Подготвителна група - лиценз?

  • 1 353
  • 14
Някой има ли представа какво представлява свидетелството за завършена подготвителна група и до колко сериозно се гледа на него?
Ако детската градината, в която детето е карало подготвителната група няма лиценз, предполагам че не може да издаде свидетелство. Какво става тогава?
Виж целия пост
# 1
За първи път чувам за лицензиране на детски градини, но както и да.
Не се притеснявай, при всички случаи ще ти приемат детето в първи клас, защото основното образование е задължително.
Виж целия пост
# 2
Ние имахме такова свидетелство за завършена предучилищна.
Искаха ни го при записването в първи клас.

Доколкото знам е задължително .
Виж целия пост
# 3
ето и аз научих нещо ново. Но пък Дияна има време, само в 1ва група е. Ще питам довечера в градината за това свидетелство.
Виж целия пост
# 4
Само да уточня, че става въпрос за части детски градини /респективно лиценз/. Всички държавни градини имат предучилищна и могат да издават съответните свидетелства.
Виж целия пост
# 5
Задължително е да се представи свидетелство за завършена предучилишна при записване в 1-ви клас. Без него няма да приемат детето в никое училище. Уредено е в Закона за народната просвета-"чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г., в сила от 2003/2004 учебна година) (1) Подготовката на децата за училище една година преди постъпването им в първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи към детските градини или в подготвителни класове в училище, като родителите или настойниците се освобождават от заплащането на такси."
Виж целия пост
# 6
Моята също завърши частна детска градина и от там и дадоха свидетелство.
Но не всички частни градини имат лиценз да издават такива .

Знам обаче , че директорите на такива градини имат уговорки с такива на лицензирани и от там издават свидетелствата на децата.

Това мисля, че не е проблем , защото ние като записвахме Бети в първи клас само взеха свидетелството и въобще и не са ни питали точно в тази градина ли е завършила предучилищна.
Виж целия пост
# 7
Цитат на: Летисия
...Знам обаче , че директорите на такива градини имат уговорки с такива на лицензирани и от там издават свидетелствата на децата.

Това мисля, че не е проблем , защото ние като записвахме Бети в първи клас само взеха свидетелството и въобще и не са ни питали точно в тази градина ли е завършила предучилищна.


Как да ви попитат? На кой би му хрумнало, че това е възможно? Да заемеш свидетелство от друга ДГ? А и коя уважавана детска градина би си позволила такова безумие. И в двете посоки - и да "заема" и да приема свидетелства?
Виж целия пост
# 8
Ами аз знам , че има такава практика и затова споделям.

Просто има явно частни градини, които преди да излезне този закон за задължителната предучилищна не са знаели да си вземат и за този род дейност лиценз.
Явно неискат децата учили при тях толкова години да се местят само за една година и после пак местене при тръгване в първи клас.
Може би това е и причина да имат тази практика докато си изкарат лиценз.
Виж целия пост
# 9
Димана е в държавна детска градина, сега в края на годината, на заключителното и тържество, ще им раздават свидетелства за завършена предучилищна, свидетелство  пък ни искат от училището, в което я записахме.
 Частните детски градини, би трябвало също да могат да издават такива свидетелства, не знаех, че се изисква отделен лиценз, за предучилищна, но е напълно възможнао да е така Rolling Eyes
Виж целия пост
# 10
Този закон влиза в сила по едно и също време за всички детски заведения. Какво означава едните са знаели, пък другите не са? А подготвени и квалифицирани учители откога имат за предучилищна? От преди или след закона? Съжалявам, явно има таква практика, не допускам че преиначаваш истината. Но за мен това е несериозно. Аз бих си направила много нелицеприятен извод за една такава детска градина, още повече имаща претенциите за елитна. Казвам това, защото знам, че няма частна детска градина, която да няма претенциите за елитно заведение.
Виж целия пост
# 11
Цитат на: dara
Този закон влиза в сила по едно и също време за всички детски заведения. Какво означава едните са знаели, пък другите не са? А подготвени и квалифицирани учители откога имат за предучилищна? От преди или след закона? Съжалявам, явно има таква практика, не допускам че преиначаваш истината. Но за мен това е несериозно. Аз бих си направила много нелицеприятен извод за една такава детска градина, още повече имаща претенциите за елитна. Казвам това, защото знам, че няма частна детска градина, която да няма претенциите за елитно заведение.


Виж сега, аз незнам подробно как стоят нещата. Казвам това което съм подучула.
Мисля, че този закон влезе в сила от миналата година и явно е бил изненада за повечето градини. Още повече , че се иска явно отделен лиценз за предучилищната, което при държавните градини незнам дали е точно така. Затова може те и да са си подготвени да развиват тази дейност по принцип. А частните имащи такъв лиценз явно още при самата си регистрация са се регистрирали да развиват дейност и над ниво - детска градина. Още повече , че повечето частни градини си имат и училища към тях.
Незнам колко бързо се вади този лиценз, но ако някой градина миналата година е ползвала чужд лиценз за тази сигурно вече е успяла да си извади.
А по въпроса за преподавателите и дали могат да се справят да подготвят дечица в предучилищна няма какво толкова да се мисли.Просто градината си наема още една квалифицирана възпитателка и въпроса е решен.
Виж целия пост
# 12
Ами аз като избирам училище или ДГ за децата си много му мисля да ти кажа. И сигурно по тази причина това, което ти казваш ми звучи ненормално или по-скоро неприемливо, нека така да го кажа. Но, важното е всеки да е сигурен и доволен от избора си. А и изместихме темата малко.  Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Да и аз обичам много да мисля щом става дума за щерката и къде да се образова  Grinning

По принцип много държа на лиценза и документа за завършено образование, но да ти кажа честно специално за ниво предучилищна не съм много придиряла. Записах я по задължение, а не с идеята нещо да научи, защото тя си беше напълно подготвена.
Важно беше да има този по закон изискван документ за да си я запиша после в училището ,което си бях избрала.
За мене това задължаване да учи детето предучилищна не е много добра идея, защото в първи клас много от нещата се препокриват и на децата им е скучно.
Хубавото беше, че от градината където я записах ни издадоха този документ и не се наложи да се чудя и мая какво да правя.

Надявам се да не сме изместили много темата и това , което обсъждаме да е полезно за някого  Grinning
Виж целия пост
# 14
И аз така.  Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия