Как да си направим сухи цветя?

  • 6 872
  • 11
Здравейте! Интересува ме някой може ли да ми обясни как се правят сухи цветя. Имам предвид красив букет да му се изсушат по някакъв начин цветята и да се запазят после.  Simple Smile Надявам се, че няма такава тема, потърсих, но или не мога да работя с търсачката или няма.
Благодаря предварително на отговорилите  bouquet
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Мисля че само определени видове цветя са подходящи за сухи. А относно сушенете, мисля че не е голяма философия - на времето баба ми връзваше с канап едно букетче и го окачваше да съхне някъде на сянка  Simple Smile

Тук има малко инфо:
http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=v … 106&Itemid=34

PS: ще сложа и текста на статията, понеже не знам до кога ще се отваря линка  Simple Smile

Сухите цветя са изключително предпочитани и подходящи за всякакъв вид украса. Тяхна характерна черта е дългата издръжливост, защото дори изсушени не губят очарованието си.
Правила при изсушаване: за изсушаване се избират хубави цветя, листа, клонки и др. Задължителна е тяхната здравина. Никога не трябва да се берат в хладно или дъждовно време! Следва избиране на сухо и проветриво място, където цветята и тревите се окачат а сушене.
Много е важно да имат достатъчно пространство около себе си, за да може въздухът да циркулира около тях. По време на изсушаването е нормално да изтънеят. Цветята и трeвите се сушат вързани в букети обърнати надолу. За суха аранжировка са подходящи класовете и цветовете на просото, овеса, репея, рицина и др.
Съществуват няколко варианта за сушене:
Изкуствено сушене - при него най-често се използват силикагел, пясък, глицерин, електрическа фурна или ютия. В силикагел се сушат рози,теменуги, орхидеи, божур, лале, камелия, нарцис и др.
Силикагелът се употребява на прах, който е необходимо да има син цвят, тъй като само тогава попива влагата. Ако цветът му е розов трябва да се загрее, докато посинее. Начин на употреба: В здрав пластмасов, керамичен или тенекиен съд с похлупак се посипват 5 до 10 см. от силикатния прах. Върху него се подреждат цветята и отгоре отново се посипва прах. Съдът се затваря. Времето за сушене е зависимо от сочността на материала, обикновено са необходими от 5 до 10 дни. След това съдът се отваря и с наклоняване се отстранява праха.
Сушене във фурна - желаният материал се поръсва със силикагел или пясък и трябва да престои от 30 сек. до 1 мин.
Сушене с помощта на ютията: така се сушат цветя като мак, теменуги, декоративен грах и др. Върху дъска за гладене се слагат 4-5 листа попивателна хартия между които се подреждат цветя, а отгоре се поставят още 4-5 листа хартия. Притискат се с гореща ютия. Това е най- бързият и удобен начин за сушене- подходящ за направата на стенна украса.
Виж целия пост
# 2
Здравей,

Мисля че само определени видове цветя са подходящи за сухи. А относно сушенете, мисля че не е голяма философия - на времето баба ми връзваше с канап едно букетче и го окачваше да съхне някъде на сянка  Simple Smile

Тук има малко инфо:
http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=v … 106&Itemid=34
Благодаря, не разбрах само дали ще стане за рози. newsm78Сигурно става, защото съм виждала по цветарски магазини да продават изсушени такива, ама незнам. Simple Smile
Виж целия пост
# 3
В горната статия пишат че за рози се използва силикагел, ама нямам представа от къде се купува.
Тук има няколко статии за сушене на рози, но на англ.

http://www.save-on-crafts.com/dryingroses.html
http://www.ehow.com/how_2051151_dry-roses.html
http://ezinearticles.com/?How-To-Dry-Your-Roses-Perfectly-So-The … ver&id=333016

За съжаление не се оправям много добре с английския, за да преведа по-мажните неща.
Виж целия пост
# 4
Аз съм си изсушавала рози ,но не съм ползвала никакви препарати  Rolling Eyes ,но ако е по-сигурно че ще изтраят повече години и да не се развалят е добре да е с гела.
А иначе просто ги обръщам надолу закачени някъде на проветриво /е не и да отлети  Mr. Green от вятъра/ и като изсъхне го пръскам с лак за коса поне 2-3 пъти на части  Wink
Можеш да пробваш и двата варианта. Peace
Виж целия пост
# 5
Благодаря и на двете за отговорите. Аз с букета от Св. Валентин така направих, още виси, ама някак си не е изсъхнал напълно.
Sisa q, в кой точно етап напръскваш с лак за коса? И получава ли се в крайна сметка същия ефект, като тези които продават в магазините?
А този гел ... ще го потърся и него. за първи път чувам за него newsm78
Виж целия пост
# 6
Ми като са изсъхнали почти всички/ако е 1 да е почти изсъхнала/ веднъж не много силно/и не обилно/ и след това като са вече напълно сухи и на различен период от време.  Wink  /ано си ме разбрала и да стане за да си доволна от полученото/  Peace
Виж целия пост
# 7
Ми като са изсъхнали почти всички/ако е 1 да е почти изсъхнала/ веднъж не много силно/и не обилно/ и след това като са вече напълно сухи и на различен период от време.  Wink  /ано си ме разбрала и да стане за да си доволна от полученото/  Peace
Благодаря ти Hug Ей сега ще ги напръскам ( 3 са ), а имам още 7 от 8 март, но те са си живички още. Наистина ми се иска да си ги запазя , макра и изсъхнали. Simple Smile
Виж целия пост
# 8
После се похвали, че ако може и снимка покажи ,че аз отдавна не съм си правила и тъкмо ще ме зарадваш  Hug
Виж целия пост
# 9
Розите можеш да изсушиш като ги намажеш с разбит белтък листенце по листенце и ги оставиш така да си съхнат. След намазването им с белтък, можеш да ги поръсиш със захар на кристали. Стават като заскрежени и е много ефектно.
Хубаво е след това да се врътнат малко на ниска температура в печката, но не е задължително.
Виж целия пост
# 10
Розите можеш да изсушиш като ги намажеш с разбит белтък листенце по листенце и ги оставиш така да си съхнат. След намазването им с белтък, можеш да ги поръсиш със захар на кристали. Стават като заскрежени и е много ефектно.
Хубаво е след това да се врътнат малко на ниска температура в печката, но не е задължително.
Благодаря ти. Simple Smile Чудесна идея, но малко не ми е ясно как листенце по листенце, те ще се разпаднат ми се струва. newsm78
Виж целия пост
# 11
После се похвали, че ако може и снимка покажи ,че аз отдавна не съм си правила и тъкмо ще ме зарадваш  Hug
Задължително, само че аз имам чувството, че ще изсъхна преди тях. Sad
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия