Трудно ли е да си хвърлим фаса в кошче за буклук?

  • 7 608
  • 146
Миналия ден бях с малкия в един парк, нов в нашия град, с чудесен детски кът, иначе чист, но явно само привидно.
Възмутена съм от факта, че ние майките, които постоянно мърморим, че няма чисти места, на които децата ни могат да потичат на воля, хвърлят фасовете си в пясъка и на площадката, където именно децата ни играят. При положение, че на въпросното мясно има кошчета за буклук на всеки десетина крачки   Tired
Тъй като малкия е още в периода "всичко в устата", той си намираше фасче, аз му го грабвах от ръката и респективно го хвърлях в близкото кошче. Така неусетно направихме оборка на мястото и то беше готово отново да бъде украсено с фасовете на недобросъвестните майки.
Чудя се какви са тези хора, които не се съобразяват поне малко с децата ни. Може би техните деца са малки и още си лежат в количките и този проблем не ги касае. Ако е така, ще дойде и тяхното време на ходещите крачета и тогава ще видят за какво иде реч....
И друго се чудя, защо постоянно се оплакваме, а дори и не пазим това, което ни се предоставя на готово /да не говорим за създаване на нещо/...
Не мисля, че като споделям това, нещо ще се промени /е, може би малко се надявам да се позамислим  Blush/, просто ми се искаше да се оплача...Мрън - мрън  Tired
Виж целия пост
# 1
сама си отговорила-нищо няма да се промени.Тъжно е,че наистина не знаем как да пазим и малкото,което ни е останало Tired
Виж целия пост
# 2
В случая е лиспа на култура, но на мен ми се е случвало отчаяно да търся кошче за фаса си, което е вече кофти местно самоуправление. Често се прибирам вкъщи със сгънати в хартии фасове по джобовете или в чантата.
Виж целия пост
# 3
Да нищо няма да се промени за жалост.. Пред нашия блок всички хвърляха фасове сега има кофичка с пясък пред входа и поне се научиха там да си ги гасят и оставят та поне чистачката ги чисти после... Но в детските кътове не знам дали някой чисти след нас освен ако не са платени.  всичко е до културата на човека!
Виж целия пост
# 4
Мисля, че скоро нищо няма да се промени. То навсякъде където вървиш можеш да видиш фасове по земята. Много рядко виждам човек да си хвърли цигарата на точно определено място.
Виж целия пост
# 5
Не само майки на "лежащи в колички" деца го правят. Просто винаги съм се чудила. Да го правят разни ученици (не го намирам за нормално де), но майките, чиито деца после ги лапат....... Не го разбирам. При нас има и друго - семки. Сядат и почват да плюят семки по земята, а децата тичат по люспите.  Confused
Виж целия пост
# 6
Не мисля, че трябва нещо отгоре да се променя като с вълшебна пръчка. Ние сме си мърльовци, ние трябва да се променим, не нещо си, някъде там, абстрактно и имагинерно!

Аз живея в къща в квартал с къщи. Тук хората не си изхвърлят боклука през прозорците, защото ще си го хвърлят в собствения двор. Това възпитава добре. Крачка номер едно.

Аз не си хвърлям боклуците на улицата и мога да заявя това отговорно. Редовно ми се случва да си вадя от джобовете какво ли не, предвидено за изхвърляне, увито в кърпичка и прибрано в очакване да открия КОШЪТ.

Рядко ходим на "кварталния" пясъчник, но всеки път там правя оборка на прилежащите видими фасове, пликчета от зрънчо, особено важно - пластмасовите бъркалки за кафе, които толкова приличат на солети (!!!) и какво ли още не. Под редовно изумения поглед на останалите майки.

Та - извинете емоционалния ми изблик - но няма какво да се промени. Това императивно безлично говорене, сякаш някой трябва да намери някакво копче, да го щракне и готово! Ние трябва да се променим. Всеки спестен боклук, всеки вдигнат фас е крачка напред. И, което е най-важното, това е пример за децата.

Нищо лично към никого, просто по темата съм много чувствителна!
Виж целия пост
# 7
Толкова трудно е колкото да се хвърлят боклуците в кошовете за болук,да се събират кучешките изпражнения.Просто културата на българина е минимална по тези въпроси.
И това скоро няма да се промени за жалост
Виж целия пост
# 8
И бъркалки от кафе, опаковки от храни! Ужасно е!
А онзи ден една майка седеше в пясъчника с детето си , изпуши си цигарата и я бучна в пясъка  #Crazy #Cussing out #Cussing out #Cussing out
Виж целия пост
# 9
Явно им е трудно  Confused
Аз съм виждала майки , които стават от пейката и след тях оставят кочина - празни буркани от пюрета , шлюпки , фасове и чаши от кафе  Sick
Разбира се им теглих една дълга и доста на виско тон лекция , а те ме гледаха като ... как беше този израз - теле в железница  Rolling Eyes

В нашият квартал направиха нова , голяма площадка . Страхотна , с дървени играчки , люлки , пързалки , къщички ...
Елате да я видите след две седмици на какво прилича . Вече почти всичко е изпочупено .
Чак ми се дорева онзи ден ...

Това е . Нация от напълно безотговорни свине . Трябват огромни глоби и наказания , за да видя мърлъовците какво ще правят тогава .
Виж целия пост
# 10
Ами това е положението - в такава държава живеем. И не само за фасовете, а за всичкия боклук. И аз не разбирам как може да си изхвърлиш фаса на улицата. Или да си отвориш прозореца на колата и да си изхвърлиш всичко на улицата. Или през балкона. Така или иначе улиците в София се мият веднъж в годината. Поне боклуците да си хвърляме в кошчето.
Но пък доста родители използват улиците за тоалетни на децата си (някои от които са доста големи вече) така че си живеем в кочина.
Виж целия пост
# 11
По повод на фасовете - миналата седмица излязох на разходка с двете си деца и по пътя откъдето обичайно минаваме има един блок близо до реката. Откъм шосето пред блока има затревена площ, която цялата беше буквално засипана с бели фасове, гледката беше меко казано грозна!!! А откъм реката за съжаление е най-честото явление да видиш някой "гражданин" да си хвърля със замах торбичката с боклука по посока на реката! Е нямат ли контейнери тези хора, или ги мързи веднъж дневно да си свалят боклука до варелите?

Докато не почнат да ги глобяват за замърсяване на природата няма нищо да се промени.

Когато съм била по градинките винаги съм си събирала люпките от семки в хартиена фунийка и ги изхвърлях в най-близкия варел, също и обелки и салфетки от детето ми.
Дано на хората най-накрая им дойде акъла в главата. По Дискавъри има една много готина реклама в която показват как се разгражда една кутийка от безалкохолно - смисълът е следния, отнема 1 минута да хвърлиш кутийката за рециклиране в необходимия варел и 50 години за да се разгради сама.
Виж целия пост
# 12
Преди няколко месеца в парка изпуших една цигара, угасих я и тъкмо тръгнах да я хвърлям в коша, дойде един служител от "Чистота" да събира боклуците от коша и ми се развика защо съм щяла да си хвърлям фаса в коша. Попитах го къде според него да го сложа, а той каза - хвърли го на земята. Естествено, не го направих, но останах безкрайно учудена от изказването му!
Виж целия пост
# 13
Права си. Хубаво ще е ако енергията вложена в мрънкане и недоволство се изразходва за прости дейности като например 4 крачки вляво до кошчето за боклук и обратно Simple Smile
Аз лично не пуша и ако наблизо няма кошче си нося опаковката от вафла в джоба. Уча и децата на същото.
Но пък нито веднъж не съм се пристрашила да почистя кварталната площадка, имам си оправдания, но това си е минус.
Виж целия пост
# 14
Наистина не трябва само да мрънкаме и затова и аз като излезем в близката градинка с малката събирам една камара фасове, вече си мисля дали да не си вземам с мен една метличка и да премитам, то явно няма кой друг да го направи. И при нас има много кошчета, но явно хората не считат за нужно да ги използват. А като духне един вятър като вчерашния елате да видите какво е по улиците, все едно живеем в едно голямо сметище.  #Cussing out Аз винаги си хвърлям боклуците на означените за това места, това ще науча и дъщеря си, но ми е грозно като видя някоя майка която си оставя чашката от кафето на пейката.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия