Пак за смяната на паспортите

  • 1 664
  • 21
Преди време исках да извадя международен паспорт на майка ми, да си има  Wink, но в полицията и казали, че скоро предстои подмяна и е по-добре да изчака. Така и направихме.
Вчера отново имах работа в тази чудна институция и срещнах позната, която заяви, че е повече от желателно да си направи паспорт още сега, защото щял да бъде валиден идните 5 години така или иначе, без да се налага да го подменя, а и щял да излезе доста по-евтино от новите.
Последно? Tired Имате ли информация как стоят нещата сега? Ще се налага ли да се подменят вече издадени паспорти или не? Какви цени, кога.. Благодаря.
Виж целия пост
# 1
Аз също опитах да си го подновя, че изтича в края на годината и от Паспортна служба ми казаха да не си давам парите на вятъра, защото ще трябва да си вадя после от новите, ако пътувам в чужбина.
Тоест жената каза, че който ще пътува - нов, ако няма да пътуваш, може и да не си вадиш веднага.
Виж целия пост
# 2
Вчера отново имах работа в тази чудна институция и срещнах позната, която заяви, че е повече от желателно да си направи паспорт още сега, защото щял да бъде валиден идните 5 години така или иначе, без да се налага да го подменя, а и щял да излезе доста по-евтино от новите.
Точно същото знам и аз, скоро си вадих паспорт. Съветвам те да извадите сега, ще важат така или иначе-ще ги сменят поетапно при изтичане на срока на валидност, а не вкупом всичките. До колкото знам ще са доста скъпи, не помня със сигурност, но някакви суми от рода на 100-ина лв./евро  ooooh! ми се въртят в главата.
Ето намерих това, дано ти е от полза  Peace
Цитат
?50 за международен паспорт с биометрични данни
Решението, с което се открива процедурата за избор на изпълнители на новите международни паспорти, които ще имат биометрични данни, подписа министърът на вътрешните работи Румен Петков.
Той съобщи, че вече десетки фирми от ЕС и САЩ са проявили интерес за производството на новите паспорти.
Решено е изпълнителят да вгражда в паспортите празен чип, а данните за гражданите ще бъдат въвеждани в него от Генерална дирекция „Полиция".
Окончателната полиграфическа обработка ще се извършва на територията на България от печатница със съответното разрешение от финансовия министър.
Предвижда се паспортите така да бъдат изработени, че в случай на необходимост в чиповете им да се въвеждат допълнителни данни, като пръстови отпечатъци.
Това ще бъде направено обаче, когато ЕС го изиска.
Българският вариант на паспорт с биометрични данни на електронен носител е с вграден чип на задната корица.
Според проекта там ще бъдат въведени снимката, ЕГН-то и други данни на съответното лице.
Очакването на министъра на вътрешните работи е шест месеца след определяне на изпълнителя да стартира издаването на новите паспорти.
Смяната на документите в никакъв случай няма да се извършва силово, каза Петков и поясни, че всеки би могъл да си смени паспорта, след като изтече валидността на настоящия му.
Петков каза още, че основен критерий в специалната обществена поръчка за изработване на паспортите ще бъде икономически най-изгодното предложение за гражданина.
Той посочи, че средната цена на такъв паспорт в ЕС е около 50 евро и заяви, че тази цена няма да бъде надхвърлена за българските паспорти.
След въвеждането на новите паспорти ще продължат да се предлагат познатите три вида услуги за издаване - обикновена, бърза и експресна.

Виж целия пост
# 3
Ето - 2 отговора, 2 различни мнения. Laughing Поне едното съвпада с моята информация...
Благодаря ви много и на двете! Grinning
Виж целия пост
# 4
Да, много чудно, че мненията съвсем се различават  Joy
Е, като ги пуснат новите паспорти, ще се чуе дали са задължителни или не  newsm78
Макар че 50 евро за европееца е нищо, за българина си е доста пари ...
Виж целия пост
# 5
Еванесънт, гледам че си в Америка и предполагам, че искаш майка ти да пътува до там, в такъв случай може би е по-добре да изчакате, ако не е спешно сега и да извадите после биометричен. Не претендирам логиката ми да е правилна, но си разсъждавам на базата на тукашната информация. Германците също имат стари и нови паспорти (старите си въжат до посочената дата и след това може да се извади нов), но за пътуване до Америка обаче трябва задължително биометричен паспорт, американците го изискват. Нищо чудно да им хрумне да въведат това изискване и към българите, когато пуснат новите паспорти и да трябва пътуващите до Америка да си вадят такива....

Сигурно ли е, че "старите" БГ-паспорти ще продължат да си важат до края? Спомняте ли си последният път как бяха измислили една дата и след нея всички паспорти бяха невалидни Close Аз нищо неподозираща, с паспорт в джоба, който беше още 2 година валиден, тръгвам да се прибирам от гостито в БГ и хоп, ти няма да ходиш никъде, защото нямаш паспорт Shocked Как не ги гръмнах тогава, незнам, дано сега да са се вразумили малко и да не правят такива глупави разпореждания. Аз за всеки случай вече се запасих и с немски паспорт, че ако ми изскочат пак с някоя глупост направо им хвърлям българския и си заминавам, парен каша духа Wink
Виж целия пост
# 6
А знаете ли дали новите паспорти ще важат 5 или 10 години? И няма ли краен срок, в който трябва да започнат да ги въвеждат? Отмениха ваденето на паспорт с пълномощно от чужбина още миналата година (уж не било във връзка с новите паспорти), не можеш да подадеш документи в посолството и да получиш паспорт с дипломатическа поща, защото нямат такава в 21 век?! Имам предвид посолството в Кувейт, да не говорим, че белите държави изкарват биометрични паспорти на гражданите си в самото посолство. И на 100 години да станеш, трябва да се върнеш до България, за да ти подменят паспорта , така ли? Сега трябва да се връщам 2 пъти, защото нямам нямам вече свободни  страници в паспорта, иначе важи още една година. Съветът на служителката в посолството беше: ами не пътувайте толкова много. Joy
Виж целия пост
# 7
Германците също имат стари и нови паспорти (старите си въжат до посочената дата и след това може да се извади нов), но за пътуване до Америка обаче трябва задължително биометричен паспорт, американците го изискват. Нищо чудно да им хрумне да въведат това изискване и към българите, когато пуснат новите паспорти и да трябва пътуващите до Америка да си вадят такива....


Мъжът ми е със стар немски паспорт, беz биометрични данни. От началото на годината пьтува до Щатите буквално всеки месец и не са го върнали, нито п.к е имал проблеми, тъй е таzи информация не е точна, кьдето и да си я чела.
Виж целия пост
# 8
http://www.econ.bg/news86023/article138571.html
Виж целия пост
# 9

Мъжът ми е със стар немски паспорт, беz биометрични данни. От началото на годината пьтува до Щатите буквално всеки месец и не са го върнали, нито п.к е имал проблеми, тъй е таzи информация не е точна, кьдето и да си я чела.
Вяра, четох я на вратата на Einwohnermeldeamt-a онзи ден (имаше опашка и аз се зачетох по разни статии по таблото отпред) newsm78 Затова я сметнах за вярна. Може и да е било само препоръчително, а аз да съм го запаметила като задължително, защото още преди да пуснат тези паспорти разправяха по новините, че скоро американците съвсем ще затегнат контрола с паспортите и ще искат отпечатъци, ириси и тем подобни и аз направих "свръзката" Embarassed Извинявам се за подвеждането Embarassed
Виж целия пост
# 10
Биба, по-добре така, отколкото да не те пуснат на митницата, защото паспорта ти бил стар.
Виж целия пост
# 11
Биба, по-добре така, отколкото да не те пуснат на митницата, защото паспорта ти бил стар.
Embarassed Да де, защото ми се е случвало на родна земя и гледай сега как съм се повредила Wink само да мерна, че някой препоръчва нов паспорт аз веднага го регистрирам като задължително, държи ми влага явно Laughing добре са ме възпитали нашите контрольори...
Виж целия пост
# 12
Много полезни навици наистина.
В България "препоръчително" обикновено се тълкува като "задължително" от много институции и учреждения.
Аз съм ЗА винаги да сме подготвени за удар под кръста  Peace
Виж целия пост
# 13
Много полезни навици наистина.
В България "препоръчително" обикновено се тълкува като "задължително" от много институции и учреждения.
Аз съм ЗА винаги да сме подготвени за удар под кръста  Peace

дай да си изясним първо законово как стоят неЩата, а паранои по една или друга форма всеки си ги има...
Виж целия пост
# 14
миналата седмица бях в посолството и питах за паспортите,казаха 4е няма да има предсро4но сменяне,на всеки когато му изте4е
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия