кърмене на недоносено бебе

  • 404
  • 3
Здравейте, имам нужда от съвет.

Момиченцето ни се роди в края на осмият месец със секцио по спешност и тежи само 2 килограма. В момента е още в болницата където се грижат за нея докато наддаде малко. Слава Богу няма проблеми само трябва да качи малко.

Аз довчера нямах кърма предполагам заради секциото и стреса само леко течеше коластра. Днес чувствам гърдите доста напрегнати и предполагам, че млякото "слиза". В болницата я хранят с кърма от донор и ам за новородени. Искат да и нося моя кърма за да мине само на нея.

Сега аз се цедя на 3 часа както ми казаха обаче не мога да преценя по колко. Четох много относно това, че не е хубаво прекаленото изцеждане и трябва да се прави докато почувстваш гърдите по-меки и изчезне напрежението. Преди малко изцедих по половин час на гърда и все още са малко напрегнати но не смея повече да не стимулирам прекалено много лактацията.  newsm78

Не знам какво да правя, дайте съвет дали правилно процедирам защото е жизнено важно за детето ми да бъде кърмено за са порасне. Предполагам, че като си я вземем ще си изгради режим и не искам 2 , 3 седмици да греша и да спра кърмата или да си довлека мастит или нещо друго.
Виж целия пост
# 1
Сигурно си ужасно объркана и се чудиш как ще се справяте - преждевременното раждане е голям шок и са ти се струпали много тревоги.
Прекрасно е, че осъзнаваш колко важно е кърменето точно за бебетата, които са слабички и в риск - затова е много важно да поставиш добро начало с честа стимулация и добро изпразване на гърдите. Това, което си чела, за изцеждане само до намаляване на напрежението, е съвет за майките, които кърмят директно и бебето регулира количеството кърма чрез сукането си, тогава не е нужно да има повече мляко от нужното за бебето.
При теб ситуацията е напълно различна - тъй като твоето бебе още дълго няма да може да поддържа производството, е нужно и даже силно препоръчително да стимулираш гърдите колкото е възможно по-често с пълно изпразване, защото те ще произвеждат толкова, колкото им покажеш. Ако сега изцеждаш по 20-30мл и това те облекчава, но не ги изпразва напълно, те ще спрат производството на това количество. За твоето бебе обаче много скоро ще са нужни значително по-големи количества, затова изцеждай до дупка и толкова пъти, колкото би сукало едно здраво доносено бебе - т.е. минимум 8 пъти в денонощието, а по-добре - 10 пъти, без да оставяш пауза, по-голяма от 4 часа без изцеждане дори през нощта.
Звучи изморително и действително е, но сега е времето, в което гърдите ти преценяват дали трябва да направят голяма фабрика за мляко или малка мандричка с неголеми производствени мощности Laughing Не се притеснявай от предизвикване на хиперлактация - това е проблем, който по принцип се разрешава лесно. Далеч по-трудно е да стимулираш увеличаване на мляко след първите седмици, ако гърдите вече са регулирали субоптимално производство. Затова цеди и замразявай - колкото повече мляко има, толкова ще е по-добре и това ще те улесни много и при прехода на бебето от шишето към гърда, когато обилно количество лесно потичащо мляко го стимулира да се научи да суче на гърдата. Пък ако забележиш, че ставаш рекордьорка и млякото постоянно е повече от литър дневно (то ще стане толкова след известно време, не се съмнявай), тогава може да се помисли за леко регулиране на нещата. Дотогава - цедене му е майката Hug
Ако имаш въпроси, ако се чувстваш неуверена или се притесняваш от нещо - не се колебай да питаш Hug
Виж целия пост
# 2
  Първо честита ти дъщеричка  Simple Smile
  В момента не важи правилото да не цедиш до последно, което е за да не се получи свърхлактация и то когато се цеди след кърмене. Тоест в момента е много важно да се цедиш, за да може да се дава на бебчето от твоята изцедена кърма, а и за да може да стимулираш и запазиш лактацията до момента в който ще може бебка да суче от теб. Тя не е много малка и вярвам, че скоро ще бъдете заедно. В България ли си раждала, защото за пръв път чувам да дават донорска кърма....
  За цеденето докато не сте заедно може да погледнеш тази преводна статия - Започване и поддържане на лактацията, когато бебето не се кърми
  Моите се родиха по 2,5 кг и все още продължаваме да се кърмим  Simple Smile Вярвам, че и ти ще се справиш, ако имаш желание и достатъчно увереност и подкрепа. Пиши и питай всичко, което те интересува отсега нататък за кърменето. Знаеш ли, кога ще ти дадат да се опиташ да я кърмиш от гърда?
 
Виж целия пост
# 3
Благодаря Ви много за бързите отговори!   bouquet

hedra , много си права, че четох предимно статии за нормално кърмени бебета не можах да намеря в нета много инфо за недоносени бебета, които ще бъдат разделени от майката за няколко седмици. Вече ми се изясняват нещата трябваше ми малко насока. Млякото тръгна учудващо добре при положение стреса на който съм подложена.

Преди малко  бях при малката и много я похвалиха хапва си с биберон (това е добре че веднага захапа биберон не са я хранили със сонда ), започна с 8 мл а сега е на 30  Simple Smile, пълни си памперса както му е реда и даже днес сама се е разплакала от глад да им напомни за себе си преди часа за хранене.

Aila ,благодаря ти за окуражаващите думи много се изплаших само в 34 седмица бях като ми изтекоха водите и като ми казаха че ще бъде 2 килограма се разтревожих но ме успокоиха че зрелостта на органите е важна. Сега е в кувиоз под наблюдение диша си самостоятелно но ще я извадят оттам след може би седмица и тогава ще ми дадат да я кърмя. Май не съм се изразила правилно под донор имах предвид една майка в отделението която има много кърма и  бе така добра да предложи да я захранят с нея през първите дни когато беше много важно.

Ще видим как ще тръгнат нещата, по-спокойна съм когато знам, че има кого да попитам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия