морска сол на кристали - какво с нея?

  • 3 720
  • 16
Знам, че се използва за печене на меса върху сол (риба най-вече?), но ми е любопитно и за какво друго става?

Чувал съм, че се използва в някои десерти....   някой има ли опит?
Виж целия пост
# 1
За десерти не съм чувала, но спокойно може да я поръсваш върху солени тестени изделия, заедно с мак(питки, соленки и т.н.). Иначе е много модерно в момента да се използва такава сол, ръчно смелена директно върху ястието!

ПС. Чудесна е при настинка, за солна баня на краката. Wink
Виж целия пост
# 2
Аз върху морска сол съм пекла цяло пиле.
Получава страхотна коричка и е много вкусно.
Ползвам я и за пушена скумрия.
Изчиствам рибата,обезкостявам я и я слагам за 3,4 дена зарита в сол.
Опитвала съм и с обикновена сол,но не е така вкусна,както с морска сол.
Виж целия пост
# 3
Освен гореизброените, при готвене посолявам ястията с нея, става по - вкусно.
Виж целия пост
# 4
Кора от сол - ами това е много лесно
В средиземноморската кухня много често продуктите се пекат в кора от сол. По този начин печеното, независимо дали е месо или риба, става много сочно. Който веднъж вече е имал удоволствието да се храни в изискан френски ресторант, сигурно е останал впечатлен от артистичното поведение на сервитьорите: На плато се поднася голям пакет сол. С лъжица се разчупва кората и рибата внимателно се освобождава от солта. В този момент въздухът наоколо се изпълва с божествен аромат. Ако искате да опитате нещо подобно в домашна обстановка, няма да имате никакви затруднения. Морска сол на пакети се продава във всеки магазин за хранителни стоки. За едра риба са необходими около 1,5 кг, за една голяма кокошка - около 5 кг морска сол. За да омеси солта в подходяща форма, на 1 кг сол се прибавя по един белтък и малко вода. Рибата се пече във фурната при 200 градуса около 30 минути, а кокошката около 2 часа при 225 градуса.

http://www.sl-news.sliven.net/2001/50/posledna/posledna2.htm

Виж целия пост
# 5
Риба в солена кора.


За три порядъчни порции:

500 г риба пампус (разновидност на огледалната; в родни условия идеално се замества от маслена р.)
1 кг сол (морска)
1 суров белтък
около 1 м алуминиево фолио

Рибата се размразява в хладилника и внимателно и се остъргват малкото люспи. Кожата и не трябва да се наранява, защото рибата ще стане прекалено солена.
С ножица или ножче с тънко и дълго острие се изрязват хрилете. Коремчето на рибата се цепва и се изваждат вътрешностите. Рибата се измива със студена течаща вода, след което се подсушава с домакинска хартия. В коремчето се слагат зелени подправки, каквото има (риган, мащерка или розмарин).

Фурната се загрява до 200 С.

Подготвя се солената кора:
В голяма купа се смесват солта, белтъкът и малко вода, не повече от 1 ч.л. и то ако солта не е влажна още в пакета.
Половината сол се изсипва върху средната част на фолиото, изравнява се, отгоре се слага рибата.
Върху рибата се изсипва останалата сол и всичко се опакова във фолио така, че отгоре да остане въздух.

"Пакета" се слага в тавичка и веднага се мята в нагорещената фурна и се пече 30 мин.

Готовата риба се поднася със сос, примерно Холандес и варени картофи, но и без нищо е много вкусна.

Забележка:
Така приготвената риба е с нежен вкус и аромат, но понякога става зверски солена. Затова може преди да се сложи върху солта, да се увие в сух тензух.

http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.3186.html
Виж целия пост
# 6
Искам да попитам при консумация много ли е солено? Трябва да се пазим от солено ,че вдигаме кръвно с моя мъж.
Виж целия пост
# 7
Едрата морска сол я използвам, когато варя макарони, спагети или други такива Peace
Виж целия пост
# 8
Освен за поръсване на разни печива и за правенето на туршии , през зимата си лекувам синузита Wink
Виж целия пост
# 9
За кисело зеле в каца е идеална  Simple Smile
И са киснене на краката в гореща вода с морска сол при настинка Wink
И за поръсване на заледени плочки и стълбища през зимата.
Всяко ядене става много вкусно с такава сол.

Пилето и рибата в солена кора непременно ще ги пробваме Peace
Виж целия пост
# 10
Използвам я постоянно. Купих си мелничка с морска сол от Метро, хареса ми и си я пълня редовно. Соля салатите само с нея, слагам и в ястията, почти не ползвам обикновена. Соли нормално. Не знам дали е по- полезна /или по- малко вредна/, но свикнахме с нея.
Виж целия пост
# 11
Супер интересни идеи - мерси Simple Smile

Тъй като никой не се изказа рецепти за сладки неща, в които може да се използва сол - ами.. май не е много популярна идея - най-често се използва само малко, за подсилване на ефекта от сладките съставки. В крайна сметка намерих една рецепта, странно звучи... карамелени сладки с морска сол на кристали.... ако на някой му е интересно - http://candy.about.com/od/carameltoffee/r/seasaltcaramels.htm  - аз лично ще опитам първо някоя риба, печена в сол преди това Simple Smile

Тук - http://www.saltinstitute.org/recipes-salt_roasting.html има инфо по темата, както и доста рецепти и хвалби на метода.

Интересното е, че пише, че не става адски солено яденето.... ама наистина ли?
Виж целия пост
# 12
Иначе е много модерно в момента да се използва такава сол, ръчно смелена директно върху ястието!

Ние купуваме само морска, но смляна предварително обикновено, иначе имаме и мелничка за сол, както за пипер и си я ползваш като сол. Не знам да е заради мода, просто е в пъти по-полезно  Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Освен гореизброените, при готвене посолявам ястията с нея, става по - вкусно.

И аз забелязах това!
Виж целия пост
# 14
Ние купуваме само морска, но смляна предварително обикновено, иначе имаме и мелничка за сол, както за пипер и си я ползваш като сол. Не знам да е заради мода, просто е в пъти по-полезно  Simple Smile

Хихи, Блонди то при вас е нормално (нали Белгия е морска страна), модерно е тук Чехия, щото чехите до преди няколко години почти не предлагаха морска сол по магазините. А и сега е скъпа, та е немислимо за мен да я ползвам разхищаващо, та и аз я меля с мелничка  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия