Стрептококи в носогърлен секрет-вече за втори път

  • 3 296
  • 8
Здравейте!

На сина ми тази зима вече два пъти му изолират стрептокок от носогърления секрет. Първият път беше от група "Б", наскоро - "пневмониа". Всичко започва със задна хрема, кашлица, непостоянна, но средно висока Т от 37,5-38,5 и или удря в гърлото, или в ухото. Досега сме го лекували с локален антибиотик "Биопарокс" или с Тантум Верде и контролната посявка е чиста.

Ето днес, отново започва с познатите симптоми, след като преди 1 седмица се оказа чист. Личната ни лекарка не е притеснена от тези бактерии, каза, че може да е носител, без да е болен, но факт е, че винаги ги откриват, когато се разболее по обичайния ред, а като оздравее ги няма.

Не знам какво да предприема, има ли профилактика за предразположени към бактериални инфекции? Възможно ли е тази бактерия да даде поражения ако така периодично се появява и наистина ли може да е носител, без да му има нищо?

Извинявайте за многословието, ако има някой, който да е минал през подобни проблеми, ще съм благодарна да сподели информация.
Виж целия пост
# 1
На дъщеря ми също откриха два пъти, и двата пъти стерптококус пневмонае. При нея е свързано с третата сливица и като питах доктора дали е сигурен, че тя не е просто носител, той каза, че третата й сливица била цялата в гной, тоест има си инфекция. И двата пъти се лекуваме с антибиотици - системно и локално.
Според мен, ако лекарката ти не е УНГ, е добре да се консултирате с добър УНГ, защото той има възможност да огледа по-добре гърлото и носа, а и да види третата сливица с огледалце.
Възможно е да е носител без да му има нищо, но хич не ми изглежда логично да е чист като не е болен. Контр. посявка се прави 10 дена след като е спряно лечението, за да може, ако човекът е носител, бактериите да се възстановят и да стане ясно, че просто е носител.
 Възприемчивостта към бактериални инфекции се дължи на отслабнал имунитет, тоест е добре да се дава нещо за имунната система.
"Задната хрема" често е сигнал за проблеми с третата сливица. Отитът - също. Ако е така, лекарят прави опит освен да се пребори с инфекцията с помощтта на системни и локални АБ /локалните са антибиотични капки за очи, които се използват за нос/, да  "свие" третата сливица с помощта на антихистаминови средства.
Бактерията може да нанесе поражения дотолкова, доколкото те разболява и ако е често, това не е добре..
Виж целия пост
# 2
стрептококите, както и много други бактерии могат да бъдат нормални обитатели на човешкия организъм. Конкретно пневмококите и други стрептококи от група Б се срещат най-често при децата като носители. Предразположения към развитие на инфекция е студеното време, настинки, преумора...
 Ако все пак си притеснена бих те посъветвала да поговориш с някой микробиолог, той най-добре ще ти обясни за какво става дума  Peace
Виж целия пост
# 3
Ох, този имунитет... Кърмен е почти до 2 години, сега пие добър имуностимулатор и като го спре за почивка /10 дни/, прихваща тази проклета бактерия  Close
Цяло лято беше на морето, ходи на плаж да се закали... постоянно на чист въздух беше, не знам как още да го закрепя  newsm78

Мисля си пак да направим посявка, ама този път в частна лаборатория, че последния път по клиничната пътека дори не бяха направили антибиограма... да не говорим пък да уточнят къде е изолирана бактерията - в носа, или гърлото.

Ходихме и на УНГ при отита, много внимателно гледа гърлото, не е споменавал за трета сливица...

Имало някаква ваксина, която се капела в носа, ставала и за бебета дори, ама само знам, че е свързана с лаборатория "Анаста" и доктор Петрова в София.... Не е официално приета, нямам никаква информация за нея... за нея ми спомена един турист в хотела, в който работехме миналата ходина в Албена...
Виж целия пост
# 4
Момичета, трябва ли да се направят други изследвания за тези стрептококи, освен секрет? Кръвна картина, посявка на урокултури и др...?  newsm78 Защото детето пак е с кашлица, очаквам до ден -два да има и други екстри, а контролната посявка я правихме 1 ден след спиране на Тантум Верде, беше чиста, но в случая е трябвало да мине повече време /поне 10 дни/...
Виж целия пост
# 5
Не знам дали тези бактерии са причината, но вече сме с пневмония... Този път не се размина...
Виж целия пост
# 6
А вие с таткото правили ли сте гърлен секрет? Може някой дру от семейството - вкл. и бабите - да е носител и да заразява системно детенцето. При мен се получи така. Аз съм носител без ясни симптоми и явно ги заразявам, за това предприех лечение.
Виж целия пост
# 7
А вие с таткото правили ли сте гърлен секрет? Може някой дру от семейството - вкл. и бабите - да е носител и да заразява системно детенцето. При мен се получи така. Аз съм носител без ясни симптоми и явно ги заразявам, за това предприех лечение.
Това е много интересна идея и добър съвет. Струва си и това да проверите.  bouquet
Оздравявайте по- бързо!!!   bouquet
Виж целия пост
# 8
Ще проверим.... Аз искрено се надявам да не съм носител, че с тази бременност, ще е лошо ако съм  Confused А мъжо, в момента е болен и той и като оздравее, ще си направи изследване...

Баба и дядо ги вижда доста рядко, но там е абсурд да може да се навие някой да си вземе секрет  Rolling Eyes

Благодаря на всички, които сте ми писали и отговорили!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия