Детска градина "Приятел на детето"?

  • 10 697
  • 28
 Чудя се дали да запиша моята в нея. Момичета, някое от вашите деца или близки дечица да ходи там? В района на БАН, в една барака е...директорката е много симпатична, но ние се чудим. Там, където ходи в момента, учителките не се държат добре с децата /ще те изхвърля на снега... ако плачеш, майка ти няма да те вземе...наказания за неволно счупени играчки, при това купени с парите на родителите и т.н./  Искам, ако я запиша за новата, да не я местя повече и да съм сигурна, че ще получи само добро отоншение.
Не ме интересува много базата - в интерес на истината не е много добра, а как се занимават с тях и дали ги обичат.
Споделете, моля ви!
Виж целия пост
# 1
Мариела ходи там от септември 2007, после прекъснахме 2 месеца, защото много боледуваше и заразяваше и бебето. Сега пак ходи.

Базата не е съвсем "барака".  Laughing Вътре е уютно, шарено и има достатъчно място за децата. Мисля, че са в две основни групи - по-мънички, и по-големи, но на каква възраст точно ги разделят, не съм питала. Имат и общи занимания - игри, когато събират всички дечица.

Има две спални помещения - за малките с легла-кошарки, и за по-големите - ниски легълца.

Храната е кетъринг, само закуската им правят там - сандвичи, банички, кус-кус...Мисля, че менюто е добро. Дават им мляко, чай, плодове.

Имат малко дворче с играчки, сянка от дърветата за лятото. В близост е кортът за тенис, и ходели понякога и там да играят. Зимата, като застудя - май не ги извеждат навън.  Confused

Директорката е Цветана Платиканова - детска актриса. Имат още един актьор, който се занимава с тях и ги учи на разни етюди.
Имат учителка и занимания по английски. Не се заплаща допълнително.
Рисуват, пеят, за всякакви празници приготвят нещо - сценка, картички и т.н.

Градината е с "артистична" насоченост - желаят децата да изучават света чрез изкуството и природата.
Директорката е много активна и постоянно участва, комуникира и обменя опит с европейски детски градини по разни такива проекти за деца. Можеш да намериш сайта на Сдружение "Приятел на детето" за повече инфо.

Възпитателките са мили и добри с децата. Моята Мариела, която е като лепка за мен от новородено, свикна много бързо там. Първата седмица ходи без проблем, втората малко рева, на третата всичко бе чудесно вече. Научи много песнички, отпусна се. Щом се гушка понякога във възпитателките, а тя много страни от чужди хора, значи са й спечелили доверието напълно.

И сега ходи с желание.
Малко мога да се оплача от контрола за болни деца.  Confused Не е съвсем стегнат. Родители са водили са кашлящи деца  със сиропи.

Директорката наистина е много мила и "открита" за дискусии, изслушва родителите и се съобразява с тях.
Таксата е 210 лв., плаща се предварително за месеца. Храната - 3,50 лв на ден. Ако детето отсъства по болест, ще му приспаднат само от храната.

Малко деца са, което е плюс.
Виж целия пост
# 2
Free Soul, позната си ми от форума, но не знаех, че ходите там на ДГ. Много съм ти благодарна за дългия отговор, всичко, което пишеш, е важна информация за мен като отзив на родител. Прочетох в нета за гардината, отделно за директорката, срещнах се с нея, разгледах и градината, но е съвсем друго да чуеш мнение от "опитен човек". Ще чакам и други. Още веднъж, благодаря ти!
Виж целия пост
# 3
Само леко подбутвам...
Виж целия пост
# 4
Градината е малка и не много популярна, мисля, че има само още 1 форумска майка на детенце, което я посещава.
Лично не я познавам, но когато аз проучвах градината, тя ми даде позитивно мнение.

Утре в 17:30 ще има празник за Баба Марта там. Ще има, предполагам, много родители. Можеш да отидеш и да попиташ на място, а и да видиш празника.  Wink
Виж целия пост
# 5
Уф мами помагайте. От 1-ви март съм на работа и трябва да реша проблема ДЕТЕ. Намерих частна детска градина в комплекса на БАН срещу печатницата. Някои знае ли нещо за нея?
Виж целия пост
# 6
seni, миналият петък и нас ни изненадоха с новата такса - 250 лв. е вече.  Rolling Eyes Без храната.

Ако не влезем есента в държавна градина, Мариела ще продължи в тази. Други опции нямам.  Confused
Виж целия пост
# 7
а на мен ми обявиха такса 280лв + 3,5лв на ден за храна
Виж целия пост
# 8
 280 - това вече е прекалено! Онзи ден говорих с директорката, за да я питам 250 ли е или 210. Каза, че от началото на 2008 вече е 250. Като питах колко време ще бъде такава, каза, че тази такса /250 плюс 3.50 храноден/ ще се запази и за 2009 г. Мисля, че наистина е малко нахално...
Виж целия пост
# 9
Mamamuu, току що пак говорих с директорката. Потвърди, че е 250 с идея да остане такава поне до юни 2009. Ако се запишете там и ви каже 280, моля те, пиши ми на лични!
 Free Soul , ако можете да си го позволите и детето се чувства добре там, защо ще я местиш в държавна, освен ако, разбира се, не познаваш конкретните госпожи, при които ще бъде. В държавните е гадно, освен ако случайно не попаднеш на добър учител. По 30 деца, крещи се, няма диалог с родителите, заплахите и наказанията са ключов момент във възпитателния процес...
Виж целия пост
# 10
Цитат
zdraveite i ot men! az sum nova tuk.vidqh,4e ima interes kum detskata gradina,v koqto hodi moqt sin.toi e tam ot dekemvri,mnogo sum dovolna.na nas osnovniqt problem predi tova ni be6e,4e non-stop boleduva.hodr6e nai-mnogo po tri dni na gradina i posle po 20 se lekuvashe.sega na mesec se razbolqva po vednuj.otna4alo se pritesnqvah,zashtoto v gradinata nqma parno,no zatoplqt dobre pomeshteniqta,taka ,4e se okaza,4e tova ne e problem.grijat se dobre za decata i gi u4at na mnogo ne6ta.pyrvata sedmica kato tragna nau4i 3 stihotvoreniq!i ve4e po4ti se e nau4il da si pishe imeto.na 5 godini sme.u4itelkite sa priqtni jeni,s dobur podhod kum decata.moeto mom4e e dosta palavo i sazdava problemi,no vijdam,4e ima polojitelna promqna,otkakto e tam.naposleduk vdignaha taksata s 40lv.,no vajnoto e,4e toi e 6tastliv tam.hodi s jelanie i az sum spokoina.ako nqkoi iska da popita ne6to-nasreshta sum Wink

здравейте и от мен! аз съм нова тук.видях,4е има интерес към детската градина,в която ходи моят син.той е там от декември,много съм доволна.на нас основният проблем преди това ни бе6е,4е нон-стоп боледува.ходр6е най-много по три дни на градина и после по 20 се лекуваше.сега на месец се разболява по веднъж.отна4ало се притеснявах,защото в градината няма парно,но затоплят добре помещенията,така ,4е се оказа,4е това не е проблем.грижат се добре за децата и ги у4ат на много не6та.първата седмица като тръгна нау4и 3 стихотворения!и ве4е по4ти се е нау4ил да си пише името.на 5 години сме.у4ителките са приятни жени,с добър подход кум децата.моето мом4е е доста палаво и създава проблеми,но виждам,4е има положителна промяна,откакто е там.напоследък вдигнаха таксата с 40лв.,но важното е,4е той е 6тастлив там.ходи с желание и аз съм спокойна.ако някои иска да попита не6то-насреща съм

---------
Моля, пишете на Кирилица!
Виж целия пост
# 11
Да, аз имам въпрос. Не съм доволна от учителките в детската градина на дъщеря ми - държавна. Затова ми беше много важно да се запозная с тези учителки. Ходих три пъти и се запознах с три учителки. Контактът ни наистина беше доста повърхностен и не мога с чиста съвест да ги квалифицирам, но от първо впечатление и трите, които видях /едната се казва Марина, другата е с руски акцент, третата е изрусена, към 50 г., не беше от титулярките/ имаха маниера на дългогодишни учителки от държавните градини /откъдето всъщност идват и където продължават да работят/, с уморено, вяло и безразлично излъчване, което се стараеха да смекчат, докато говорят с мен.
Честно, имам предубеждения към тези, които видях, да ме прощава Господ ако нещо бъркам... Градинските възпитателни подходи от времето на социализма определено ме плашат /основен инструмент за справяне с детето е вменяването на чувство за вина и срам, "кастрирането" на детските творчески импулси, сплашването и други отдавна отречени методи/, пък като си работил толкова време в градина не знам възможно ли е да не си повлиян от тях. Другото - една от учителките ми каза, че там " има деца с всякакви прищевки". Опасявам се като е частна градината да не би пък да им развалят дисциплината и да ги галят с перце от страх някой родител да не се оплаче.
Иначе директорката страшно ми хареса, но като не стои там по цял ден, а само наминава , дали е възможно нещата да стават по нейния начин или учителките си правят каквото им е удобно?
    Та въпросът ми е имате ли сериозни лични наблюдения върху учителките? Колко всъщност и какви са те?
Благодаря за готовността за отговор!
Виж целия пост
# 12
И аз имам въпрос: Сутрин преглеждат ли децата дали са здрави? Веднъж месечно казваш че боледува, на мен ми се вижда много, аз разчитах като са по-малко деца да не боледува и като плащаш толкова пари да си заслужава, родителите съответно да са по- съвестни и да не си водят болни децата.
Виж целия пост
# 13
Нямам кой знае колко лични срещи с учителките.

Но разчитам на мнението на Мариела. Тя си е такава клюкарка  Laughing, че веднага би разказала, ако нещо не й е харесало. Много е емоционална и лесно-ранима, би се оплакала или би ходила с нежелание там, ако възпитателките нямаха подход.  Thinking

Освен това у дома е доста диво дете, което изисква постоянно внимание, иска да се налага, да е напълно самостоятелна в дадени моменти, а в други се прави, че е напълно зависима от мен...Изкара, и още кара доста труден период - свързан с възрастта й и комбиниран с ревността към мен заради по-малката й сестричка. Понякога у дома става нетърпимо покрай прищевките й, но в градината постоянно я хвалят, че е послушна  Shocked, че се занимава с всичко с интерес, че си яде и спи, че иска всичко да върши сама...Не ми се вярва да ме лъжат, защото и Мариела не е малка и си говори какво правят там, и без да я разпитвам, просто е бърборива.

Ако някой я скастри, или я овика, или дори й каже нещо с по-остър тон, тя ще си каже веднага. Дори баща си клюкари пред мен какво й казал, и че не й давал шоколадче примерно.  Laughing Или че не й е обул правилно чорапите.  Laughing

Всяка сутрин тръгва с желание, на връщане си пее песнички от градината, разказва приказки...Мъчи се да говори английски.  Mr. Green Разказва сега за Баба Марта. Не са й насадени някакви страхове за Торбалан и Кумчо Вълчо примерно...

Не знам точно как се държат учителките, но щом успяха да прикоткат Мариела, която е доста своенравна и доста привързана към мен, доволна съм. Важното е, че детето ми се чувства добре там.

Seni, не те "навивам" да го запишеш детето там, изказвам моята гледна точка.

Mamamuu, не ги преглеждат сутрин. Но ако има видимо болно дете - кашлящо, хремаво, обаждат се на родителите да си го вземат. Веднъж бяха закарали дете със сиропа за кашлица там, май го приеха.  Confused

Мариела също ми боледува по веднъж месечно, но мисля, че си зависи и от детето. Примерно тя обича да ходи едва ли не гола и боса, зимата без чорапи шляпа по паркета, по тениска у нас на 19-20 градуса и т.н., спи незавита и т.н., но има ли някъде вирус - лепва го веднага.  Rolling Eyes

Четох статия от педиатър, че било нормално в зимния сезон децата да боледуват 5-6 пъти, което си прави кажи-речи веднъж-два пъти месечно болест...Не че ми се вижда нормално, де.

Тя сега се сблъсква с повече деца - на ясла не  е ходила, обменят си повече вирусчета...Имунитетът се гради до 7-8 годишна възраст, болестите са повечко...Но дори и у дома когато си седеше 2 месеца, я разболях аз - предадох й моя грип... Tired Така че пълно спасение няма...

Февруари обаче изкара без да се разболее.  Wink
Виж целия пост
# 14
здравейте и от мен!видях,че Free Soul е била много изчерпателна ,но да кажа и аз.Полжението е сходно.Ицко е голям инат и иска винаги да се налага,а когато това не се случва дори става агресивен.Откакто сме в тази градина стана някак по-послушен и разбран.Учителките откровено ми казват ,че понякога създава проблеми с дисциплината,но подхода явно им е успешен.Той всичко ми разказва дори без да го питам и със сигурност щеше да ми се опалче,ако нещо не е наред.сутрин отива със желание,а вечер дори казва на баща си,4е го е взел твърде рано и не емогъл да си довърши играта ,рисунката или какавото друга са подхванали.наистина сутрин не съм забелязала да преглеждат децата,но не съм виждала и кашлящи и кихащи.явно и другите родители са съвестни и не си водят децата в градината,когато са болни.а за разболяването си е и до самото дете,за нас веднъж месе4но е голямо постижение.бях толкова щастлива,когато за пръв път изкара цяла седмица,защото в държавната градина издътжаше най-много по три дни.а да не говорим каква радост беше ,когато целия януари нямахме отсъствие!а в държавната градина подсмърчащите и кашлящите си бяха обичайната картинка и все го водех със свито сърце.да не говорим ,че имаше една учителка на 30 деца!в "приятел на детето" мисля,4е в момента титулярките са две-Рени и Оля.и от двете съм с много добри впечатления.Оля го занимава с изкуство-правят заедно картички,апликации и други интересни игри.Има още две жени ,които им помагат.Освен това разбрах ,4е има нова у4ителка - по музика,но ги учела и да пишат.Младо момиче била,но не съм я виждала все още.Също така идва и един актьор-Сашо,всеки ден,по думите на Ицко,който ги учи на стихотворения и организира забавни игри, а също подготвят заедно и празничните програми.на Коледа беше много вълнуващо.Преди имаха и учителка по английски език,но тя излезна по майчинство и я замества Рени.надявам се и занапред нещата да се развиват по този начин-щастливо и по-радко боледуващо дете и доволни и спокойни мама и тат Praynigко!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия