А как готвите боб?

  • 14 036
  • 48
Почитател съм на готварския форум. Тук намирам страхотни засукани рецепти и научавам много кулинарни " пинизи".
Незнам дали има такава тема, но днес реших да си поговорим за най - " простата" така да се каже манджа - бобът Laughing
Как го приготвяте вие? Сигурна съм, че и там има доста тънкости.
Добавяте ли брашно, запържвате ли?
Моята баба, лека и пръст вареше невероятен боб и никога няма да забравя вкусът му.
Хазяйката ми пък навремето, прибавяше освен всичко друго, малко сминдух и целина и също ставаше много вкусен.
Аз лично, след като изхвърля първата вода, го оставям да се вари с лук, морков и олио. Слага малко ракия ( не се усеща уверявам ви ) за да уври по -бързо. Слагам и  малко захар,около една чаена лъжичка.
Като поуври прибавям джоджан и малко чубричка. Солта и доматките слагам почти накрая, когато е полу готов. Добавям и брашенце за сгъстяване. Най - накрая запържвам с червен пипер.
А, и да не забравя, варя на мнооого бавен огън  chef
А вие?
Виж целия пост
# 1
Кисна го за малко в студена вода, първата вода не я хвърлям. Варя го с моркови и домати и зеленчуков бульон. Отделно запържвам, да, в олио много лук, брашно и червен пипер. Добавям сухи натрошени червени чушки, слагам запръжката. Като подправки - чубрица, джоджен, сол, черен пипер, червен пипер и девесил. Харесвам го гъст, като яхния, не на супа, макар, че мъжър ми все се надява и на супа  Mr. Green
Виж целия пост
# 2
Накисвам го за 12 часа във вода. След това хвърлям водата, измивам боба, слагам го в тенджерата под налягане с около 4 пъти повече вода по обем от боба, затварям я и слагам на най-ниската степен на котлона. Така се вари около 3-4 часа - почти не завира, но боба се сварява идеално. След това отварям тенджерата, слагам лук, моркови, чушки, домати, сол, олио, червен пипер и джоджен и затварям пак тенджерата, включвам котлона вече на най-силната степен и като заври силно, изключвам котлона. Като спре да се чува тенджрата е готов.
Виж целия пост
# 3
Не хвърлям 1вата вода. Мия хубаво и слагам в тенджера под налягане. След сваряването добавям почти всякакви подправки, моркови лук и т.н. Запържвам с лук, червен пипер, доматено пюре и брашно. Мъж ми задължително слага и джоджен.
Като живеех при баба ми на село много често децата от улицата се събирахме някъде и си правехме боб в гърне. Тогава слагахме и стрък коприва.
Само веднъж у нас съм правила боб в гърне.

Мама е язваджийка. И веднъж ме накара да оставя малко боба да поври и да сложа сода, да паднели люспите. 1 час не можах да го изчистя. Това ми беше 1вия и последния опит за махане на люспи Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Това ми беше 1вия и последния опит за махане на люспи Simple Smile

Много лесно се бели, аз редовно беля за малкия, а и за нас, но да не е от най-ситния, де.  Grinning Особено родопския става за минутки. Сварявам го леко боба, колкото да се набръчкат люспите и малко да омекне и след това като стиснеш зърното в единия край люспата сама се съблича от раз. Става лесно и бързо  Simple Smile
Виж целия пост
# 5
За мен готвенето на боб е хамалогия, ама аз сама си го я правя хамалогията. Накисвам го от вечерта, хвърлям три води  Tired Прибавям лук, моркови, пиперка ако ми се намира и така го оставям да се свари, почти накрая добавям домати. Запържвам лук, брашно, червен пипер и прибавям към боба. Подправката ми е джоджен, друга на боба не слагам. Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing
Виж целия пост
# 6
Аз го правя на фурна.
Виж целия пост
# 7
Кисна го от вечерта. Хвърлям и първата вода. Варя го с лук, чушка и морков. От подправките слагам само джоджен. Когато е готово всичко, запържвам в олио червен пипер или доматено пюре с малко брашно и прибавям в тенджерата с боба.
Виж целия пост
# 8
Кисна го и аз от вечерта, измивам го, добавям много малко вода и като заври я изхвърлям- така три пъти. После /в тенджерата под налягане/ го варя с много лук, моркови, джоджен и девесил, понякога слагам и целина. Като е сварен му добавям доматки и червен пипер и повира с тях още 5-10 минути. Става много бързо. Когато имам време го пека на фурна като го наръсвам с много лук, нарязан на полумесеци, маслини, домати и подправки. Правила съм и пържен по велинградски- с много едър боб, много е вкусен. Готвила съм го със свински ребра, с наденички, с бекон. Но най- много обичам боб с кисело зеле!
Виж целия пост
# 9
Аз го правя на фурна.

И аз много харесвам боб на фурна, с много лук отгоре  Blush

Ето го тук  Simple Smile

А големия си го правя на салатка с лук   chef

Виж целия пост
# 10
Кисна от вечерта. Изхвърлям тази вода и слагам на котлона, на сууупер слабо - 1-2 от девет степени, с лук и олио. Като се посвари бобчето, подправям с джоджен, девесил, целина и магданоз. Накрая слагам доматки и сол. За чорбичка - стига толкова. Ако ще го правя на яхния, оставям да му поизври водата, да остане по-гъстичко и правя запръжка. В малко олио слагам 2-3 лъжици брашно и 1-2 лъжици червен пипер. Пържа 30-40 секунди до минута, замирисва много вкусно, непрекъснато бъркам и изсипвам сместа при боба. Връщам на котлона всичко за още 5 минутки да се сгъсти и готово.
Виж целия пост
# 11
Днес сготвих боб.Вече няколко пъти купувам боб от една баба на пазара.Изобщо не го кисна предварително,много бързо увира и е много вкусен.
Първата вода винаги изхвърлям.След това,когато заври водата прибавям лук,морков и пиперки-на дребно.Оставям така да си ври на умерен огън.Накрая прибавям джоджен и сол на вкус,правя запръжка от брашно,червен пипер и лютеница или доматено пюре.
Който желае може да прибави и бекон,на дребно нарязан.
Виж целия пост
# 12
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing [/color]

А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Виж целия пост
# 13
Една по-стара тема   за приготвяне на боб, има интересни рецепти. Препоръчвам да опитате тази на Иван Лечев.
Виж целия пост
# 14
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing [/color]

А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди, то тва е най - голямата тайна, сподели Praynig
Аз слагам захар
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия