Малката пита преди Прощъпулката-помогнете моля!

  • 18 027
  • 15
Здравейте,мами!Кажете ми нещо за малката пита когато детето направи само първите си крачки,тази която е преди Прощъпулката.Содна ли трябва да е и кога се раздава.Дъщеричката ми обикаля из цялата къща когато я държиш за едната ръка,и когато я пусна върви около 6-7 крачки сама и когато се усети че никои не я държи или пада,или сяда.Време ли е да раздавам малка пита?Някои казват че се раздавала когато детето само се пусне и направи няколко крачки,но аз си мисля,че ако  се пусне сама и ги направи значи е проходила,и тогава вече е време за голямата-Прощъпулката .Казват че се раздавала в сряда на пълнолуние.Ама то до юли месец не се пада сряда пълнолуние.Чувала сам че не се правела пита а геврек за да бъдел здрав краста на детето?И се давала на едно дете само-ходещо.Моля ви мами които сте минали вече по този път помогнете ми.Благодаря на всички предварително.
Виж целия пост
# 1
При нас тази малка пита всъщност е част от голямата - когато правиш прощъпулник и се замесва голямата погача от нея се откъсва парче, което се оформя като малка питка и се пече. Когато дойдат гостите ти и въведете детето, тази малка питка се търкулва по предварително постлано на земята плтно и детето трябва да тръгне след нея и да я вземе, а най- добрия вариант е и да си отхапе от питката Grinning Това е. Но както е казал народът - колкото къщи, толкова и обичаи.
Успех и весел празник  bouquet
Виж целия пост
# 2
мерси Бобя за това че си ми писала.Права си за обичаите и то маи вав всеки край е различно ама съм много обаркана и направо незнам кои да слушам вече newsm78 започвам да се замислям че щом на всякаде е различна традицията излиза че както си го направиш все ще е правилно,та нали това се прави за здравето на детенцето.Незнам дали сам права.А си падам малко суеверна и затова толкова се чудя. Thinking
Виж целия пост
# 3
Предстои ми скоро Прощъпулник, та и аз да си задам питанката по темата: с какво количество брашно трябва да се замеси питката, че да може от нея и малка питка да се направи. И в какво друго, освен малка тавичка, може да се изпече малката питка, че моите са все големи?
Виж целия пост
# 4
ей няма ли други майчици които за правили Прощъпулник?Моля ви пишете нещо!
KayRenn незнам колко брашно да сложиш за малката питка.Имам една рецепта за Прощъпулник,ако искаш отдели когато замесиш тестото и за малката.То никаде не е казано колко трябва да са големи питите,макар че има и хора които не ги месят сами,а си ги порачват готови в някоя баничарница или цех,още повече че щом и тавите са ти големи и ти може така да направиш.А ако като мен държиш да си я направиш сама измисли някои по плитак и малак съд,идва ми на ум че и с тиганче може да стане,намажи си го със раст.масло и така.Незнам за др не се сещам в момента,а и незнам какви посуди имаш.В наи-лошия вариант е да си купиш налка тавичка  Heart Eyes
Ето ти и рецептата за Прощъпулката дано ти помогне:

около 1кг брашно
1/2ч.ч.пудра захар
1ч.л.сода бикарбонат
1ч.л.сол
3-4л.растително масло
1/4 кофичка кисело мляко
2 яйца и отделно 1 жълтък,разбит в малко пр.мляко за намазване на питката

Брашното се пресява сас солта и содата 2 пати.Прави се дупчица в средата и се изсипва сместта от  разбитите с кис.мляко и захарта-яйца и раст.масло.Замесва се  меко тесто като се добавя и малко хладка вода.Тестото се меси в/у набрашнена маса и се оставя да втаса около 1 час.Слага се в намазана с раст.масло тава.Намазва се с разбития жълтък и преди да я сложиш да се пече детето стапва в/у нея с едното краче за да остави отпечатък.Набожда се с вилица около отпечатаното краче и се пече в умерена фурна.
Аз лично мисля когато доиде време за нея преди товя да я направя за репетиция да видя какво ще стане,защото мисля да ги правя отделно двете пити.Тук в нашия краи е така поне.
Успех и весело изкарване  chef
Виж целия пост
# 5
Питка за прощъпулник.

Пак за питка за прощъпулника.

И тук.

Тук също.
Виж целия пост
# 6
Не ми е до рецептата, тук във форума има много. Проблема ми е друг -  правих пита с 1кг брашно, но тавата, която имам, е с голям диаметър и не се получи много висока - само 4 пръста. Ако трябва да щипна тесто и за малка питка, нищо няма да остане за голямата. Явно ще се купуват 2 нови тавички Wink. (мъжо ще откачи като ги види Wink)
Виж целия пост
# 7
ами пробвай рецептата която имаш да увеличиш количеството на вс продукти х 2тогава.Ох знам ли,ама то от проби по добре си купи тави,дето само ще хабиш продукти за пробване и ще се мачиш Laughing
Виж целия пост
# 8
labrex мерси много наистина ми помогна!Наи накрая една мама да ми пише Crazy
Виж целия пост
# 9
labrex мерси много наистина ми помогна!Наи накрая една мама да ми пише Crazy

Успех! Да направите най-хубавите питки на дечицата и да се похвалите!  bouquet
Виж целия пост
# 10
labrex а дано да станат че както мога да меся...но ще се постарая много засужава си!А тази питка е направо страхотна изглежда много хубава,направо да те е жал да я ядеш и да и развалиш фасона Joyсамо да я издокарам.Усещам че ще има пробно няколко пати.Задълйително ще пиша какво сам направила.Мерси още веднаж,много сам ти благодарна! Hug
Виж целия пост
# 11
Отдавна не съм месила и съм загубила тренинг - ще направя няколко репетиции тия дни Simple Smile.
Виж целия пост
# 12
мерси Бобя за това че си ми писала.Права си за обичаите и то маи вав всеки край е различно ама съм много обаркана и направо незнам кои да слушам вече newsm78 започвам да се замислям че щом на всякаде е различна традицията излиза че както си го направиш все ще е правилно,та нали това се прави за здравето на детенцето.Незнам дали сам права.А си падам малко суеверна и затова толкова се чудя. Thinking

paneva_82 , ако вече не си го чела, може би ще ти е интересно.

Прощъпулник
Виж целия пост
# 13
Ето и от мен една много подходяща за случая  пита.Тази рецепта е лесно изпълнима и за хора които никога не са месили,и винаги става сполучлива и много вкусна.
          ПИТА -/или тутманик/

Подукти:
1.500кг-пресято брашно 3 пъти
1в.ч.-хладка вода ,кубче мая и щипка сода бикарбонат
6 бр.-или 8 бр -яйца /аз слагам 6 бр/
1с.л.-сол
6с.л.- захар
1кофичка -кисело мляко
ПРИГОТВЯНЕ:
Прави се кладенче всички продукти в него и се меси да се събере тестото.Удря се в масата 100 пъти докато се получи меко тесто.Оставя се да втаса.   / аз направо правя топките и само втасва преди да се пече/   Пак се меси и се разделя на 6бр.топки.Всяка се разточва на кора мажат се със маргарин,масло,даже и някои слагат мас,  / ако ще правите тутманик на кората се слага и сирене/    навиват се на руло и се режат на парчета и се обръщат в подмазана тава с масло ,маргарин ,олио.Втасва и се пече на окуло  200- 220градуса.   

 Да е жива и здрава дъщеричката и щастливо детство.


 
Виж целия пост
# 14
Мерси мили майчици и за помоща и за пожеланията.Сега в сряда ще направя питката,но дотогава ще има репетиции.Е,поне татито ще се наяде на питки WinkЩе разкажа после какво сам направила,макар и ако нищо не стане и не успея да я издокарам Blush
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия