Защо кърмите толкова дълго?

  • 12 727
  • 200
Момичета, дано не сми се сърдите за въпроса...
Аз също кърмя моето бебче на 4 месеца и половина, полагам неимоверни усилия това да продължи по-дълго, но чак желание да го кърмя до 1-2 годишно нямам.
Кажете ми защо кърмите толкова дълго децата си?

И още нещо- става ми много обидно, като коментирате как на някоя майка , която не е кърмила, детето и е вече н-ти път в болницата. Това ми звучи злобно, а и вашите деца също нямат застраховка, така че не го пишете , много е гнусно
Виж целия пост
# 1
   Моето дете е на 1г.7м. (кърмаче).  Когато си начинаеща кърмачка и нищо не знаеш, се чудиш как ще стигнеш до шестия месец с кърменето. Когато мине този период си викаш " леле да може да продължи до годинка - колко биха ми завиждали" Mr. Green Когато бебето навърши годинка всички се чудят: " леле ма то ходи и още цока  Sick". Когато мине 1.6г си мислиш че никога няма да спре кърмаческия процес  Mr. Green
   Преди време полагах всякакви усилия да насърчавам младите майки да кърмят бебетата си. Давах консултации и пр. В последствие разбрах, че съм се правила на клоун и затова спрях.Дори напоследък не коментирам много факта, че кърмя. може да ме помислят за ненормална, след като живея в такъв малък град, какъвто е Видин. Тук майките за доста неинформирани и се надпреварват коя да пуши повече.
   Относно това дали кърмените деца боледуват по-рядко (доста спорна тема) мога да кажа (а и ако това ще те успокои), че моето дете на 1г.4м. постъпи в болница с диагноза бактериална инфекциа на пикочните пътища. Беше 1 седмица на инжекционен антибиотик, но всичко премина. Боледува рядко настинка, някое вирусче ... Няма значение какво е СЕГА здравословното му състояние. С кърменето се осигурява здраве за цял живот. Моята майка ме е кърмила около месец понеже е родила на 16 г. и е попаднала на некомпетентни лекари, каквито са и днес  #2gunfire , не е имала подкрепа от съпруг, майка,баща и т.н. и резултата е налице цял живот боледувам с белите дробове ( бронхит, пневмония и др.). Затова си кахах още докато бях бременна, че ще си кърмя детето докато мога. В крайна сметка кърменето се оказа начин на живот, а не просто начин на хранене, както е казал един доктор.






















Виж целия пост
# 2
 Кърмила съм децата си дълго, защото виждах, че сукането им доставя удоволствие и ми е било приятно. Бях убедена, че ще кърмя дълго, защото бяхме в родилното с първото дете над 20 дни - детето едва остана живо. Исках да дам всичко от себе си, още повече че преди това бях загубила едно момиченце.
 Майчиното мляко е най-подходящо за детето. Доказано е, че предпазва от инфекции, защото съдържа имунни тела. Голямото ми дете, като сучеше, ходеше на градина, сред болни и не се разболяваше.  Изкара варицела с 3 - 4 пъпчици, подминаха ни разни вируси...
 Освен това кърменето е лесно и икономично - няма нужда от шишета, млека, биберони...
 Дори да кърмите 5 месеца, детето Ви ще има полза... Как ще постъпите после - това е Ваш избор.
 Доста чета, но не съм срещала обидни кометари.
Виж целия пост
# 3
Кажете ми защо кърмите толкова дълго децата си?

Защото детето така или иначе трябва да пие мляко поне до 3 години. Каква е логиката да го мъча да го отбивам, за да пие мляко от крава, та макар и преработено и адаптирано, след като мога да му предложа човешко мляко, създадено специално за него, с минимум усилия и разход на труд, време и пари?
За мен кърменето не е нещо особено, трудоемко и специално, то е просто начинът, по който храня децата си. 
Виж целия пост
# 4
Аз бях кърмачка в мислите си още преди да родя. За кърмя за мен никога не е било "неимоверно усилие", защото за да кърмиш трябва да го искаш и ако нямаш медицински проблеми, то става лесно.

Аз ще кърмя дълго време, просто защото така усещам, че е правилно, точно както някои майки усещат, че искат да спрат кърменето си още в болницата.

Всеки решава сам за себе си и не мисля че е нужна отделна тема за това.

Смятам, че темата трябва да се заключи. Не носи нищо положително или информативно за никого.
Виж целия пост
# 5
Юл4е го е казала добре PeaceАз вече не съм кърмачка/кърмих година/,но исклено се възхищавам и малко завиждам на жени,които кърмят дълго Crazy
Момичета, дано не сми се сърдите за въпроса...

И още нещо- става ми много обидно, като коментирате как на някоя майка , която не е кърмила, детето и е вече н-ти път в болницата. Това ми звучи злобно, а и вашите деца също нямат застраховка, така че не го пишете , много е гнусно

Такова нещо не съм срещала Naughty
Виж целия пост
# 6
Абе като съм го докарала дотук, не виждам нужда или смисъл да се зоря да спирам Laughing
Носи положителни емоции и на мен, и на дъщеря ми и освен това изпитвам любопитство да преживея целия процес от началото до естествения му край, така че си продължаваме с настроение и желание. Бях решена, че ще кърмя така още от бременността и съответно съм много доволна от себе си, че се преборих и успях да го направя.
Убедеността в ползите е съвсем друго нещо Laughing - има си своята роля, но някак не е най-първото, за което се сещам като отговор на въпроса (явно наистина съм дърта кърмачка hahaha). Нямам проблем с това кой колко е кърмил - за мен и за дъщеря ми решаваме ние двете, така както другите двойки също решават за себе си (и решенията им може да са много различни - те са си валидни за тях обаче).
Виж целия пост
# 7
има го това за боледуването на хранените с АМ бебета,не ми се цитира, че е от други постинги,но както и да е

и не ме разбирайте погрешно, аз си кърмя бебето, нямам кърма ,колкото бих искала да имам, цедя се, наливам се с течности и тн. За мен това са си все пак някакви усилия...

а дали темата е полезна- защо да не е полезна, може би много хора ще намерят мотивация да продължат напред.
Виж целия пост
# 8
Здравейте!
miro_slava_ аз ви разбрах защо сте пуснали тази тема.Не че имате против дългото кърмене,просто и вие като мен неможете да разберете това постоянно изтъкване с кърменето.Аз лично кърмих детето си 11 месеца,първите 6 от които изключително.Приключихме с кърменето,защото ми спря кърмата.А аз исках още и ми беше кофти че спряхме да се кърмим.
А тук има много майки,които не спират да го изтъкват това кърмене.А то е най-нормалното и женско качество,не е нужно постоянното му говорене.Не искам да ми се сърдите,но много други майки,които не са имали възможността да кърмят.сигурно се подтискат от тези коментари как кърмените деца боледуват по-малко от другите.Дори и така да е.
Успех с кърменето Hug
Виж целия пост
# 9
За да не съм многословна, отговора ми е защото е естествено
Още кърмя, не знам кога ще спра, но когато това стане може би ще ти отговоря същото.
Виж целия пост
# 10
Засега още не смятам че е чак толкова дълго... Дълго ще е след година-две  Mr. Green
Злобните и саркастични реплики по повод кърменето, рядко са писани от хора, които наистина живеят с този най-естествен процес... Обикновено, по неразбираеми за мен причини се изричат по адрес на кърмещите, като извратени и т.н. (но това не е по темата, така че спирам...)
Кърмя, защото и аз и детето го искаме, не ми пречи, наслаждаваме се на нашите си моменти. Не че нямаме такива извън кърменето...
Защото е полезно не е било първото, за което съм се сетила. Както съм писала неведнъж - за мен бремеността, раждането и кърменето вървят ръка за ръка. Не съм подозирала, че може да се кърми повече от 6-8 месеца...оказа се, че може...
Виж целия пост
# 11
Понякога направо се изумявам как се прави от мухата слон. Ами в крайна сметка четете в подфорум Кърмене.
Като не ви се чете за кърмене има други подфоруми, сайтове, книги и т.н. Аз чета тук, когато искам да знам нещо за кърменето, колкото по голям опит толкова по добре.
Аз лично рядко чета в Красива мама, щото пък там се подтискам. Просто.
Виж целия пост
# 12
Айде, сега, няма нужда да се напада момичето, че е попитала и изказала впечателния и мнение.
Според мен кърменето (особено като премине натиска на това, че това е единствената храна на бебчо и дали е остатъчна кърмата, която произвеждаш) е нещо приятно пък и много по-лесно. Както казва брат ми - "познатите ми от мързел си отбиват децата, ти от мързел не спираш да го кърмиш" - наистина, не мога да си представя да се рипвам сутрин от леглото да правя АМ, все да мисля каква храна да нося с мен (включително глупости като бисквитки, зрънчовци, солети и т.н.) при положение, че ако има нужда да подхапне между храненията мога да го накърмя за 5 минути.
Да не говорим, че изключая едно разстройство (наистина с усложнение) от друго не е боледувал, въпреки че дори самата аз боледувах. Съгласна съм, че това не се дължи само на кърменето, но и то много помага.
Освен това наистина е много по-евтино, дори след като детето е захранено и вече не пие толкова мляко, а и нямам опасенията при избора на мляко, дали е най-доброто. Наистина давам с попарта АМ (което разбира се пак съм избирала много внимателно), но тъй като не е основното му мляко, не се притеснявам дали е най-доброто.
Незнам колко дълго ще кърмя - това е нещо, което само времето ще покаже. Преди си мислех - нека устискам 6-те месеца. После детето ми имаше стомашно-чревни проблеми (вирусна диария, последвана от постентеритен синдром) и беше важно да приема кърма и да се захрани постепенно. Така неусетно храненията станаха повечко, а кърменето - допълнение и не ми тежеше - у дома съм, непрекъснато с детето - нямам мотив да го отбивам, не ми отнема време, не е проблем. Мисля засега да караме до годинката, пък като я стигнем - ще видим. Ако имам още кърма лятото ще кърмя, ако ли не - не...и така.
Желая ти успешно кърмене, пък нека продължи толкова, колкото е добре за вас с бебчето.
Виж целия пост
# 13
При мен основната мотивация за кърменето беше фактът, че имам сенна хрема и най-добрият начин да предпазя детето си от потенциални алергии е кърменето. Останалите безспорни ползи от кърмата едва ли има нужда да ги изреждам. С течение на времето, особено след преодоляване на трудностите започнах да изпитвам невероятно удовлетворение от начина по който Зори се сгушваше в мен след като си вземе порцията мляко. Усещането е наистина невероятно и за двете ни и не виждам защо трябва да го прекъсвам преди детенцето ми само да вземе това решение. Не виждам смисъл и да предлагам някакъв друг вид мляко като заместител на кърмата. Човешките деца не са телета, ярета или агнета. Лично аз вярвам, че природата и еволюцията са намерили адекватното решение на въпроса и съответно затова най-нормалното и естествено нещо е жената да кърми децата си до тогава докато те имат нужда от това.
А що се касае до децата израсли на АМ. И от него се пораства. Което е и най-важното. Фактите свързани с по-лошото здравословно състояние на не малка част от тях също едва ли могат да се пренебрегнат. Лошото обаче е не, че има жени, които не желаят да кърмят. Това си е тяхно лично право. Лошото е, че много жени не успяват да кърмят не защото не искат, а защото не получават адекватна подкрепа и информация от съответния медицински персонал (педиатри, гинеколози, акушерки). Крайният резултат е деца със здравословни проблеми, разочаровани майки, живеещи с чуството за вина до края на дните им, някакво безумно противопоставяне на кърмещи и некърмещи, което не мисля че е от полза на когото й да било (освен на индустрията за АМ разбира се).
Виж целия пост
# 14
Големият ми син беше със страшни алергии до 4 годишен , които бяха провокирани от нас. Първо с погрешният начин на захранване , второ с краткият срок на кърменете , след това с лечението на каквото и да е с антибиотици. Това се промени , но не исках да повтаряме грешките си и при второто ни дете.
Намерих отговорите на многото ми въпроси , тук във форума и решението на проблема ни да се справим с предразположението към алергии е точно в изключителното и дълго кърмене.
В началото полагах много усилия да кърмя поне до 6 -тия месец. Успях , а след това кърменето стана начин на живот.  Simple Smile Сега кърменето е като успокоително при никненето на зъбките  и така у мен се заражда още по-голямо желание да си кърмя още ...по-дълго време Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия