Техника за Емоционална Свобода

  • 134 653
  • 763
Наскоро оформих уводната информация за ТЕС. Сега имам време да пусна нова тема с подобрен първи постинг.

И така...
Техниката за емоционална свобода (ТЕС) е инструмент, който най-често се използва за самопомощ.


Техниката е:
•   напълно безопасна
•   изключително мощна
•   удивително проста

Кратко описание на ТЕС
Най-общо техниката се състои в това човек да си потупва някои акупунктурни точки, докато говори или мисли за даден проблем. От това проблемът се изчиства. Има и друго, което лесно се научава при подробно запознаване с ТЕС.
В една разновидност на ТЕС се потупват точките и се изговарят или мислят позитивни фрази.

Приложения на ТЕС

От името Техника за емоционална свобода става ясно, че с техниката се работи върху емоционални проблеми. Така е, но не само.
ТЕС намира приложение при справяне с всякакви ситуации и проблеми:

•   нежелани емоции
•   физически неразположения
•   зависимости
•   болки
•   бърза помощ
•   междуличностни конфликти
•   сценична треска
•   предстоящи важни събития
•   интеграция в общество
•   личностно развитие
•   ниско самочувствие
•   дислексия
и всеки друг личен проблем, за който някой би се сетил

Когато няма проблем
ТЕС намира приложение и при:
•   утвърждаване на желано качество
•   подобряване на спортни постижения
•   увеличаване на желани емоции
•   профилактично изчистване
•   постигане на желание

Времетраене
Едно стандартно прилагане на ТЕС продължава 2 минути. В началото може да отнема повече − от 2 до 10 минути.

Време за решаване на даден проблем с ТЕС

Времето за решаване на даден проблем зависи много от човека и от проблема.
•   Има случаи, при които дългогодишна емоционална травма или фобия се изчиства за няколко минути. Но това не е правило.
•   Нормално е емоционална травма да се изчисти за около час-два работа с ТЕС. Но може да отнеме и няколко сеанса.
•   Нормално е зависимост към тютюнопушене да се изчисти за един сеанс, ако се открие коренът на проблема или за няколко седмици.
•   Нормално е болка някъде в тялото да мине за едно или 2-3 прилагания на ТЕС. Ако болката е хронична и не изчезне за винаги, се работи по нея повече, може би месец, два. Зависи.
•   Нормално е фобия да се изчисти за около час. Или за няколко сеанса.
•   Нормално е първите симптоми на настинка да се тушират с няколко прилагания на ТЕС. И настинката да не се развие.
•   Нормално е сериозно хронично неразположение да се изчисти от един месец до една година.
•   Нормално е сериозно нараняване да се овладее за минути.
Нормално е емоционалните проблеми да се изчистват по-бързо от физическите (не е задължително).

Много бързо може да се усети резултат от техниката. Но едно по-задълбочено изчистване предполага системна работа.

Предимства на ТЕС
•   Безопасност.
Техниката е напълно безопасна.
Дори ако някой прави ТЕС за проблем, който няма, това не може да му вреди.
ТЕС е безопасна и при бременни, кърмачки, бебета и малки деца.
•   Бързина.
Ефектът от ТЕС обикновено е неочаквано бърз. Понякога хората мислят, че им е минало от само себе си и не свързват това с ТЕС.
•   Простота.
Техниката е толкова проста, че често хората я подминават с насмешка.
•   Гъвкавост
В комбинация с други методи ТЕС усилва желания ефект и намалява евентуална вреда от тях.
•   Вътрешно противоречие.
Много проблеми не могат да бъдат решени с никакъв подход, защото има вътрешно неосъзнато противоречие, което се противопоставя на работата върху тях. ТЕС първо изчиства това вътрешно противоречие и после помага за решаване на проблема. Затова ТЕС успява там, където други инструменти и методи не могат.
Въпросноро вътрешно противоречие се нарича още психологичен обрат и често се пише със съкращението си ПО

Позитивни и негативни фрази
Вълната на позитивното мислене оставя впечатление, че да се насочва мисълта към проблеми е вредно и не трябва да се прави. Оказва се обаче, че мисълта за нещо негативно в комбинация с потупване по точките, което се прави по време на ТЕС, трансформира негативното в позитивно и отваря мирогледа. Светът остава същият след работа с ТЕС, но човек стига до нова гледна точка, от която се чувства свободен.
Освен това има разновидност на ТЕС, при която се потупва и се говорят позитивни утвърждения. С което позитивното се постига.
Малко е странно, но е така.
При потупване с негативното то се изчиства.
При потупване с позитивното то се постига.

Подробно описание на ТЕС
ТЕС може да се научи по няколко начина:
1.   Книги
В България има две книги от български автори и няколко преведени.
   −   „Техника за емоционална свобода”, автор Иван Петърнишки, издателство Феникс
   −   Другата българска книга ще бъде дописана след време.
   −   „Обещанието на енергийната психология”, автори Дейвид Фейнстейн, Дона Идън, Гари Крейг, издателство Дилок
   −   „Техника за емоционална свобода for Dummies”, автор Хелена Фоун, издателство ИК "АлексСофт"
   −   „Техники за емоционално освобождаване”, автор Хорст Бенеш, издателство СофтПрес
2.   В Интернет свободно се разпространява ръководството на Гари Крейг (създателят на ТЕС) на английски. Намира се на сайта http://www.eftuniverse.com/
4.   В Интернет има много видео клипове с описание на ТЕС. Разпространяват се свободно и лесно се намират с търсене по думата „EFT”
5.   Провеждат се практически семинари. В България за сега семинари се провеждат от петима души и една организация. Това са Иван Петърнишки, Огнян Симеонов, Веселин Михайлов, Ценка Местанска, Борис Чеширков, Институт за интегрално развитие. За всеки по-конкретно информация се намира в Интернет.
6.   ТЕС може лесно да се научи от познат, който вече я знае.

Резултати
Все повече хора в България работят с ТЕС. Практикуващи споделят резултатите си и намират подкрепа във форума на Иван Петърнишки − http://www.emozdrave.info/forum

История
ТЕС е създадена през осемдесетте години на миналия век от Гари Крейг (американец, инженер), който е ползвал разработките на д-р Роджър Калахан (американец, психолог), който пък е черпил от традиционната китайска медицина.
В България ТЕС се разпространява от 2006 г.
Оригиналното наименование е Emotional Freedom Technique (EFT).
Виж целия пост
# 1
Мая+Доброслав=Кирчо, наистина ти благодаря за разнообразната информация, която ни поднасяш.

Относно ТЕС, честно казано ядосах се.   "Това е революционна нова техника " - как пък не. Това са си древни източни знания и техники - енергийни меридиани, акупунктура, акупресура и т.н.
Виж целия пост
# 2
Да, така е. Всичко ново е добре забравено старо.
Но те не претендират да са открили меридианите или акупунктурните точки. А нов начин на работа с тях.

Между другото прочетох книгата. Още не съм правила техниката. Ще дам отчет и за това Wink
Виж целия пост
# 3
Прилича ми на реклама.Не казвам,че няма да има успех,но не бих си дала парите(при това не са малко) за неща дето са известни от много отдавна.
Виж целия пост
# 4
Omega, не е реклама, споко. С Мая, и с някои други хора, се запознахме с човека, който стои зад цитирания сайт на една среща по съвсем друг повод, и честно казано даже имаме повод да сме му ядосани.
Мая явно е предценила, че си заслужава да сподели това, което е научила. Друго не мога да коментирам на този етап, тъй като аз все още не съм прегледала информацията, чакам да ми размине малко, че така ще съм доста предубедена.
Мая, ще ми е интересно да споделиш резултати, когато пробваш.

пп Мая, сега се загледах - ако искаш, за да няма протести, изтрий от извадката координатите.
Виж целия пост
# 5
Да, вярно, обаче не мога да си променям началните постинги вече. Освен ако не помоля модераторите Wink
Виж целия пост
# 6
С Мая, и с някои други хора, се запознахме с човека, който стои зад цитирания сайт на една среща по съвсем друг повод, и честно казано даже имаме повод да сме му ядосани.

Я разкажи,че ми стана интересно.Не знам откъде,но името му ми е страшно познато от някъде.
Виж целия пост
# 7
по мое наблюдение всички "революционно нови учения" са добре забравени стари или компилация от няколко стари. това не означава, че са лоши или че не действат. на мен цената за семинара ми е височка, но пък това е пазарната икономика - ноу-хау-то струва най-скъпо...или пък за колкото можеш да го продадеш Wink
иначе техниката ми се вижда интересна...аз бих я пробвала...някой ден.

п.п. що сте му ядосани на човека, той съвсем доброномерен беше Wink
Виж целия пост
# 8
Аз съм против това стари знания или  "революционно нови учения" да се продават за пари.Ако някой иска да направи нещо за другите наистина от добро сърце,ще го направи без да чака парици.Но работата е там,че всеки го прави само за това,колкото и да отрича.
Виж целия пост
# 9
що сте му ядосани на човека, той съвсем доброномерен беше Wink

Може и да беше, ама нали уж психолог го раздава - малко странен начин избра да привлече внимание Confused

А аз до вчера не знаех, че сме се запознали с тебе, добре, че Ива ми каза Embarassed
Виж целия пост
# 10
Привет!
И аз бях на въпросната среща (Благовеста  Grinning) - човекът ми направи странно впечатление там, както и на вас.
На сайта всичко ми звучи много високопарно, по американски и честно казано ако нямах впечатление от съпругата на господина едва ли щях да обърна внимание.

Но и аз си поръчах книгата и като я изчета и пробвам ще кажа какво мисля.
Цените за семинар и сеанс и на мен ми струват доста височки...
Виж целия пост
# 11
А аз до вчера не знаех, че сме се запознали с тебе, добре, че Ива ми каза Embarassed
хехе, вече знаеш Grinning а и може пак да се запознаем, ако искаш - ще ми бъде приятно
иначе начинът и на мен не ми допадна...
 
Аз съм против това стари знания или  "революционно нови учения" да се продават за пари.Ако някой иска да направи нещо за другите наистина от добро сърце,ще го направи без да чака парици.Но работата е там,че всеки го прави само за това,колкото и да отрича.
Hug
да, и моето мнение е такова, но човек има избор - да продава или да не продава, да купува или да не купува...
това с плащането е етичен въпрос и за двете страни. примерно, особено неприятно ми стана, когато разбрах, че Венци Евтимов са го изгонили от залата, в която преподава, защото не може да я плаща Sad човекът няма такса - има кутия, в която всеки пуска колкото прецени и когато прецени. залата е голяма и винаги се пръска по шевовете. смятай колко хора си ходят ей така на аванта, без да се замислят, че тази зала струва пари...за труда на човека и знанието, което получават не говорим изобщо...та така...
извинявам се за големия ОФФ, който създадох Embarassed
Виж целия пост
# 12
особено неприятно ми стана, когато разбрах, че Венци Евтимов са го изгонили от залата, в която преподава, защото не може да я плаща

Това наистина е ужсано.И сега къде е?Аз имам голямо желание да присъствам на някоя сбирка и най-вече да се запозная с него.Пред лятото може да е някаде навън може би. newsm78
Виж целия пост
# 13
Агнешка, щях да се радвам да се запознаем. Друг път свиркай, ако познаеш някого на живо. Мисля, че по снимката лесно могат да ме познаят хората на живо. Или поне до сега се е случвало.

Нека да не моля модераторите за промяна. Стана ясно, че текстът горе е копи/пейст от сайта и не прецених овреме дали да махна координатите.
Виж целия пост
# 14
... човек има избор - да продава или да не продава, да купува или да не купува...
това с плащането е етичен въпрос и за двете страни.

Да, точно така е. Аз напоследък много усилено се опитвам (и като че успявам) да не се дразня от това, че някои неща се продават за пари, и то за много пари... Мъчно ми е, и в никакъв случай не могат да спечелят уважението ми така, както тези, които безкористно разпространяват знанията си, ако не безплатно, то поне срещу разумно заплащане, но... в такива времена живеем...

Иначе на мен и книжката ми се струва доста скъпа - 20 лв. си е почти двойно в сравнение с цената на същия тип книги. А и при положение, че (както Мая беше така добра да сподели) първите 30-40 страници са общи приказки относно това дали тези методи действат, а и изобилствало от правописни грешки... Аз лично съм в много дълбок размисъл дали да си я купя...

Благовеста, и аз така - ако не беше жената, господинът директно щях да съм го зачеркнала още след срещата, нищо, че може и да беше добронамерен.

Всъщност не мисля, че е толкова голям този ОФФ, горе-долу сме си по темата  Wink

Другия път трябва да се представяме освен с имена и с никове, ще се окаже, че се познаваме доста по-добре, отколкото като за първа среща Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия