ПОМОЩ! Кърмата ми спира

  • 747
  • 7
Моля, помогнете!

Бебето ми е едва на 6 дни, а толкова исках да кърмя.
А сега по-подробно:
Родих в Шейново, нормално, не много тежко раждане. Знаете как е там - носят бебетата на 3 часа, нощем - почивка от 7 часа. Да но... асансьорът постоянно се "чупеше" и понякога не ги носеха. Освен това имам малки плоски зърна, които бебето не можеше да засуче, а и нямаше голямо желание, защото много спеше. До 3-ия ден нямах нищо, после се появи малко, взех силиконови зърна и... помислих че съм успяла - бебето засука. Но количествата бяха малки, 40-50 мин го държах на гърда, а после давах АМ.   
Поисках да ми сложат Окситоцин, тогава малко тръгна, но много се притесних, защото казаха че за 15 мин тряба да се изцедя, иначе ще станат запушвания. Успях някак си да избегна запушванията (цял ден с топли компреси и помпа). След това гърдите ми станаха както перди да забременея  - малки, неболезнени, леко напрегнати. Пропуснах да кажа че по време на бременността също не се увеличиха много.
Един - два пъти само усетих контракции по време на кърмене, значи тогава нещата са били както трябва.
Вчера се прибрахме вкъщи, мислех че тук ще мога да нормализирам нещата - храна, бебето постоянно е при мен, спокойствие но... не.  Бебето дръпна 2-3 пъти и се отказа защото не му пусна нищо. Изцедих 20 мл от едната и нищо от другата. После още 2 пъти опитах да цедя и да слагам бебето - резултат - нула. Същото и тази сутрин - след сън Sad 

Моля, кажете какво мога да направя! Бебето не е съгласно да суче като няма резултат, а и аз като опитам да цедя и от 20-30 засмуквания не пусне, се отказвам. Ям ядки, пия много течности, БГ лактогонен чай също. Обаче не мога да избягам от стреса    - сами сме с таткото, а той се е побъркал от възторг по дъщеря си и само тя да кихне изпада в ужас Simple Smile Аз пък се побърквам заради този проблем с кърмата и така го задълбочавам. Не съм чела достатъчно за изкуственото хранене и не се чувствам уверена. А и съм убедена че е по-добре за бебето и за мен да го кърмя.

Извинявайте за дългия пост, дано да е бил изчерпателен
Виж целия пост
# 1
Опитай се да потърсиш консултант по кърменето! Можеш да се свържеш с някое от момичетата тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205725.0

Опитвала ли си да се изцедиш малко, колкото да потече млякото и тогава да сложиш бебето да суче? С какъв биберон даваш АМ? Защото е важно да наподобява гърдата, за да не се откаже бебето да суче. Опитай също така да гушкаш бебенцето на голо повече, както и да му предлагаш да суче преди, след хранене с АМ, когато заспива, докато спи или на събуждане. Според мен, щом бебето не засуква успешно (засега) е важно да се изцеждаш колкото може по-често за да стимулираш лактацията. Още нещо-опитай се да не се стресираш, бебето ти има нужда от твоето спокойствие и увереност в собствените ти сили! Бъди уверена че ще се справиш!

Понеже аз не съм много компетентна по твоя проблем ще си позволя да ти цитирам мнения на една много уважавана от мен мама-консултант по кърменето. Мненията са по малко по-различни проблеми от твоя, но вярвам че ще ти помогнат.
Ето тук ти цитирам Хедра, това е от друга тема в която съветват майката как да дохранва с биберон, така че да не се отбие детето:

"Искаш ли и малко инфо за храненето с шише на кърмени бебета и подходящите биберони за тях, така че да може да се запазят рефлексите за сучене и бебето да не отказва гърдата?
Можеш да погледнеш тук:
http://www.kellymom.com/bf/pumping/bottle-feeding.html - хранене с шише на кърменото бебе
http://www.lowmilksupply.org/nipples.shtml - подходящите биберони, има и снимка. По данни на една мама, когато наскоро стана въпрос за такива неща, на нашия пазар се намират шишета и биберони на Pigeon, които са с тази форма и са подходящи (на страницата има и други интересни материали, които могат да са ти от полза - макар че още е в процес на разработка, тя е създадена от две много известни консултантки по кърмене, едната от които е признат експерт по ПКЯ, така че всяка инфо е напълно достоверна)."


Цитата е от тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=260304.msg6394147#msg6394147

Ето ти още един цитат от Хедра, за това как да помогнем на бебенце да засуче:
"Здравей
Честито бебенце - минали сте през големи перипетии, дано вече притесненията да са зад гърба ви
Бебета, които са родени повече от 2 седмици преди термин, наистина се водят недоносени или по-точно - near-term и дори на тегло да са като повечето новородени, имат редица особености в поведението. Сукателният им рефлекс може да не е добре развит и да не могат да координират добре сукане, дишане и гълтане. Обикновено са вяли и много сънливи, често карат и жълтеницата доста по-тежко и продължително, което също затруднява нещата.
Ключът към това да научиш бебето да суче са две неща - време и търпение. Има предвид, че на бебето вероятно ще са му нужни поне 2-3 седмици, докато разбере какво се очаква от него да прави на гърдата, така че дотогава гледай на нещата като на тренировки, които много ще помогнат, а реалното хранене още ще е по друг начин.
Има доста неща, които можеш да опитваш междувременно. Едното е много, ама наистина много физически контакт на голо - голо бебе върху гола мама. Можеш да го правиш на всяко хранене (сигурно храненето все още отнема доста време), като се разсъблечеш като за кърмене и съблечеш бебето по памперс, сложиш го върху теб и го покриеш с одеалце и по този начин се храните. Носенето на бебето в слинг през останалото време също помага много.
Когато тренирате на гърдата, е важно да задействаш предварително рефлекса за потичане, така че млякото да е тръгнало и когато сложиш бебето, то да усети мляко, за да може да се сети какво да прави. При някои майки се оказва успешно да цедят на ръка директно в устичката на бебето, докато се учи как да суче.
При други майки успешен преход от шишето към гърдата се оказват силиконовите зърна - бебето е свикнало да усеща силикона на биберона и да го асоциира с хранене, а силиконките могат да улеснят и захапването на гърда при недоносените бебета (най-често се ползват с такава цел, а не за превенция на разраняване). И в този случай е нужно да предизвикаш потичане на млякото и евентуално да цедиш леко на ръка, докато бебето се опитва да суче, за да може да схване какво се иска от него.
Опитай да видиш тези неща дали вършат работа и не се отчайвай - бебето расте с всеки изминал ден, рефлексите му съзряват и с разбиране и търпение нещата ще се получат  Дотогава изцеждането е абсолютно необходимо, както знаеш - нужно е да поддържаш млякото, докато бебето стане в състояние да го поддържа самичко. Страхотно е, че при всички тревоги си успяла да се погрижиш за млякото и бебенцето ти да го получава от самото начало "

От тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264127.msg6405362#msg6405362

Виж целия пост
# 2
Още малко да пиша-пишеш, че след 10-20 засмуквания с помпата ако не пусне нищо се отказваш. Според мен трябва да пробваш по-дълго да цедиш.
Не си писала дали лохиите ти са нормални, как е протекло рждането ти, дали ти самата си имала някакви хормонални проблеми?

Бебенцето ти е съвсем малко и имаш реалната възможност да решиш проблемите и да кърмиш успешно, затова си струва да положиш усилия Grinning Жалко, че сте били разделени в болницата, според мен заради това са се получили тези проблеми. Мисля, че ако успееш да научиш бебето да суче по-дълго то ще ти стимулира кърмата достатъчно и количеството на млякото ще се увеличи.
Виж целия пост
# 3
Благодаря много за добрите съвети, yanast

Раждането мина нормално, лохиите не са много обилни, като в по-слабите дни на цикъла.
Да, пропуснах да кажа за хормоналния проблем, който май е директно свързан с лактацията - дълго време не можех да забременея заради повишен пролактин, пих лекарства за да го понижа. Това продължи до 3-ия месец на бременността, както е по лекарско предписание. Надявах се че е преценено така, за да може да мине действието му преди раждането.
Бебето не е недоносено, хапва с апетит и има добър сукателен рефлекс, но не може да се справи със зърната, защото са малки и плоски. Тук силиконовите зърна свършиха чудесна работа.

Мисля че грешката ми беше най-вече в това че бебето беше гладно като го слагах да суче и бързо се изнервяше и плачеше. Днес имахме сериозен успех - май я болеше коремчето и плачеше, сложих я да суче и тя добре се постара. Сега мисля да я събудя малко преди да огладнее и да я пробвам пак. А и наистина съм малко изнервена по този повод, болно ми е че не иска да суче и това може би се усеща.

Хубавото е че кърмата ми не е спряла, просто с помпа не мога да изкарам, а беба се справя Simple Smile
Виж целия пост
# 4
aaa73, и аз имах доста подобен проблем.
Може би главната пречка при мен беше, че се предадох психически. Предполагам, че се чувстваш по подобен начин, като казваш, че си
Цитат
малко изнервена по този повод, болно ми е че не иска да суче и това може би се усеща.
Опитай се да се абстрахираш от това, да не си казваш преди всяко кърмене "И сега няма да се получи нищо".
Успех ти пожелавам!
Виж целия пост
# 5
Ама аз вчера в залисията съм пропуснала най-важното!
Честито ти бебче, да ти е живо и здраво и да ти донесе много радост и много приятни мигове!

Много се зарадвах като прочетох че има подобрение, браво на теб!
Съгласна съм с Карина, че е хубаво да се успокоиш и да не се пренавиваш на тема кърмене, дано скоро да се сработите с бебето!

Аз прочетох, че бебето не е недоносено, копирах ти поста на Хедра, защото дава съвети как да се научи бебе да суче на гърда. Независимо по каква причина бебето отказва да суче контакта кожа в кожа, гушкането, това да изцедиш малко мляко преди да сложиш бебето, търпението ще помогнат. Ето, ти вече си успяла да се вгледаш в детето си и да разбереш от какво има нужда-да го кърмиш преди да огладнее много Grinning
Опитай се да си направиш удобно място за кърмене и да превърнеш времето за кърмене във време за почивка. Не мисли колко изсуква, а просто се отпусни и се наслаждавай, че имаш едно щастливо и доволно бебче, сгушено в теб да суче, а ти в това време можеш да се излежаваш, да гледаш ТВ, да четеш книга и т.н.

Поставяй си постижими цели-нека първо бебето започне да суче по-често, сближете се и направете кърменето празник, който очаквате с нетърпение. Едва след това вече можеш да си поставиш за цел да премахнете АМ напълно, ако разбира се ти искаш.
Виждам, че си силно мотивирана и се надявам, че ще успеем да ти помогнем.
Пиши как се справяте, с нетърпение ще чакам да разбера  Hug
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви пак!

Горе долу се справяме. Тя суче, т.е. може да го прави но понякога, не знам защо просто отказва още преди да е пробвала. Плаче и се дърпа. След 10-на опита засуква. Понякога суче дълго, а после пак си излапва АМ. Обаче аз го правя по-малко от необходимото, досега давах по 60 мл, отскоро правя по 90 но обикновено не го изпива. Доколкото знам за възрастта и вече трябва да яде по 110, значи нещо поне суче...

Ами това е, не съм се отказала още Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Честито бебенце и от мен Grinning

Момичетата са ти дали ценни напътствия как да се справиш с проблемната ситуация. Аз само ще допълня, като си позволя да ти обърна внимание и върху някои основни неща за успешното кърмене.
Как правим мляко? Колкото по- често се изпразват гърдите, толкова повече мляко ще имаш. А както и ти си се убедила, най- добре изпразва гърдите бебето. Цеденето с помпа не се удава на всяка жена. Затова много е важно да се опитваш да кърмиш, колкото се може по- често (Кърменето на поискване). Както вече са ти казали, винаги първо опитвай да дадеш от гърда и само ако не успееш дай от шишето. Ако бебето засуче, остави го да суче колкото иска без да гледаш часовника (дори да продължи и час), докато самичко пусне гърдата. Ако е спокойно и не плаче- не му предлагай АМ. По- добре е да му предложиш дори и само след половин час пак първо гърдата и само в краен случай (ако и двамата сте изнервени) АМ. Кърми и от двете гърди, за да стимулираш лактацията.
Цитат
Тя суче, т.е. може да го прави но понякога, не знам защо просто отказва още преди да е пробвала. Плаче и се дърпа. След 10-на опита засуква.
Напълно нормално е. Първо, и двете все още се учите как става точно кърменето. Съветът, който са ти дали- да кърмиш на голо е много добър, защото така бебето се успокоява. Второ, вероятно струята в началото е слаба и бебето бързо се отказва. Изцеждането предварително, колкото да потече млякото е добър вариант. Освен това пробвай, докато я кърмиш да прилагаш компресия на гърдата.
Цитат
Доколкото знам за възрастта и вече трябва да яде по 110, значи нещо поне суче...
умножаваш килограмите на детето по 160 (след първия месец по 180) и делиш на броя на храненията. Така ще се ориентираш колко горе- долу би трябвало да изяжда твоето бебе. За едноседмично бебе ми се виждат много 110мл.
Моят съвет е да не се вторачваш много много в разни мерки и таблици, а да се водиш по детето. Ориентирът, който повечето от нас ползват е броят напикани/наакани памперси на денонощие- ако бебето пълни по 5-6 памперса средно, значи приема достатъчно мляко и няма защо да се интересуваш колко трябва да изпива на едно хранене.

И последно, понеже пишеш, че си пила хапчета за намаляване нивата на пролактин, а това не е типичния кърмачески случай, ако искаш можеш да се посъветваш и с Хедра- тя е доста запозната с различни медицински състояния и как се отразяват на кърменето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия