Плащане на сметка в заведение- кой и доколко?

  • 9 292
  • 43
Имам проблем и неяснота, които ми създават дискомфорт: При посещение на заведение от мъж и жена кой поема сметката? Когато аз я поема се чувствам като властна феминистка; като жената-маж. Когато Той я поеме пак ми е кофти-сякаш съм държанка(от една страна) или, че съм съм  паразитираща експлоататорка _от друга)...Посягам да поема сметката и когато е нищожна и когато е почти непосилна през избраните луксозни питиета от другия...

Питам лаишки
*най вече татковците: "Какви са Вашите усещания, когато жената срещу Вас плаща и когато се "ослушва"?;

*питам и мамите тук: какви са Вашите размисли, усещания и поведения в тази насока?;

*питам и едните и другите: как постъпвати, кога, поради какво...

* и как бихте искали да става заплащането на обща сметка?Благодаря предварително за отговорите Ви!
Виж целия пост
# 1
Плаща, ако тя ме покани. Ако аз каня някоя жена аз плащам сметката. Понякога по-бързия печели.
Като ерген не съм позволявал жена да плаща ...
Колкото до усещанията .... нищо особенно. все едно си купувам весник или плащам сметката за телефон.
Защо се вживяваш в такива глупости?
Виж целия пост
# 2
Яено това е въпрос към не семейни  Mr. Green
Приходите в къщи са общи, няма мое няма твое, следователно и сметките са общи.
Иначе който кани той черпи  Mr. Green
Виж целия пост
# 3
И на мен не ми стана ясно за общи сметки със съпруга/съпругата ли иде реч или с човек с който не си обвързан/а...
А по темата - когато се случи така, че съпруга ми да няма достатъчно пари в себе си (бюджетът ни е общ, но се случва единия да не носи достатъчно кеш), и се налага аз да платя сметката, много странно за мен той настоява да му дам парите, та за пред хората той да ги извади. Струва ми се смешно да имаш подобни предразсъдъци, след като заплатите ви отиват за общите битови сметки, общата храна и общите деца. Ако обаче мъжът е само познат или приятел, бих предложила да делим по равно, да платя своята част или пък бих го оставила да почерпи - зависи от случая и от човека.
Виж целия пост
# 4
Много зависи от човека и от случая.
Ако е бизнес обяд или нещо подобно, обикновено плаща канещият.
Ако съм с приятели, мога да си позволя някой да ме почерпи ако аз в момента нямам възможност да си платя. Понякога и аз плащам ако някой друг не може.
При среща с мъж, винаги съм държала да си плащам сметките, друг въпрос е, че няколко пъти не са ми давали да го правя.
Сега с мъжа ми няма значение кой плаща.
Виж целия пост
# 5
При мен почти винаги мъжът е плащал, но винаги ( независимо дали съм била с приятел или гадже ) съм искала и аз да платя поне моята част. Случвало ми се е да си плащам моята сметка, когато съм била с някой познат, но това е било може би 1-2 пъти. Гледам да не мисля върху тези неща, прекалено маловажни ми се виждат  newsm78
Виж целия пост
# 6
Ако излизам на среща с нов мъж, ми е неудобно той да поеме цялата сметка. Без значение, че той ме е поканил. Винаги настоявам да си платя моята част, но не са ми позволявали. Въпреки това продължавам да се чувствам неудобно.
Сега с приятеля ми сме на принципа "Който има". Понякога той, понякога аз, понякога двамата.
Виж целия пост
# 7
Когато говорим за семейна двойка би трябвало да няма подобни "усещания",парите да са общи(като изключим примерно,че някой си е събирал от да речем закуската на работа някакви пари и си има скътани за всеки случай) и да няма аз плащам това,ти онова...Но при несемейните....Ми аз лично с ечувствам добре и едва ли не поласкана,когато мъжът поеме цялата сметка.Но ми се е случвало и аз да плащам,както се е изкалзал Labrador , ако аз го поканя,въпреки,че е имало пъти когато аз каня,а той плаща,като кавалер по правило!Друг е въпроса как стоят нещата с финансите от двете страни-била съм с човек,който  често нямаше и  0.50ст да си платия чаят през зимата.....Тогава е малко досадно цяла зима по кафенетата,и днеска левче-два...утре пак....Но пък,когато обичаш не мислиш за това колко пари харчиш за човека до теб и по принцип не мислиш и не се  стискаш много много...
Виж целия пост
# 8
Сега няма значение кой кога плаща, защото парите са ни общи.Преди, когато ми се е случвало да съм някъде  с човек, с кого примерно съм в неустановен статут отношения винаги съм предлагала аз да платя, не ми се е получавало.Но ако съм на среща с някой, когото не искам да видя пак - държа и настоявам аз да платя, да не се чувствам длъжна.
Виж целия пост
# 9
с любимия човек се старая аз да покривам разходите, особено предвид, че в момента аз основно участвам в финансовите въпроси  Mr. Green
дори ми е супер неспокойно когато се предприеме някакво излизане и аз нямам пари в себеси да покрия разходите и на двамата, дори и да сме се разбрали да си ги поделим, аз нямам ли достатъчно да покрия и за двамата ми е супер неспокойно Sad

а с приятели, кой когато където свари, другия път другия и така, с тесен кръг от приятели, пропускам само тежките вечери които имат по 80-100лв замо за алкохол, тогава моите 5-7 лв не се усещат Simple Smile
Виж целия пост
# 10
На мен винаги ми е било грозно това разделяне на сметката на мое и твое изконсумирано.
Ако е среща с гадже де.
Не мога да си представя да взема касовия бон и да сметна колко пари дължа.
Обикновенно е плащал младежа,но се е случвало и аз да платя като на неговите възражения отговарям небрежно,че ще се реваншира следващия път подобаващо.
Неловки ситуации не съм имала,както и не съм усещала неудобство от негова страна.
Правя го съвсем естествено,без излишно акцентиране.
Виж целия пост
# 11
Когато аз каня, аз плащам, без значение дали става въпрос за мъж или за жена и по какъв повод.
Виж целия пост
# 12
Това зависи от характера на отношенията - дали са лични или делови, дали става въпрос за гаджета или приятели.

При всички случай нямам проблем да поема сметката или да платя част от нея.
Но ако става въпрос за романтична среща, все пак мисля, че е добре жената да се остави да бъде ухажвана  Wink
Виж целия пост
# 13
Аз никога не съм плащала,когато съм излизала с мъж.Винаги съм имала пари.Татко ме беше научил така-излизам ли с мъж,да си имам пари.Нищо не се знае.Винаги ме питаше при излизане:имаш ли пари?И пак допълнително ми даваше.Но мъжете,с които съм се срещала,никога не са позволявали да плащам нито своята,нито тяхната сметка.Искала съм да почерпя по повод рожден ден и пак не ми е позволявал.Незнам,може би съм попадала на истински мъже.Но в никакъв случай не смятам,че ако сметката се дели,е грозно.Въпрос на договорка между двама.
Виж целия пост
# 14
Конкретно в отношенията с мъжа ми няма някакво разделение! И двамата плащаме както дойде! И на мъжа ми въобще не му прави впечатление, че аз съм платила сметката! Все пак сме едно семейство с общи доходи.
Иначе винаги съм си плащала сама сметките! Много рядко съм позволявала да ме черпят независимо от отношенията, само от повода. Дет са вика: "Чисти сметки, добри приятели!"
В крайна сметка парите са си пари и не растат по дърветата. Дразня се на хора, които не ценят парите си, независимо колко имат и как ги изкарват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия