Тест обременяване с глюкоза - моля помогнете!

  • 24 317
  • 29
Здравейте мили момичета,
пиша тук защото знам, че ще намеря помощ и отговор на моите въпроси.

Имам нередовен цикъл и поликистозни яйчници от много време - от както бях на 16 години (сега съм на 26г.). Пиех противозачатъчни дълго време, но реших да ги спра от няколко месеца насам и започна нередовния (почти липсващ) цикъл. Гинеколог ми назначи освен изследвания на хормони и въпросния тест - обременяване с глюкоза. И тук възниква моя въпрос за резултатите (пиша ви ги тук):
IRI-имунореактивен инсулин - 5.24 mIU/ml нормални граници - 3-24.9
IRI-имунореактивен инсулин - 32.38 mIU/ml нормални граници - 3-24.9
IRI-имунореактивен инсулин - 12.93 mIU/ml нормални граници - 3-24.9

Глюкоза - сутрешна на гладно - 5.13 mmol/I нормални граници - 2.7 - 6.2
Глюкоза -                                   - 7.89 mmol/I нормални граници - 2.7 - 7
Глюкоза - 2 ч. постпрандиално - 4.8 mmol/I нормални граници - 2.7 - 7.8

Четох много по въпроса за този тест, но навсякъде има инфорамция какво означават резултатите на гладно и на втория час. Реално не мога да разбера какво означават резултатите на 1-вия час - там където имам повишение. Моля ви кажете.
Според вас имам ли преддиабетно състояние?

Иначе в останалите резултати - TSH, LS, FSH, естрадиол, пролактин  - съм ок - в нормите. Тестостерон е повишен - 3.45 nmol/I при нормални граници - 0.22-2.9.
Имам час при лекарката във вторник, но ми се иска да разбера нещо повече предварително.
Много ще съм благодарна на всички отговори и мнения. Hug
Виж целия пост
# 1
Моля ви, няма ли кой да помогне с информация.
Може да ме насочите към друга тема, ако трябва, но наистина ще се радвам на някакъв отговор.
Благодаря.
Виж целия пост
# 2
Vessi4 не мога да помогна,но провери в тези два сайта http://www.diabetinfo.com/consult.aspx   http://www.arsmedica.bg/bg.html
Успех!
Виж целия пост
# 3
Веси, а преди да започнеш противозачатъчните, цикълът ти беше ли редовен?
Според мен става въпрос за СПКЯ, а не за диабет. Трябва ти добър ендокринолог. Виж тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=240948.0
Виж целия пост
# 4
Благодаря много за отговорите Wink
Жабче, преди да започна противозачатъчните ми откриха точно поликистозни яйчници. И затова пиех противозачатъчни. Но сега гинеколожката каза, че нямам кисти.
Аз мисля, че нямам диабет, защото са ок резултатите, но наистина не мога да разбера какво значение има глюкозата на първия час. Има много информация какво означават стойностите на глюкоза на гладно и на втория час, но не и какво означава на първия (където имам повишение).
Във вторник съм на лекар и после ще напиша какво ми е казала - надявам се, че така ще помогна и на някой друг.
Ако някой се сети още информация - ще се радвам Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Прочети тази статия:
http://old.zachatie.org/modules.php?name=News&file=print&sid=56

Поликистозните яйчници обикновено са резултат от хормонален дисбаланс в организма и са пряко свързани със състоянието, наречено "нарушен глюкозен толеранс". По принцип се смята, че жените със СПКЯ са предразположени към диабет. Изписват лекарства като Сиофор, които способстват за овладяване на повишените нива на кръвната захар и цикълът се нормализира.
Не съм запозната в детайли с въпроса, въпреки че и при мен има съмнения за СПКЯ.
Виж целия пост
# 6
Жабче,
каква е ситуацията при теб? Какви са симптомите? Какви изследвания си правила?
За съжаление, в линка който си дала ми се отварят само маймуни .... " ÄÅÔÈÍÈÖÈß:  Ñèíäðîìúò íà ïîëèêèñòîçíèòå ÿé÷íèöè å êîìïëåêñ îò õîðìîíàëíè "
Не знам защо, ще го мъча нещо с криптирането утре Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Веси, за да оправиш маймуните направи следното:
View-> Encoding->Cyrillic (Windows)

При мен ситуацията е лека и засега не се е налагало медикаментозно лечение.  Имам нередовен цикъл откакто се помня, варира от 33 до 53 дни, като повечето пъти е около 34-37 дни, рядко повече. Нямам кисти или увеличени яйчници, хормоните ми са в норма, имам овулация. Единствено хормоните на надбъбречната жлеза са на горна граница. Правила съм и обременяване с глюкоза, втората ми проба беше също като при теб завишена, макар и в норма като цяло (между 6 и 7 беше). Обаче тогава бях под голям стрес и може това да е повлияло. Предписаха ми диета и спокойствие за няколко месеца и всичко си дойде на мястото.
Общо взето цялата ситуация се влияе от стреса, колкото повече стрес - толкова по-дълъг цикъл.
Виж целия пост
# 8
Vessi4, най вероятно имаШ инсулинова реzистентност. Намери си добър ендокринолог, които да раzчете реzултатите. В такива случай най често иzписват метформин zа регулиране на инсулина. Освен това поликистоzата иzчеzва и цикълът се регулира.
Виж целия пост
# 9
Здравейте момичета,
аз също имам направен такъв тест, но не са ми мерили инсулина 3 пъти,а само преди приема на глюкоза. Иначе и трите пъти глюкозата е в норма, инсулина преди приема също. Та чудя се трябва ли да повтарям това изследване,знам че не е пълно, но аз съм и доста слаба...
Виж целия пост
# 10
Виж първо какво ще ти каже лекарката
Тук почти няма медици, така че всичко, което ще прочетеш, може да е грешно
Обременяването с глюкоза е сериозно изследване и налага професионална интерпретация
Виж целия пост
# 11
Благодаря за съвета, така ще направя Wink
Виж целия пост
# 12
Здравейте,
както обещах пиша какво ми каза лекарят.
Във вторник бях на гинеколог, но тя ме прати при ендокринолог - д-р Лозанов от Токуда (страхотен е!!!).
Та досега бях при него - той ми каза, че съм ок. Че нямам инсулинова резистентност - моя резултат от 32 е нормален - тоест в рамките е, независимо, че спроед изледването съм извън границите.
Каза, че няма някви други проблеми свързани с жлези и тн. И каза, че не е проблем забремняване според него. Ако сиакм сега да забременя да започна да пия хапчета за стимулиране на овулация. Каза, че според него шанса е минимум 90%.
Ако не искам бременност сега, мога да продължа да пия противозачатъчни.
Ами това е.
Надявам се, че ще помогна и на други хора с тази информация.
Виж целия пост
# 13
Мен нещо не ми изглежда много страхотен този лекар... Уж няма проблем, а те кара да пиеш хапчета за стимулиране на овулацията... Липсата на овулация си е проблем, оттам идват и колебанията в цикъла. Не разбрах мислиш ли да забременяваш срга, но ти препоръчвам да не пиеш хапчета за стимулиране на овулацияра без проверка на проходимостта на тръбите.
Потърси и още едно мнение. Д-р Катя Тодорова е правилният избор за мен за подобни проблеми. Такива са ми впечатленията от годините четене по форуми за проблемно забременяване просто. Peace Надявам се всичко да се нареди както ти искаш.
Виж целия пост
# 14
Жабче,
Може би наистина не съм се изразила правилно. Няма проблем в смисъл, че нямам инсулинова резистентност. А си имам поликистозни яйчници или по скоро синдром на поликистозните яйчници. Но не се дължи на инсулинова резистентност. Аз се бях притеснила за това и за някакво преддиабетно състояние.
А самата поликистоза не се лекува по принцип. Има два начина на действие - спроед зависи дали пациента има желание да забременее. Ако има желание, започва да пие стимулатор на овулацията с цел забременяване, а не с цел лечение. Ако не иска да забременява сега, пие противозачатъчни, за да има цикъл.
А на мен ми хареса, защото звучеше доста компетентно. Аз бях чела много по въпроса и се бях подготвила. Имах и въпроси записани на лист и го питах. И ми отговори и ми обясни нещата съвсем адекватно - както бях чела и в чужди сайтове.
Така че, не знам. И аз по принцип си мисля да посетя друг лекар с направление, точно за да чуя още едно мнение. Ама този ми го препоръча гинеколожката и ако той не е читав, значи и тя не е! А не мога пак по доктори да тръгна !

А какво е за проходимостта на тръбите ?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия