид тежест - отстъпено ли е право на строеж , той не може нищо повече да прави с нея .

п.с. Умишлено го написах на разговорен език , за да е по - ясно . Ако някой желае да се впускаме в подробности - няма проблем .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия