Амниоцентеза

  • 9 127
  • 37
Има ли майки, правили амниоцентеза? Бихте ли описали процедурата, боли ли и т.н. Как се отчитат резултатите, какъв е рискът от аборт ? Предстои ми другия месец и съм ужасно нервна.
Виж целия пост
# 1
Да, аз правих, преди 3г. Какво да ти кажа, като цяло страхът е много по-голям от самата процедура. Трябва да си здрава, към момента в който се прави, да няма инфекции и т.н. Прави се под наблюдение с ехограф, намазват мястото на корема, от което преценят, че ще боцкат да вземат околоплодна течност с нещо обезболяващо... Усещането е като да ти вземат венозна кръв например, трае кратко - самото взимане е по-малко от минута, не се усеща кой знае какво. Послед лежиш малко - примерно около час и ако се чувстваш добре си готова. Обикновено го правят опитни специалисти, на които определено не им е за пръв път и за тях е рутинно. След това пробата се дава за изследване и започва голямото чакане - около 2 седмици, мисля,че това последното е най-неприятния момент. Важното е да си спокойна, не се притеснявай, мисли си, че всичко ще е наред и как ще имаш най-чудното бебче...
Виж целия пост
# 2
Здравей,мила,аз правих амниоцинтеза. процедурата е кратка и според мен не е болезнена. Боли само докато вкарват иглата в кожата, да го кажа така, боли колкото при инжекция.
При мен 2 лекари я правиха,като единия постоянно следи на ехографа къде е бебето и от къде минава иглата,за да не засегнат плода. Докато иглата влиза в корема усещането не е приятно, но в никакъв случай не е болка. Казват ,че има минимален шанс от аборт,но според мен, това може да се случи ,ако самата процедура не е направена като хората.
С иглата изтеглят околоплодна течност и тя се изпраща в генетична лаборатория, до колкото знам е само една в България. Резултатите излизат на 2 пъти,ако разбира се си платила за бързия тест. Значи първия резултата за 3-те болести излиза до 15 дни ,а втория до месец. При мен даже излязоха доста по-рано .
Най-важното е да си спокойна и уверена в добрия резултат !
един въпрос, защо чак след месец ще ти я правят???? на мен ми я правиха седмица след като ми излезе резултата от биохимичния скрининг.  bouquet
Виж целия пост
# 3
Доколкото знам, това е пункция.
Риск съществува винаги.
Резултатът е само ориентировъчен.
Лека бременност!
Виж целия пост
# 4
Страхът е голям,но не се усеща нищо по-рзлично от едно убождане,като при обикновена инжекция.  Гледат те с ефографа и намират подходящото място. Мен не ме караха да лежа след това ,а веднага си тръгнах.По принцип се стои в болницата 5 дни. Мен ме водеха,че съм там,но си бях вкъщи. Ще ти кажат и каква игла да си купиш. Дано всичко да е наред при теб. При мен беше ок и бях напълно спокойна,че бебето е добре.Иначе щях да си мисля за хиляди болести като се роди,като се знам каква съм.
Виж целия пост
# 5
Всичко, което ти е необходимо да знаеш би трябвало да са ти го казали в болницата.
Леко болезнено е изтеглянето на околоплодната течност (поне при мен беше). Аз бях с много рискова бременност, в същото време не много висок риск от биохимичният скрининг. Въпреки това буквално ме накараха да направя амнио (което значи, че рискът от аборт не е много голям). А с втората бременност направо отказах да ме занимават с генетични изследвания.
Виж целия пост
# 6
Доколкото знам, това е пункция.
Риск съществува винаги.
Резултатът е само ориентировъчен.

Абсолютно правилно, но отчасти  Peace
В България май все още се прави с упойка. Иначе - не. Пъха се гадна и дебела игла за изтегляне на околоплодна течност, без упойка. Пъха се миниатюрен тризъбец за изваждане на миниатюрно парченце плацента. Има риска, да. Моят нов страхотен гинеколог не дава прилагането й за жени под 38г  Naughty
Резултатът далеч не е ориентировъчен. Околоплодната течност и парченце от плацентата дават след няколко дни пълна  информация за всякакви бъдещи, настоящи и евентуални увреждания на мозъка, гръбначния стълб, гръбначния мозък...
Виж целия пост
# 7
Блонди, какви парченца от плаценти, какви тризъбци, какви 5 лв?  hahaha
Ти май си се поувлякла малко! Некакъв хорор филм ли гледаш сега?


В България май все още се прави с упойка.

Манипулацията се прави с цел изтегляне на околоплодна течност, в която има епителни клетки на плода. От клетките се прави кариограма, която показва всички аномалии на хромозомите и генотипа при насочени изследвания-една от най-страшните е тризомия на 21 хромозома, т.н. Даун. Определя се и полът.За тази манипулация не се налага анестезия.
Виж целия пост
# 8
Наистина резултата е категоричен. На мен не са ми взимали парче плацента и не са ми слагали упойка,но то няма и нужда. Не са ми и споменавали за седене в клиниката 5 дни, лежах час или два след процедурата и след това си тръгнах.
Виж целия пост
# 9
Тестът включва първо локализиране на околоплодния мехур. Коремът на пациентката се подготвя и дезинфекцира, а после през коремната стена се вкарва тънка дълга игла под наблюдение на ултразвук. Това може да стане с или без местна упойка. Някои лекари използват местна упойка, но повечето го правят без. Докато наблюдават на ултразвука движението на иглата, проникваща в мехура, всмукват около 30 мл от амниотичната течност – това представлява количество колкото две супени лъжици. Количеството е незначително, защото на този етап от бременността в мехура има около 300 мл течност. Бебето не усеща загуба, а освен това количеството регенерира и действително няма проблем от вземането на толкова малко течност. Ултразвуковото наблюдение помага да се насочи иглата на точното място.

От тук
Виж целия пост
# 10
Потвърждавам казаното от Шехи.  И  най-вече - манипулацията не е болезнена.   Усещането е само гадно, и то  при изтеглянето на течността.  Риска от аборт е минимален. Хич не го мисли.
Виж целия пост
# 11
Цитат
Моят нов страхотен гинеколог не дава прилагането й за жени под 38г 

Блонди, извинявай но, би ли го попитала, какво ще препоръча той при жени, чиито резултат от биохимичния скрининг показва вероятност за висок риск от аномалии, или при такива, забременели след ИКСИ процедури например?

А, и още нещо - правила ли си амниоцентеза?
Виж целия пост
# 12
Аз съм правила и при двете си бременности амниоцентеза. Изобщо не е страшно. Вкарването на иглата е като болка толкова, колкото при ухапване от комар. Първият път малко се притеснявах и останах цял ден на легло у дома. За всеки случай. Вторият път се разхождах още същия ден. По-гадното е - както вече са ти казали, очакването на резултата. Успех и стискам палци резултатите да са хубави! Praynig
Виж целия пост
# 13
Забравих да допълня - и при двете си бременности не съм правила биохимичен скрининг. Директно правих амнио, защото прецених, че така е най-добре и най-сигурно. ТОВА Е ЕДИНСТВЕНОТО ИЗСЛЕДВАНЕ, КОЕТО ДАВА 100% РЕЗУЛТАТ ЗА ЕВЕНТУАЛНИ АНОМАЛИИ, ТЪЙ КАТО Е ГЕНЕТИЧНО, тоест изследва се ДНК на плода. Иглата, с която се прави е тънка като косъм и изобщо не се усеща.  Naughty
Виж целия пост
# 14
Над 38 год. не е ли доста висока граница за амниоцентеза newsm78 В България е май над 34 год.
А това с плацентата какво изследване е? Не съм чувала да се прави в България,но може би греша?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия