От две кърмения на ден - пак изцяло на кърма?

  • 1 213
  • 15
Нека първо разкажа нашия случай. Бебка беше изцяло кърмена докато навърши 4 месеца. След това ми дойде цикъла и кърмата ми дръзтично намаля. Отидохме на консултация и се оказа, че през четвъртия месец е качила само 200 крама и видимо последната седмица гладува. Реве след кърмене. Опитах се да я дохранвам с по 30 мл АМ, но след кърмене отказваше да яде АМ. Ако й дам кърма от шише нямаше проблем, но явно АМ не й харесваше. Понеже запасите ми във фризера са малко и поради малкото й тегло минах на 3 кърмения дневно и 2 хранения с АМ (само по този начин искаше да пие АМ). След още седмица две започна да реве и на обедното кърмене, но пак не искаше след кърмене да яде АМ. Така минахме на две кърмения - сутрин и вечер. Смених марката АМ и преди ден два опитах да додам като ми се видя гладна при вечерното кърмене и яде. Въпросът ми е дали мога пак бавно и постепенно да увелича кърмата и да минем изцяло на кърмене?  newsm78 И по какъв начин да постигна това? Вижда ми се доста трудно, но бих искала да опитам.
Виж целия пост
# 1
Здравей,
Разбира се, че ще можеш, но е нужно много търпение и воля!
Грешка е било да я кърмиш по на рядко, колкото повече я слагаш на гърда, толкова повече стимулираш лактацията. Кърми я колкото се може по-често, отдели си един ден само за гушкане и кърмене, много помага.
Успех ти желая!   bouquet
Виж целия пост
# 2
Здравей,

И аз имах този проблем преди две седмици.Дойде ми първия цикъл и съответно кърмата ми намаля.Успях да се справя и да възстановя количеството като зачестих доста кърменията .Обикновено я кърмех след пюре или каша на около 3.30-4 часа.Сега започнах освен за дояждане да давам да суче през 2часа само кърма.Освен това започнах пак лактогонните чайове на Хип и българския и увеличих течностите.Хапвах и овосени ядки и локум.Освен това нощем ставах да изцеждам мляко (нощното кърмене много стимулира лактацията,но ние вече го отказахме).След всяко кърмене доизцеждах до колкото е възможно и най-вече се опитах да не се притеснявам много.С упоритост ще се справиш,но мисля,че не трябва да спираш АМ щом вече детето е свикнало с него.Намалявай количеството му постепенно.Успех!
Виж целия пост
# 3
Това което Рони-Лимони е написала + лактогонен чай /български или на Хип/ пиех и от двата но от българския имаше повече ефект...+ цедене...След раждането ме оперираха..тежка операция и т.н. Успявах да изцедя около 200 гр на денонощие, което си е нищо...около 2 седмици се цедих  през 3 часа/и през ноща/...трябваше да си хвърлям /пиех антибиотици/ кърмата и виждах как постепенно се увеличава количеството...С тази упорита процедура си докарах и хиперлактация...Ти цеди след като бебето се насуче..дори и да не пуска нищо...действай с помпата..така се дават сигнали, че има нужда от още кърма...През ноща ако бебо суче оки..ако ли не...ставай и пак цеди...Хамалогия си е, но си заслужава...До 10 месеца имахме 5 6 кърмения/и определено кърменията имаха превес в сравнение с твърдата храна/..отскоро станаха 3 4...Захраних на 5,5, като до тогава си беше само на кърма....
Като ми дойде М кърмата ми намаля драстично, но пак с цедене и чай всичко си дойде на мястото...Успех..
Виж целия пост
# 4
Здрасти Трекс  Simple Smile
Съпричастна съм защото и ние наддадохме рекордно малко 350-400.
На мене ми дойде цикълът още миналия месец и тогава моят наистина искаше да яде по-често, а освен това понеже педи ме ошашка почнах и да цедя - резултатът беше че като ми мина цикълът гърдите ми изведнъж се напълниха и понабучкаха и взеха да текат като в началото, а бебето не искаше да яде повече от друг път.
Понеже моят през деня цока 5 минути и после реве, пробвах няколко пъти да го дохранвам с изцедена кърма и спринцовка - не ще - плюе. Реших че бебето толкова си иска, а и педи тоя път беше по-благосклонна и каза да изчакаме този месец да не дохранваме.

Обаче не разбрах ти предлагаш ли двете гърди когато реве от едната?
Аз все си мисля че тия работи с намаляването на кърмата стават постепенно и ако намалее толкова че да не му стига едната на ядене, като почнем да му даваме двете ще се нормализира.

Даже сега прочетох 3 кърмения и 2 АМ - значи ли че си я кърмила само 5 пъти на ден? Тя не си ли иска на по-често щом не й стига?

Според мене както са ти казали до тук - кърми я на поискване и давай и двете гърди ако реве след кърмене и иска още; ако е толкова гладна мисля че би трябвало да се буди и през нощта за кърмене - давай й; и ако можеш да цедиш - цеди и двете когато даваш АМ, после замени АМ-ите с цедено (в хладилник и после на водна баня) и така се надявам ще можете да минете пак на кърма.
Успех!

И забравих - пий много вода!
Виж целия пост
# 5
.....
Обаче не разбрах ти предлагаш ли двете гърди когато реве от едната?
Аз все си мисля че тия работи с намаляването на кърмата стават постепенно и ако намалее толкова че да не му стига едната на ядене, като почнем да му даваме двете ще се нормализира.

Даже сега прочетох 3 кърмения и 2 АМ - значи ли че си я кърмила само 5 пъти на ден? Тя не си ли иска на по-често щом не й стига?

....
1. За гърдите - предлагам и двете гърди откакто навърши два месеца тъй като започна да похапва повече.. като навърши 3 месеца започна да изсуква всичко, но започна да реве от глад едва седмица преди 4тия месец (когато ми дойде цикъла). Възможно е да не й е стигало и по-рано.
2. За храненията - сама си мина на 5 хранения някъде между втория и третия месец.. просто започна да спи по 12 часа, а понякога и 15. През нощта ми се е будила само първия месец. Добре че я будех за кърмене през деня, защото ако я чаках сама да се събуди сигурно щеше и да е отслабнала.
3. Опитах да дохранвам с АМ като първо предлагам гърда, но тя отказваше да яде АМ след кърма и пак се тръшкаше и ревеше от глад.. затова започнах да редувам храненията - кърмене - АМ - кърмене - АМ - кърмене - сън. Може и да съм сгрешила, но ми беше мъчно да гледам детенцето гладно. Така кърмата още намаля и сега сме на кърмене сутрин и вечер + АМ през останалото време. Смених марката АМ и забелязах, че сега няма нищо против след кърмене да яде АМ.
4. Преди 5-6 дена започнахме захранване с рядко ябълково пюренце между храненията, т.е. храненията с мляко остават 5 + два пъти на ден по малко пюре.

Въпросът ми е на каква схема да започна да предлагам гърда всеки път и след това АМ като постепенно да намалявам.. Незнам какво количество АМ да предлагам след кърмене при положение, че незнам колко кърма е успяла да изсуче. Ако започна със 100мл дали няма да е много?
Виж целия пост
# 6
Trex,
мисля че с даване на пюренца още повече я отдалечаваш от кърмата. Използвай всеки момент в който е будна и би хапнала нещо да я държиш на гърда! Буди я, или и давай в полусънно състояние. Но единственото решение според мен е да зачестиш кърменията. (ние например имаме дни в които се кърмим по 11-12 пъти) Успех!
Виж целия пост
# 7
Истината е, че за да увеличиш кърмата трябва да кърмиш по- често (поне 8-10 кърмения на денонощие), като най- добре е бебето да определя колко често (т.е. да кърмиш на поискавне). В началото може да се окаже, че ще трябва да кърмиш на всеки час, час и половина (гледа се началото, а не края на кърменето). Аз ти предлагам да започнеш с 30-50 мл добавка от АМ (ако нямаш изцедена кърма)- първо даваш гърдата, после добавката. Така караш един или два дена. Ако огладнява на всеки час и ти дойде много нанагорно през тези два дни, тогава увеличи добавката на 50-70 мл. Ако обаче се справите, продължете по първоначалната схема поне още 5-6 дни, след което притегли бебето и виж как е наддало за този период и ако всичко е наред, започни да намаляваш на няколко дни с по 10 мл.
През цялото време следи мокрите памперси (5-6 на денонощие)- те ще са ти ориентир, че бебето получава достатъчно мляко, докато дойде време за тегленето.
И аз бих те посъветвала да изчакаш засега със захранването, поне докато увеличиш лактацията.
И едно лирично отклонение от мен...Спомням си, когато с голямата ми дъщеря в 3я месец кърмата ми намаля и отидох при една селска лекарка да я питам за съвет и тя се усмихна, като разбра, че от 2я месец съм я захранила със сокче и дохранвам;предписа да мина само на кърма, да храня на 2 часа, да давам добавка макс. 50мл; тогава я обявих за луда, защото смятах, че ако детето ми не изяде нормата от 150мл на всяко ядене (а аз бях убедена, че нямам толкова в гърдите си, дори и да включа добавка) ще остава гладно. След 2 седмици минахме изцяло на АМ. С второто си дете не допуснах същите грешки и продължаваме да се кърмим за всеобща изненада у дома.
Виж целия пост
# 8
          Здравей trex. И ние имахме такъв момент на намаляване на кърмата, особено, когато ми дойде менструацията. Дърпаше се и не искаше да суче и спря да стимулира. Но не преставах да я мъча и предлагах на всеки час. И тя така спеше много по 10 часа и повече, но гледах да не я оставям. Нощното кърмене стимулира лактацията и можеш да и предлагаш в сънено състояние. Вдигах я на 2 часа. Моята бебунка така и не усеща какво става. Тя дори и сега не се събужда нощем, но като чуя, че си суче пръстчето и веднага го замествам с цицка. Така суче докато се засити. Аз мисля, че тези паузи са причината да ти намалее и кърмата. Първо се успокой, давай начесто, пий мнооого течности и всичко ще се оправи. Стискам палци, ще успеете!
Виж целия пост
# 9
Въпросът ми е на каква схема да започна да предлагам гърда всеки път и след това АМ като постепенно да намалявам.. Незнам какво количество АМ да предлагам след кърмене при положение, че незнам колко кърма е успяла да изсуче. Ако започна със 100мл дали няма да е много?
Е това и на мене не ми стана ясно като ме караха да дохранвам, по принцип може да се мери бебето пред и след кърмене, обаче ако наистина изяжда малко, такива малки разлики не се хващат точно от кантарите, дори електронният който ползвахме имаше някъде 10гр грешка. Та аз предпочетох цяло хранене с АМ да правя навремето - последното вечер.

А сега колко часа сън й се събират на денонощие, през деня колко?
Сега като я храниш и с АМ повече ли будува от преди?

От тука надолу го изтривам защото снощи съм писала глупости, ако ми дойде нещо по-умно ще пиша.
Виж целия пост
# 10
Няма разлика в съня от преди и сега... Спи по 11-12ч нощно време, но ако я оставя ще откара до 15 часа, а през деня спи по час два максимум.

Опитах да й давам по-често, но ми се вижда мисията невъзможна.. струва ми се че съм я изпуснала... само сутрин суче и се наяжда, а през останалото време ме бута като й дам цица и реве, че е гладна.. издържах така 2 часа и вече стана непоносимо та пак направих АМ и й дадох.. Даже вече започна и вечер да реве че е гладна и не й стига кърмата в цицата.. не ми се иска да започна да додавам и вечерно време ама не искам да гледам детенцето си гладно  Sad
Виж целия пост
# 11
Здравей,
Разбира се, че ще можеш, но е нужно много търпение и воля!
Грешка е било да я кърмиш по на рядко, колкото повече я слагаш на гърда, толкова повече стимулираш лактацията. Кърми я колкото се може по-често, отдели си един ден само за гушкане и кърмене, много помага.
Успех ти желая!   bouquet
Peace Peace Peace
Кърми я колкото се може по-често,предлагай й гърда на всеки час
Виж целия пост
# 12
аз дори съм чувала за случай когато майката е напълно възпрепятствана да кърми поради някаква причина,след време-говоря за период от месец-два,когато не е кърмила,започва пак да кърми.Според мен фокторите за това са много,но желанието на майката и детето са първостепенни.Похвално е,че не си се отказала.Аз също бих направила всичко възможно за да кърмя бебчо колкото се може по-дълго.
Виж целия пост
# 13
Здрасти Трекс,

Значи добре си спи и според мене не се е успивала от глад, просто твойто бебче за разлика от мойто не се събужда от глад, ами си спи и от това си правя извода че тя не може да ти определи на колко често да суче, щом реве само след кърмене ако не й стига - така разбрах.

Момичетата са ти писали много добре, ти ще си прецениш кое е приложимо за вашия случай, мисля че ти като майка разбираш най-добре детето си, аз съдя само по това което си писала и по опита с моето ми дете, което се оказва доста различно.

Както са ти казали за увеличаване на кърмата бебето трябва да суче често, както съм чела на не по-голям интервал от 3 часа за всяка гърда (при по-малко кърма даже на 2 или 1.5).
Мога само да добавя към Лилфи и Гоя, че в случай че искаш да си караш по установения режим, който бебето ти си е направило само, просто можеш да се цедиш (ако можеш да цедиш, доколкото разбирам можеш) през нощта тя докато си спи, за да увеличиш кърмата е хубаво да няма прекалено големи интервали между последното и първото кърмене (и цеденето) - до 3 часа най-добре. После изцеденото можеш да почнеш да й даваш през деня вместо АМ когато почне да се събира повече.
Количествата пак са по твоя преценка, както писах можеш да я мериш обаче с по-точна везна, но пак ще е ориентировачно.

Много се вълнувам от вашия случай защото и ние вървим натам, само дето моят се държи малко по-различно.

Сподели как са потръгнали нещата, стискам палци!
 Heart Eyes
Виж целия пост
# 14
Ами всъщност проблема е, че от известно време немога да цедя.. Слагам помпата и излиза най-много 20 мл в продължение на 1 час цедене. За кърмене сутрин нямаме никакъв проблем.. Хапва си добре и й стига. Опитвам пак след 3 часа и още със засукването започва да реве и да се дърпа, че няма... Оставям я и опитвам пак след още 3 часа.. положението е същото и така чак до вечерта.. Вечер суче около 5 мин събрано и от двете гърди и почва да нервничи, че не й стига.. пак нямам избор и дохранвам. Не искам да прекалявам с предлагането на гърда тъй като ме е страх да не я "намрази", защото не пуска и да откаже и сутрешното кърмене, което остана единственото безпроблемно. Ако можех да цедя щеше да е друго и може би щях да увелича кърмата чрез него.. Все още не смятам да се отказвам, но ще видим докъде ще я докарам.
Благодаря на всички за съветите.. На теория ми стана ясно, а сега ще видим дали е толкова лесно на практика.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия