за кукумявките и суеверията

  • 185 764
  • 119
незнам дали тук е мястото на запитването ми,но...ще продължа.чувала съм че през нощта когато кукумявка кукала(незнам как да го кажа)пред определена къща-значело че предизвестява за смърт на някой от хората в тази къща.вече седмица на отсрещният стълб пред нас се появява тази зловеща птица,свекър ми я гони с бомбички и пиратки,но на другата вечер пак е на същото място.искам да питам-т.като кукумявката само известява за предстоящо зло,като я изгоним от стълба ние гоним само вестоносеца,или гоним и смъртта.това не ми е ясно newsm78 .не вярвам в суеверия,но направо вече ме хваща страх,всяка вечер едно и също...вие какво мислите,и как бихте реагирали?
Виж целия пост
# 1
нямате си работа, че се занимавате с глупости!
на село, баба ми говореше така за кукумявките ..... да не се бъркаш нещо?
а и като им мине размножителния период, да не би да спират нещастията?????
Виж целия пост
# 2
Кукувицата е предвестник на пролетта, когато я чуеш да кука, трябва да имаш в джоба си пари, за да ти върви цяла година. Така знам аз. А за кукумявката и аз съм чувала подобни работи, но аз вярвам само на хубавите суеверия.
Виж целия пост
# 3
За кукувицата не съм чувала такова нещо! Naughty
Виж целия пост
# 4
Ако това ще те успокои това суеверие се отнася за кукумявката, а не за кукувицата.
Виж целия пост
# 5
И аз знам, че кукувицата е добър предвестник. А и по мое мнение, не животните са страшни, а от хора трябва да се пазиш!
Виж целия пост
# 6
Птици, не може само да си мълчат 33uu
Суеверието е за кукумявка - колкото пъти изкука/ или мяука в случая/ толкова дни остават на някой.
Ти си помисли дали е реално това ....

Помислих си по заглавието на темата, че ще обсъждаме кукувиците които вярват в суеверия.........
Виж целия пост
# 7
Кукувицата е предвестник на пролетта, когато я чуеш да кука, трябва да имаш в джоба си пари, за да ти върви цяла година.
Peace

Ако това ще те успокои това суеверие се отнася за кукумявката, а не за кукувицата.

 Peace

Това са поверията .За да те успокоя ще ти кажа ,че съм чувала кукумявка отдавна ,когато имаше болен в къщата и нищо лошо не се случи. Тъй , че по-малко суеверия - по-спокоен живот.

П.С. Кажи на свекър ти да остави животинчето намира .Горката птица с нищо не е виновна ,че му хлопа дъската.
Виж целия пост
# 8
олее,извинявам се за объркването-става въпрос за кукумявките.
Виж целия пост
# 9
По повод суеверията да добавя, че гледам черна котка и то отдавна и нищо лошо не се е случило.
Виж целия пост
# 10
Кукумявките живеят под покривите.Харесва им на животинките....намират и храна в нашите гадни градски условия....Ами нормално е да си общуват гадинките.Знам за суеверието с кукумявките,за което знам,че ако ти кацне на прозореца или балкона- за тогава важи....
Виж целия пост
# 11
По повод суеверията да добавя, че гледам черна котка и то отдавна и нищо лошо не се е случило.
Сигурно още не ти е минавала път!  Mr. Green


Цитат
Домашна кукумявка-(Athene noctua)

.....
Обитава скални терени, отвесни брегове, постройки в селища, окрайнини на гори. единични дървета сред открити пространства. През последните години е редовен посетител на големите жилищни комплекси. Размножителният период започва през март. Тогава е много гласовита. През цялата нощ се чу8а характерното „кукумяуу", „кукумяуу".Гнезди в скални цепнатини и в кухини между камъни, по тавани, в хралупи и в изкуствени гнездилки. Женската снася 3-6 бели гланцирани яйца, които мъти 28-30 дни.
....
Домашната кукумявка е ценен помощник на човека в биологичната борба с вредителите, Основна храна са мишевидните аризачи и насекомите.


Оттърви се от суеверията....така ще живееш по-спокойно!
Виж целия пост
# 12
Кукувица и кукумявка са два коренно различни индивида. Joy Joy Joy  Поправи заглавието на темата си. Относно поверието, чувала съм го от мноооого малка, и посред нощ съм излизала на улицата да гоня кукумявка с камъни от дървото, която упорито обаче всяко лято си идваше пак на същото място. Абсолютно нищо не се е случило. Беше преди 10 години. Просто спрях да им обръщам внимание. Чувала съм ги на много места, както и на много от къщите на комшиите ни. На никого нищо не се е случило.
Виж целия пост
# 13
 Абсолютни глупости!
И ние си имаме кукумявка в махалата. Загнездила се е под покрива на комшиите. Яде мишките и буболечките....Чуваме я редовно от години .
 Ако беше вярно това суеверие, досега човек да не е останал! 
Я по сериозно!  Wink
Виж целия пост
# 14
Честно да ти кажа посмях се от сърце ...  Joy
не е кукувица , а кукумявка - това са две различни птици .... и каквото и да известява бомбичките няма да го спрат ..искам да кажа вярваш ли че като изгониш пилето , на което му се е  прикукало ще избягаш от съдбата си например ... Crossing Arms
за справка моята прабаба , която и сега е жива , да ми е жива и здрава казваше :Ако ти е писано да се обесиш няма да се удавиш...така че ти си прави сама изводите !
Не съм чела другите постове и дано не се повтарям ... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 15
 За кукумявките не е вярно, явно там се е приютила. Но съм била свидетел на внезапна смърт, след като цяла нощ кучето ви "на умряло". Мисля че те могат да предусещат.
Виж целия пост
# 16
Най-много ми върви, когато черна котка ми мине път! Mr. Green Ако и ти си на този принцип,чакайте увеличение на фамилията!
Наистина,не се впрягай,каквото човек сам си направи................
Виж целия пост
# 17
Както казва майка ми , откъде едно пиле, ще знае кой кога ще умре. Но си е зловещо, още повече когато ти е насаден този страх.Веднъж бяхме на сватба в ямболско село и в къщата където ни сложиха да спим през ноща, на прозореца кацна кукумявка и цяла нощ вика. Познайте каква сватба изкарах и колко ме беше страх, но нищо не се случи тогава.Друг път тъкмо изпращах дъщерята сама с влак за морето и като се развика, аз изстинах, че ще се случи нещо по пътя или на морето. Единственото , което и се случи, че изгоря жестоко на слънцето и цял месец след това се белеше.До нас от няколко години живее кукумявка в един разрушен блок и по цяла нощ я чувам.Миналата година, когато дъщерята беше зле, си мислех, че за това е викала, но дъщерята оживя,слава  Богу!
Виж целия пост
# 18
Аз пък обожавам нощните птици.
Още помня как когато бях дете една ненормална лелка уби една кукумявка поради описаната от теб причина.  Тя си "кукмявкаше"  в квартала от години, веднъж залепна за една смола и това и струваше живота  Sad.  Никой освен нея не умря  през двайсетте години през които живях там.  Забрави тия глупости. 
Виж целия пост
# 19
Абсолютни глупости!
И ние си имаме кукумявка в махалата. Загнездила се е под покрива на комшиите. Яде мишките и буболечките....Чуваме я редовно от години .
 Ако беше вярно това суеверие, досега човек да не е останал! 
Я по сериозно!  Wink
Joy Joy
Виж целия пост
# 20
И аз съм го чувала това. В общи линии, мъча се да не вярвам на подобни суеверия. В интерес на истината обаче звукът, който издават тези птици, ми е ужасно злокобен и обикновено затварям прозореца, за да не чувам.
Виж целия пост
# 21
Кукумявките не са ли защитен вид?
Ако е така и да не е така, спрете да гоните животното. Нека си живее.
А суеверията - оставете ги в миналия век!
Виж целия пост
# 22
Е отдавна не бях се смяла така, благодаря !  Joy
Виж целия пост
# 23
Еххх колко мъка има по тоя свят.......... Mr. Green
Горкото животно, чак с пиратки ще го гонят Sad
Виж целия пост
# 24
Вие ли гърмите,бря!?!?  #2gunfire
Виж целия пост
# 25
 hahaha Joy Joy Joy Joy Joy.......
Виж целия пост
# 26

Ох, милата. Заповядай под моето крило  Simple Smile
Виж целия пост
# 27
А ти се чудиш кой те смущава а?Е,на-признаха си....  hahaha  hahaha  hahaha  Joy  Joy  Joy
Виж целия пост
# 28
А аз се опитвам да го докарам на пойна птица,ама на ся,разтрепери ми се гласчето,"не пей ми сееее",кукумяууу...  #Crazy
Виж целия пост
# 29
никой не се е опитвал да убива птицата,пиратките се гърмят долу на земята под стълба,с цел кукумявката да отлети,а не да се просне на земята.свекър ми е от старото поколение и е нормално да е по-суеверен.
Виж целия пост
# 30
И аз съм чувала, че когато кукувица кука трябва да имаш парички в джоба си, за да имаш през цялата година.
То кукумявки май не останаха, та да ги чуваме, аз мисля, че тя беше птицата, която крадеше яйцата на другите птици.
 Thinking Crossing Arms ooooh!
Виж целия пост
# 31
Както виждам си младо момиче ... не се занимавай с глупости  Peace
Вместо да гониш кукумявки със свекъра, измислете нещо по-полезно с мъжа ти  luvbed
Виж целия пост
# 32
http://www.zoomania.org/content/view/2531/34/ - ето,няма страшно!
Виж целия пост
# 33
аз снощи видях кукумявка на терасата само стоеше и ме гледаше не кукаше после изчезна ,някой знае ли какво е значението ако ти кацне кукумявка на балкона
Виж целия пост
# 34
аз снощи видях кукумявка на терасата само стоеше и ме гледаше не кукаше после изчезна ,някой знае ли какво е значението ако ти кацне кукумявка на балкона

Че е спряла да си почине преди да отиде на лов за храна.
Виж целия пост
# 35
дано е така защото съм чувала,че вещаят зло
Виж целия пост
# 36
Аз знам че трябва да и дадеш трохи хляб.
Виж целия пост
# 37
И аз гледам да не вярвам н а такива поверия, но е факт, че миналата година една кукумявка... и действително в къщата имаше смърт.
Мисля, че това е било случайност все пак Confused
Виж целия пост
# 38
Аз не вярвам в това.Склонна съм да повярвам на сънища, които при мен са се случвали.Сънувах, че отивам на гости у моята приятелка и един човек ми казва - тук няма да я намериш, тя почина.Това беше на последната задушница, миналата седмица приятелката ми почина.Не знам дали това е съвпадение, но е ако е, то е ужасно.
Виж целия пост
# 39
 Whistling Пак ли се почна....
Виж целия пост
# 40
Ако кукумявка чуете да кука, първо най-вероятно е започнал размножителния им период
и си търси партньор.
Второ, наоколо има необитаеми сгради, или сгради, в които рядко се мяркат хора.
Трето, има мишки.
аз снощи видях кукумявка на терасата само стоеше и ме гледаше не кукаше после изчезна ,някой знае ли какво е значението ако ти кацне кукумявка на балкона
Те така ловуват, кацнали на по-високичко изследват шумовете от земята. След малко безшумно излитат надолу и описват дъга, в края на която кацат на друго високичко място.
В някои страни има глоби не само за трепане на защитени животни и разрушамане, но и
за безпокоенето им. Например да събудиш спящ прилеп в Обединеното кралство.
Цитат
В Обединеното кралство всички прилепи са защитени със Законите за дивата природа и природата и при най-малкото обезпокояване на прилепа или на мястото, където той спи, може да последва солидна глоба.
уикипедия.
Виж целия пост
# 41
В някои страни има глоби не само за трепане на защитени животни и разрушамане, но и
за безпокоенето им. Например да събудиш спящ прилеп в Обединеното кралство.
Подкрепям!!!
Само така!!!
 Mr. Green
Виж целия пост
# 42
Както виждам си младо момиче ... не се занимавай с глупости  Peace
Вместо да гониш кукумявки със свекъра, измислете нещо по-полезно с мъжа ти  luvbed
Peace
Виж целия пост
# 43
И аз не вярвам на суеверия, но това за кукумявката мисля че е верно .Точно преди една година родих второто си дете . Дни преди да се роди вечерта чух кукумявка и то не една вечер. Не обръщах внимание на такива глупости тогава. Когато на 5 -тия ден от раждането сина ми почина си мисля ,че има нещо вярно.
Виж целия пост
# 44
Рени, съжалявам за изгубеното ти детенце.
Но то сигурно и врабчета са цвърчали. Може и от тях да е.
Може би, когато някой самотен човек легне болен, дворът и къщата запустява, не се мяркат много хора. Кукумявките обичат да не ги безпокоят, харесват такива къщи, навярно градината буренясва, появяват се повече мишки и идва кукумявка. След време човекът умира и хората казват, ето, появи се кукумявка на къщата му и човекът умря. Слагат каруцата пред коня, следствието пред причината.
Виж целия пост
# 45
Ами може и те да са цвърчали, знам ли ,но не съм чула поверие за врабчета .Болката по изгубено дете е несравнима. Само човек преживял я  знае какво е в сърцето на една майка .Думите ти ме нараниха .
Виж целия пост
# 46
Съжалявам, но не виждам никаква връзка между живота на една птица и смъртта на хора.
Кукумявките живеят целогодишно между нас, няма къде другаде. Чуваме ги само напролет,
през размножителния период, и само тогава ги забелязваме.
Виж целия пост
# 47
Чувала съм и аз, че където кука кукумявка някой умира. Но срещу нашия блок живее кукумявка вече няколко години и си кука всяка нощ, никой не е умрял. Не се притеснявай.
Виж целия пост
# 48
Аз също не вярвам на суеверия, но знае ли човек........ Преди няколко години почина свекъра на моя позната. В разговор с нея тя ми каза, как няколко вечеря точно под прозореца на стаята в която живеел свекър и прелитала кукумявка и кукала. И така няколко вечери, но една вечер не дошла, а на следващата сутрин починал. Повече не са я чули да кука. Преди да почине дядо ми (до този момент, никога не бях чувала кукумявка) точно над прозореца на неговата стая прелетя и кукаше... Спомних си тогава за нейните думи и как тогава и казах, че са глупави суеверия.... Дядо ми почина след това! Повече не съм я чула кука...
И нейния свекър и дядо ми бяха полни преди да починат, но това с кукумявката - дали е съвпадение, предхождащо деня на смърта им....  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 49
Бяхме на почивка на гръцки остров, в една прекрасна вила. Всяка вечер кукумявка ни правеше компания, наслаждавахме се на нейното "кукумяуууу" като част от заобикалящите ни природни звуци, които толкова много ни липсват в бетонните градове. Сега трябва ли да мисля, че ще се изпонатръшкаме всички наред? newsm78
Напълно съм съгласна с Вълкът с дълъг ник , не може да се отдаваме на суеверия и да свързваме нещастия споходили ни в живота с птици или други животинки Peace.
Рени, дълбоко се прекланям пред скръбта ти, сигурна съм, че на света няма по-голяма мъка от тази, която се е наложило да изпиташ ти Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 50
    Не се страхувам от кукумявките.При нас от години се появяват периодично и все кукат от комините на високите къщи.И на нашата къща също са кукали.Нищо не се е случило на никого от нас,нито на съседите.Чула съм,че те предпочитат чисти ,незамърсени ,тихи места .
Виж целия пост
# 51
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Виж целия пост
# 52
Абе по принцип  не съм суеверна или пък много малко, но... и аз като Рени бях бременна и в продължение на седмица сиигурно чувах кукумявка. Тогава мъжа ми беше претърпял катастрофа и честно да ви кажа веднъж си помислих най-лошото за него  Confused Той е добре, де, но аз изгубих бебето  Sad Било е умряло и на редовния преглед го разбрах това, без да съм имала някакви оплаквания или да съм усетила че нещо не е наред  Sad Може и да е съвпадение всичко това, но винаги е много стряскащо.
Виж целия пост
# 53
Запазена марка, ами и около нас непрекъснато се чуват кукумявки, а са много  многоетажни блокове, как човек може да разбере дали се отнася за някой конкретно, щом всички я чуват?
Виж целия пост
# 54
Непрекъснато има кукумявки около нашата вила, чувам и ги виждам всяка събота и неделя, даже и на нашата къща кацат. А миналото лято какво стана ....  ooooh! Слизам от спалнята в хола сутринта още сънена и нося детето на ръце ...по едно време чувам някакъв странен шум , обръщам се и какво да видя.... една кукумявка кацнала на секцията в хола....голям шок.
Оказа се, че е паднала някак си през комина и право в камината ...от там си е летяла из хола цяла нощ явно. Мъжът ми я хвана и я пуснахме на вън. В интерес на истината аз тогава доста се стреснах  защото и аз съм чувала разни такива поверия, но нищо лошо не се случи в крайна сметка. Това просто са едни животинки , които си живеят  около нас.
Може би просто има разни съвпадения и ние след това си мислим...ето кукумявката е виновна !
Виж целия пост
# 55
Може би просто има разни съвпадения и ние след това си мислим...ето кукумявката е виновна !


Не че е виновна, а че един вид предвещава,че ще се случи нещо лошо
Виж целия пост
# 56

Ако всички сте единодушни, че кукумявка не е причина,
а само Вестител, тогава какъв е смисълът да се стреля по нея.
Получили или не вест, събитието ще се случи?
Виж целия пост
# 57
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!
Виж целия пост
# 58
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!
Благодаря ти!И ние мислим да го празнуваме!
Виж целия пост
# 59
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Набожността и суеверието са два различни полюса.Ако някой лъже с такава подбуда, то той не е набожен, а лицемер.Първо си осмисли и  разучи  хубаво понятията и тогава категоризирай хората.А всеки , който е суеверен , за мен е = на глупак...който иска да се сърди Whistling
Виж целия пост
# 60
Аз също съм чувала за това и до някъде мисля,че е вярно.Колкото пъти съм чула кукумявка наистина се е случвало нещастие.Известно време около нас се чуваше кукумявка и комшията ни почина.След това тя остана и продължи.След 20 дена почина бабата на съпругът ми и след това кукумявката изчезна.
Като чуя кукумявка и  настръхвам.И това не беше на пролет/както четох в предните страници,че тогава се размножавали/,а беше август месец.
Виж целия пост
# 61
Аз също съм чувала за това и до някъде мисля,че е вярно.Колкото пъти съм чула кукумявка наистина се е случвало нещастие.
Демек,100 % е донякъдето... вярно?  Sick
Като чуя кукумявка и  настръхвам.
И аз ... Mr. Green
То и "гарванът грачи грозно,зловещо...".
Виж целия пост
# 62
Аз също съм чувала за това и до някъде мисля,че е вярно.Колкото пъти съм чула кукумявка наистина се е случвало нещастие.
Демек,100 % е донякъдето... вярно?  Sick

Да ти кажа честно при мен излиза на 100%.Но знам и за случаи при които не е било вярно,та затова казвам донякъде.
Виж целия пост
# 63
[
То и "гарванът грачи грозно,зловещо...".
Аз навремето бях спасила един гарван със счупено краче.Оздравя и после идваше дълго време да си похапва на балкона.Знаеше,че е в безопастност при нас и идваше да си почива. Такива маймунджулъци правеше,като искаше храна(когато не му е била сложена предварително) ooooh!  Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 64
Чак не ми се вярва, че такъв голям процент от потребителките намират причинно-следствена връзка между песента на кукумявката и смъртта. Това са някакви пратеници на арх. Михаил навярно. Да вземем да ги избием, а? Ще се удължи продължителността на живота, министърът на здравеопазването ще си припише заслуги, а социалната ще се чуди отде пари за пенсии.
Представям си го така - щом писукне кукумявка, изкачат мъже с тъмни дрехи с пушки, с оптика и прибори за нощно виждане и започват оглед на съседните къщи, стълбове и дървета. След това нараства броя на мишките в полето /това се е случвало/ и селищата. След това подир мишките в поселищата влизат и се размножават змиите. Тогава между ухапаните и кукумявките ще има причинно-следствена връзка.
Темата би била актуална в средновековието. А дали рижите жени не са магьосници? Сигурно са.
Виж целия пост
# 65
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!

 Joy Joy Joy Жива ли си, вЕрно? Що не ме покани и мен?   bouquet
Виж целия пост
# 66
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!

 Joy Joy Joy Жива ли си, вЕрно? Що не ме покани и мен?   bouquet
Ей това за 40 рожден ден за пръв път го чувам. Embarassed
Виж целия пост
# 67
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!

 Joy Joy Joy Жива ли си, вЕрно? Що не ме покани и мен?   bouquet
Не исках да рискувам, знай ли са форумът да загуби такъв ценен човек а не  Joy
Виж целия пост
# 68
. А дали рижите жени не са магьосници? Сигурно са.
Joy Joy Joy Ми как магъосници са ми, ама ти сега как можа да ги издадеш.
Виж целия пост
# 69
. А дали рижите жени не са магьосници? Сигурно са.
Joy Joy Joy Ми как магъосници са ми, ама ти сега как можа да ги издадеш.
Мммм, магьосница съм значи, как не съм се сетила досега да се възползвам от уменията си.

По темата: горките пилета, черни котараци и прочее,
То човешката глупост край няма.
Виж целия пост
# 70
Ще взема да я покажа тази тема на майка ми да види че и тя е една параноя като чуе кукумявка и търчи да види къде е кацнала...Чуе кукумявка и след 1 месец ако се гътне някой комшия вика че ей на тя за тва била кукумяукала.....
Ми къде да иде животното, нали трябва да кацне някъде или да хвърчи неуморно и безспирно, като онемее преждевременно та да не ви плаши и да не праща параноята по петите ви Crossing Arms
Виж целия пост
# 71
Ей това за 40 рожден ден за пръв път го чувам. Embarassed
[/quote]
Понякога хората стават и на 40! Joy
Виж целия пост
# 72
Виж целия пост
# 73
Kolko  glupav  i  sueveren  narod  sa  bulgarite  tezi neshtasnizi imat  sueverni  praktiki za  vsi4ko.Kukumjavki,cherveni konzi  za bremeni,uroki,bremenna  jena  ili semeistvoto i d  ne  hodi  na  grobi6te  gorkite  neshtasnizi  bulgarite  eretizi  i  suevernizi!!!! Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 74
И аз съм чувала,че не трябава да се празнува 40-тия рожде ден,но това за кукумявката направооо #Crazy
Виж целия пост
# 75
Kolko  glupav  i  sueveren  narod  sa  bulgarite  tezi neshtasnizi imat  sueverni  praktiki za  vsi4ko.Kukumjavki,cherveni konzi  za bremeni,uroki,bremenna  jena  ili semeistvoto i d  ne  hodi  na  grobi6te  gorkite  neshtasnizi  bulgarite  eretizi  i  suevernizi!!!! Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy
Да бе, глупав народ. Не стига дето суеверен, ами и на кирилица пише още.
Евалла на лесбийския форум, там постингите на маймуница направо ги трият и излиза надзпис:
Постингът беше на латиница.

Като се изключваш от българския народ и от глупавите, говорейки във второ лице,
значи си умен, значи можеш да четеш, ходи да четеш правилата на форума.
Виж целия пост
# 76
И аз съм чувала за кукумявката,че като я чуеш ще се случи нещо лошо.Незнам дали е така,но като чуя кукумявчене и настръхвам.Е не очаквам да се случи нещастие,дори забравям че съм я чула,но за момент се сепвам.
Виж целия пост
# 77
Поверието за кукумявките е тръгнало по следния начин - кукумявките се чуват обикновенно през ноща защото са си нощни птици. Дедите ни са си лягали много рано и обикновено осветлението иmе било от свещи. Когато има болен човек в семейството особено ако е тежко болен, край леглото му е бдял цяла нощ човек на запалена свещ. Първо ако е спял няма как да чуе кукумявката и второ осветлението през ноща привлича по някакъв начин нощните животни както насекомите/трябва да сте забелязали/ така и птиците. И нещата се вързват - осветлението цяла нощ заради болния привлича нощните птици, те не са неми а се случва и да си попеят-тежко болния почива. Ситуацията се повтаря многократно болен-свещи-смърт и се ражда поверието. Нищо необяснимо, само че не са си обяснявали привличането на нощните животни от светлината.
Виж целия пост
# 78
21-ви век, Европа  ooooh!
Виж целия пост
# 79
Не се занимавай с глупости   Naughty
Баба ми от 65 годишна се е завайкала ,че кукумявката я навестява и скоро щяла да ни напусне от този свят. Почина на 94 години ( лека и пръст). Направи си изводите  Hug
Виж целия пост
# 80
Аз пък съм чувала, че на хубаво.  Peace

И недейте да гоните горкото птиче.  Tired
Виж целия пост
# 81
Като говорим за суеверия, какво ще кажете за Рожден ден на 40 години? Каква е тази глупост да не се празнува?Страхувам се , че никой няма да дойде на празника на съпруга ми! В кой век живеем? Всички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото вярват че като отидат на църква там ще им се прости!
Абе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които бяха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!

 Joy Joy Joy Жива ли си, вЕрно? Що не ме покани и мен?   bouquet
Абе и аз не вярвах в това,но напоследък съм сигурна,че е вярно,прекалено много "случайности" се случиха....
И за кукумявката мисля,че е вярно!
Ма то,нали знаете-когато човек вярва или се съмнява в нещо рано или късно му се случва...за това не си ги слагайте присърце тия работи Wink
Виж целия пост
# 82
Пълни глупости са това. Кукумявката обича стари къщи, със запустели дворове, буренясали, с повече гризачи. И да не се мяркат много хора, да не я притесняват, докато мъти. А нощем каца наблизо, нависоко, да си наблюдава отвисоко ловното поле - я на комин, я на стълб. Такива къщи са на стари, или болни, немощни хора. Естествено, че умират.
То, човек, като се замисли, отвсякъде полезна птица. Обаче ако не мисли - слуша суеверия, мята пиратки, гърми я с въздушна пушка. Предпочита компанията на гризачите. Да му прогризат чувала, да му пренесат болест.
Виж целия пост
# 83
 Изобщо не вярвам в подобен род неща...
Виж целия пост
# 84
Аз пък харесвам кукумявките (може би защото мразя мишки, а те ги ядат Laughing), но за доста други неща съм суеверна, примерно за минаването под стълба.
Виж целия пост
# 85
Аз пък харесвам кукумявките (може би защото мразя мишки, а те ги ядат Laughing), но за доста други неща съм суеверна, примерно за минаването под стълба.

Какво ще стане ако минеш под стълба?  Thinking
Виж целия пост
# 86
Аз също знам...за кукумявката, че предвещава смърт или, че нещо лошо ще случи...Да, това е суеверие...поне според старите баби...ама до сега не съм чула за случай, в който кукумявка да е кацнала на прозорец, къща и т.н. и от там да е починал някой...и данои да не стане де... Praynig
Виж целия пост
# 87
Аз пък харесвам кукумявките (може би защото мразя мишки, а те ги ядат Laughing), но за доста други неща съм суеверна, примерно за минаването под стълба.

Какво ще стане ако минеш под стълба?  Thinking
Ами има такова поверие - че ако минеш под стълба няма да ти върви на този ден.
Виж целия пост
# 88
От месец насам в липата, чиито клони са пред терасата ми се е настанила кукумявка и всяка вечер ни тормози с крясъка си или с кукумяукането си. Снощи дори ме събуди през нощта и беше много зловещо. Май си е намерила и другарка. Имах чувството, че са две и си говорят. Вратата ми беше отворена и ме достраша, че ще влетят в стаята. Чувала съм, че е на лошо ако плаче /кукумяука/ и на хубаво ако се смее /кряска/. Но звуците се редуват. Хвърляла съм й хляб, но не се маха. Така, че не ходят само около стари къщи. Една колежка цяла година я обикаляше кукумявка, ту край къщата в града, ту край вилата на село. Наскоро почина мъжът й, а на петия ден от смъртта му и сина й. Кукумявката миряса и вече не се чува там.
Виж целия пост
# 89
Не паля свещи през нощта, за да я привличам. Кукумявката с крясъците си ме СЪБУЖДА през нощта. Не искам да си мисля нищо лошо, за да не го предизвикам, но тя всяка нощ, вече месец,  ми напомня за себе си.
Виж целия пост
# 90
Ако умре някой от близките си, сподели. Обаче ако ти  newsm78
Ако се изтребят абсолютно всички кукумявки, хората ще станат вечни Шотландски бойци.
Виж целия пост
# 91
здравейте за първи път съм в тая тема много се смях за шотланските бойци.Бих искала да ви споделя нещо аз живея в жилищен блок стоим една вечер с моята приятелка на терасата и чуваме кукумявка,тя ми разказа за това суеверие.Сутринта въпросната кукумявка беше в нашата остъклена тераса едва я изкарахме.Това се случи преди 5 години предполагам че е минало давност ,но нищо не се случи.(да чукам на дърво Laughing)след около месец имахме и прилеп-спокойно и това не вещае нищо!Направо сме зоологическа градина
Виж целия пост
# 92
Чудя се може ли млади хора, с претенции да са образовани, да вярват на подобни суеверия.

Кукумявките се хранят с мишки и насекоми, много от тях се настаняват близо до хората именно заради мишките.
Многото кучета прогониха дворните котки. А кой да лови мишките?
Хората трябва да са благодарни, ако имат кукумявка наблизо, защото двойка кукумявки в размножителния период унищожават огромно количество мишоци.
Виж целия пост
# 93
Абе, като ви кацне на прозореца си е друго Whistling. Имаме си в квартала от години и си ми каца на прозореца редовно. Сигурно от 7-8 години си живеят в квартала, двама мой близки починаха в рамките на периода, но те живеят в друг град и бяха пенсионери. Не знам доколко е вярно, аз си го обяснявам с това, че самият й крясък е страшен и въздействащ, иначе са доста плашливи. Едва ли каца само на нашия прозорец (или си го харесва, защото е най-високият) и Бог знае колко хора са починали в квартала, но това се случва с или без кукумявка, така или иначе.
Виж целия пост
# 94
Направо ме хваща страх като чуя тази птица. В къщата срещу нас не се махаше тази птица, и аз се страхувах като малка от нея, заради това суеверие, но нашите ми казваха, не тя обича високите места. Е на , тази къща не видя светлина, първо почина сина млад, млад се разболя, после бащата, след години се обеси и другия брат, абе страшна работа. От тогава ли ми е останал страха, но чуя ли я някъде и наструхвам... Sad
Виж целия пост
# 95
...искам да питам-т.като кукумявката само известява за предстоящо зло,като я изгоним от стълба ние гоним само вестоносеца,или гоним и смъртта.това не ми е ясно

По моята логика тя е само вестоносец (не казвам дали да вярваш на суеверието или не, отоговарям на конкретния  въпрос.)
Ако ме питаш как бих постъпила - за успокоение бих си гледала на карти, бих си направила енергийно почистване на дома и т.н. да премахна всяко зло ако има такова. А каквото е писано ще става Simple Smile Дано всичко с вас е наред  Praynig
Виж целия пост
# 96
Чудя се може ли млади хора, с претенции да са образовани, да вярват на подобни суеверия.

Каква е връзката между образованието и вярванията в суеверия ? Изказването ми звучи необосновано.
Виж целия пост
# 97
Господи... ooooh!

Горкото птиче...
Виж целия пост
# 98
Каква е връзката между образованието и вярванията в суеверия ? Изказването ми звучи необосновано.
Колкото по-образован е човек, толкова повече причинно-следствени връзки открива или отхвърля.
Съответно знае защо издава кукумявката тия звуци. Защо нощем. Защо стои кацнала. Защо стои тук.
Затова в суеверия вярват бабички, стигнали до трето отделение.
Виж целия пост
# 99
Е, аз помислих, че някой ми е посветил тема, като прочетох заглавието, а то ....  Wink

Според някои поверия кукумявката носи щастие. Други обаче се страхуват от нея. Народните легенди разказват, че ако тази тайнствена птица кацне на покрива на дома, в него ще има смъртен случай. Ако обаче чуете свирката на птичката и носите пари в джоба си, ще ги имате през цялата година.
Виж целия пост
# 100
Е, аз помислих, че някой ми е посветил тема, като прочетох заглавието, а то ....  Wink

Според някои поверия кукумявката носи щастие. Други обаче се страхуват от нея. Народните легенди разказват, че ако тази тайнствена птица кацне на покрива на дома, в него ще има смъртен случай. Ако обаче чуете свирката на птичката и носите пари в джоба си, ще ги имате през цялата година.
Това за парите не е ли кукувицата!
Виж целия пост
# 101
Кукумявките са териториални птици - гнездят на едни и същи места, населяват територии, в които намират храна, имат някакви сезонни навици. Нали не си мислите, че основна задача в живота им е да обикалят от дом на дом, за да съобщят на населяващито го, че някой ще почине скоро  ooooh!
Виж целия пост
# 102
А, още се бистри тази тема.
Аз пък си смених ника от кукумявка на кукУки, щото плашех съфорумките.

Дали мога да завъдя кукумявки на покрива на мой страшен враг, вместо да се чудя как да го трепя?
Виж целия пост
# 103
А, още се бистри тази тема.
Аз пък си смених ника от кукумявка на кукУки, щото плашех съфорумките.

Дали мога да завъдя кукумявки на покрива на мой страшен враг, вместо да се чудя как да го трепя?
ами ако му пуснеш мишки-та от там ще доидат кукумявки/гледай повече с усмивка на страшните си врагове и ги убий,ама с пренебрежение/
Виж целия пост
# 104
Горките кукумявки, кой знае колко ги събри ушите от това одумване тука.  newsm62 newsm62 newsm62
Виж целия пост
# 105

Дали мога да завъдя кукумявки на покрива на мой страшен враг, вместо да се чудя как да го трепя?
ами ако му пуснеш мишки-та от там ще доидат кукумявки/гледай повече с усмивка на страшните си врагове и ги убий,ама с пренебрежение/
[/quote]
благодаря, просто се шегувах...
Виж целия пост
# 106
От една друга тема научих, че човек умира, ако в него се блъсне прилеп.
До една година гаранция. Отиди в пещера, хвани едно прилепче и замери с него врага си.
Виж целия пост
# 107
Но ако докато си в пещерата и кроиш пъклени планове, прилепчето се блъсне първо в теб, да знаеш че врагът може би предусеща какво му готвиш, и използва по-съвършенни, дистанционни методи! А може и някой сталактит да ти прати по тиквата! Но пък никога не се знае какво ще стане, а отърването от враговете иска жертви, така че смело!


Аз пък точно заради тази тема, разбрах че си имаме кукумявка/и срещу нашия блок. Blush  Не съм ги виждала, но някъде наблизо явно гнездят, защото ги чувам всяка нощ как си дерат гърлата. Ама преди мислех че са гарги. ooooh!  ooooh! ooooh!  Е, изгледах няколко образователни клипчета в Ютубата. Laughing  Засега трагедия не се е случила.
Виж целия пост
# 108
Живея на последният етаж в кооперация в центъра и на целия този шум и мръсотия си имаме 2 кукумявки, които явно са семейство.
Кацат по комините, кукумяукат си на воля и честно да ви кажа са много, много симпатични. Много приличат на сови и никак не са страшни Grinning.
Едно време (Средновековието) котките са смятани за съюзници на Дявола и са избивани. Отдавна вече никой не приема това за вярно, но много хора се ужасяват, ако черна котка им мине път. Та, така и с кукумявките...
Авторката на темата да възпре свекъра си да безпокои птичките, които освен, че са напълно безобидни, хранят се с плъхове, но са защитени от закона и са в Червената книга на РБ за изчезващи животински видове!
Виж целия пост
# 109
Въобще нощните хищни птици у нас са защитени от закона!
И аз забелязах, че си имаме семейство. Не бих ги нарекла страшни, но са особени птици, с едната се видяхме очи в очи, така да се каже. Една вечер кацна на прозореца ни и успях да я зърна, прилича наистина доста на сова (нали се водят разред совови или както му се вика). Може и сова да е било, знае ли човек.  newsm78
А относно суеверието-то е изпълнявало своята функция във времена, когато хората не са можели да си обяснят света около тях. Не знам, предполагам, че ако решиш да вярваш в нещо-то се превръща в твоята истина, вдъхваш му живот.
Виж целия пост
# 110
Тая тема е стана много яка -превърна се в абсолютна смъртоносна битка давайте още идеи как да отрепеш някой-моля ви  Grinningние като бяхме малки ходехме по таванските стаички и там ако знаете колко много прилепи са се блъскали в мен защото е затворено и не могат да излязат-досега ефекта със смърта го няма и мога да споря за това
Виж целия пост
# 111
Понеже нямаме комарници на прозорците (все се каня да поръчам!), една нощ в детската стая прозорецът е бил както винаги на притворено положение. Та се събуждам от невероятен шум, в просъница помислих, че е влязла голяма нощна пеперуда и котаракът я гони, след малко не издържах и станах, а то какво било. Процепът на прозореца е объркал прилеп и котаран хукнал да го гони, отворих широко и животинчето излетя веднага. Не знаех, че поредното суеверие е, че вещаят смърт, засега пу-пу нищо ни няма.
zila1, водят се разред совови, а не соеви Grinning.
Виж целия пост
# 112
Понеже нямаме комарници на прозорците (все се каня да поръчам!), една нощ в детската стая прозорецът е бил както винаги на притворено положение. Та се събуждам от невероятен шум, в просъница помислих, че е влязла голяма нощна пеперуда и котаракът я гони, след малко не издържах и станах, а то какво било. Процепът на прозореца е объркал прилеп и котаран хукнал да го гони, отворих широко и животинчето излетя веднага. Не знаех, че поредното суеверие е, че вещаят смърт, засега пу-пу нищо ни няма.
zila1, водят се разред совови, а не соеви Grinning.
Да, моя грешка, извинявам се, не съм видяла каква глупост съм написала.  Embarassed
Виж целия пост
# 113
Каква е връзката между образованието и вярванията в суеверия ? Изказването ми звучи необосновано.
Колкото по-образован е човек, толкова повече причинно-следствени връзки открива или отхвърля.
Съответно знае защо издава кукумявката тия звуци. Защо нощем. Защо стои кацнала. Защо стои тук.
Затова в суеверия вярват бабички, стигнали до трето отделение.
Аз съм завършила само едно най-обикновено "Право" и завършвам "Журналистика" в момента, може би за това преди няколко години когато за първи път чух кукумявка през нощта в три последователни нощи и на четвъртата съседа ми почина, не открих причинно-следствените връзки.
Виж целия пост
# 114
imam kykymiavka i kakvo da ne bi da ymre niqkoi kato q pyskam da leti ot vreme na vreme ? Joy Party Grinning
Виж целия пост
# 115
Дръж я у вас, не я пускай в никакъв случай, още повече някъде близо до нас.  Mr. Green
Стига с шегите...все пак във всяко нещо има някаква логика, дори и на пръв поглед трудна за възприемане, за да вярват хората има причина.  Naughty
Виж целия пост
# 116
Айде ,че ми писна,цялото ято-насам!
Да ходим да си покукаме с младите...
Виж целия пост
# 117
И аз съм чувала това поверие. Снощи обаче ми се случи нещо много странно (незнам дали тук е мястото да го споделя) - сънувах че някой раздава нещо,като на помен (да отбележа че днес правихме помен на дядо ми,а сънят беше снощи) и аз тъкмо да видя какво са ми дали и се събудих от ужасен крясък на кукумявка,която явно беше кацнала или летеше покрай прозореца ни. Но не беше като обикновения кукумявски крясък, а много по силен,сякаш нещо я беше хванало и тя се мъчеше да се отскубне. И като заспах повече нищо не сънувах. Според баба това означавало че някоя от бабите ми щяла да умре Thinking
Виж целия пост
# 118
... Според баба това означавало че някоя от бабите ми щяла да умре Thinking

А според мен означава, че не е била кукумявка или пък ако и била тя я е подгонило я куче я котка.

Кукумявките основно изявяват певческите си способности през любовния период.
Виж целия пост
# 119
   Ние си имаме кукумявка .Всяка вечер каца на  комина на комшиите, вече почти година и пищи и се кълчи .Много е смешна.Досега още никой не е умрял и  съм убедена, че не зависи от  това кога и как  кука кукумявката.Защо хората обичат да са в робска зависимост  и страх от суеверия?Как живеете така, направо  се чудя и не ви завиждам.Хората са готови да повярват в  какво ли не,  а същевременно се бият в гърдите, че са атеисти.Е,  няма как, вярата  трябва да се замести, ако ще и да е с най-безумното  суеверие.Ама кому  са нужни  тия залагалки...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия