Следвай ме, мамо

  • 933
  • 12
Здравейте. Аз съм януарска мама и се подвизавам в отчетния януарски форум. Някои от майчетата там срещат трудности с кърменето от различен характер. Днес ми попадна тази статия и реших да я преведа за тях, но пък тематиката ме накара да я пейстна и тук.

Ръководено от бебето кърмене

Ами ако бебетата се раждат, знаейки как да бозаят? Това е нова идея за повечето от нас, но в нея има доста смисъл. Останалите бозайници знаят как да намерят и  да се прикрепят към зърното на майка си, следвайки инстниктите си в отговор на физическите си загадки, които получават от контакта с майчиното тяло.

Педиатърът Кристина Смайли е открила, че човешките бебета на практика имат забележителни способности когато става въпрос за кърмене. „Бебешките инстинкти да търсят и захапват гърдата включват редица последователни поведенчески действия” . Според нея понякога нашите опити да помогнем на бебето да захапе всъщност прекъсват тези дейтвия. „Когато кърменето започва с поставяне на зърното в устата на бебето, ние пропускаме много от ранните етапи на споменатата редица от действия, които помагат на бебето да се нагласи за хранене и да организира собственото си поведение” – обяснява Смайли. Разбира се, много от бебетата наистина захапват, веднъж сложени на гърдата, а бебе, което е захапало правилно няколко пъти не се нуждае да спазва определени ритуали. Но за много бебета, които се учат как да се хранят естествено, е полезно да се спазва целия ритуал.

Помолихме д-р Смайли да ни преведе през целия процес стъпка по стъпка:

1.   Поставете си за цел да започнете спокойно
Майката трябва да държи бебето „кожа до кожа” – бебето само с памперс, майката без дреха или сутиен – просто се радвайте на бебето. Бебето трябва да се държи изправено, някъде между гърдите, просто гушнато бебе без идеята за кърмене. Няма за къде да бързате, това е вашето време за бебето. Ако бебето не е заинтересовано да суче, вероятно не е гладно, или по-скоро повече му се спи, отколкото яде. Изглежда, че контакта между гръдния кош на майката и този на бебето отключва процеса към кърмене.

2.   Следвайте бебето
 Ако бебето е гладно и готово да яде, то ще започне да се поклаща наоколо полюшвайки главата си към майката, вероятно търсейки визуален контакт или лицето й. След това ще започне да се извива на една страна или да се придвижва по-енергично, почти отблъсквайки се на една страна. На този етап работата на майката е удържа бебето спокойно и удобно, за да може то да следва инстинктите си. Вратът и раменете трябва да се поддържат с една ръка, а хълбоците с другата, за да се позволи на бебето да се движи естествено. Трябва да се избягва изкушението да се опитаме да накараме бебето да захапе или да насочим устата му към зърното.

3.   Поддържайте бебето когато захапва
Докато бебето се придвижва надолу, долната му устна трябва да докосне зърното, което го кара автоматично да се обърне към него – това е естествен рефлекс. Когато брадичката на бебето опре в гърдата, натиска от гърдата върху брадичката го кара да отвори устата широко и да достигне нивото на зърното. Доближавайки го, първо нослето, а не устата ще бъде сложено на зърното. В момента в койно бебето отвори широко уста, то захапва дълбоко.

Ръководеното от бебето захапване е идеално за бебета, които се учат на кърмене, но също може да помогне и на тези, които имат негативен до момента опит с кърменето. Бебетата могат да започната да асоциират гърдите  с оказване на натиск върху тях или своеобразен конфликт. Бебетата често се нуждаят от почивка. Ако случаят е такъв, Смайли съветва майката да спре да кърми бебето за няколко дни, като му дава изцедена кърма, и да осигури контакт кожа –до-кожа след всяко хранене. В крайна сметка /помнете, сега е времето на бебето, не вашето собствено/ бебето натурално ще започне процеса на търсене на гърдата. „Ние помагаме на бебетата да се успокоят, за да им позволим да следват собствените си инстинкти. Важното е да не се бърза”.

Ами в случай, че така описаното захапване не е идеалното и зърната на майката са разранени? Болката е показателна – но майката не трябва да се примирява с нея. Често, когато не е много силна, може да се предотврати като бебето се намести в друга позиция – най-често с леко издърпване на главата на бебето в по-уютна поза, или с преместване на цялото тяло на бебето до поза, в която главата ще е по-облегната назад, което пък от своя страна позволява по-широко да се отворят челюстите на бебето.

Помага също ако бебето се изнесе по-навън. Зърната на повечето жени са насочени поне малко надолу, което означава, че повечето бебета трябва да бъдат позиционирани да гледат нагоре майката, с брадичка дълбоко в гърдата и горната устна отгоре.
Както една майка каза, след като видя, че малката и дъщеря следва точно тези действия и хубаво захапа: „Нямах представа, че бебетата са толкова умни! Тя наистина си знае работата. Това ми помогна много да намаля собственото си напрежение  - просто си почивам и я оставям тя да го прави както намери за добре”.

Ще се радвам да е полезно поне на една майка. Аз бях обучена по този модел още в родилния дом и вярвате или не - точно това е поведението на новоизлюпените ни любимци.
Виж целия пост
# 1
Благодаря - това е една много хубава техника, за която нямахме още статия в билиотеката Grinning
Искаш ли да оправиш текста - явно не си го пейстнала като текст, а като картинка(?) и не се вижда цялата част. Ще е хубаво също да смениш заглавието, така че да насочва директно към съдържанието - напр. Оставете бебето само да стигне до гърдата или нещо подобно, защото сега очакването е за някакво изследване и по-малко майки ще го прочетат, а е много ценно.
Виж целия пост
# 2
Вчера гледах това клипче за бебенце, което самичко се ориентира къде е манджата:

http://uk.youtube.com/watch?v=G3K87l9hNOE&feature=related
Виж целия пост
# 3
Ню Валя, благодаря ти за превода Grinning Ще го включа в Библиотеката тези дни. Моля те, напиши откъде е оригиналът.
Виж целия пост
# 4
Браво на теб! Много полезно!  Hug
А филмчето просто ме просълзи  Crazy
Виж целия пост
# 5
Едно хубаво заглавие (краднато от друг материал на същата тема Laughing) би било - Следвай ме, мамо Grinning
Виж целия пост
# 6
hedra , мерси за идеята за заглавие, ще се пробвам да я сменя, а относно текста - при мен се вижда целия, пейстнала съм си го от word-файл.

Бу, оригиналът е публикуван в сп. Today's Parent в приложението Pregnancy & Birth.

Има още много статии, които искам да споделя с вас, и ако ми остане време ще го направя.
Виж целия пост
# 7
относно текста - при мен се вижда целия, пейстнала съм си го от word-файл.
Направих малка редакция на текста, за да се чете Simple Smile
Превеждай и други, когато можеш и имаш желание, интересно е Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Наистина е много готина статията - мило ми стана като четох ей това
Ако бебето е гладно и готово да яде, то ще започне да се поклаща наоколо полюшвайки главата си към майката, вероятно търсейки визуален контакт или лицето й. След това ще започне да се извива на една страна или да се придвижва по-енергично, почти отблъсквайки се на една страна.

защото точно така се държеше моята Анастасия, когато ми я дадоха след раждането. Аз й помогнах да намери гърдата, обаче така лакомо и готино засука - имам някакви нескопосани снимки с телефона ми от първите й сукания, едно зачервено и впито на живот и смърт в цицата личице. Страшно мили моменти бяха. И аз се удивлявами винаги на тези умни жизнени бебоци, колко много и знаят и могат милите.
Виж целия пост
# 9
  Благодаря ти много за статията, вярвам че дори и сега ще ми е от полза, въпреки, че бих искала да я бях прочела преди да родя и лекия проблем със засукването на едната ми дъщеря може би щеше да се реши лесно.
Виж целия пост
# 10
Чудесна статия, Валя! Благодаря!
Виж целия пост
# 11
 Heart Eyes
Виж целия пост
# 12
  bouquet

 Много благодаря за статията !!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия