За прощъпулника

  • 1 261
  • 5
Моля да ми кажете как се прави прoщъпулник защото не съм на ясно.Кой се кани,с какво трябва да почерпя гостите?С две думи не знам нищо,моля за съвети.
Виж целия пост
# 1
Няма правила кой да поканиш. Все пак най-близките ви хора би трябвало да присъстват. Няма и точно определени неща, които да се сервират, както е, когато се прави погача за 40 дни, но задължително трябва да има питка.
Гостите носят някакъв предмет, а и вие си приготвяте такива, които поставяте на едно столче или ниска масичка пред детето. Питката се търкулва пред детето в посока на масичката с наредените предмети, детето тръгва след нея (не било хубаво да пада, но не знам защо). Като стигне до масичката, го насърчавате да си избере един предмет. Поверието е, че каквото хване, такава професия ще има като порасне. Например ако хване ножица - фрозьор, банкнота - банкер и т.н. Питката се разчупва и се раздава на гостите.

Ако съм пропуснала нещо, мамите ще ме допълнят.   bouquet

И май се казва "прощъпулник".
Виж целия пост
# 2
Няма какво да се допълни-всичко е казано правилно Peace
Само когато търкулваш питката трябва да кажеш-"Както бързо се търкаля питката-така бързо да тичат  и на (името на детенцето) крачетата.

Аз съм от Ловеч-но в момента живея в Пловдив и  има малко разминаване в традицията.
При нас-в Ловеч се прави прощъпулник не когато детето отиде само от дивана до секцията,а
когато отиде само от една стая в друга без помощ от мама или някой друг.Тук в Пловдив нашите приятели направиха прощъпулник след първите 2-3 крачки на детето.Всеки си го прави както знае Peace
Виж целия пост
# 3
Питката, която се меси за този повод, трябва да е замесена от жена, чиито родители са живи. Можеш и ти самата да го направиш, ако са ти живи родителите. Това - ако държиш на традициите. Иначе спокойно можеш да си поръчаш или да си купиш такава от магазин или хлебозавод. За какво се използва - застила се един чаршаф на земята, в единия край на който се нареждат различни предмети - химикал, книга, клавиатура или компютър, пари, ножица, отвертка или някакъв друг инструмент и др. по твое предпочитание - търкулва се питката пред детето и то трябва да тръгне след нея и като стигне до предметите, хваща един, което предопределя уж и неговата професия в бъдеще.
Хубаво е да бъдат поканени деца и майките им - ако не за друго, то поне да става веселба.
Що се отнася да черпенето - ти сама си го определяш. Аз сложих на масата няколко вида сладкиши, сирене, мед, шарена сол, салата, солети, мезета, крем, безалкохолно, а за дамите, които обичат алкохол - ракия, вино, бира.
Весело изкарване на празника!
Виж целия пост
# 4
Няма правила. Питката може да бъде и купена. Никъде не е писано, че трябва да е месена от жена с живи родители, която да не е в цикъл в настоящия момент и т.н., и т.н. бабини деветини. Между другото лично съм питала в БАН и хората, на които това им е професията казват, че няма такава българска традиция.  Naughty В някои райони на България може и да спазват нещо подобно, но това са по-скоро изключения, отколкото общовалидни правила. Важно е да има питка, а каква и как ще бъде направена си е личен избор. Ако можеш да месиш или има кой да я направи за теб - добре, ако не - поръчай си в някоя пекарна.
Канят се най-близките роднини - баби, дядовци, лели, кръстниците на детето. В широка тепсия или някакъд поднос, който да замени използвата в миналото тепсия се нареждат различни предмети. Ти решаваш какви, но е добре да бъдат застъпени максимален брой професии. Те се поставят в единия край на стаята. Пред детето по посока на подредените неща се търкулва питката, то трябва да тръгне след нея и само да избере един предмет. Първият, който вземе в ръка определя и бъдещата му професия. Може да грабне по нещо и в двете ръце - тогава се гледат и двата предмета, или пък веднага след първия да вземе още един - пак важат и двата избрани. Но не бива да се изчаква или подканя детето да направи втори избор, само защото първият не се е харесал на някой от поканените или родителите. Изборът на два предмета важи само, когато е направен импулсивно и бързо.
Имай предвид, че прощъпулник се прави, когато детето направи първите си самостоятелни, макар и леко неуверени крачки. То това е и идеята на прощъпулника - да помогне да проходи стабилно детето. В никакъв случай не се изчаква детето да проходи добре. В миналото, пък и сега на много места се застила бял тъкан плат, по който да се търкулне питката. Не е обаче задължително. Добре е от хигиенна гледна точка.
Информацията ми е от първоизточника. Както ти казах, интересувала съм се (не заради децата ми, а покрай работата ми) и съм питала лично хора, които това изучават. Естествено, в различните краища на страната има различни версии, но това е т.нар. официална. Grinning 
Весело изкарване на празника!  Hug
Виж целия пост
# 5
До колкото знам майката замесва питка ,търкаля се между краката ,подреждат предмети и детето си избира един от тях.Бягайки отиваш да раздаваш парчета от питката без да спираш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия