Да помогнеш на приятел.

  • 2 352
  • 54
Здравейте момичета!
Извинявам се ако засягам често дискутирана тема, но не мога да намеря отговора за себе си.
Ще ви кажа накратко днешната случка. Тя не единствена.
Срещам едно момиче от нашия блок. Познавам я бегло по физиономия. С изненада установявам, че вече бута количка, а аз само веднъж я видях бременна. След като й честитих тя веднага ме попита как се храним и още ли кърмя Деничка. (Изглежда ми се носи славата из блока, че все още кърмя почти 10 месечно бебе, при това тя е почти само на кърма.) Оказва се, че нейното момиченце няма два месеца, а кърмата й вече много е намаляла и всеки момент ще спре. С баткото не било така, но ей на - сега няма кърма. Захванах се да й обяснявам, че не е толкова трудно да си увеличи кърмата, но просто трябва да се откаже от три часовите интервали между храненията, да кърми и нощем.... И още на средата на обясненията ми забелязах, че тя загуби интерес. Не знам, може би очакваше да й кажа някаква магическа формула и това й се видя твърде елементарно. За миг се почувствах като някаква сектантка, която обяснява на случайните минувачи как е открила просветлението и т.н.
Често когато говоря с приятели за кърменето усещам, че ме възприемат като някаква фанатичка. Пък и може би наистина е така щом продължавам да си кърмя детето на фона на целия негативизъм около мен. Благодарна съм на съпруга си, че ме подкрепи, на този форум за безценната информация, която ми даде и на дирския клуб за бъдещи и настоящи майки. Никоя моя приятелка обаче не е кърмила детето си толкова дълго. Как мога да им предоставям знанията, които натрупах без да ставам досадна? Всички твърдят, че искат да кърмят децата си по-дълго, но сякаш правят едва ли не всичко, за да си спрат кърмата. Още повече, че педиатрите сякаш нарочно усложняват кърменето максимално.
Как да казвам това, което знам без да ставам досадна? Разбирате ли ме? Изпадали ли сте в подобни ситуации?
Виж целия пост
# 1
Разбирам те, но едва ли можеш да направиш кой знае колко. И аз имам приятелка, която е на път да отбие 3-месечния си син с допълнителни порцийки мляко в биберон - за по-спокоен сън, за не знам си какво (а детето наддава доста добре и на кг, и на см). Сега то чак трепери, като види шишето. Не се натрапвам с коментари, казала съм, каквото ме е питала, подхвърляла съм това-онова... всеки има глава на раменете си и решава сам. Може пък наистина детето да спи по-добре така? Може наистина твоята приятелка да няма кърма? Във всеки случай, нещата няма да станат насила.
Добър апетит Simple Smile на всички бебоци!
Виж целия пост
# 2
Ами често ми се случва да бда досадна на тама.
За да не се отплесвамще кажа, че просто в повечто случаи това са майки, които не желаят истиски да кърмят. Защото ако толково много искаш да кърмиш и да дадеш най-доброто на детето си, ще ни слушат много внимателно. Още от родилното забелязах физиономии,на които пишеше : "Нямам достатъчно кърма".А после като се разговарях с тези дами, се убеждавх, че просто не са имали достатъчно воля да имт кърма. И на мен ми е виждаше по-лесно първите дни да дойде някоя баба и да нахрани детето с биберон, докато аз си похърквм, ама не стана така Laughing .
Затова преди да започна да помагам на някого в кърменето, се опитвам да разбера дали изобщо иска да кърми, или само така си говори.
Щото, момичета, да знаете, че хич не е модерно да се кърми, даже понякога се чувствам като полезно изкопаемо.
Виж целия пост
# 3
Изпадала съм и още как.... за жалост, майчетата, слушат повече педиатрите, нормално е, а те повече пречат на кърменето отколкото да го помагат....
И около мен никоя моя приятелка не е кърмила толкова дълго и ми се чудят на акъла  ooooh!  
Лично мойта позиция е да не обяснявам нищо на никой... знам глупаво е, но не искам да натрапвам, мнението си на никой! Приятелките ми са достатъчно интелигентни и имат достъп до Интернет, така че ако нещо ги интересува, сами ще се го намерят...
Виж целия пост
# 4
Цитат на: marissha

Затова преди да започна да помагам на някого в кърменето, се опитвам да разбера дали изобщо иска да кърми, или само така си говори.


А успявала ли си изобщо да помогнеш на някого? Около мен всички казват "Мммммдааааа.... Много добрееее..." и започват сокчетата в началото на втория месец, после дохранването и... там всичко как си му е ред. До към третия месец - отбиват.
Виж целия пост
# 5
И аз като кажа,че Калина е само на кърма,ме гледат съжалително.Една даже ми каза:"Горкичката,не смяташ ли да я отбиеш,че да си починеш!"Обяснявам за кърменето и за късното захранване само ако усетя,че човека искрено се интересува,имаче и аз се чувствам като сектантка.Какво да се прави,не мисля че в следващите десетина години нещата ще се променят в това отношение,а насила акъл никому не можеш да дадеш.Остава ми утехата,че правя най-доброто за малката,а другите да си гледат работата...
Виж целия пост
# 6
Аз едно разбрах от изминалите месеци - всяка майка решава дали й се кърми или не. Ако й се кърми - намира начин и го прави. Ако не й се кърми - оправдания и причини - бол.
Напоследък мисля, че който желае да кърми намира и информация и сили поне за няколко месеца. Поне относно моите познати, които родиха след мен, ми прави впечатление, че знаят какво ги чака. Знаят, че 3-те часа са част от историята, знаят че е по-добре да изчакат със захранването. Та нямам как да съм им много от полза.
Много се пазя да не давам непоискани съвети, защото кърменето за мен е в графата "много лични" и е цяло постижение, че съм се въздържала от коментари десетки пъти по градинките, включително като е идело реч за кисело мляко. За да си спестя излишни разговори, пазарувам пюрета само от магазини на самообслужване, след като веднъж една продавачка много менторски ми обясняваше какво е подходящо да купя.
Виж целия пост
# 7
Ми то и аз да си излея душицата тогава  #Puppy dog
Така си е, не искат мамите да кърмят и туй то. Като че е по лесно и по полезно да даваш адаптирани млека. Да не говорим че те и формула не дават дълго, до към 3-я месец имат по едно, мах 2 млечни яденета #Shocked . Както и да е, и аз питам, подпитвам и ако има интерес някакъв, опитвам да убеждавам, но е трудно. И наистина като че ме имат за луда Crazy . До нас в кварталната градинка се събираме около 20 мами с бебета м/у 3 и 9 месеца, 2-3 само кърмим, като само аз не съм захранила все още, чудят ми се на "тъпия" акъл, кой знае и как шушукат зад гърба ми Twisted Evil , ама дреме ми Whistling . Някои си мислят че от икономии го правя, други че ме мързи да се занимавам и за това не захранвам. #Crazy Гледаш интелигентни хора са а немърливи и нехайни, не им се чете, не ги интерисува. И така, те ме гледат странно, аз ги гледам странно и си се чудим една на друга на методите:thinking:
 Майката му е педитрите да сменят схемата, от тях тръгва всичко. Повтарям се вече, ама ако не беше нета и всички вие тук и аз щях да давам сокове и пюрета от първия, втория месец, и щях да съм спокойна че правя най-доброто. Не знам какво чудо трябва да стане за да се променят нещата в БГ. Thinking
Виж целия пост
# 8
Цитат на: Кенга
Разбирате ли ме? Изпадали ли сте в подобни ситуации?

Изпадала съм и още как! Разбирам те напълно.
Аз съм от хората, които не могат да премълчават. Когато видя, че някоя майка тъпче Зрънчо в устата на ревящото си 5 месечно бебе или ми твърди, че дава сок за да не и стане анемично детето #Shocked ми просто не издържам...и почвам една плеяда от акъли и съвети и отсрещната страна ме гледа с кравешки поглед в който се чете всеизвестната фраза: "Като си пееш, Пенкеле, кой ли те слуша?" Imp
Виж целия пост
# 9
Ами и аз съм от досадните Embarassed И не си премълчавам - но пък и почти не общувам с мами,на които им е първо дете,а от тези,на които им е второ,няколкото сме на един акъл и само една не беше убедена.Но понеже имахме числено превъзходство и настъпателно я убеждавахме всички,тя се задържа да кърми до 6-тия месец,макар че искаше да спира още в края на първия,защото бебето беше с рефлукс,че да можела да му дава Фризовом! И тя си го казва директно - ако не бяхте вие постоянно да ми се карате и да ме карате да се чувствам лоша майка,че не искам да си кърмя детето,никога нямаше да изкарам толкова дълго (а си спря кърмата с хапчета 6-тия месец,защото искаше да пази диета - но предвид липсата й на мотивация е цяло чудо,че изкара толкова).Сега гадно звучи,че сме я карали да се чувства лоша майка - макар че никой никога не й е казвал такова нещо,а само си пеехме песните за колко е полезно за детето и че по-добро от това няма - но пък ефект имаше,което е по-важното.Явно и до числено превъзходство опират нещата - защото засега кърмачките сме единици и затова ни гледат като секта - а ето в случая,когато сме повече,и другите се мотивират Grinning
Виж целия пост
# 10
Аз се опитах да убедя една майка да спре това ранно захранване,но...за съжаление без успех.Така пренебрежително ме изгледа,че реших да не ходя вече в тая градинка и да не я срещам.И тя спря да кърми към 5 месец,за да отслабва.Е,и аз имам нужда от отслабване,но си трая засега.Има време за всичко.Наскоро пак я срещнах и тя съжалително ме попита дали детето още е на кърма?За сведение моята беба не е от много наддаващите-но мисля че е в рамките на нормите.За 4 месеца досега е наддала по 700 гр. на месец.Тази майка ми обясни,че детето и наддава повече от килограм на месец/което разбира се се случва и при кърмени деца-синът ми беше така/Но понеже детето и вече хем не яде кърма хем се захранва в сравнение с моята изглеждаше като гигант.Уплаших се дали аз не бъркам някъде,че моята е такава дребничка,но бързо ми мина.Продължавам с кърменето,а когато случайни хора ме попитат казвам,че захранвам.Никой от нас не може да бъде променен ,докато сам не узрее за тази промяна.
Виж целия пост
# 11
Всичките ми приятелки, роднини и майки, с които се срещам в градинките знаят че кърмя все още, не смятам да отбивам докато дъщеря ми не се откаже сама, че съм захранила  късно както и източниците ми на информация. Винаги когато темите за разговор са в тази насока аз си казвам как процедирам аз, защо го мисля за правилно и че съм повече от доволна от резултатите. Ако някой ме е попитал за повече подробности, съм ги споделяла на драго сърце. Иначе отдавна се отказах да давам непоискани съвети, защото знам че водят само до учудени погледи и  коментари зад гърба ми, които със сигурност знам, че няма да ми харесат.
Виж целия пост
# 12
Много хубава тема. Изрових линка към темата Как можем да бъдем полезни, където сме дискутирали именно този въпрос: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19085&postdays=0& … r=asc&start=0

Кокретно на въпроса ти: да, можем да помогнем, но не винаги и не на всеки. По-лесно е на приятелка, която ти има доверие, наблюдавала е как си гледаш детето и не те смята за откачалка. За съседката, за майката в парка - можеш да пуснеш някой разсеян коментар, и ако захапе - разказваш, ако не - подминаваш, но не очаквай всички да ти повярват. И по-добре - ако си гледахме децата само според съвети от комшийки, горките дечица.  Wink

Мисля, че съм помогнала поне на няколко майки досега. С личен пример, с убеждение, подарявам също Книга за кърменето или я препоръчвам, насочвам и към форума. Винаги казвам, че в момента така се гледат децата в много страни по света, че това не е някаква приумица, а се препоръчва от педиатрите в напредналите страни.

Но наистина докато тази информация, която имаме тук, не се популяризира от медиите, от здравните работници - усилията ни ще са капка в морето. Затова и моята цел в този форум (ако не е станало ясно де Wink) е да намеря хора, които вярват във важността на популяризиране на кърменето и да създаваме групи за кърмещи (скоро ще подновим срещите, ако има интерес), да насърчавам кърменето навън (защото така се създава среда за други да кърмят спокойно), да се свържем с медиите и да потърсим тяхната подкрепа (все още проект, но се надявам скоро да стане - а вече имаше успехи в тази посока след публичното кърмене в Пловдив).
Виж целия пост
# 13
Цитат на: bib.bib
Аз едно разбрах от изминалите месеци - всяка майка решава дали й се кърми или не. Ако й се кърми - намира начин и го прави. Ако не й се кърми - оправдания и причини - бол.
Напоследък мисля, че който желае да кърми намира и информация и сили поне за няколко месеца. Поне относно моите познати, които родиха след мен, ми прави впечатление, че знаят какво ги чака. Знаят, че 3-те часа са част от историята, знаят че е по-добре да изчакат със захранването. Та нямам как да съм им много от полза.
Много се пазя да не давам непоискани съвети, защото кърменето за мен е в графата "много лични" и е цяло постижение, че съм се въздържала от коментари десетки пъти по градинките, включително като е идело реч за кисело мляко. За да си спестя излишни разговори, пазарувам пюрета само от магазини на самообслужване, след като веднъж една продавачка много менторски ми обясняваше какво е подходящо да купя.

Абсолютно аналогична ситуация.
Само отде ги взе тези познати,които са наясно с късното захранване?
На мен ми е писнало да ме гледат съжалително заради това, че си "лишавам" детето от полезни храни. Close
Виж целия пост
# 14
Аз бях писала в старата тема, но и тук да си кажа Simple Smile
Не ходя да давам неискани акъли. Виждат ме, знаят ме че кърмя и прочие. Който се интересува и пита - охотно обяснявам, давам материали за четене, убеждавам и разговаряме. Но иначе - не гоня никого по градинките, да приказвам...
Ето, съседката ми от един разговор каза, че "моят начин" й харесва, реорганизира кърменето на 40-дневния си син, кърми го изключително до 6 месеца, чак сега захранва... Наскоро говорихме за втори път за кърмене и захранване. Бях й дала да чете книжки и статии.
Истината е, че който иска, намира начин да го направи.
Иначе аз работя с бременни майки - те също знаят за бг-методите на кърмене, но т.к. още не са ги прилагали (повечето са с първи деца) на практика, по-лесно възприемат и друго мнение. Много от тях кърмят успешно, дори да не е на 100% с изключително кърмене и късно захранване. С доста от тях впоследствие сме говорили по телефона, когато са имали проблем - едно от най-важните условия за успешно кърмене е подкрепата и информацията.
Та така - с охота и желание споделям опит и информация, когато има интерес, но не се завирам насила Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия